فنگ شویی چیست

فنگ شویی چیست

فنگ شویی چیست

واژه فنگ شویی در زبان چینی به معنای “باد و آب” است. فنگ شویی، یک فلسفه و فن باستانی در چین است. از قانون فنگ شویی در چیدمان مناسب اشیا خانه، بنای ساختمان های مسکونی، تجاری، باغ و غیره استفاده می‌ شود تا بر اساس آن، بهترین اثر بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به طور کلی انرژی مثبت پدید آید. با ما همراه باشید تا شما را با این فن باستانی و عناصر و اجزای آن آشنا کنیم.

تاریخچه فنگ شویی

اگر بخواهیم خاستگاه اصلی فنگ شویی را بیابیم باید به کشور چین سفر کنیم. در واقع فنگ شویی نوعی باور فلسفی کهن و رایج در این کشور محسوب می‌شود که می‌ توان آن را به صورت تحت الفظی باد و آب معنی کرد. این باور فلسفی انواع و اقسام تکنیک‌ های باستانی را در بر می‌گیرد که از دیرباز در کشور چین رایج بوده‌ اند. تکنیک‌ هایی که هدف اصلی آنها چینش مناسب و اصولی اشیا در محیط‌ های بسته‌ ای نظیر ساختمان است.

در این تکنیک باستانی هدف اصلی از چینش اشیا در یک محیط خاص تزریق احساس و انرژی مناسب به انسان‌ هایی است که در آن محیط قرار می‌ گیرند. در واقع شاید بتوان بخش مهمی از فلسفه‌ ی فنگ شویی را در همین هدف خلاصه کرد. در فنگ شویی ثروت نیز بحث اصلی دقیقا بر سر نوع چینش اجسام و اشیا است. به این معنی که اشیا و اجسام موجود در یک محیط خاص به گونه‌ ای چیده می‌ شود که بتواند در یافتن و اندوختن ثروت توسط کسانی که در آن محیط زندگی می‌کنند موثر باشد.

البته پیش از پرداختن دقیق‌ تر به این موضوع باید به این نکته اشاره شود که بحث فنگ شویی از هر نوع آن امری است که بیشتر از نظر روانی اهمیت دارد. در واقع شما نمی توانید آن را جایگزین کار و تلاش برای کسب ثروت نمایید. به این معنی که اگر شما تکنیک‌ های فنگ شویی ثروت را به طور کامل رعایت کنید اما بدون انجام هیچ گونه فعالیتی در کنج خانه بنشینید هرگز ثروتمند نخواهید شد.

اجزای اصلی فنگ شویی

فنگ شویی چیست

هفت جنبه از فنگ شویی را که یک مبتدی نیاز به دانستن آن دارد را برای شما بیان می کنیم:

درختان

هنر فنگ شویی موقعیتی خیلی عمیق برای درخت دارد. به عنوان منبعی از جریان زندگی حیاتی در نظر گرفته و توصیه می شود که در مکان های مهم نگهداری شود. به عنوان مثال باید گیاه گلدانی را جلوی لبه ها و گوشه های تیز قرار دهید تا تاثیر را خنثی کند. به طور حتم احساس بهتری نسبت به درختی کوچک، گوشه ای کنار دیوار می کنید. به هر حال، نگه داری گیاه در هر جای خانه ایده خوبی است. در ایوان، بسیار عالی است. داخل اتاق نشیمن احساس خوبی به افراد میدهد برخی گیاهان مانند بامبو خوشبختی را نشانه می دهند.

آب

انرژی آب نقش حیاتی دارد چون گفته می شود انرژی را جذب و آن را حفظ می کند . کار بسیار سود مندی است زمانی که به این واقعیت فکر می کنید زندگی بدون آب ممکن نیست و بدن انسان تا حد زیادی از آب تشکیل یافته است. گفته می شود قرار دادن یک ظرف پر از آب در محل عبادت، انرژی را متراکم کرده و به دعاها قدرت می بخشند. این نیز در مراسم هندوها رایج است که در آن یک منقل یا یک ظرف مقدس با آب در پرستش الهه بسیار حیاتی است. همچنین اگر آن را در مکانی تجاری نگه دارید، از نظر مالی مفید خواهد بود. بدیهی است ، نباید مراقبت از این عمل سودمند را رها کنید زیرا آب راکد می تواند میکروب را پرورش دهد.

آینه

فنگ شویی ” ارتباط بسیار زیادی با آینه دارد. مانند پورتال سیال برای دنیای موازی موجود رفتار می شود مشابه به نظر می رسد اما روش انعکاس آن متفاوت است. بنابراین، متخصصان اظهار می کنند آینه باید در بهترین مکان ها قرار بگیرد. به عنوان مثال، در توالت جایی که ضایعات بدن دفع می شود نباید خود را ببینید. توصیه نمی شود درست بالای سر در اتاق خواب آینه نصب کنید، زیرا علم متافیزیک به رویاپردازی روشن و آزاد کردن روح اعتقاد دارد. آن ها می گویند روح هر کسی هنگام خوابیدن آزاد می شود اما آینه باعث می شود آنجا گیر بیفتند.

اتاق نشیمن

فضایی برای ملاقات با مهمانان و صحبت کردن است. در اینجا باید یک حس حرکتی در زیباترین شکل وجود داشته باشد. آکواریومی را در نظر بگیرید. ” فنگ شویی ” می گوید بسیار مفید است. بالش های نرم روی کاناپه و رنگ های جذاب گرم روی دیوارها نیز می توانند بر کیفیت تعاملات زندگی در اتاق تاثیر بگذارند. نورپردازی نیز یک جنبه مهم است. آن ها باید راحت باشند، نه خیلی روشن، نه خیلی تاریک. حس تعادل بسیار حیاتی است و سنگ بنای تزئین خانه با توجه به این روش متافیزیکی است. تصاویر فواره ها و آبشارها همچنین تاثیر زیادی دارد.

سنگ ها

همانند طالع بینی، سنگ های قیمتی به عنوان انبار و ساطع کننده ارتعاشات مجزا انرژی اتاق در نظر گرفته می شوند. کریستال لیمویی توانایی جذب ثروت، را دارد احتمالا به این دلیل که اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد. در تجارت، مهم ترین چیز همیشه اعتماد به نفس است.

کاربرد درخت فنگ شویی چیست

هم چنین می توانید درخت جواهر فنگ شویی را برای ثروتمند شدن خریداری کنید. به خاطر داشته باشید این عمل متافیزیک تا حد زیادی وابسته به باور است. اگر به کارایی آن اعتقاد ندارید، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. اگر این کار را انجام دهید، ممکن است نتایج زندگی تان را به طور شگفت انگیز تغییر دهید. هیچ علم مدرن دقیقی از نیروهای فنگ شویی وجود ندارد، اما آن نیروی واقعی است که در روش های درمانی طب سوزنی نشان داده می شود.

کاربرد فنگ‌ شویی در دکوراسیون

فنگ شویی چیست

فنگ‌ شویی بر این اساس است که رنگ‌ ها اثر قوی و قابل توجهی روی افراد و عملکرد مغزی آن‌ ها می‌ گذارد. چند مورد از اثر رنگ‌ها به این قرار است: برای خوش شانسی از رنگ قرمز استفاده می‌شود. این رنگ بهترین گزینه برای ورودی منزل است. زرد و بنفش رنگ‌ های مبارک و سودمندی برای روحیه انسان تلقی می‌شوند. برای تازگی و رشد از رنگ سبز استفاده می‌شود. رنگ‌ های تیره باعث احساس آرامش و نیز ممکن است باعث پایین آوردن خلق شوند در حالی که رنگ‌ های روشن باعث افزایش انرژی و شروع انجام کار می‌ شوند. نارنجی و قهوه‌ ای سمبلی از سلامتی و دانش هستند.

در حالی که آینه‌ ها در دکوراسیون کاربرد دارند، در فنگ‌ شویی به عنوان وسیله‌ ای برای جذب کردن، حرکت یا تغییر جهت انرژی بکار برده می‌شوند. آینه‌ها باعث بزرگ شدن یک فضا، صاف کردن دیوار، یا پنهان کردن فضا بکاربرده می‌شوند. در فنگ‌ شویی اغلب آینه‌ها به شکل دایره یا هشت ضلعی هستند. نکته مهمی که در مورد آینه‌ ها در فنگ‌ شویی وجود دارد این است که آینه‌ ها باید کامل بوده و به شکلی نباشند که اشیا را تکه‌ تکه تقسیم کنند.

