فواید آب درمانی

فواید آب درمانی

فواید آب درمانی

شاید آسان ترین، راحت ترین و ارزان ترین وسیله ای که ورزشکاران و مردم برای رفع خستگی، کسالت و به دست آوردن آرامش و راحتی از آن استفاده می کنند، آب باشد. گرفتن دوش آب گرم پس از ورزش و مسابقه، یا پس از انجام کارهای سنگین روزانه، تقریبا یک امر طبیعی و عادی است که تمام بازیکنان و افراد، آگاهانه یا بدون آگاهی از آن استفاده می کنند. با ما همراه باشید تا شما را با فواید آب درمانی آشنا کنیم.

آب درمانی چیست

آب درمانی یا هیدروتراپی روشی درمانی است که در فیزیوتراپی و کاردرمانی از آن استفاده می‌شود. هدف از آب درمانی کاهش درد بیمار و افزایش دامنه حرکات مفاصل و قدرت اندام با استفاده از آب است. آب درمانی در درمان بیماری‌ های اندام به چند روش تاثیر دارد که یکی از آن‌ ها گرم کردن اعضای بدن و کاهش درد است. وزن بدن در آب سبک می‌ شود این موضوع باعث راحت حرکت کردن اندام می‌شود. عضلات بدن تقویت می‌شوند و از همه مهم‌ تر آرامش روحی بیمار که کمک موثری در بهبود وضع جسمانی او دارد.

از طرف دیگر نوشیدن آب و درمان برخی بیماری‌ ها با رژیم‌ های آب، روش دیگر آب درمانی است. شما با نوشیدن مقدار زیادی آب البته بر طبق برنامه درست، می‌توانید سموم زیادی را از بدن خارج کنید ولی یادتان باشد نوشیدن بی‌ اندازه و بی‌ برنامه آب می‌تواند مضر هم باشد. پس قبل از شروع کردن چنین رژیم درمانی‌ به دقت در مورد آن مطالعه کنید.

مزایای آب درمانی‌

به طور کل از فواید آب درمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱- جلوگیری از پوکی استخوان
۲- تقویت عضلات و بازآموزی عضلات فلج
۳- ایجاد شادابی
۴- کاهش اسپاسم و درد‍‌های عضلانی
۵- جلوگیری از انحراف ستون فقرات
۶- افزایش گردش خون در کلیه و مثانه و جلوگیری از رسوب مواد معدنی به شکل سنگ
۷- درمان آرتروز
۸- تقویت مغز و بدن و خواب راحت
۹- فشار هیدرواستاتیک
۱۰- افزایش میزان فعالیت قلب
۱۱- افزایش حرکات روده و یبوست
۱۲- بهبود کمر درد
۱۳- ارتقا بهداشت پوست و مو
۱۴- بالا رفتن حجم تنفسی ریه
تاثیرات درمانی آب به خاطر تاثیراتی است که آب بر پوست بدن دارد. بر اثر برخورد آب، گیرنده‌ های عصبی پوست تحریک شده و روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر می‌گذارد و باعث به وجود آمدن اثرات درمانی آب می‌شود.

مکانیسم اثر آب درمانی 

فواید آب درمانی

آب درمانی به صورت زیر عمل می کند:

۱- کاهش درد

در هیدروتراپی معمولا از آب گرم استفاده می‌شود. گرمای آب موجب افزایش جریان خون در پوست و عضلات شده و تنش داخلی عضلات را کم می‌کند.  درد اندام‌ ها به هر علتی باشد معمولا در گرما کمتر می‌شود. از آب گرم می‌ توان برای کاهش دردهای اندام در بسیاری از بیماری‌ ها مانند آرتروز و انواع روماتیسم‌ ها استفاده کرد. البته این تاثیر گرما دایمی نبوده و معمولا بعد از مدتی که حرارت اندام مجددا به حالت اول برمی‌گردد درد مجددا احساس می‌شود.

۲- انجام بهتر حرکات کششی

حرکات کششی که در فیزیوتراپی برای بهتر کردن دامنه حرکتی مفصل و کاهش خشکی آنها انجام می‌شود ممکن است دردناک باشد. وقتی این حرکات در آب گرم انجام شوند تحمل بیمار بیشتر شده و احساس درد ناشی از حرکت مفصل کم می‌شود. در این حالت می‌توان مفاصل بیمار را بیشتر و بهتر حرکت داده و نتیجه آن افزایش سریعتر و بهتر دامنه حرکتی مفصل است.

۳- تقویت عضلات

وقتی بدن در آب غوطه ور می‌شود (مانند استخرهای آب) وزن بدن کاهش می‌ یابد. بعضی بیماران به علت مشکل مفصل و درد ناشی از آن نمی‌توانند به راحتی راه بروند. در آب وزن بیمار کم شده و در نتیجه فشار کمتری به مفاصل اندام تحتانی وارد می‌شود. وقتی مفصل وزن کمتری را تحمل کند بهتر می‌تواند حرکت کند و حرکات نرمشی و تقویتی را انجام دهد. مقاومت آب در مقابل حرکت اندام می‌تواند به تقویت بیشتر عضلات آن کمک کند.

درست مانند کسی که برای تقویت بیشتر عضلات خود از وزنه استفاده می‌کند. با این تفاوت که مقاومت آب ملایم تر از وزنه است و می‌ توان آن را با تغییر سرعت حرکت اندام کم و زیاد کرد، در همه جهات وجود دارد و همراه با گرما است و بنابراین آستانه تحمل بیمار را بیشتر می‌کند. در بسیاری از بیماری‌ های سیستم حرکتی مانند کمردرد تقویت عضلات اندام می‌تواند درد بیمار را تا حدود زیادی از بین ببرد. انجام حرکات نرمشی تحت نظر فیزیوتراپ در آب می‌تواند به این امر مهم کمک فراوانی بکند.

