قوانین طلایی برای شاد زیستن

شاد زیستن

قوانین طلایی برای شاد زیستن

همه ما به دنبال شاد زیستن و یک زندگی همراه با آرامش هستیم اما نمی‌دانم چرا فکر می‌کنیم که برای شاد زیستن باید معجزه‌ای اتفاق بیفتد. برای شادی و نشاط در زندگی به دنبال معجزه نباشید. مطلب زیر را تا انتها بخوانید، خودتان متوجه می‌شوید.

قوانین طلایی برای شاد زیستن ۱) با دیگران چنان رفتار کن که دوست داری با تو رفتار کنند

با خانواده، دوستان، همکلاسی، همکاران و یا آشنایان خود مهربان باشید و بدون داشتن توقع محبت خود را ابراز کنید. بخشیدن و گذشت آرامش را برای شما به ارمغان خواهد آورد. خیلی‌ از ما سال‌ها رنجش‌هایی را در دل نگه می‌داریم و حاضر نیستیم برای رها‌ شدن خود و دیگران، فراموش کنیم و ببخشیم. با انجام این کار در میان دیگران محبوب‌تر خواهید شد و ارزش و احترام شما بالاتر خواهد رفت. مطمئن باشید دیگران رفتار خوب شما را به یاد خواهند سپرد. به قضاوت‌ها نادرست و افکار منفی در مورد خودتان اهمیت ندهید. مهربانی شما قطعا در آینده به شما بازخواهد گشت.

قوانین طلایی برای شاد زیستن ۲) شکست خوردن همیشه بد نیست

با شکست، رو به جلو حرکت می‌کنیم. ما شکست می‌خوریم چون انسان هستیم. گاهی از اوقات با وجود تلاش بی‌وقفه باز هم احتمال شکست وجود دارد. هر شکستی ما را برای مدتی از پیشروی به سوی اهدافمان عقب می‌اندازد و این طبیعی است که احساس ناراحتی و ناامیدی داشته باشیم. چیزی که مهم است این است که چگونه از این شکست باید درس بگیریم و به راه خود ادامه دهیم. احساس شکست یک حس ویران کننده است. اما این تمام ماجرا نیست؛ افراد موفق زیادی با وجود یک شکست بزرگ دوباره از جای خود بلند شده‌اند و اهداف خود را دنبال کرده‌اند.

بیشتر میلیاردرهای خودساخته از ابتدا زندگی موفق و مرفهی نداشته‌اند. بیل گیتس با ثروتی حدود ۸۰ میلیارد دلار، ثروتمند ترین مرد روی زمین شناخته می‌شود. او هم مانند بسیاری از انسان‌ها شکست را تجربه کرده است. جالب است بدانید او در سال‌های ابتدایی فعالیتش محصولی به نام ترافودیتا (Traf-O-Data) را توسعه دارد که کار تحلیل داده‌های ترافیکی را انجام می‌داد. این محصول آنچنان که مورد انتظار بیل گیتس بود، با اقبال مواجه نشد و او مجبور شد شرکتش را تعطیل کند و دنبال کسب‌وکار دیگری برود. زندگینامه استیو جابز کسی که توانست اپل را به جایگاه کنونی‌اش برساند هم پر است از شکست‌ها و ناکامی‌ها. استیو جابز موفقیت را باور داشت و به همین دلیل هم توانست میراثی بزرگ و فراموش‌نشدنی را از خود به جای گذارد.

مطالعات نشان می‌دهند که افراد خوشبین و مثبت اندیش در مقایسه با افراد منفی نگر بیشتر عمر می‌کنند. مثبت اندیش باشید و یاد بگیرید نیمه پر لیوان را نگاه کنید. هنگامی که با مشکلی مواجه می‌شوید به پاسخ‌ها و راه‌حل‌ها فکر کنید. به یاد داشته باشید که موفقیت در زندگی نیازمند مثبت اندیشی و سخت‌کوشی است.

قوانین طلایی برای شاد زیستن ۳) شما می‌توانید همه چیز را تغییر دهید

کارهایی که شما انجام می‌دهید زندگی دیگران را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. لازم نیست شما در موقعیت خاصی باشید تا بتوانید تاثیرگذار باشید. گاهی اوقات تنها چیزی که مهم است کارهای کوچکی است که شما برای بهتر شدن زندگی همنوع خود انجام می‎دهید. کاری را پیدا کنید که در آن مهارت دارید و با استفاده از آن به دیگران و خانواده خود کمک کنید. همیشه تمرین کنید که به دیگران کمک کنید، مطمئن باشید با این کار آرامش ذهنی بیشتری خواهید داشت. هر انسانی دارای استعدادها و مهارت های مختلف است. شما می‌توانید از توانایی های منحصر به فرد خود برای الهام بخشیدن به دیگران استفاده کنید.

