قوانین دوست داشتن

قوانین دوست داشتن

قوانین دوست داشتن ، دوست داشتن و دوست داشته شدن یکی از مهمترین نیازهای انسان است. می‌گویند انسانی که بتواند دوست بدارد بهشت را در دل خویش دارد و آنکه دوست نمی‌دارد جهنم را در خود تجربه می‌کند. اما همین دوست داشتن چه در میان زوجین و چه در میان سایر افراد قواعدی دارد که برای پایداری آن و بهره بردن از زیبایی‌های دوستی، بهتر است این قواعد رعایت شود. در راز ثروت با قوانین دوست داشتن آشنا شوید.

چگونه دوست داشتن کسی را آغاز کنیم؟

یکدفعه صمیمی نشوید، بلکه سعی کنید کم کم و به مرور زمان صمیمیت بیشتری پیدا کنید. صمیمیت بیش از حد باعث زدگی و خستگی طرف مقابل می‌شود. اگر کسی هنوز حس بدی نسبت به ما نداشته باشد راحت‌تر می‌توانید او را دوست داشته باشید و او نیز شما را.

باید این نکته رعایت بشود

قوانین دوست داشتن این است که نباید بیش از حد به طرفتون نزدیک بشید و همش کنارش باشید. سعی کنید در رابطه تعادل را رعایت کنید.

همیشه بودن، باعث می‌شود حس قشنگ دلتنگی از بین رفته و شما تکراری به نظر بیایید البته زیاد دور بودن هم خوب نیست چون ممکن است کم کم از یاد بروید و یا طرف مقابلتان فکر کند به او بی‌توجه هستید.

کارهای روزانه طرفتان را بدانید و در ابتدا در مورد آنها با او حرف بزنید و صحبتتان را پراکنده نکنید. چیزهای مورد علاقه او را به صورتی بفهمید و از آنها استفاده کنید و یا در موردشان بپرسید.

هیچ وقت مشکلات خود رو به صورت آشکار بیان نکنید و بگزارید شما برای او یک تکیه گاه باشید.

همیشه سعی کنید آنچه هستید و آنچه می‌توانید در آینده باشید را بگویید نه بیشتر از آن. طوری باشید که از با شما بودن لذت ببرد.

مهمترین قواعد دوست داشتن

هنگام صحبت با همسر خود توجه داشته باشید که زمان و مکان صحیحی را انتخاب کرده‌اید.
نباید با طعنه یا خشونت صحبت کرد.
احساسات خود را هنگام گفتگوهای منطقی زیاد به بازی نگیرید، از گله کردن بپرهیزید، به یک توافق برسید.
تشویق و تحسین در زندگی‌های موفق نقش بسیار مهمی برعهده دارند.
خود را دوست بدارید.
مسئولیت خود را برعهده بگیرید.
به خود وقت بدهید.
بر ترس‌های خود غلبه کنید.
از کلمات صحیح استفاده کنید.
رفتاری قاطع و در عین حال منصفانه داشته باشید.
در تغییرات با یکدیگر همکاری کنید.
ارتباط خود را تازه و شاداب نگه دارید.
آرامش خود را حفظ کنید.
خود را دوست بدارید.

۱۷ عاملی که رابطه عاطفی شما را پایدار نگه می‌دارد

قوانین دوست داشتن

۱. نقشه‌هایی را که برای رابطه کشیده‌اید دور بریزید

به بیان بهتر، برای رابطه برنامه‌ریزی نکنید. اگر این کار را بکنید، احتمال اینکه چیزها آن‌طور که انتظارش را داشتید پیش نرود زیاد است. با این کار، شما ناخواسته به رابطه‌ای که می‌توانسته خیلی خوب باشد پایان می‌دهید. برخی از بهترین روابط بین افراد، روابطی هستند که خودجوش و بی‌برنامه برقرار شوند. برای رابطه‌تان برنامه‌ریزی نکنید. بگذارید عشق، خودش درِ خانه‌ی شما را بزند.

۲. گذشت داشته باشید

همه‌ی ما مرتکب اشتباهاتی می‌شویم. این واقعیت تلخ زندگی است. اگر واقعا برای همسرتان ارزش قائل هستید باید او را به‌خاطر اشتباهاتی که مرتکب می‌شود ببخشید. کینه به دل داشتن از طرف مقابل، برای رابطه سم است و سمی بودن رابطه چیزی نیست که آن را پایدار نگه دارد. کینه و کدورت‌ها را فراموش کنید و این افکار سمی را دور بریزید.