۴- فشار هیدرواستاتیک

فشارهیدرواستاتیک اثرات نیرومندی تولید می‌کند که عملکرد قلب و ریه را بهبود داده باعث می‌شود ورزش‌ های آبی شیوه بسیار سودمندی برای حفظ و تقویت عملکرد قلب و ریه باشند. این تاثیر ناشی از فشار همچنین به بهبود جریان خون عضلات کمک می‌کند.

۵- ریلکسیشن و آرامش

فواید آب درمانی

آرامش روحی بیمار که می‌تواند کمک فراوانی به کاهش دردهای اندام بکند. اکنون آب درمانی در بسیاری از استخرها در حال گسترش هست و ایران نیز به طور طبیعی دارای مراکز درمانی آبی بسیاری می‌باشد.

معایب آب درمانی

همیشه خوردن آب زیاد نمی‌تواند مفید باشد، آب خوردن هم باید بر اساس یک نظم و قاعده خاصی باشد. ۸ لیوان معمولا طبیعی‌ ترین میزان آب مصرفی بدن است که تقریبا برای همه مفید است. اما در کنار این فواید گاهی ضررهایی هم دارد. در خون، املاح مهمی مثل سدیم و پتاسیم وجود دارد، سدیم در خون و در سلول‌ های بدن وجود دارد و عامل برقراری ارتباط الکتریکی بین خون و بدن است. زمانی که به واسطه گرما بدن عرق می‌کند، علاوه بر آب، نمک که به طور عمده سدیم است، از دست می‌رود. حالا اگر برای جبران این تعریق به جای آب و نمک از آب به تنهایی استفاده شود، سدیم خون پایین می‌آید.

برخی افراد برای لاغر شدن از رژیم‌های آب درمانی استفاده می‌کنند، اما باید بدانید که این کار باعث دفع بیش از اندازه سدیم و املاح مورد نیاز بدن می‌شود و در ‌‌نهایت منجر به بیماری می‌شود. تهوع، استفراغ، ضعف، بی‌ اشتهایی و گیجی از علایم کمبود سدیم است. اگر سدیم خون ظرف یک روز یا کمتر به زیر ۱۲۰ برسد، (سدیم خون معمولا در محدوده ۱۳۵ تا ۱۴۵ است) علائم شدید مثل پرش عضلات، تشنج و حتی رفتن به حالت حال کما بروز می‌کند.

دلیلی این اتفاق این است که آب زیاد در بدن جذب مغز می‌شود و ورم مغز باعث این حالت‌ ها را ایجاد می‌کند. کسانی هستند که باید در هوای گرم کار یا ورزش کنند، این افراد نباید آب را خالی بنوشند بلکه با ترکیب نمک آب بخورند که باعث کاهش سدیم نشود. افرادی که در هوای گرم کار یا ورزش می‌کنند باید به جای آب از محلول‌ هایی استفاده کنند که آب و نمک کافی دارد. یکی از علل گرفتگی عضلات در ورزشکاران همین کاهش سدیم خون است.

موارد احتیاط در آب درمانی

فواید آب درمانی

۱- آب های خنک تر را برای مدت زمان کوتاه تری باید به کار برد.
۲- وقتی که بدن خشک می شود، نباید آب سرد را به مصرف داخلی رساند.
۳- در کم خونی ها، درجه حرارت پایین، سیانوز و در خلال عادات ماهانه در افراد حساس، آب درمانی توصیه نمی شود.
۴- آب گرم را نباید در افراد ناتوان که احساس کوفتگی می کنند، یا مستعد غش و ضعف هستند، یا آنهایی که مستعد گرمازدگی می باشند و یا در سکته به مصارف داخلی و خارجی بدن رساند.
۵- آب ولرم، نه سرد و نه گرم، در درمان اغلب بیماری ها موثر است، به شرط آنکه توسط پزشکی مجرب در زمینه ی آب درمانی تجویز شده باشد.
۶- آب دارای مواد معدنی اولیه و ناخالصی یا آغشته به رادیوم و … را نباید برای مصارف آشامیدنی به کار برد.

چکیده
آب درمانی یا هیدروتراپی به معنای درمان امراض به وسیله آب است که توسط قبایل بدوی و نیز ملل متمدن به کار می‌ رفته است. در مورد این موضوع اغراق زیادی شده است و نوشیدن آب زیاد در پزشکی در بیماریهای معدودی مانند سنگ کلیه، اسهال یا گرمازدگی توصیه شده است و فقط موجب جبران آب از دست رفته و ترقیق ادرار می‌شود.

مصرف صحیح آب نه تنها تندرستی ما را حفظ می کند، بلکه در صورت از دست رفتن تندرستی یا بروز اختلال در آن از طریق پاکسازی مواد زاید از بدن، آن را باز می گرداند. آب درمانی که به هیدروپاتی نیز معروف است بر این اصل پایدار است که در بدن انسان به دلیل استفاده دارو و موادی که ناخالصی دارند و در بدن انسان این ناخالصی ها رسوب کرده و می ماند با استفاده از آب درمانی می توان این ناخالصی ها و رسوبات سمی را از بدن خارج کرد. جدا از اینکه آب درمان کننده است بدن انسان نیز همواره و روزانه به یک مقدار معین آب نیاز دارد. امیدواریم همیشه شاد و تندرست باشید و از این مقاله نیز نهایت استفاده را برده باشید.

پاسخ دهید