قانون کارما چیست

قانون کارما چیست

قانون کارما چیست

قانون کارما می گوید هر عملی کـه انجام می دهیم بازتاب دارد، چـه کاری انجام دهیم، چـه حرفی بزنیم، و چه افکاری داشته باشیم. مـا همه ی تحت این قانون طبیعت در زمین زندگی می‌ کنیم اما اگر بخواهیم آنرا بیشتر درک کنیم و زندگی مان رابا کارما پیش ببریم نیاز بـه اطلاعاتی دقیق داریم و البته صبر و حوصله، تا بتوانیم در آرامش ذهنی و درونی زندگی کنیم و از اضطراب دور باشیم. با ما همراه باشید تا شما را با این قانون آشنا کنیم.

کارما یک کلمه سانسکریت به معنای عمل یا کنش است. این عبارت هم معنی با قانون نیوتن گرفته می شود که هر عملی یک عکس العمل در پی دارد. زمانی که ما می اندیشیم، سخن میگوییم، یا هر نوع عملی انجام می دهیم آغازگر نیرویی بوده ایم که در نهایت یک عکس العمل به ما نشان خواهد داد. این بازگشت نیرو ممکن است، تعدیل شود، تغییر یابد یا تعلیق شود. اما عموم مردم هرگز قادر نیستند که آن عکس العمل را از بین ببرند.

این قانون علت ها و تاثیرات هرگز مجازات کننده شما نیست و فقط در جهت آموزش و یادگیری تان حرکت می کند. یک فرد ممکن است از نتیجه اعمال خود آگاهی نداشته باشد اما در نهایت کاری انجام می دهد که نتیجه کارهایش به خودش بر می گردد. این توجیه که این قانون محصول دست انسان یا جهان پیرامون اوست برای نادیده گرفتن قانون کارما اصلا چیز خوبی نیست. کارما و تناسخی که اینجا درباره آنها سخن می گوییم همانی است که شما برای دانستن درباره قوانین کارما به آنها نیاز دارید.

اگر بخواهیم کارما و قانون کارما را به زبان ساده تعریف کنیم باید بگوییم زندگی مثل یک جعبه است. وقتی کار خوبی انجام می‌ دهید، یک چیز خوب در این جعبه می‌گذارید. وقتی کار بدی انجام می‌ دهید، یک چیز بد در این جعبه می‌ گذارید. درمورد چیزهای خنثی هم همین‌ طور است. کارما نیروی دنیا است که چیزهایی را از درون آن جعبه به شما عرضه می‌ کند. بر این اساس نیز قانون کارما حاکی از آن است که هرچه خوبی‌ های بیش‌ تری در جعبه بگذاری، بیش‌ تر احتمال دارد کارما از درون جعبه چیز خوبی به شما عرضه کند.

۱۲ قانون کارما که زندگیتان را متحول می کند

توجه به این ۱۲ قانون کارما می تواند زندگی شما را متحول کند.

۱- قانون فروتنی و کارما

باید از اتفاقاتی که در زندگی برایتان می افتد درس بگیرید وگرنه انقدر تکرار خواهند شد تا انها را بپذیرید. مثلا هنگامی که ما به دیگران به چشم دشمن نگاه کرده یا انها را انسانهای بدی می بینیم نشانه ان است که خودمان همچنان درگیر خودخواهی های خود هستیم. و تا زمانی که با این اخلاق خود روبرو نشده ایم افراد مشابه سر راه ما قرار خواهند گرفت. باید بپذیریم که در خود ما مشکلی وجود دارد که باعث می شود اینگونه افراد به ما جذب شوند. پس باید در رفع مشکل خود بکوشیم.

۲- قانون خلقت و کارما

قانون خلقت می‌گوید زندگی خودبخود اتفاق نمی‌افتد، بلکه مستلزم مشارکت و همکاری شما است. چیزهایی که ما را احاطه کرده‌ اند سرنخ‌ هایی از حالت درونی ما می‌ دهند. پس انچه را که می خواهی در زندگی داشته باشی ابتدا در درون خودت ایجاد کن.

