مدیریت کارمندان برونگرا

مدیریت کارمندان برونگرا

مدیریت کارمندان برونگرا

محیط کار همیشه پر از انواع و اقام شخصیت‌هاست. همه جور کارمند باید با هم کار کنند و از‌آنها انتظار می‌رود که بتوانند برای رسیدن به یک هدف مشترک با تفاوت‌های فردی همدیگر کنار بیایند. اما اخلاقیات، هنجارهای فرهنگی و خلق و خو می‌تواند گاهی موجب اختلاف شود. اجازه بدهید اول کمی درمورد خلق‌وخو صحبت کنیم. همه کارمندان را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد: درونگراها و برونگراها. هرکدام از این گروه‌ها به طور کاملاً متفاوتی در محل‌کار ارتباط برقرار می‌کنند. یکی برای رهبری گزینه بهتری نسبت به آن یکی است اما آیا همیشه می‌توان آنها را تشخیص داد؟

 با ما همراه باشید تا ابتدا خصوصیات اخلاقی افراد برونگرا را برای شما بیان کنیم سپس به شیوه مدیریت این افراد بپردازیم.

خصوصیات اخلاقی افراد برونگرا

۱- به نظر می‌آید هیچکس برای آنها غریبه نیست. هرکسی می‌تواند یک مشتری احتمالی آنها باشد، یا بالاتر از این، یک دوست احتمالی.
۲- برای هر کاری که پیشنهاد می‌شود، داوطلب می‌شوند. اینها کارمندانی هستند که در آن واحد روی چند پروژه کار می‌کنند، حتی اگر پروژه‌ها وجه اشتراک کمی با همه داشته باشند.
۳- با هرکسی که بخواهد ارتباط اجتماعی ایجاد می‌کنند. وارد همه بحث‌ها می‌شوند و معمولاً مدیران اجتماعی بخش‌های مختلف شرکت‌ها هستند. به نظر می‌رسد برونگراها افرادی شدیداً اجتماعی و فعال هستند، می‌توانند اینطور باشند اما آنها هم نقاطی منفی دارند. برای مشتری‌هایی که ترجیح می‌دهند فقط در حیطه کاری باقی بمانند، از نظر احساسی کمی سلطه‌گر به نظر می‌رسند. چنین مدیری باید این اخلاق خود را براساس نیازهای مشتری، تعدیل کند.
۴-  وقتی می‌خواهند روی دیگران تاثیر بگذارند یا با تعهد بیش از اندازه، حقانیت خود را ثابت کنند، ممکن است دچار خستگی مفرط شوند. چنین مدیری باید حفظ تعادل و «نه» گفتن را یاد بگیرد.
۵- ممکن است با کارمندان و مشتریان رفتاری زیادی دوستانه و صمیمی پیدا کند. اگر چنین مدیری بخواهد احترام خود را پیش همه حفظ کند، باید مرزهای ارتباطی درست داشته باشد.

در ادامه قصد داریم پنج قاعده و قانونی که هر مدیری برای مدیریت کارمندان برونگرا لازم است بداند را با یکدیگر بررسی کنیم.

شاد و بشاش بودن کارمندان برونگرا دلیل بر بی‌ادبی آنان نیست

وقتی برای اولین بار یک کارمند برونگرا را ملاقات می‌کنید، شاید به نظرتان آن‌ها بیش از اندازه حرف می‌زنند یا بیش از حد شوخی می‌کنند و طعنه و کنایه می‌زنند (یا به اصطلاح عامیانه خیلی زود خودمانی می‌شوند). اما باید بگوییم حقیقت طور دیگری است. تحقیقات روان‌شناسان نشان می‌دهد دلیل رفتار راحت و خودمانی کارمندان برونگرا این است که آن‌ها قصد دارند جو خشک اولین دیدار را بشکنند تا هم شما و هم خودشان احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

نکته‌ای که باید بدانید این است که چنین رفتاری نشان از بی‌ادبی، سبک بودن و جدی نگرفتن کار و مسئولیت‌هایشان نیست. به همین دلیل باید مراقب بود تا مبادا رفتار آن‌ها باعث شود که آن‌ها را دستِ کم بگیرید یا به نظراتشان بی‌اعتنایی کنید. مطمئن باشید وجود کارمندان برونگرا در تیم شما باعث می‌شود فضایی دوستانه در محیط کار فراهم شود که این موضوع در روحیه کارکنان بسیار تاثیرگذار است.

کارمندان برونگرا هم مانند سایر کارمندان به جزئیات دقت می‌کنند

بسیاری از مدیران تصور می‌کنند ایده‌های یک کارمند برونگرا دیوانه‌وار و حتی غیرقابل استفاده است که این تصور کاملاً اشتباه است. ما به عنوان مدیر، زمانی که کاری برنامه‌ریزی شده، دقیق و ساختارمند را مشاهده می‌کنیم، قطعاً خوشحال می‌شویم. گفتنی است که این نظام‌مندی هیچ ارتباطی به برونگرا یا درونگرا بودن کارمندان ندارد و تنها با اولویت‌های فکری آنان در ارتباط است؛ یعنی افرادی که تمایل به نظم و برنامه‌ریزی در امور دارند حتی کوچک‌ترین مسائل را با نظم و دقت می‌بینند و زاویه دید آن‌ها هیچ ارتباطی با شخصیت‌شان ندارد. بنابراین سعی کنید کارمندان برونگرا را با جملاتی مانند “تو هیچ توجهی به جزئیات نداری!” آزار ندهید. توجه به جزئیات ارتباطی مستقیم با برونگرا بودن ندارد.

