مدیریت زمان در محل کار

مدیریت زمان در محل کار

مدیریت زمان در محل کار

 استفاده عاقلانه و منطقی از زمان و مدیریت آن برای کسب موفقیت در همه جنبه های زندگی از جمله کار، اهمیت ویژه ای می یابد. در ادامه به راهکارهایی برای مدیریت زمان در محل کار اشاره خواهیم کرد.

این یک ضرورت است که کار درست را در زمان درست انجام داد تا بتوان در سازمان احترام کسب کرد. انجام کار درست در زمان درست را مدیریت زمان می گوییم. در محیط کار، افرادی که ارزش زمان را درک نمی کنند نمی توانند اثرگذاری داشته، برند شخصی ایجاد کنند و معمولا جدی گرفته نمی شوند.

مهارت های مدیریت زمان در محل کار

برای اینکه بتوانید از زمان خود در محل کار بیشترین استفاده را ببرید و آن را مدیریت کنید میتوانید از راهکارهای زیر استفاده کنید.

۱- زمان خود را تقسیم بندی کنید

در برنامه سالانه، ماهانه، هفتگی و روزانه خود همه وظایف و فعالیت هایی را که باید انجام شود، بگنجانید؛ بودجه بندی زمان سبب می شود زمان کاری خود را تنها به انجام چندکار محدود نکنید.

۲- برنامه زمانی خود را واقع بینانه بچینید

برنامه کاری خود را متناسب با توان خود و به طور واقع بینانه ای تنظیم کنید. چیدن برنامه سنگین و غیرواقع بینانه، علاوه بر این که انرژی شما را کاهش می دهد، در صورت انجام نشدن، شما را مایوس و دلزده خواهد کرد. از طرفی تنظیم برنامه ای سبک که کمتر از میزان توانمندی شما باشد، سبب می شود بسیاری از فعالیت هایی که توان انجام آن ها را دارید، بر زمین بماند و نارضایتی مافوق و حتی خودتان را به همراه داشته باشد.

۳- از سارقان زمان دوری کنید

مدیریت زمان در محل کار

در هر محیط کاری انجام برخی امور وقت شما را سرقت می کند: وب گردی، استفاده زیاد از گوشی همراه، طولانی شدن تماس های تلفنی کاری و … علاوه بر این که میزان زیادی از وقت مفید شما را از بین خواهد برد، وجهه نامناسبی از شما در نزد دیگران خواهد ساخت.

۴- برنامه های خود را پلکانی تنظیم کنید

برای مدیریت بهتر زمان، بهتر است در برنامه کاری خود، از فعالیت های سبک و کوچک آغاز و به تدریج برنامه را سنگین تر کنید.

۵- از زیاده گویی اجتناب کنید

یکی از مواردی که در مدیریت زمان بیشتر نادیده گرفته می شود، اجتناب از صحبت های غیرضروری است. اگر چه ارتباط اثربخش با همکاران و مافوق لازم است اما اجازه ندهید صحبت های خارج از موضوع، پرداختن به حواشی، انتقادهای بی اثر و مکرر و گپ های طولانی با همکاران، وقت مفید شما را بیهوده تلف کند.

۶- منظم باشید

داشتن نظم و انضباط کاری تا حد بسیاری به مدیریت زمان کمک خواهد کرد. وقت شناسی، نگهداری منظم فایل های مورد نیاز، تفکیک فایل ها و وسایل مرتبط و غیر مرتبط، دور ریختن کاغذهای غیرضروری و حذف فایل های ناکارآمد و قرار دادن وسایل در سرجای خود، سبب می شود وقت بسیاری که صرف جست و جوی موارد مورد نیاز می کنید، به حداقل برسد. برای ایجاد عادت نظم، از ابزارهایی مانند تقویم رومیزی، کاغذهای یادداشت، اپلیکیشن های موبایلی و نرم افزارهای رایانه ای می توان استفاده کرد.

۷- مالک درونی کار باشید

اگر شما جزو افرادی هستید که فقط زمانی که مدیرتان بر شما نظارت می کند کار می کنید، تمرین کنید برای خود کار کنید. تعهد کاری واقعی از درون فرد آغاز می شود؛ بنابراین اگر خود را مسئول و متعهد به کاری بدانید، قطعا زمان خود را بهتر مدیریت می کنید و خطا و اشتباه کمتری در کار مرتکب می شوید.

مزایای مدیریت زمان

مدیریت زمان در محل کار

اگر تکنیک های درست مدیریت زمان را بکار بگیرید، شما و یا سازمانتان از مزایای زیر بهره مند خواهید شد:

۱- کاهش استرس

مدیریت زمان مناسب این اطمینان را به شما می دهد که کارتان در زمان مورد نظر به پایان می رسد، وقت نیز اضافه خواهید آورد. بیشتر استرسی که یک کارمند سازمان در زمینه ی مسائل کاری دچار آن می شود مربوط به پروژه هایی است که نا تمام مانده و ضرب الاجل آن ها گذشته و یا نزدیک است. برای به حداقل رساندن مسائلی از این قبیل، اولویت بندی اهداف به میزان قابل توجهی کمک می کند که فرآیند های کاری تان را بهتر سازماندهی و مدیریت کنید. ضمن اینکه کاهش استرس در محیط کار باعث می شود بطور کل حس منفی از زندگی تان به میزان زیادی زدوده شود.

۲- افزایش کیفیت زندگی

مدیریت زمان موثر به معنی برنامه ریزی برای ۲۴ ساعت شبانه روز است، و این تنها شامل زمانبندی کاری تان نمی شود، بلکه برای وقت گذراندن با خانواده و برخورداری از ارتباطات اجتماعی نیز می باشد. کارها و فعالیت های روزانه شما بهتر می تواند سازماندهی شود، و با زمانبندی موثر تمامی کارهایتان به راحتی و به موقع انجام خواهد گرفت.

بحث کار را که کنار بگذاریم، بسیار مهم است که تکنیک های مدیریت زمان را برای زندگی شخصی مان نیز اعمال کنیم. یک کارمندی که از شرایط کاری اش راضی و خوشحال است، اخلاقیات کاری و عزم و اراده ی قوی تری برای ارائه ی نتایج بهتر خواهد داشت. اعمال تغییراتی کوچک در سبک مدیریت زمان موجب ایجاد تغییرات مثبت بسزایی در زندگی فرد و بطور کل سازمانی که شخص در آن فعالیت می کند خواهد داشت.

چکیده
مدیریت زمان عمل یا فرآیند طراحی و به‌کارگیری کنترل آگاهانه بر روی زمانی است که صرف فعالیتهای مشخص می‌شود، به خصوص به منظور افزایش اثر بخشی، کارایی یا باروری می‌شود. مدیریت زمان مجموعه ای از مهارتهاست که شما را در استفاده موثر از زمان کمک می کنند.

یکی از مقوله های موفقیت مدیریت زمان در محل کار می باشد که علاوه بر موفقیت های فردی باعث پیشبرد اهداف سازمان می گردد، به همین دلیل ما در این مقاله راهکارهایی را برای مدیریت زمان در محل کار برای شما بیان نمودیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشند.

پاسخ دهید