قوانین طلایی برای شاد زیستن ۴) صبور باشید

 شاد زیستن

در دنیای پیچیده و پیشرفته امروزی که با همه چیزهایی که می‌خواهیم تنها یک کلیک فاصله داریم، صبور بودن سخت است. همیشه همه چیز در زندگی بر وفق مراد نیست. همیشه ممکن است یک حادثه بد اتفاق بیفتد. اضطراب و استرس مشکلی را حل نمی‌کند. باید به یاد داشته باشید که این مشکل هرچقدر هم سخت باشد، مثل بقیه اتفاق‌های بد زندگی، تمام خواهد شد.

تمرکز بر روی هدف نهایی می‌تواند شما را کلافه و خسته کند. اگر هدف شما در زندگی به زمان و صبر زیادی نیاز دارد باید این هدف بزرگ را به چند هدف کوچکتر تقسیم کنید. در این صورت امید و انگیزه بیشتری خواهید داشت. وقتی نتیجه مثبت تلاش‌تان را ببینید یاد می‌گیرید که چطور صبور باشید و انگیزه خود را از دست ندهید. بهترین کاری که برای صبور بودن می‌توانیم انجام دهیم، تمرین کردن است. پس هر روز صبر را تمرین کنید.

قوانین طلایی برای شاد زیستن ۵) راستگو باشید

همه ما حداقل یک بار در زندگی دروغ گفته‌ایم. این قابل درک است، اما اگر دروغ گفتن به عادت زندگی شما تبدیل شده باشد باید در رفتار خود بازنگری اساسی داشته باشید. هیچوقت هیچ دلیل برای دروغ گفتن موجه نیست. با گفتن حقیقت نه تنها دیگران به شما احترام خواهند گذاشت بلکه اعتماد آن‌ها را نیز جلب خواهید کرد. با صادق بودن شخصیت قویتری خواهید داشت و به سلامت روحی و روانی خواهید رسید. از سوی دیگر دروغ گفتن، باعث بی‌اعتمادی دیگران به شما و ایجاد اضطراب و تشویش خاطر خواهد شد.

قوانین طلایی برای شاد زیستن ۶) خودتان را دوست داشته باشید

اغلب اوقات زمانی که عاشق می‌شویم، تمایل داریم همه دارایی‌های خود را ببخشیم، حتی غرورمان را! ظرفیت ما برای عاشق شدن یکی از چیزهایی است که هستی به ما بخشیده است. همه ما شنیده‌ایم که می‌گویند: “عشق منطق نمی‌شناسد.” ما به عشق ایمان داریم، حتی اگر این عشق و وابستگی باعث صدمه دیدن ما شود، زیرا دوست داشتن و دوست داشته شدن باعث می‌شود احساس بهتری نسبت به خودمان داشته باشیم. اگرچه آثار شکست عاطفی در زندگی افراد مختلف، متفاوت است اما اکثر آن‌ها حس می‌کنند دنیا به پایان رسیده، دست از علایق خود می‌کشند، نسبت به کار یا تحصیل بی‌تفاوت می‌شوند، از دوستان و خانواده گوشه گیری و خود را در افسردگی غرق می‌کنند.

اگر به تازگی شکستی در روابط عاطفی خود تجربه کرده‌اید بهتر است با خودتان مهربان باشید، غم و سختی عشق را بپذیرید و به طور کامل آن را تجربه کنید. این به این معنا نیست که در ناامیدی غرق شوید بلکه بپذیرید که این درد و رنج بخشی از روند بهبود است. رو به جلو حرکت کنید و نگذارید که این مشکلات شما را متوقف کنند. اکثر افرادی که مشکل اعتماد به نفس دارند معمولا خودشان را با دیگران مقایسه می‌کنند. شما باید بدانید که برای هدفی پا به جهان هستی گذاشته‌اید. شما خاص هستید و راهی که انتخاب کرده‌اید زیباترین مسیر است. شما باید بدانید و قبول کنید که کامل نیستید و نباید خودتان را برای این سرزنش کنید.

قوانین طلایی برای شاد زیستن ۷) تواضع داشته باشید

تواضع، شاید مهمترین درس زندگی است که همه باید یاد بگیرند. متواضع بودن به این معنا نیست که استعداد‌های خود را دست کم بگیرید یا نسبت به توانایی‌های خود بی‌توجه باشید. متواضع بودن نیاز به تغییر سبک زندگی و نگرش شما دارد. تواضع به این معنی است که بدانید چه هنگام باید سخن بگویید و در چه موقعیتی بهتر است سکوت کنید. تواضع و فروتنی به شما کمک خواهد کرد دوستان بیشتری پیدا کنید و از چیزهای کوچک هم خوشحال باشید.