ضرورت بکارگیری ساعت در فنگ‌ شویی اندازه‌گیری گذر زمان است. فضاهای مناسبی در خانه برای نشان دادن ساعت وجود دارد. آشپزخانه، اتاق نشیمن یا اتاق کار از بهترین جاها هستند. وجود ساعت در اتاق خواب ضرورت دارد. در فنگ‌ شویی بکار بردن نقاشی‌های متعدد می‌تواند انرژی محیط را از لحاظ سلامتی، دانش، خانواده، عشق، شهرت و ثروت افزایش دهد. برای افزایش طول عمر و سلامتی بیشتر عکس‌ هایی از آهوی کوهی، دختران زیبا، درخت کاج یا بامبو را در سمت راست نصب می‌کنند. برای ایجاد فضای دانش و معرفت از رنگ زرد و بژ برای محیط استفاده می‌ شود. برای پیشرفت شغلی اتاق کار را در قسمت شمالی خانه قرار می‌دهند. از رنگ سفید در منزل برای استحکام پیوند خانوادگی استفاده می‌شود.

رازهای فنگ شوی برای آرامش و ثروت

ما ۷ مورد از رازهای فنگ شویی را با شما در میان می‌ گذاریم.

۱- بر اساس قوانین فنگ‌ شویی، در اتاق جایی است که انرژی عظیمی از آن عبور می کند. بنابراین بهتر است از فضایی که در خط مستقیم در اتاق وجود دارد، در راستای ساماندهی فعالیت های شغلی و کارهایی که نیاز به انرژی زیاد دارد استفاده کنید. اگر می خواهید هنگام کار پرانرژی ترباشید، در اتاق کارتان میز و صندلی را طوری قرار دهید که نزدیک به در ورودی باشد. در واقع بهتر است صورتتان به سمت در باشد و در یک راستا باشید. اگر دقت کنید معمولا اتاق مدیران به این صورت چیده می شود. یعنی میز و صندلی رو به روی درب ورودی و در راستای آن هستند. در همین راستا، بهتر است جلوی در نخوابید چون انرژی ای که از در عبور می کند، مزاحم آرامش شما می‌شود.

۲- فکر می کنید بدشانسید؟ در پروژه های کاری تان به اندازه همکارانتان بخت یار شما نیست؟ خب شاید فنگ شویی بتواند کمک تان کند! چینی های باستان می گفتند دور و برتان را خلوت کنید تا شانس به سمت شما بیاید. میز تحریرتان را خلوت کنید. اتاق تان را از ریخت و پاش و گرد و غبار و بهم ریختگی نجات دهید تا شانس به شما رو کند. در خانه، آشپزخانه و اتاق خواب هم از همین قاعده پیروی کنید.

۳- هر وسیله‌ ای را که شکسته یا خراب شده و قابل تعمیر نیست یا ارزش تعمیر ندارد، لوازمی را که در یک سال گذشته سراغشان نرفته و از آنها استفاده نکرده اید، وسایلی که تلنبار کرده اید که شاید روزی به کارتان بیاید، همه و همه را ببخشید یا دور بریزید. حتی اگر این لوازم، لباس های شما یا کتاب هایی باشد که خریده اید اما استفاده نکرده اید. عادت کنید به این که هر چیزی را که واقعا به آن نیاز دارید یا واقعا از آن استفاده می کنید، بخرید. اگر در یک سال گذشته به یک کفش احتیاج پیدا نکرده اید، به احتمال زیاد بعد از این هم نیاز نخواهید داشت و اگر لیوانی دارید که یک سال است در آن نوشیدنی نخورده اید، بعد از این هم نخواهید خورد! این وسایل را از خود دور کنید تا انرژی مثبت و خوشبختی جایگزین شان شود.

