معایب و مزایای تفکیک جنسیتی

تفکیک جنسیتی

معایب و مزایای تفکیک جنسیتی

تفکیک جنسیتی به معنای جدا کردن جنس مخالف از هم است. در گذشته در ایران در دوره قاجار این تفکیک جنسیتی انجام می شد برای مثال دختران حق رفتن به مدارس را نداشتند و یا مردان و زنان در کنار هم و با هم در اماکن عمومی قدم نمی زدند. و جدا از هم بودند در آن دوره حتی بعضی از خیابان ها متعلق به مردان بود و در قسمت دیگر زنان حرکت می کردند. اما با گذشت زمان و روی کار آمدن افراد مختلف این طرح نیز شکل های خاصی به خود گرفت.

طرح تفکیک جنسیتی طرحی است که از سوی دولت در چندین دانشگاه انجام شده و در اجرا و ادامه طرح پافشاری دارد، با ما همراه باشید تا در مورد معایب و مزایای این موضوع بحث کنیم.

تفکیک جنسیتی پیش از انقلاب اسلامی

در زمان قاجار تفکیک جنسیتی در ایران وجود داشت. دختران حق رفتن به مدارس را نداشتند یا مردان و زنان در کنار هم و با هم در اماکن عمومی قدم نمی‌زدند و جدا از هم بودند. حتی بعضی از خیابان‌ها متعلق به مردان بود و در قسمت دیگر زنان حرکت می‌کردند. تفکیک جنسیتی در ایران سابقه‌ ای بلندمدت داشته‌است که ریشه‌ های آن را می‌توان در فضای اندرونی و بیرونی خانه‌ های دوره قاجار و قبل از آن مشاهده کرد. نمونه دیگر این تفکیک باز هم در دوره قاجار در پیاده‌ روهای خیابان لاله‌ زار تهران دیده شده‌است.

این تفکیک پیاده روها به شکلی بوده‌ است که یک آژان در خیابان پیاده‌ روها را کنترل می‌ کرده‌ است تا زنان و مردان از مرز مشخص شده‌ شان خارج نشوند. بر اساس سفرنامه پولاک پزشک دربار ناصر الدین شاه، در دوره قاجار از آنجا که مرد قبل از ازدواج نمی‌توانست همسر آینده خود را ببیند (حق انتخاب نداشت) و دختر، حتی بدون دیدن شوهر هم حق انتخاب نداشت بلکه فقط بزرگترها اختیار وی را داشتند، اغلب ازدواجها در اثر وساطت زنان خویشاوند یا دلاله‌ ها عملی می‌گشت. رضا شاه علیه جدایی جنسیتی بود، او به دانشگاه تهران دستور داد تا برای اولین بار زنان را ثبت نام کنند

معایب تفکیک جنسیتی

تفکیک جنسیتی

بر اساس تحقیقات، تعاملات پیش از ازدواج در زوج‌ های دانشجو، تا ۹۰ درصد زندگی آنها را پایدارتر می‌کند. به دلیل اینکه چیزی حدود ۴۰ درصد از ارتباطات دختر و پسر در محیط دانشگاه به ازدواج ختم می‌شود، لزوم حضور دو جنس در یک محیط، می‌تواند باعث شناخت بیشتر از هم شود. در ادامه به طور خلاصه برخی از آسیب‌هایی که تفکیک جنسیتی به همراه خواهد داشت را بیان کرده ایم:

عدم شناخت جنس مخالف

یکی از مهمترین معایب تفکیک جنسیتی، عدم شناخت افراد از جنس مخالف است. برای مثال در جامعه ایران افراد تا سن ۱۸ سالگی و ورود به دانشگاه، هیچگونه شناخت و ارتباطی با جنس مخالف نداشته و ناگهان در محیط دانشگاه و یا با افزایش استقلال از خانواده، این آشنایی‌ها و ارتباطات اتفاق می‌افتد. این ارتباطات که به طور عمده ای می‌تواند منجر به ازدواج یا روابط دوستانه شود، به دلیل عدم وجود پیش نیاز‌های ارتباط، می‌تواند آسیب‌های زیادی را در زندگی زناشویی و روابط دوستانه به افراد برساند. بنابراین یکی از مزایای حضور دختر و پسر در کنار هم، پایداری بیشتر آنها در زندگی بعدی به دلیل وجود شناخت کافی است.

عدم پیشرفت تمام ایده ها

به دلیل تفاوت در ساختار‌های مغزی دو جنس و نگاه متفاوت آنها به مسائل، تعامل دو جنس بخصوص در محیط‌ های علمی، باعث رشد اید ه‌های خلاقانه و کامل شده و انگیزه بیشتری برای به ثمر رساندن افکار ایجاد خواهد کرد. جزئی نگری بیشتر دختران و سازماندهی و مدیریت پسران، تفاوت‌ های جنسی تایید شده ایست که همه اینها در کنار هم به رشد جامعه کمک خواهد کرد.

