فواید ماساژ درمانی

ماساژ درمانی

فواید ماساژ درمانی

ماساژ یکی از سریع ‌ترین و راحت‌ ترین راه‌ ها برای رهایی از درد است. افراد در زمان‌ های مختلف دست به این کار می‌ زنند. اگر دقت کرده باشید، گاهی وقت‌ ها که در بخشی از بدن احساس درد و ناراحتی می‌کنیم، ناخودآگاه آن نقطه را ماساژ می‌دهیم یا زمانی که سردرد داریم، شروع به ماساژ شقیقه و پیشانی خود می‌کنیم. ماساژ، واکنشی طبیعی و غریزی به وجود درد یا عارضه‌ در بدن است که گهگاه به آن رو می‌آوریم. با ما همراه باشید تا شما را با فواید ماساژ درمانی آشنا کنیم.

ماساژ درمانی چیست

تعریف‌ های مختلفی برای ماساژ درمانی می‌توان پیدا کرد ولی شاید بتوان به صورت کامل ماساژ درمانی را اینگونه تعریف کرد: فشار دادن و مالش دادن (دست ورزی) بافت‌ های نرم، عضلات و تاندون‌ های بدن به منظور بهبود درد ناشی از صدمات و ضربه‌ ها و کاهش درد ناشی از آن‌ ها را ماساژ درمانی می‌ گویند. میزان فشار دست‌ ها در دست ورزی ماساژ نسبت به نوع و تکنیک استفاده شده در ماساژ متفاوت می‌باشد. امروزه شاید بتوان گفت میلیون‌ ها نفر از این روش برای کاهش درد خود استفاده می‌کنند.

سبک های ماساژدرمانی

ماساژ درمانی

بنا به گفته منابع مختلف و معتبر جهانی در دنیا بیش از ۸۰ نوع ماساژ درمانی وجود دارد ولی می‌ توان این ۸۰ نوع را به ۵ سبک مختلف تقسیم بندی کرد. در ادامه این ۵ سبک را به صورت مختصر برای شما بیان خواهیم کرد.
۱- ماساژ درمانی به سبک شرقی: همانطور که از نام این سبک مشخص است، ماساژ شرقی برگرفته است طب سنتی چین می‌باشد. در این روش از تکنیک‌ های اطبا چینی استفاده می‌ شود و بیشتر بر روی طب فشاری تمرکز دارد.
۲- ماساژ درمانی به سبک غربی: این نوع ماساژ درمانی بسیار مدرن‌ تر از روش شرقی می‌باشد و برپایه متدهای امروزی‌ تر بنا شده است. ماساژ شرفی بیشتر بر روی اعصاب تمرکز دارد و از ورزش‌ های مختلف و متفاوت کمک می‌گیرد. تکنیک‌ های استفاده از دست و ماساژ دادن عضلات این روش بسیار مشکل می‌باشد و کار هر کسی نیست.
۳- سبک اروپایی ماساژ: این سبک بسیار به سبک غربی شبیه می‌باشد و بر اساس فیزیولوژی و آناتومی بنا شده است. در سبک اروپایی از ۵ تکنیک دست استفاده می‌شود.
۴- سبک اصلاح حرکت: این سبک بر ساختار حرکتی بدن انسان تاکید دارد. به این صورت که با اصلاح الگو‌های بد حرکتی و استفاده از حرکات مختلف دست بر روی عضلات سعی می‌کند که حرکت را برای بدن آسان‌ تر کند.
۵- سبک افزایش انرژی: در این سبک دست‌ های شخص ماساژ دهنده بر روی حوزه‌ های انرژی بدن حرکت داده می‌شود. یکی از انواع ماساژ درمانی‌ ها که به این سبک انجام می‌شود روش درمان قطبی می‌باشد.
البته این مورد نیز قابل بیان است که برخی از روش‌های مختلف ماساژ درمانی ترکیبی از این سبک‌ ها را در خود دارند و ماساژ دهنده‌ ها نیز از ترکیبی از روش‌ ها استفاده می‌کنند، بر اساس نوع بیماری و درد بیمار.