۴- اگر فکر می کنید وضعیت مالی شما تعریف چندانی ندارند، چینی ها برای آن نسخه جالبی می پیچند. آنها می گویند باید دنبال گره انرژی در خانه باشید. ممکن است این گره به دلیل انباشتگی وسایل بلا‌استفاده یا لوازم و لباس‌ هایی باشد که مدت‌ هاست از آنها استفاده نکرده‌ اید. بنابراین اولین قدم، از بین‌ بردن انباشتگی است.

بعد از آن باید به رنگ های غالب فضا توجه کنید. رنگ‌های طیف قرمز که نشانگر عنصر آتش هستند باعث تضعیف کیفیت عنصر چوب و رنگ‌ های متالیک و خاکستری که نشانگر عنصر فلز هستند باعث تخریب کیفیت ثروت می‌ شوند. اگر رنگ غالب در فضای مربوط به این کیفیت، رنگ‌ های تنالیته قرمز بود برای کاهش اثر تضعیف‌ کننده آن، باید از رنگ‌ های زمینی یا عناصر بارز عنصر زمین که باعث تضعیف عنصر آتش می‌ شوند استفاده کنید. یعنی رنگ های قهوه ای، خاکستری، کرم و سبز. البته لازم است حجم این رنگ ها متناسب با حجم عنصر آتشی باشد که در فضا موجود است.

فنگ شویی چیست

۵- در فنگ شویی تاکید بر عناصر طبیعی است. بنابراین تا جایی که می‌ توانید از نور طبیعی به جای نور مصنوعی استفاده کنید. نور طبیعی باعث آرامش و شادمانی می شود پس این فرصت طبیعی را با نصب پرده های سنگین، تیره و تاریک و ضخیم از خود نگیرید. پرده‌ های نازک در خانه نصب کنید و روزها آنها را کنار بزنید تا نور خورشید به خانه و محل کارتان بخزد.

۶- به دور و برتان نگاه کنید. میز ناهار خوری تان گرد است یا مستطیل؟ آباژورتان مکعبی است یا استوانه ای؟ مبلمانتان چطور؟ نرم و راحت است یا سخت و چهارچوبی و اداری؟ قوانین فنگ‌شویی می‌گویند لبه‌های تیز حامل انرژی منفی در خانه هستند. بنابراین بهتر است لــوازمی را در دکوراسیون خانه تان استفاده کنید که زوایای منحنی دارند. همچنین قواعد این سبک چیدمان می گوید که گوشه‌های اتاق را با وسیله پر کنید تا تیزی آن کمتر به چشم بیاید.

۷- هر چیزی جایی دارد. جای تلویزیون در هال است نه اتاق خواب و جای ماکروفر در آشپزخانه است نه در اتاق کار! بنابراین هر چیزی را در جای اصلی اش به کار ببرید. در اتاق خواب شما تنها باید چیزهایی به چشم بیاید که برای خواب به آن احتیاج دارید و در پذیرایی تان فقط لوازم پذیرایی باشد. کامپیوتر را از اتاق خواب به اتاق کار منتقل کنید و مراقب باشید که این اشیا همواره در جایگاه خودشان مورد استفاده قرار گیرند. به جز این، فنگ شویی به تناسب و هماهنگی رنگ ها هم اهمیت زیادی می دهد. خانه تان را طوری بچینید که حداکثر سه رگ در آن به کار رفته باشد. استفاده از رنگ های بیشتر، باعث سردرگمی و عدم آرامش می شود. البته منظور از سه رنگ، رنگ هایی است که در چشم می آیند ولی در استفاده از رنگ های خنثی مثل سفید آزاد هستید.

چکیده
فنگ شویی که به معنای باد و آب است، یک فلسفه و فن باستانی در است و برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا است. مهم‌ترین چیزهایی که در فنگ شویی باید رعایت کرد، پرهیز از بی نظمی و هرگونه انباشتگی، استفاده از رنگهای مناسب، خطوط منحنی، در نظر گرفتن جهت‌ های مناسب است. عناصر نقش بسیار مهمی در فنگ شویی ایفا می‌ کنند. عناصر ۵ گانه چینی عبارتند از: آب. باد. خاک. آتش. اتر. امیدواریم از این مقاله نیز نهایت استفاده را برده باشبد از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید