عوامل موثر در موفقیت

عوامل موثر در موفقیت

عوامل موثر در موفقیت

موفقیت در نظر هر شخصی تعریفی دارد. شاید موفقیت برای یک نفر قبولی در رشته مورد علاقه اش در کنکور باشد و برای کسی دیگر ارتقای شغلی و برای دیگری رسیدن به پول فراوان. اما به نظر من دقیق ترین تعریفی که برای موفقیت آورده شده است این است: رسیدن به نتیجه ی مورد نظر که حاصل یک تلاش است، ممکن است این نتیجه پول، ثروت و یا شهرت باشد. ما در این مقاله می خواهیم شما را با عوامل تاثیرگذار در موفقیت آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

سالم زندگی کنید

قبل از قدم گذاشتن در مسیر موفقیت باید وضعیت جسمانی و روحی مناسب داشته باشید و به سلامتی خود اهمیت دهید و عادت های رفتاری بد خود را ترک کنید. بدن شما باید برای انجام وظایف انرژی لازمه را دریافت کند بنابراین رژیم غذایی سالم را دنبال کنید و روزانه ورزش کنید. قرار داشتن در وضعیت فیزیکی عالی باعث می شود تا خون بیشتری به مغز برسد و انسان بهتر می تواند روی اهداف خود تمرکز کند و تصمیمات بهتری اتخاذ کنداین گام‌ها اگر چه کوچک اند، اما اثرگذار هستند و روزی به خاطر برداشتن آنها از خودتان قدردانی خواهید کرد .

ذهنیت ثابت را کنار بگذارید

فرد با ذهنیت ثابت معتقد است ذهن، هوش و استعداد صرفا خصیصه‌های ثابتی هستند و نمی‌توان آنها را تقویت کرد. افراد موفق این باور اشتباه را قبول ندارند. آنها برای تقویت ذهنیت رو به رشد، کسب اطلاعات جدید، یادگیری مهارت‌ های تازه و ایجاد تحول در قوه‌‌ ی ادراکشان، همواره زمان زیادی را وقف می‌ کنند. با داشتن ذهنیت ثابت می‌ توانید از همین فردا تحول را آغاز کنید. کشف کنید شما چه اعتقادها و قواعدی دارید که می توانند در شرایط سخت به شما کمک کنند.

بهانه جویی را کنار بگذارید

همه ما از درون بر سر یک دو راهی قرار داریم. ندایی که به ما می گوید سخت تلاش کنید و کارهای خود را به نتیجه درستی برسانیم و همچنین ندایی که می گوید کمی استراحت کن یا کمی وبگردی کن و … . به بهانه های خود گوش کنید. علت آنها را دریابید زیرا بهانه‌ ها جلوی رشد فردی و حرفه‌ ای ما را می‌ گیرند. در آخر سعی کنید متوجه شوید چگونه می توانید از آن برای رسیدن به موفقیت و پیشرفت استفاده کنید.

از آرزوهای خود استفاده کنید

عوامل موثر در موفقیت

بدون آرزو، انگیزه رسیدن به هدف و موفقیت را نخواهید داشت. آرزوی موفق شدن را در خود پرورش دهید و تا می توانید بجنگید. افراد موفق لزوما قویتر و باهوش تر از دیگران نیستند بلکه آنها آرزوی فراوانی برای دیدن تحقق هدفشان دارند. تفاوت بین یک فرد موفق و دیگران عدم توانایی یا کمبود دانش او نیست، بلکه نخواستن اوست.

هدف داشته باشید 

چستجوی موفقیت همیشه با هدف شروع می شود. در هنگام هدف‌ گذاری و تعیین اهداف واقع‌ بین باشید و محکم پای عقیده‌ ی خود بایستید. موفقیت فقط به سراغ کسانی می رود که برای رسیدن به آن سخت تلاش کرده و با مشکلات دست و پنجه نرم می کنند. داشتن اهداف کوتاه مدت و بلند مدت یکی از مهم ترین گام هایی ست که برای رسیدن به موفقیت لازم هست. تعیین اهداف کوچک و دست یابی به آنها باعث ایجاد انگیزه برای رسیدن به اهداف بزرگ می شود بنابراین پس از رسیدن به هدف های کوچک برای خود جشن بگیرید. برای رسیدن به اهداف خود گام به گام پیش بروید .

اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

بدون اعتماد به نفس احتمال اینکه در هر مسیری که وارد شوید با شکست روبرو شوید بسیار زیاد است. اعتماد به نفس نقش بسیار مهمی در زندگی انسان دارد. موفقیت و اعتماد به نفس رابطه ی مستقیمی با هم دارند. برای داشتن اعتماد به نفس لازم نیست آدم بی‌ نظیری باشید، تنها کافی است که از خودتان راضی باشید. افراد با اعتماد به نفس باور دارند که می‌ توانند کارهای سخت را انجام دهند، آن ها هنگام بروز مشکلات به جای بدوبیراه گفتن به زمین و زمان، تلاش می‌ کنند شرایط را مدیریت کنند و تسلیم نشوند و با اعتماد به خود و توانایی هایشان به موفقیت برسند.

بااراده باشید

همه چیز با یک اراده قوی ممکن است. انسان با اراده داراى هدفى بزرگ است و تا موقعى که به آن نرسیده است، خسته نمیشود و آن را رها نمیکند. مشکلات و موانع به عزم و اراده او لطمه وارد نمی کنند و از پیشرفتش جلوگیرى نمى ‏کنند. او مى خواهد و مى تواند به خواسته خود برسد.

با افراد موفق مشورت کنید

عوامل موثر در موفقیت

مشورت کردن با افراد موفق کلید موفقیت در همه مراحل زندگی است. اما باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که چه کسانی را برای مشورت انتخاب می کنیم. مشورت کردن با افراد خبره و موفق و استفاده از تجربیات آنها، امکان موفقیت ما را به نیز افزایش می دهد.

برنامه ریزی کنید

پس از این که اهداف شما مشخص شد. باید مسیر و نقشه اجرایی خود را فراهم کنید و با پیگیری مداوم برای انجام آن تلاش کنید. همین راه موفقیت را می توانید در طول روزهای هفته پیگیری کنید و گام به گام به هدف خود نزدیکتر شوید. پیروی از این شیوه در طی روزها و هفته های آتی به شما کمک می کند همیشه در زندگی تان موفق باشید.

به جزئیات توجه کنید

افراد موفق اصولا از کلی گویی بیزارند و برای هر هدف خود ریزترین چهارچوب های ممکن را در نظر می گیرند. به عبارت دیگر موفق ها، جزئیات را در می یابند. به عنوان نمونه هدف گذاری برای کم کردن ۲ کیلو از وزن بسیار موثرتر از گفتن این است که می خوام مقداری از وزنم را کم کنم. این نوع هدف گذاری، دید روشنتری را برای رسیدن به هدف به شما می بخشد و بر انگیزه تان برای نیل به هدف نیز می افزاید.

خودتان را مورد ارزیابی قرار دهید

موفق ها با نهایت صداقت و راستی با خود برخورد می کنند یا به زبان دیگر با خودشان رو راست می باشند. آنها تلاش می کنند خود را بطور منظم ارزیابی کنند. این ارزیابی ها به این خاطر است که مسیر آینده تا رسیدن به هدف با ناهمواری ها و کژی های کمتری همراه باشد.

چکیده
موفقیت در نظر هر فردی معنایی دارد. باید به این نکته توجه کنیم همه افراد موفق از ابتدا موفق نبوده اند و چه بسا بسیاری از آن ها در زمینه کاری و شخصی خود جز افراد شکست خورده بودند، افراد موفق کسانی بوده اند که اهداف و آرزوهای خود را پیدا کرده اند و با خوش بینی و نگرش مثبت و اراده و اعتماد به نفس برای رسیدن به اهدافشان برنامه ریزی کرده اند و به موفقیت رسیده اند. ما در این مقاله عوامل موثر بر موفقیت را برای شما بیان نمودیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشند. از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید