قدرتمندترین کشورهای جهان ۲۰۱۸

قدرتمندترین کشورهای جهان

قدرتمندترین کشورهای جهان ۲۰۱۸

در رده‌ بندی قدرتمندترین کشورهای جهان میزان اثرگذاری ملت‌ ها در کنار قدرت سیاسی، اقتصادی و نظامی کشورشان مورد سنجش و ارزیابی قرار گرفته است. متحدان، میزان نفوذ و پیشگام بودن کشور در برخی جنبه‌ ها از جمله عوامل شکل‌ دهنده این رده‌بندی بوده‌ اند. با ما همراه باشید تا شما را با این کشورها آشنا کنیم.

۱- ایالات متحده آمریکا

این کشور بزرگترین قدرت اقتصادی و نظامی جهان است و فرهنگ آن نیز مهر خود را بر جهان زده است. ایالات متحده همچنین به صورت سنتی نقش رهبری جهانی خود را در سازمان هایی مثل ناتو و سازمان ملل متحد حفظ کرده است. اما چالش های داخلی از قبیل تنش های نژادی، نابرابری و رای دهندگان متفرق در حال صدمه زدن به این کشور هستند.

۲- روسیه

بزرگترین کشور جهان از لحاظ گستردگی سرزمین، دارای یکی از بزرگترین اقتصادها نیز هست. این کشور به شدت روی قدرت نظامی سرمایه گذاری می کند- این کشور در سال ۲۰۱۶ معادل ۵٫۴% درصد از تولید ناخالص ملی خود را در امور دفاعی هزینه کرد. اما تنش های روسیه با کشورهای غربی در حال رشد است همچنان که در سال ۲۰۱۴ بر سر مسائلی از قبیل الحاق شبه جزیره کریمه و به خاطر دخالت در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا.

۳- چین

چین همیشه به خاطر رشد اقتصادی سریع خود به چشم می آید اما آنچنان که بانک جهانی می گوید، هنوز هم خیلی ها در این کشور زیر خط فقر رسمی زندگی می کنند. اثربخشی جهانی رو به رشد این کشور به صورت مستمر تحت انتقادات شدید به خاطر خط مشی های صد حقوق بشری آن از قبیل سانسور و آزادی محدود رسانه هاست.

۴- آلمان

آلمان در رتبه بندی امسال بالاتر آمده و جای بریتانیا را گرفته است. این کشور هم پر جمعیت ترین کشور اتحادیه اروپا بوده و هم اقتصاد آن یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان است. رهبری سیاسی این کشور به خاطر سیاست درهای باز برای مهاجرین مورد چالش قرار گرفته است و نمایش ضعیف صدراعظم آنگلا مرکل در انتخابات ۲۰۱۷ موقعیت وی را تضعیف کرده است.

۵- ایالات متحده انگلستان

قدرتمندترین کشورهای جهان

پس از رای این کشور به خروج از اتحادیه اروپا خشم زیادی در خصوص نقش آن در صحنه جهانی بروز کرد و به همین خاطر جایگاه این کشور یک پله نسبت به سال گذشته سقوط کرد. نفوذ این کشور از یک سو به خاطر این است که لندن یکی از مراکز مالی عمده جهان است و از سوی دیگر به خاطر اثری است که این کشور به علت امپراطوری بریتانیا از آن برخوردار است.

۶- فرانسه

این کشور یکی از بزرگترین اقتصادهای دنیا را داراست و همچنین یکی از پربازدیدترین کشورهای جهان است. اما فرانسه اخیرا مواجه با رشد تروریسم و تغییر نظرگاه عمومی در خصوص مهاجرین است. در حالی که همزمان عدم اشتغال جوانان این کشور را تهدید می کند.

۷-ژاپن

ژاپن یکی از پیشرفته ترین ملت های جهان از نظر نظر فناوری است و دارای سومین اقتصاد بزرگ جهان می باشد. این کشور در زمره بزرگترین تولیدکنندگان اتومبیل، تجهیزات الکترونیک و فولاد در جهان بوده و اخیرا با توجه به افزایش تنش ها با کره شمالی، سرمایه گذاری زیادی در بخش نظامی خود کرده است.

۸- اسرائیل

علی رغم تنش های خسته کننده این کشور با اغلب همسایگان خود و جمعیت آن که تنها ۸ میلیون نفر است، اسرائیل حضور چشمگیری در صحنه جهانی دارد که باید از بابت روابط نزدیک خود با ایالات متحده ممنون باشد. فارغ از کشمکش با فلسطینیان، این کشور اقتصادی قدرتمند دارد.