۳- قانون تعالی و کارما

قانون کارما چیست

قانون تعالی می‌گوید اگر می‌خواهید روح‌ تان تعالی یابد، خودتان باید تغییر کنید، نه آدم‌ها و اشیای اطرافتان. چیزی که روح ما را برای تعالی بارور می‌کند درون ما است، نه بیرون ما. وقتی قلبمان را تغییر دهیم، دنیایمان را تغییر می‌ دهیم.

۴- قانون مسئولیت و کارما

هر گاه در زندگی ما چیزی اشتباه است، نشانه ان است که اشتباهی در من وجود دارد. ما آینه آن چیزی هستیم که ما را احاطه کرده و آنچه ما را احاطه کرده، همچون آینه با ما ارتباط دارد. ما باید مسئولیت آنچه که در زندگی مان اتفاق می افتد را بپذیریم.

۵- قانون رابطه و کارما

قانون ارتباط می‌گوید اگر چه ممکن است ظاهرا دوچیز با هم ارتباطی نداشته باشند، ولی در حقیقت این‌ طور نیست. همه‌چیز در دنیا به هم مربوطند. به همین صورت، گذشته، حال، و آینده همه با هم در ارتباطند.

۶- قانون دهش یا بخشندگی و کارما

قانون دهش می‌گوید در زندگی‌ تان از هر دست بدهید از همان دست می‌گیرید. اگر احتکار کنید و خسیس باشید، اگر دست‌های‌تان را بسته و درهای‌ تان را قفل نگه‌ دارید، هرگز نمی‌ توانید قفل درهایی را که می‌خواهید، باز کنید. اگر یک دنیای رها، و زیبا می‌خواهید، خودتان باید آن را بسازید.

۷- قانون تمرکز و کارما

شما نمی توانید همزمان به دو چیز فکر کنید. هنگامی که تمرکز شما بر روی ارزشهای معنوی است، غیر ممکن است به افکار پایین تر مانند حرص و طمع یا خشم راه پیدا کنید.

۸- قانون حضور و کارما

قانون کارما چیست

قانون حضور می‌ گوید هرچند مهم است به گذشته نگاه کنیم و از آن عبرت بگیریم، اما به همان اندازه هم مهم است در زمان حال حضور داشته‌ باشیم و خود را درگیر آینده ای که هنوز نیامده نکنیم.

۹- قانون بزرگ‌ منشی و خوبی

هر آنچه در مزرعه دنیا بکارید همان را برداشت می‌کنید. این همان قانون علت و معلول است. پس برای برداشت شادی، صلح، عشق و دوستی، باید خوشحال، صلح طلب، دوست داشتنی و دوست واقعی باشید. هر چه که در جهان به وجود می آورید، چون بومرنگی به خود شما باز خواهد گشت.

۱۰- قانون رشد و کارما

یک جمله معروف است که می‌ گوید هرجایی که بروی متعلق به آنجایی! بنابراین اگر ما بخواهیم مردم و جهان پیرامون خود را تغییر دهیم اول باید خودمان را تغییر دهیم. زمانی که ما در قلب وروح خود تغییری ایجاد می کنیم ، انگاه دنیای اطراف ما هم تغییر می کند.

۱۱- قانون تغییر و کارما

تاریخ تکرار می شود تا ما از آن درس های بسیاری فرا بگیریم و بتوانیم مسیر خود را تغییر دهیم.

۱۲- اهمیت و الهام گرفتن و قانون کارما

ارزش هر چیز به مقدار انرژی وتلاشی که صرف ان کرده ایم. هرکس می تواند با الهام از درون خود سهم خود را با عشق و شادی به طور کامل به جهان هستی تقدیم کند که در این صورت عمل او باعث صعود دیگران هم خواهد شد. اما اگر به الهامات درونی خود توجه نکنیم تنها خودمان عقب مانده و جهان هستی به راه خود ادامه خواهد داد.