بی اخلاقی‌ های تک جنسیتی

بر اساس مشاهدات اساتید دانشگاه، تفکیک جنسیتی در محیط‌ های آموزشی علاوه بر اینکه به انگیزه محصلین ضربه می‌زند، می‌تواند فضای کلاس را آلوده و گاهی غیر قابل کنترل کند. همانطور که در بسیاری از مدارس و محیط‌ های شغلی و تحصیلی تک جنسیتی، به دلیل عدم وجود کنترل گری ذاتی توسط جنس مخالف، شاهد افزایش بی اخلاقی، رفتارهای زننده، بزهکاری و حتی روابط فراجنسیتی بوده ایم. همچنین افزایش مزاحمت‌های خیابانی نیز یکی از پیامدهای تفکیک جنسیتی در دوران ابتدایی زندگی افراد است.

گسترش روابط خیابانی و غیر قابل کنترل

تفکیک جنسیتی

به دلیل محدودیت‌های ارتباطی در سنین کودکی و نوجوانی و همچنین عدم آموزش‌ های لازم توسط مدرسه یا خانواده‌ ها، دو جنس ملزومات ارتباط با غیرهمجنس خود را یاد نمی‌گیرند و این عدم آشنایی، می‌تواند منجر به روابط آسیب زا شود.

ارتباطات به جای فضای علمی و شغلی و زیر نظر مدرسه، دانشگاه و موسسات، به خیابان و فضای مجازی کشیده شده و شناخت نادرست، ارتباطات افسار گسیخته و عطش دو جنس برای ارتباطات با جنس مخالف می‌تواند زمینه ساز بسیاری از فسادهای جنسی آینده شود. طبیعتا ارتباط دو جنس در محیط امن و کنترل شده ای مثل مدرسه یا دانشگاه، بسیار بهتر از خیابان است.

افزایش طلاق

بر اساس نظر جامعه شناسان، طبیعت انسان طوری خلق شده که زن و مرد باید کنار هم باشند. بر اساس تحقیقات، مهمترین عواملی که مانع طلاق می‌شود، وجود دوران آشنایی دختر و پسر و یا دوران نامزدی می‌باشد. آشنایی ناکافی در ازدواج‌های سنتی و افزایش تفکیک جنسیتی در اجتماع، یکی از دلایل افزایش میزان طلاق در جامعه می‌تواند باشد.

آسیب های شکست عاطفی

یکی از مزایای تفکیک جنسیتی، دوستی‌ های دوران دانشجویی است که خود به دلیل حضور ناگهانی دو جنس کنار هم اتفاق می‌افتد. این دوستی‌ها می‌تواند سرمنشا مشکلات درسی و بحران‌ های عاطفی برای دو جنس شود. حضور طولانی مدت کنار هم باعث ایجاد علاقه می‌شود اما راه چاره آن جداسازی نیست. چون به هر حال این آشنایی اتفاق می‌افتد اما چه بسا زمانی اتفاق می‌افتد که دو جنس از سن آموزش و تربیت گذشته و تفهیم روابط سالم با جنس مخالف به آنها بسیار دشوار است.

چه زمانی تفکیک جنسیتی مفید است

تفکیک جنسیتی

به طور قطعی نمی‌توان درباره مزیت‌ های تفکیک جنسیتی سخنی گفت. چون هر فایده ای ممکن است در دل خود آسیبی به همراه داشته باشد. شاید مهمترین دلیل حمایت از تفکیک جنسیتی، عدم وجود فرهنگ مناسب برای روابط دختر و پسر است و با تفکیک جنسیتی تا حدودی از فساد ناشی از روابط ناسالم دختر و پسر جلوگیری می‌کنند.

اما تفکیک جنسیتی به نوعی پاک کردن صورت مساله است. امروزه به دلیل گسترش تکنولوژی و فعالیت زنان در اجتماع، نمی‌توان جلوی آشنایی و روابط دختر و پسر را گرفت و بجای تحمیل هزینه‌ های اضافی به دولت، باید آموزش مسائل جنسی به کودکان و نحوه ارتباط صحیح و سالم با جنس مخالف از همان دوران کودکی جدی در نظر گرفته شود، تا شاهد رفتار نادرست و بعضا پرخاشگرانه بین دو جنس نباشیم.

چکیده
تفکیک جنسیتی به معنای جداسازی دختر و پسر در محیط‌ های مختلف اعم از مکان‌ های تفریحی، مکان‌ های عمومی و محیط‌ های آموزشی می‌باشد. صحبت از تفکیک جنسیتی و یا اختلاط جنسی، هر کدام حواشی مربوط به خود را دارد، اما در این مقاله سعی شده بدون سوگیری و صرفا بر اساس مطالعات روانشناختی و تحقیقات علمی داخلی، معایب و مزایای تفکیک جنسیتی بیان شود. در هر حال تصمیم برای نوع زندگی هر کس به عهده خودش است و این مطلب صرفا برای ایجاد آگاهی تحریر شده است.

پاسخ دهید