۹- عربستان سعودی

این کشور با مرزهای خود بخش عمده سرزمین و ثروت شبه جزیره عرب را در اختیار دارد. با وجود مکه، عربستان سعودی جایگاه ویژه ای بین ملت های مسلمان داشته و ذخایر نفت به وی امکان می دهد یکی از ثروتمندترین ملت های خاورمیانه باشد. این کشور شروع به کاستن از محدودیت های سنتی از قبیل حق رانندگی زنان کرده است.

۱۰- امارات متحده عربی

قدرتمندترین کشورهای جهان

بر اساس کتابچه آمار جهانی سیا، صادرات نفت به امارات متحده امکان داده است که تولید ناخالصی در حد پیشروترین کشورهای غربی داشته باشد. این کشور یکی از آزادترین کشورها در منطقه خاورمیانه است.

۱۱- کره جنوبی

کره جنوبی به هفتمین صادرکننده بزرگ جهان تبدیل شده است که باید ممنون سرمایه گذاری های خارجی باشد. کشمکش با کره شمالی باعث شده است که این کشور مورد حمایت ابرقدرتهای جهانی باشد.

۱۲- کانادا

کانادا، دومین کشور پهناور جهان، یکی از صادرکنندگان مهم انرژی بوده و دارای ذخایر بزرگ نفتی است. این کشور از خط مشی چندفرهنگی پیروی می کند طوری که نخست وزیر، جاستین ترودو از همین نظر کانادا را با کشور همسایه، ایالات متحده، مقایسه کرد که اخیرا تنش های نژادی در آن رو به افزایش بوده است.

۱۳- ایران

در مقایسه با سال ۲۰۱۷ جایگاه ایران در این فهرست بهبود یافته است. این کشور یکی از بزرگترین اقتصادهای خاورمیانه را دارا بوده و با توجه به ذخایر نفتی آن مورد توجه قدرت های جهانی است. این کشور توسط رژیمی مذهبی هدایت می شود که به خاطر چالش هایی که با مردمش دارد مورد انتقاد قرار گرفته است.

۱۴- ترکیه

ترکیه سالها متاثر از جنگهای منطقه ای و تروریسم و از جمله یک کودتای نظامی ناموفق در سال ۲۰۱۶ بوده است. این کشور در مرز خاورمیانه و اروپا قرار داشته و اخیرا زبانه جنگهایی در کشورهای همسایه آن کشیده شده است. OECD سازمان همکاری و توسعه اقتصادی انتظار دارد ترکیه یکی از سریع الرشدترین اعضای آن در سالهای پیش رو باشد.

۱۵- هندوستان

قدرتمندترین کشورهای جهان

هند بزرگترین دموکراسی جهان و تا همین اواخر یکی از سریع الرشدترین اقتصادها را داشته است. اما این کشور با ۱٫۳ میلیارد نفر جمعیت، همچنین یکی از فقیرترین کشورهای جهان است. این کشور به یکی از مهمترین مراکز خدمات IT تبدیل شده و به خاطر معماری های حیرت انگیزش شهرت دارد.

۱۶- استرالیا

ملتی ثروتمند، کشوری با امید به زندگی بالا و بالاترین رتبه از لحاظ کیفیت زندگی.

۱۷- سوئیس

کشور کوچکی که به خاطر بی طرفی اش مشهور است. سوئیس یکی از بالاترین نسبت های تولید ناخالص ملی نسبت به سرمایه را داراست. مردم سوئیس نسبت به اکثر ملت های دیگر جهان، بیشترین تعداد برندگان جایزه نوبل و اختراعات ثبت شده نسبت به سرمایه را دارا می باشند.

۱۸- ایتالیا

آشفتگی های سیاسی ناشی از بحران مهاجران در اروپا منجر به رشد پوپولیسم در ایتالیا، بر سر کار آمدن دولتی تازه و آمادگی برای بحران های مالی در آینده شده است. اما اقتصاد این کشور همچنان در ناحیه اتحادیه اروپا یکی از بزرگترین اقتصادها باقی مانده است و نشریات ایالات متحده به اثر فرهنگی آن بر روی جهان از هنر گرفته تا غذا توجه دارند.