۷ روش برای تغییر کارما

قانون کارما چیست

تمام انسان‌ ها به نوعی تحت تأثیر قانون کارما هستند. پس در این بخش می‌ خواهیم به شما نشان دهیم که چگونه کارمای خود را تغییر دهید. برای تغییر دادن کارمای بد هفت روش وجود دارند که در ادامه به آن‌ ها می‌پردازیم:

طالع بینی روزانه خود را بخوانید

طالع بینی روزانه سرنخ‌ های فوق العاده‌ای برای ایجاد کارمای خوب روزمره به دست می‌ دهند. آن‌ها موانع بالقوه‌ ای را که در طول روز با آن‌ ها روبرو می‌شوید، برجسته می‌ سازند، و همچنین توصیه‌ های معقولی را در مورد بهترین روش تعامل با آنها در اختیارتان قرار می‌دهند.

اعمال خوب انجام دهید

این آسان‌ترین روش برای تغییر دادن کارما است. قانون کارما این گونه است، اگر انرژی مثبتی را بکارید، همان انرژی مثبت را پس خواهید گرفت. پس به پیرزن ناتوان کمک کنید تا از عرض جاده عبور کند، به یک نیازمند کمک مالی کنید، یک ساندویچ برای فردی گرسنه بگیرید و …، بخشندگی کنید تا نتیجه آن را هم دریافت در زندگی خود مشاهده نمایید.

به کائنات گوش دهید

آیا شما از کسانی هستید که معمولا در ترافیک گرفتار می‌شوند؟ به جای بوق زدن‌ های پی در پی، به تفکر درباره پیامی که کائنات می‌ خواهد برای شما بفرستد، بپردازید، (تذکر: صبر). درس‌ هایی که باید بیاموزید در همانجا هستند – شما فقط باید بدانید که چگونه به آن پیام‌ ها گوش بدهید.

یک تاروت بخوانید

این خواندن‌ ها روشی فوق العاده برای ضربان کارمایی روز هستند. مانند یک سیستم هشداری جدی، خواندن‌ های فالهای روزمره یک ابزار فوق العاده برای کمک به شما در درک این نکته است که چه اقدام یا رویکردی مسیر شما را هموار خواهد کرد. خواندن‌ تاروتها به شما کمک می‌کنند تا با کارما خود ارتباط برقرار کنید.

جریان معمول زندگی خود را تغییر دهید

اگر شما هر روز به مجموعه یکسانی از مکان‌ها می‌ روید، همان اشخاص را می‌ بینید، کار‌های یکسانی انجام می‌ دهید، و متوجه شده اید که “شانس بدی” دارید، از قانون کارما تبعیت کنید و آن را به هم بریزید. چون شاید کائنات تلاش می‌ کند تا به شما بگوید که چیزی وجود دارد که باید آن را متوقف کنید، یا چیزی وجود دارد که باید آن را شروع کنید.

از زندگی گذشته خود عبرت بگیرید

درک اینکه در گذشته چه انتخاب‌ هایی را انجام داده اید، می‌ تواند بینشی را درباره الگو‌هایی که در شما وجود دارد، به دست دهد. وقتی که یاد گرفتید که هنوز باید چه درس‌ هایی را یاد بگیرید، می‌ توانید رفتار خود را مطابق آن تغییر دهید.

فنگ شویی را تمرین کنید

هنر‌های باستانی گمارش و کارما رابطه همبسته‌ ای با یکدیگر دارند. کارمای خوب شما را به سوی انرژی بهتر هدایتم می‌ کند. اما فنگ هم حالات منفی را از فضای شما بیرون فرستاده و آن را برای انرژی مثبت باز می‌ کند تا در خانه و درون خود شما جریان یابد. به این ترتیب در بهبود کارمای شما مؤثر است. روش قرار دهی هنر چینی فنگ شویی را در زندگی خود یاد بگیرید.