ماساژ چه فوایدی برای سلامتی دارد

بسیاری از انواع ماساژ فوایدی را فراتر از احساس آرامش به انسان هدیه می‌ کنند. در ادامه تنها به چند مورد از مشکلاتی اشاره می‌کنیم که می‌توانند از فواید ماساژ بهره‌مند شوند. با این حال، پیش از استفاده از ماساژ برای درمان هرگونه مشکل در وضعیت سلامتی‌ تان بهتر است با پزشک مربوطه مشورت کنید. کمر درد. مطالعات مختلف نشان داده‌اند ماساژ درمانی برای درمان کمردرد بسیار موثر است. در حقیقت، مطالعه‌ ای در ۲۰۰۳ نشان داد تاثیر ماساژ درمانی برای کاهش دردهای مزمن کمر از طب فشاری یا اصلاح ستون فقرات بیش‌تر است – و لزوم استفاده از داروهای مسکن را تا ۳۶ درصد کاهش می‌دهد.

سردرد. پژوهش‌ های مختلف نشان‌ داده‌اند سردرد نیز پاسخی مثبت به ماساژ درمانی می‌دهد. ماساژ درمانی می‌تواند تعداد حملات میگرنی را کاهش دهد و وضعیت خواب را بهبود ببخشد. آرتروز. در نخستین کارآزمایی بالینی که برای یافتن میزان تاثیر ماساژ سوئدی بر آرتروز زانو انجام شد، شرکت‌کنندگانی که یک یا دو بار در هفته به مدت یک ساعت تحت ماساژ درمانی قرار گرفتند، علائمی از بهبود درد، گرفتگی و عملکرد زانویشان را تجربه کردند. در حالی که گروه شاهد چنین تغییری را احساس نکردند.

سرطان. امروزه به احترام روش‌ های درمانی سنتی باید اذعان کرد، ماساژ درمانی می‌تواند باعث آرامش انسان و کاهش علائم سرطان یا عوارض جانبی روش‌های درمانی آن شود. ماساژ درمانی می‌تواند به کاهش درد، تورم، خستگی شدید، تهوع، یا افسردگی کمک کند یا به طور مثال عملکرد دستگاه ایمنی را بهبود ببخشد. اضطراب. بررسی بیش از ۱۲ مطالعه‌ ی پژوهشی نشان داد ماساژ درمانی به تسکین افسردگی و اضطراب کمک می‌کند. این کار میزان کورتیزول را تا بیش از ۵۰ درصد کاهش می‌دهد؛ و سطح پیام‌ رسانان عصبی را افزایش می‌دهد که به کاهش افسردگی کمک می‌کنند.

ماساژ چگونه درد را تسکین می‌دهد

ماساژ درمانی

نتایج ماساژ درمانی‌ های انجام شده بر روی بیماران دچار درد استخوانی و عضلانی، سر درد، درد عمیق داخلی، فیبرومیالژی و درد نخاعی گواه آن است که ماساژدرمانی برای تسکین درد موثر است. ماساژ درمانی در مقایسه با روش‌ های دیگری مانند طب سوزنی و فیزیوتراپی نیز تاثیرگذار است و عوارض جانبی انگشت شماری به دنبال دارد. ماساژ بدن علاوه بر تسکین درد اضطراب بیمار را کاهش و کیفیت زندگی را بهبود می‌دهد. مشخص نیست که ماساژ دادن یا به عبارتی دستکاری بافت نرم چگونه درد را تخفیف می‌دهد، اما به نظر می‌رسد سازو کارهای متعددی از قبیل عامل‌های زیر باعث سودمندی ماساژتراپی باشد:

۱- زیست مکانیکی
۲- روانی
۳- عصبی
۴- فیزیولوژیک
البته هنوز راه درازی مانده است تا ماساژدرمانی، که در گذشته درمانی موثر برای صدمه‌ ها یا آسیب‌ دیدگی‌ های ورزشی دانسته می‌شد، به روش جدیدی برای تسکین درد تبدیل شود.