۱۹- سوئد

تعهد به حقوق بشر و ثبات اقتصادی از سوئد یکی از رهبران مورد احترام جهان ساخته است. این کشور با داشتن نظام دانشگاهی و درمانی رایگان، دارای یکی از بالاترین نرخ های امید به زندگی در جهان است.

۲۰- قطر

قدرتمندترین کشورهای جهان

قطر نسبت به سال گذشته سه پله صعود کرده است. نفت و گاز باعث شده است که این کشور یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان باشد. این کشور دارای بالاترین استانداردهای زندگی در جهان است و رسانه های آن جزو آزادترین رسانه ها در خاورمیانه است. در سال ۲۰۰۲، قطر تبدیل به نخستین کشور میزبان جام جهانی فوتبال در خاورمیانه شد هر چند که موسسات خیریه زیادی از این کشور به خاطر مرگ و میر کارگران در کارگاه های ساخت و ساز ورزشگاه ها و آنچه آنها نیروی کار اجباری می نامند انتقاد کرده اند.

۲۱- هلند

هلند که به کشوری با مدارای بسیار زیاد مشهور است به صورت رو به تزایدی با مشکل مهاجران دست به گریبان است. این ملت دارای درآمد بالا یکی از پیشروان صادرات محصولات کشاورزی هستند. دفاتر مرکزی دیوان بین المللی دادگستری و دیوان جنایی بین المللی در لاهه هلند قرار دارند.

۲۲- پاکستان

با توجه به تداوم بی ثباتی، فساد و کشمکش با هند، پاکستان نسب به سال گذشته دو پله نزول کرده است. این کشور یکی از جوانترین کشورهای جهان بوده و اکثریت شهروندان آن زیر ۲۲ سال سن دارند.

۲۳- اسپانیا

اسپانیا نسبت به سال گذشته یک پله نزول کرده است چرا که اقتصاد آن دچار رکود شده و همچنان نرخ بیکاری در آن بالاست. بحرانی که با رای کاتالونیا به استقلال ایجاد شد منجر به بی ثباتی بیشتر در این کشور شده است. این کشور به خاطر هنر، فرهنگ و برخورد بسیار مناسب مردمش با توریست ها شناخته می شود.

۲۴- سنگاپور

سنگاپور یکی از شلوغ ترین بنادر جهان را داراست و روزنامه های ایالات متحده آن را با عنوان “مادر شهری پر هیاهو” توصیف می کنند. این کشور در سالهای اخیر رشد اقتصادی و جمعیتی عظیمی را تجربه کرده است.

۲۵- مصر

قدرتمندترین کشورهای جهان

روزنامه های ایالات متحده از مصر به عنوان “یکی از قدیمی ترین و بزرگترین تمدن های جهان” یاد می کنند. اکثر فعالیت های اقتصادی این کشور در راستای دره رود نیل رخ می دهد. توریسم، تولید کارخانه ای و کشاورزی مهمترین صنایع این کشور را تشکیل می دهند اما بی ثباتی سیاسی باعث کند شدن رشد اقتصادی آن شده است

جایگاه سیزدهم ایران در این لیست

در این فهرست ایران در مقایسه با سال ۲۰۱۷ به رتبه بالاتری صعود کرده و جایگاه سیزدهم این جدول را به خود اختصاص داده است. بر اساس این گزارش، ایران یکی از بزرگترین اقتصادهای خاورمیانه است و به دلیل موقعیت جغرافیایی استراتژیک و داشتن ذخایر نفتی فراوان، علاقه و توجه کشورهای قدرتمند جهان را به خود جلب کرده است.

چکیده
فهرستی از قدرتمندترین کشورهای جهان بر مبنای متحدین، اثربخشی، و میزان رهبریت هر کشور می باشد که در سال ۲۰۱۸ ایالات متحده همچنان در مقام نخست ایستاده، اما سایر کشورها با توجه به میزان ثبات یا افزایش نابسامانی ها جایگاه شان تغییر یافته است.

این رتبه بندی بیانگر میزان اثرگذاری هر ملت و نیز قدرت سیاسی، اقتصادی و نظامی وی می باشد. این نتایج بر اساس پاسخ های ۲۱،۰۰۰ نفر به پرسش های برنامه مطالعاتی سالیانه بهترین کشورها به دست آمده است. ایران جایگاه ۱۳ ام را در این لیست به خود اختصاص داده که نسبت به سال ۲۰۱۷ صعود کرده است، امیدواریم از این مقاله نیز نهایت استفاده را برده باشید.

پاسخ دهید