روش بخشیدن را یاد بگیرید

تمرین بخشش آخرین مرحله از کار کردن روی قانون کارما است. کارمای خوب را فقط از درون خود ایجاد نکنید، بلکه کمک کنید تا افراد دیگر هم از کارمای منفی رها شوند. وقتی درک می‌کنید که انرژی‌ های کارمایی شما چیست (چه تجارب و اشخاصی را به زندگی خود جذب می‌کنید تا درس‌هایی را که ارائه می‌دهند، یاد بگیرید)، شما آمادگی تغییر دادن کارمای خود را دارید.

قانون کارما به ما می گوید که افکار و احساسات شما، مهم نیست که چه مقدار نسبت به آن‌ ها آگاه هستید، بر دیگران تأثیر می‌گذارند و در آینه جهان شما منعکس می‌شوند. تمام فکر‌ها انرژی هستند و هر اندیشه تشعشعاتی را ارسال می‌کند که بر تمام چیز‌های موجود در محیط شما، از بدن فیزیکی خود شما گرفته تا تمام ابعاد جهان خارجی، تمام افراد، حیوانات، گیاهان و خود کائنات، تأثیر می‌گذارند.

کارما در اسلام و قرآن

قانون کارما چیست

واقعیت آن است که مفهوم کارما از آن جهت که ایده و باور هندوها می باشد و موضوع دنیای بعد از مرگ را مثل ما مسلمانان قبول ندارند، قانون کارما چندان قابل پذیرش از نظر اسلام نخواهد بود. همچنین در قرآن اشاره ای به کارما نشده است. با اینحال برخی اساتید آموزش قانون جذب در سمینارها و سایت ها اشاراتی داشته اند که در اینجا عیناً آورده می شود: (آیه ۷ و آیه ۸ از سوره زلزال)

فَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّهٍ خَیْرًا یَرَهُ: هر کس به وزن ذره‌ای نیکی کرده باشد آن را می‌بیند. (نتایج مثبت آن نیکی به زندگی اش وارد می شود.)

وَ مَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّهٍ شَرًّا یَرَهُ: هر کس به وزن ذره‌ای بدی کرده باشد آن را می‌بیند (نتایج منفی آن کار بد به زندگی اش وارد می شود.)

نکاتی درباره قانون کارما

در خصوص مفهوم قانون کارما ذکر ۲ نکته حائز اهمیت است:

۱- همه به یک اندازه قانون کارما را درک نمی کنند. بعضی از افراد زودتر پی به قانون کارما می برند و نتایج آن را درک می کنند و بعضی ها نیز دیرتر یا اصلا متوجه نمی شوند! اگر شیشه پنجره اتاقتان را خوب تمیز کرده باشید، به محض اینکه کسی روی شیشه دست بگذارد، متوجه لکه روی آن می شوید، چرا؟! چون شیشه شفاف است و کثیفی ها و تمیزی ها را سریع تر نشان میدهد؛ بنابراین افرادی که ضمیر و باطن شفاف تری دارند، انرژی حاصل از قانون کارما را سریع تر متوجه می شوند و برعکس.

۲- نمی توان همه پدیده ها را با قانون کارما تفسیر کرد. بطور حتم نمیتوان تمام اتفاقات و رویدادهای زندگی را به قانون کارما نسبت داد چرا که این دنیا متشکل از قوانین بسیاری است که در رخداد اتفاقات پیرامون ما نقش اساسی دارند و قانون کارما هم یکی از همین قوانین است بنابراین قرار نیست بعداز مطالعه این مقاله همه چیز را به قانون کارما نسبت بدهیم.

چکیده
کارما به معنی زیستکار یا عملکرد فرد در زندگی است. این عملکردها ذاتا و به طور خودکار نتایجی (انتقام کیهانی/الهی) را در این زندگی و زندگی بعد به دنبال دارند. بدین معنی که «هر چه بکاری همان را درو خواهی کرد». امیدواریم از این مقاله نیز نهایت استفاده را برده باشید.

پاسخ دهید