۳. پا به پای هم پیش بروید

تداوم رابطه‌ی عاشقانه، یک کار تیمی است. اگر می‌خواهید رابطه‌تان دوام بیاورد، نباید از طرف مقابل‌تان انتظار داشته باشید که همیشه برای ابراز احساسات پیش‌قدم شود. رابطه‌‌ی زن و مرد یک خیابان دوطرفه‌ است و اگر فقط یک طرف بروید، به‌زودی به پایان آن خواهید رسید.
قوانین دوست داشتن

۴. اوقات زیادی را باهم سپری کنید

پیش از ازدواج و برای شناخت یکدیگر وقت زیادی را باهم بگذرانید. این‌گونه است که خواهید فهمید که طرف مقابل برای شما مناسب است یا نه. اوقات خود را محدود به کافی‌شاپ رفتن و گپ‌زدن‌های تکراری نکنید، بلکه طی این اوقات سعی کنید همدیگر را عمیقا بشناسید. شما با حرف زدن و برقراری رابطه‌ی صمیمانه است که همدیگر را خواهید شناخت. اگر نمی‌توانید این کار را بکنید یا نمی‌توانید آن را بیاموزید، رابطه‌تان دوام نخواهد آورد.

۵. خود را با طرف مقابل وفق بدهید

نباید انتظار داشته باشید طرف مقابل در تمام ایده‌ها، عقاید و سلایق به شما شبیه باشد. شاید در برخی از عقاید مذهبی یا سیاسی با او موافق نباشید و بخواهید رابطه را تمام کنید. اما پایان دادن رابطه عاطفی با چنین دلایلی کار معقولی نیست مگر اینکه اختلافات فرهنگی و مذهبی قابل حل کردن نباشند. البته این موضوع پیچیده است و اگر مشکل جدی و عمیق دارید از یک مشاور کاردان کمک بخواهید. اگر هم اختلافات سطحی و قابل حل هستند که اتفاقا موضوعی بسیار عادی‌ در رابطه‌ی عاطفی است، حتما حلّش کنید و به شریک‌تان و علایقش احترام بگذارید.

۶. علایق خود را دنبال کنید

البته وجود شباهت‌ها در دو طرف به غنای زندگی و لذت بردن بیشتر از آن کمک می‌کند، اما واقعا اگر هر دو طرف علایق کاملا یکسانی داشته باشند، زندگی بسیار یکنواخت و کسل‌کننده نخواهد بود؟ لزومی ندارد در تک‌تک مسائل تفاهم و شباهت وجود داشته باشد. شما راجع‌به مسائلی با عشق خود حرف خواهید زد که او نمی‌دانسته و او هم مطالبی را با شما به‌اشتراک خواهد گذاشت که شاید تابه‌حال حتی به آنها فکر هم نکرده بودید.

۷. باهم مسابقه نگذارید

زندگی زناشویی عرصه‌ی رقابت نیست. به همین دلیل لزومی به امتیاز گرفتن از طرف مقابل هم نیست. به بیان بهتر، اگر کار خوبی را در حق طرف مقابل انجام می‌دهید یا به هر نحوی به او کمک می‌کنید، لازم نیست شیپور دست‌تان بگیرید و هر جا که شد اعلام کنید من به فلانی کمک کردم و فلان‌ کار را در حق او انجام دادم. همین مطلب برای زمانی که طرف مقابل اشتباهی مرتکب شده باشد یا از دست او عصبانی باشید هم صدق می‌کند. لزومی ندارد برای راحت کردن خود همه چیز را سر او خالی کنید. به‌احتمال زیاد این یکی از مهم‌ترین دلایل شکست روابط است. هیچ‌کس نمی‌خواهد در مسابقه‌ی زندگی بازنده‌ باشد، به همین خاطر طرف مقابل را مقصر جلوه می‌دهد و از اینجاست که ورق برمی‌گردد و همه ‌چیز رو به پایان می‌رود.
قوانین دوست داشتن

۸. خودآگاهی را تمرین کنید

وقتی وارد رابطه‌ می‌شوید، معمولا سعی می‌کنید هر آنچه از دست‌تان برمی‌آید، برای شادی طرف مقابل انجام دهید. مگر نه؟ جان کلام اینجاست، تا زمانی‌که ندانید خودتان از چه چیز خوشحال می‌شوید، نمی‌توانید طرف مقابل را شاد کنید. به‌همین‌خاطر باید به تمرین خودآگاهی بپردازید تا بدانید که خودتان از چه چیز لذت می‌برید و شاد می‌شوید؛ همان کار را انجام دهید تا به شخصی تبدیل شوید که عشق زندگی‌تان لیاقتش را دارد.

۹. شخصیت بهتری پیدا کنید

روی آن‌ دسته از نقاط قوت شخصیتی خود کار کنید که شما را به فرد بهتری تبدیل می‌کنند.
انجام این کار در یک رابطه آسان است، چراکه رابطه همیشه فرصت‌هایی برای تمرین نقاط قوت شخصیتی مثل وفاداری، مهربانی و اعتماد فراهم می‌آورد.

۱۰. مشوق همدیگر باشید

مطمئنا شما نمی‌خواهید کسی دست‌و‌بال‌تان را ببندد و از انجام بعضی از امور و رسیدن به رؤیاها منع‌تان کند. نه شما این را می‌خواهید و نه همسرتان. پس حتما همدیگر را در رسیدن به اهداف‌تان تشویق کنید.

