قوانین طلایی هدف گذاری

قوانین طلایی هدف گذاری

قوانین طلایی هدف گذاری

در زندگی برای رسیدن به موفقیت باید هدف گذاری کرد اما هدف گذاری هم برای خود روش و قوانینی دارد که باید به آنها عمل کرد. تعریف شما از هدف گذاری چیست؟ بزرگترین اتفاقی که در زندگی هر فردی میتواند رخ دهد تجربه” هدف گذاری موفق” هست. «هدف» مقصدی است که مقدار و جهت تلاش های شما را مشخص می کند. پس صرف علاقه به چیزی آن را به هدف تبدیل نمی کند؛ هدف نیازی است که برای رسیدن به آن حاضر باشید کارهایی که لازم است انجام شود، انجام بدهید و از انجام دادن کارهایی که مانع رسیدن به آن می شود چشم پوشی کنید. تفاوت هدف با آرزو در این است که برای رسیدن به آرزو فقط میل و علاقه دارید اما برای رسیدن به هدف باید به این علاقه، تلاش هم اضافه شود، دقت کنید که هدف تان حتما این چند ویژگی را داشته باشد :

قوانین طلایی هدف گذاری ۱) در راستای ارزش های واقعی تان باشد

اگر برای رسیدن به هدفی روی ارزش های خود پا بگذارید دچار استرس و اضطراب خواهید شد. احساس گناه و عذاب وجدان از جمله این استرس ها هستند، بنابراین باید هدفی انتخاب کنید که نه تنها با ارزش هایتان مخالف نباشد بلکه همسو با آن باشد.

قوانین طلایی هدف گذاری ۲) قابل اندازه گیری باشد

اگر نتوانید تشخیص بدهید که به هدف تان رسیده اید یا نه، چطور می توانید بگویید که آدم موفقی هستید یا یک شکست خوردید؟ هدفتان باید بسیار روشن و با حداکثر جزئیات و قابل اندازه گیری باشد؛ یعنی زمان، مکان، مقدار و شرایط آن کاملا مشخص باشد تا بتوانید نتیجه ی تلاش خود و کارایی روشی که انتخاب کرده اید را بسنجید و در صورت لزوم اصلاح یا تقویت کنید. فقط در این صورت دقیقا به سمت خواسته تان حرکت کنید. (کسانی که به قانون جذب ایمان دارند این نکته را می دانند که اگر شما ندانید که چه می خواهید، چطور از کائنات توقع دارید آن را به شما بدهد؟)

قوانین طلایی هدف گذاری ۳) قابل دست یابی باشد

قوانین طلایی هدف گذاری

اهداف دور از ذهن همان آرزو ها هستند. نرسیدن به اهدافی که تعیین می کنید صدمه ای جدی به عزت نفس وارد میکند. پس اگر قرار است برای انجام کاری تصمیم محکمی بگیرید بهتر است کاری در حد توانتان انتخاب کنید. این به معنای انجام ندادن کارهای جدید و سعی در تقویت و گسترش توانایی های خودتان نیست، بلکه به معنی تقسیم اهداف بزرگ به اهدافی کوچکتر است تا بتوانید آنها را انجام دهید. هر بار که به یک هدف کوچک می رسید و در دفترچه ی برنامه ی روزانه جلوی آن تیک میزنید، موفقیت را بیشتر در خود حس خواهید کرد و هدفتان را یک قدم نزدیکتر می بینید.

قوانین طلایی هدف گذاری ۴) دلیل یا انگیزه ی محکمی برای رسیدن به آن داشته باشید

احتمالا موارد زیادی می شناسید که شخصی با اشتیاق زیاد در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کرده و این ورزش را به همه ی اطرافیان توصیه می کند و یکی از هر سه جمله اش در وصف و تعریف از این ورزش است. اما وقتی سه ماه بعد احوال او را می پرسید می گوید گرفتار است و نمی تواند منظم به باشگاه برود! اگر از شما بخواهم در ازای ۲۰۰۰۰ تومان داخل یک حوض آب بپرید، احتمالا بلافاصله – بعد از در آوردن گوشی موبایل و لوازم الکترونیکی – خواهید پرید؛ اما اگر از شما بخواهم در ازای همین مبلغ به داخل یک رودخانه ی خروشان بپرید چطور؟ احتمالا خواهید گفت اصلا فکرش را هم نکن.

حالا اگر یکی از عزیزان شما – خدای ناکرده – پایش بلغزد و داخل رودخانه بیفتد بدون مکث، بدون این که پاداشی در کار باشد به داخل رودخانه می پرید. این بار تنها چیزی که تغییر کرد انگیزه و دلیل شما برای انجام آن کار بود. پس اگر میخواهید کار سختی انجام دهید باید برای آن دلیل محکمی نیز داشته باشید که قبلا در مقاله «قدرتمندترین سلاح در جنگ با سختی های زندگی برای یک هدف» راجع به آن خواندید.

چکیده
«فرق آدم های موفق و دیگران این است که آن ها می دانند در زندگی چه می خواهند و هدف دارند. برای آن ها موفقیت نقطه ی مشخصی است و برای رسیدن به آن برنامه دارند. هیچ چیز مانع کارشان نمی شود چون مقصدشان و راه رسیدن به آن را می شناسند. آن ها مثل بقیه از بعضی کارها خوششان نمی آید اما بر خلاف دیگران به هر حال آن را انجام می دهند» هر کس در زندگی هدفی دارد، اما افراد موفق کسانی هستند که آرزوهایشان را به اهدافشان تبدیل می کنند! در زندگی برای رسیدن به موفقیت باید هدف گذاری کرد اما هدف گذاری هم برای خود روش و قانون هایی دارد که باید به آنها عمل کرد که ما این قوانین را برای شما بیان نمودیم.

۴ نظر

پاسخ دهید