اجازه دهید آن‌ها هم صحبت کنند

مدیریت کارمندان برونگرا

حتی اگر می‌دانید کارمندان برونگرا شما قصد مطرح کردن چه صحبت‌هایی را دارند، صحبت‌شان را قطع نکنید. اگر در تیم شما تعداد کارمندان برونگرا کم است نباید اجازه صحبت کردن را از آن‌ها بگیرید. این کار باعث می‌شود روحیه و اشتیاق‌شان کشته شود. اگر همکاران برون‌گرایتان احساس کنند دوست ندارید نظرات آن‌ها را بشنوید حس مثبت خود نسبت به محیط کار را از دست خواهند داد. در نظر داشته باشید یک کارمند برون‌گرا تنها پر کردن سکوت صحبت نمی‌کند، بلکه در بیشتر مواقع آن‌ها نیز دلایل مهمی برای حرف زدن دارند. آنان صحبت می‌کنند تا افراد اطرافشان را بشناسند، با آنان ارتباط برقرار کنند و خود را عضوی از تیم بدانند.

تحقیقات ثابت کرده اگر عضوی از یک تیم یک ساعت درباره موضوعی فکر کند اما حتی پنج دقیقه با همکاران خود درباره آن موضوع بحث نکند، نتایج مثبتی به دست نخواهد آورد. بنابراین صحبت کردن برای همه افراد یک تیم چه درونگرا، چه برونگرا بسیار مفید خواهد بود.

افکار کارمندان برونگرا حرکت تیم را از یکنواختی در می‌آورد

برای کارمندان برونگرا یکنواختی، ویران‌گر خلاقیت و بهره‌وری است. این کارمندان دوست دارند روز خود را با کارهای مختلف بگذرانند؛ بعضی اوقات با گوش دادن به موسیقی تمرکز می‌کنند، گاهی هم به کافی‌شاپ می‌روند و بعضی اوقات به اتاق جلسه رفته تا در سکوت کار کنند. بعضی از روزهای هفته را در خانه و جو متفاوت آن کار می‌کنند و در تمام شرایط هم بالاترین بازده را دارند. بنابراین اگر کارمندان برونگرا از شما می‌خواهند که از خانه، یا در اتاق جلسه یا در کافی‌شاپ کار کنند، به پای تنبلی و بی‌مسئولیتی آن‌ها نگذارید. بدانید که این تغییرات می‌تواند چشمه خلاقیت آنان را بجوشاند.

گاهی به آن‌ها اجازه دهید درونگرا باشند

شاید این ایده به نظر خلاف انتظار و غیرمعمول باشد. اما کارمندان برونگرا هم گاهی اوقات به تنها بودن نیاز دارند. آن‌ها هم گاهی باید در محیطی به دور از سر و صدا و در آرامش کامل باشند. آن‌ها هم گاهی اوقات دوست ندارند با کسی صحبت کنند. بنابراین به حریم خصوصی آن‌ها احترام بگذارید. برونگرا بودن به معنی نداشتن حریم خصوصی نیست. باید توجه داشته باشید که نباید این ویژگی‌ها را به تمام کارمندان برونگرایمان تعمیم دهیم. ممکن است این موارد با اندکی شدت و ضعف وجود داشته باشند یا اصلاً چنین مواردی در خصوصیات شخصی تمام افراد نباشد. نکته مهم‌تر از آن این است که سعی کنید افراد را با بررسی تک تک رفتارها قضاوت کنید و خیلی سطحی و با تمرکز تنها بر یک رفتار، شخصی را قضاوت نکنید. افراد ویژگی‌های شخصیتی خود را در طول زمان به شما نشان خواهند داد.

چکیده
افراد از نظر خلق و خو به دو دسته درونگرا و برونگرا تقسیم میشوند که هر کدام دارای ویژگی های خاص خود هستند، رفتارهایی همچون اجتماعی بودن‌، قاطعیت‌، شجاعت‌، پرگویی و اقتدار نیز از خصوصیات‌ افراد برونگرا محسوب می‌شود و از مزیت‌هایی همچون سازماندهی قدرت و دستورالعمل نیز برخوردار هستند. در بیشتر مواقع همکاری مدیران با کارمندانی که برونگرا هستند و بی‌پرده سخن می‌گویند منجر به بروز اختلافاتی می‌شود‌ اما اگر خصوصیات این افراد پرانرژی را بشناسیم و بدانیم چگونه با آن ها رفتارکنیم میتوانیم از انرژی زیاد آنها در جهت بهبود عملکرد فردی و سازمان بهره ببریم که ما در این مقاله به تعدادی از این اصول رفتاری با افراد برونگرا اشاره کردیم که امیدواریم برایتان مفید بوده باشد.

پاسخ دهید