در محل کار هم معمولا افراد متواضع و ماهر بیشتر دیده می‌شوند و مورد توجه قرار می‌گیرند و کارهایی که انجام می‌دهند واقعی است نه برای حفظ ظاهر و جلب توجه. از سوی دیگر افراد متکبر معمولا در آرامش نیستند و همیشه مضطرب هستند. دیگران هم همیشه فاصله خود را افراد مغرور و متکبر حفظ می‌کنند. فروتنی همچنین به معنی توانایی پذیرش اشتباهات و یادگیری عذرخواهی برای انجام کار اشتباه است. وقتی عذرخواهی می‌کنید، به خود و احساسات‌تان صادقانه اعتماد دارید. افرادی که شما را به اندازه کافی می‌شناسند، قطعا شما را درک می‌کنند.

قوانین طلایی برای شاد زیستن ۸) همیشه خوشحال باشید

شادی مهم است زیرا روی نگرش شما نسبت به خودتان تاثیر زیادی دارد. همچنین شادی و خوشحال بودن روی زندگی شما تاثیر مثبت دارد و باعث می‌شود به اهداف و رویاهای بیشتری دست یابید. همه ما منبع خوشحالی مخصوص به خودمان را داریم؛ خوشحالی ما می‌تواند خانواده، دوستان و یا رویاهایی باشد که ما در سرمی‌پرورانیم. برای رسیدن به شادی باید از شر تمام افکار منفی که در طول روز به سراغمان می‌آید خلاص شویم.

شاد زیستن

به خاطر نعمت‌هایی که به شما داده شده سپاسگزار باشید. هر روز به خود تلقین کنید که خوشحال هستید و هیچکس نمی‌تواند روز شاد شما را خراب کند. گذشته با هر داستان غمگین تمام شده است هر چیزی از گذشته که باعث می‌شود ناراحت باشید را کنار بگذارید و زمان حال خود را بسازید. گاهی اوقات وجود یک دوست خوب و دلسوز می‌تواند به شما کمک کند تا ناراحتی‌ها را فراموش کنید.

قوانین طلایی برای شاد زیستن ۹) بخشیدن را یاد بگیرید

زمان‌هایی در زندگی هست که احساس می‌کنیم به افراد نادرستی اعتماد کرده‌ایم و اشتباه کرده‌ایم. اغلب اوقات این تجربه، به یکی از سخت‌ترین ایستگاه‌های زندگی ما تبدیل می‌شود و بخشش کاری غیرممکن به نظر می‌رسد. شاید این یک مکانیسم دفاعی باشد یا تنها احساس نفرتی ساده! اما به یاد داشته باشید که اگر قلبی بخشنده داشته باشید، احساس خوشبختی و شادی بیشتری نیز خواهید داشت. بخشیدن مثل بار سنگینی است که از روی دوش شما برداشته می‌شود. البته فراموش کردن با بخشش تفاوت دارد. فراموش نکردن اشتباهات گذشته باعث خواهد شد شما بار دیگر آن اشتباه را تکرار نکنید.

در هرموقعیتی، چه خودتان در حق خودتان ظلم کرده باشید و یا دیگران شما را نادیده گرفته باشند، بیاموزید که ببخشید و به خودتان قول بدهید تا دیگر آن اشتباه را تکرار نکنید. به این ترتیب می‌پذیرید که شما انسان هستید، احساس دارید، چیزهای زیادی از این مشکلات آموختید و از تجربه آن در آینده استفاده خواهید کرد. بخشیدن خود و دیگران به شجاعت زیادی نیاز دارد.

قوانین طلایی برای شاد زیستن ۱۰) از لحظه لحظه زندگی لذت ببرید

یک لحظه از زندگی ما می‌تواند یک دوره کوتاه مدت و یا حتی یک ثانیه باشد. این لحظات زندگی ممکن است یادآور خاطرات خوب یا بد باشند. بعضی از لحظات تبدیل به خاطراتی می‌شوند که تا سال‌ها در ذهن باقی می‌مانند. زندگی کوتاه‌تر از آن است که با افسوس و ناراحتی سپری شود. اگر نتوانید از همان لحظه‌ای که در آن قرار دارید لذت ببرید مطمئن باشید از فرداها هم نخواهید توانست! خوشبختی و شادی به عوامل بیرونی بستگی ندارد. شادی ذات درونی شماست. اگر واقعاً بخواهید شاد باشید، شاد خواهید بود.

چکیده
حالا که قوانین شادی و موفقیت را یاد گرفتی، فراموش نکن که در هر حال آن ها را به کار ببری. دیگر به فکر گذشته نباش، از امروز، امروز لذت ببر و از فردا، فردا. تو توانایی این را داری که شگفتی های عظیمی در زندگی ات به وجود آوری. پتانسیل تو نامحدود است. خودت را همیشه باور کن.

پاسخ دهید