فواید ماساژدرمانی

فواید بسیار زیادی در درمان با ماساژ نهان است که شاید نتوان در یک مطلب به همگی آن‌ها اشارده کرد. اما در ادامه، برخی از مهم‌ ترین فواید آن را برای شما بیان خواهیم کرد.

۱- تسکین دهنده درد‌های مزمن

دردهای مزمن بدن باعث می‌شوند که انسان نتواند به کارهای عادی و مورد علاقه خود بپردازد به همین دلیل هم باید بر روی چنین دردهایی بسیار حساس باشید. ماساژ درمانی می‌تواند به مرور زمان این دردهای مزمن را کاهش داده و از بین ببرد. از جمله عوارض وجود درد مزمن در بدن خواب آلودگی و افسردگی و استرس و اضطراب می‌باشد.

۲- از بین بردن استرس

اولین چیزی که بعد از بیان کلمه ماساژ به فکر می‌رسد احساس راحتی و آرامش می‌باشد. ماساژ درمانی بهترین راه برای کاهش استرس‌ های ناشی از کار و مشکلات و دیگر استرس‌ ها می‌باشد.

۳- کاهش دردهای عضلانی

ماساژ درمانی

نتایج نشان می‌ دهد که کسانی که دردعضلانی دارند اگر ۲ جلسه ماساژ درمانی به طول ۱۰ دقیقه یا بیشتر داشته باشند بسیار سریع‌ تر درمان می‌شوند. بهبود کوفتگی، رفع خستگی و کاهش درد در ناحیه مورد نظر از فواید استفاده از ماساژ در درمان درهای عضلانی می‌باشد.

دیگر فواید:
۱- رفع اختلالات گوارشی
۲- درمان کامل انواع سردرد
۳- درمان بی خوابی مربوط به استرس
۴- بهبود صدمات بافتی
۵- بهبود آسب‌ های ورزشی
۶- درمان دردهای گیجگاهی

از دیگر فوایدی می‌ باشند که می‌تواند به آن‌ها اشاره کرد. البته نیازی نیست که شما یکی از این مشکلات را داشته باشید تا از ماساژ درمانی استفاده کنید. افراد عادی که هیچ مشکلی هم ندارند می‌توانند به منظور راحتی بیشتر از آن استفاده کنند. پیشنهاد می‌کنیم فواید معجزه‌ آسای ماساژ را مطالعه فرمائید.

موارد احتیاط ماساژدرمانی

ماساژ بدن برای اکثر بیماران مفید است. با این حال ماساژ درمانی به بیماران دچار ناراحتی‌ های زیر توصیه نمی‌شود:
۱- اختلال‌ های خونریزی دهنده یا مصرف داروهای رقیق کننده خون
۲- سوختگی یا زخم‌های در حال التیام
۳- ترومبوز وریدی عمقی
۴- شکستگی
۵- پوکی استخوان شدید
۶- ترومبوسیتوپنی شدید (اختلال در پلاکت‌ های خون)
قبل از شروع ماساژ درمانی درباره مزایا و عوارض احتمالی آن با متخصص طب فیزیکی مشورت کنید، به ویژه اگر باردار هستید یا از سرطان یا دردی بدون علت مشخص رنج می‌برید. بعضی ماساژها باعث می‌شود که بیمار فردای روز درمان احساس کوفتگی کند. در هر حال ماساژ نباید دردناک یا ناراحت کننده باشد. بنابراین هرگاه هنگام ماساژ احساس درد یا ناراحتی کردید، حتما به متخصص اطلاع دهید. اکثر عوارض جدی ماساژ بدن نتیجه اعمال فشار بیش از حد در حین درمان است.

چکیده
ماساژ اصطلاحی کلی است که به فشار دادن، مالش دادن و دستکاری پوست، عضله‌ ها، تاندون‌ ها و رباط‌ ها اطلاق می‌شود. تکنیک‌ های ماساژ درمانی از وارد کردن ضربه‌ های ملایم تا فشار عمقی متغیر است و گونه‌ های متفاوتی از آن وجود دارد. ماساژ درمانی فواید زیادی دارد که ما در این مقاله به آن ها اشاره کردیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشند.

پاسخ دهید