۱۱. از هم انتقاد نکنید؛ به هم راه‌حل ارائه کنید

اگر در رابطه‌تان مشکلی ایجاد شد و همسرتان برای دریافت توصیه و راهنمایی نزد شما آمد، به او توصیه‌هایی برای حل مشکلش ارائه کنید. برای کاری که انجام داده‌ و باعث بروز مشکل شده‌، او را مورد عتاب و خطاب قرار ندهید.

۱۲. از هم تعریف کنید

تعریف کردن از همدیگر کار ساده و مفیدی است. با‌این‌کار به همسرتان نشان می‌دهید که واقعا برایش ارزش قائل هستید. از تغییرات ظاهری همسرتان به وجد بیایید و این شادی و توجه را به او نشان بدهید. طرز بیان احساسات در رابطه‌ی عاطفی واقعا مهم است. دستاوردهای شغلی یکدیگر را مایه‌ی افتخار خودتان بدانید و در حضور دیگران اعلام کنید که به همسرتان می‌بالید.

۱۳. به حریم شخصی هم احترام بگذارید

گذراندن وقت با شریک زندگی به رشد رابطه کمک زیادی می‌کند، اما نباید فراموش کنید که برای دوام و ماندگاری یک رابطه، باید هرازچندگاهی فضا و زمان کافی دراختیار هم بگذارید. گاهی به حریم شخصی همدیگر احترام بگذارید تا طعم تنهایی را بچشید. این‌گونه، هرکدام فردیت خود را حفظ خواهید کرد و دل‌تان اندکی برای همدیگر تنگ خواهد شد. یادتان باشد افراط نکنید و اصل بر این است که شریک زندگی‌تان با وجود شما حس تنهایی نکند.

۱۴. تشکر از همدیگر را فراموش نکنید

این یکی از قواعد طلایی رابطه‌های ماندگار است.
«عزیزم دستت درد نکنه»
چهار کلمه‌ی ساده می‌تواند معجزه کند. با این کلمات به او می‌فهمانید که برایش ارزش قائل هستید.
آیا خود شما اگر حس کنید طرف مقابل برای زحمات‌تان ارزش قائل نیستید در رابطه با او می‌مانید؟

۱۵. اشتباهات‌تان را بپذیرید

همه‌ی ما بارها برای‌مان پیش آمده که هر چقدر هم دوست داشته باشیم باز هم نمی‌توانیم خود را بی‌گناه جلوه دهیم.
باید اشتباه خود را بپذیریم. باید غرورمان را لگدمال کنیم و به عشق زندگی‌مان بگوییم:
«عزیزم تقصیر من بود. واقعا معذرت می‌خوام»
اگر همسرتان هم واقعا برای‌تان ارزش قائل باشد، شما را خواهد بخشید.

۱۶. حرف دلتان را بزنید

اگر واقعا لازم باشد که در مورد چیزی با همسرتان حرف بزنید، حرف‌تان را نخورید و آن را با او در میان بگذارید. اگر آدم توداری هستید و حرف‌ها را درون خود می‌ریزید و آرزو دارید که همسرتان روزی شما را درک کند، باید بدانید لزوما این‌طور نیست و این کار ممکن است به‌ضررتان تمام ‌شود.

۱۷. رمانتیک باشید

قوانین دوست داشتن اینکه این نکته را مردان باید بیشتر از زنان مدنظر داشته باشند. مردها خیال می‌کنند رمانتیک بودن فقط به دوره‌ی نامزدی و قبل از ازدواج مربوط است. چند قرار عاشقانه‌ی رمانتیک باهم بگذارید.
او را به شبی خاطره‌انگیز مهمان کنید.
هر کاری که می‌توانید، هرچند ساده، برای او انجام دهید تا حس کند ملکه‌ی زندگی شماست. این واقعا گام مهمی در رابطه‌ی زناشویی‌تان است.

چند نکته مهم در ارتباطات

سعی کنید دیگران را همانطور که هستند بپذیرید.
زندگی خود را کاملا وقف دیگران نکنید و زندگیتان را با دیگران تنظیم نکنید.
به هیچ وجه ذهن‌خوانی نکنید و به برداشت‌های شخصی خود از رفتارهای دیگران اعتماد نکنید.
بد را با بد جواب ندهید.
دیگران را ببخشید و به آنها نیکی کنید.
نقاط مثبت و خوبی‌های دیگران را هم ببینید.
احساسات خودتان را اعم از ناراحتی و خوشحالی در فضای مناسب و با احترام به دیگران بگوید و نظر دیگران را جویا شوید.
سعی کنید مهارت نه گفتن را تمرین کنید و تعارفات را کنار بگذارید.
قواعد دوست داشتن را بیاموزید.
قوانین دوست داشتن

پاسخ دهید