عادات صحیح پول خرج کردن

عادات صحیح پول خرج کردن

عادات صحیح پول خرج کردن

باید بدانید که عادات صحیح پول خرج کردن یعنی راهی برای رسیدن به ثروت میباشد. بسیاری از عادات و کارهایی که روزانه ما انجام می دهیم برگرفته از عادات اطرافیان یا والدین میباشد، اما آنچه برای ما مهم است این است که چگونه این عادات را از والدین دریافت کرده ایم و آنها را به نسل به بعدی انتقال می دهیم. ما باید بتوانیم بهترین پیشنهادات را برای بهبود زندگی فرزندان خود به آنها ارائه دهیم. با ما همراه باشید، تا عادات صحیح پول خرج کردن را برای شما بیان کنیم.

روش های صحیح پول خرج کردن

۱- آنها برعکس دیگران اجتناب از ثروت را ندارند
افراد بسیار متمول کمتر از سایرین بر این باور هستند که ثروت می تواند سبب فساد شود. همچنین آنها بر این باور نیستند که افراد ثروتمند برای اندوختن ثروت بیشتر از دیگران بهره می برند. همچنین معتقد نیستند که داشتن پول کمتر را بتوان به عنوان یک ارزش تلقی کرد. علاوه بر همه اینها فکر نمی کنند که شایستگی داشتن این همه پول را ندارند.

۲- کنترل بر اوضاع و احوال زندگی
آنها در مقایسه با دیگران در مراحل سخت زندگی کمتر احساس ناامنی می کنند و مسئولیت کامل درآمدهای شان را بر عهده می گیرند. به توانمندی های شان برای حل مشکلات باور دارند و به هدف های شان دست پیدا می کنند. پژوهش ها نشان داده که این افراد کنترل بیشتری بر آنچه در زندگی برای شان روی می دهد دارند.

۳- داشتن انگیزه برای افزایش دارایی
این افراد در مقایسه با سایر جمعیت برای افزایش دارایی های خود انگیزه بیشتری دارند و برای جامع عمل پوشاندن به آمال و آرزوهای خود پرانگیزه تر هستند.

عادات صحیح پول خرج کردن

۴- از نظر آنها میان ارزش فردی و ارزش مالی ارتباط تنگاتنگی وجود دارد
این افراد میان ارزش فردی و ارزش دارایی های فردی ارتباط تنگاتنگی برقرار می کنند. آنها موفقیت را با میزان درآمد در ارتباط می دانند چرا که آن درآمد و پول می تواند در داشتن یک زندگی خوب تاثیرگذار باش

۵- آنها ولخرجی نمی کنند
افرادی که پول بیشتری بدست می آورند در مقایسه با دیگران ولخرجی کمتری می کنند و از برخی از کارها همچون قمار کردن پرهیز می کنند. به تقویت مالی دیگران مبادرت چندانی نمی کنند، آمال و آروزهای شان را روی هم انبار نمی کنند و کمتر هم پیش می آید که به یک بودجه بچسبند و با آن به مشکلی بخورند.

۶- اعتماد و اطمینان آنها به سرمایه گذاری
در این پژوهش نکته ای که در میان این افراد دیده می شد اعتماد و اطمینان آنها به سرمایه گذاری هایی بود که انجام می دادند. آنها در این مورد می گفتند که تنها در یک یا دو مورد در زمینه سرمایه گذاری مرکتب اشتباه شده اند.

۷- در برخورد با پول، هوشیارتر از دیگران عمل می کنند
آنها بیش از دیگران بر این باورند که پول باید سرمایه گذاری شود نه اینکه خرج شود. بیشتر هم نگرانی آن را دارند که به اندازه کافی پول نداشته باشند. علاوه بر این باور دارند که صحبت کردن درباره پول مودبانه نیست.

روش مناسب پول خرج کردن

همانطور که به‌دست آوردن پول نیازمند برنامه‌ریزی بوده و هر‌کسی با توجه به شغل خود جهت کسب هرچه بیشتر پول تلاش می‌کند، برای خرج کردن پول نیز باید برنامه‌ریزی داشت. اگر برنامه درستی برای هزینه‌های لازم در زندگی وجود نداشته باشد، خیلی زود مقدار پولی که برای هزینه‌های مختلف در زمانی مشخص در نظر گرفته شده تمام می‌شود، بدون آنکه به درستی از آن استفاده شده باشد. در چنین موقعیتی فرد حتی برای هزینه‌های لازم و قطعی زندگی دچار کمبود مالی می‌شود و مسلماً نمی‌تواند هیچ‌گونه پس‌اندازی داشته باشد. پس‌انداز برای یک زندگی معقول و موفق ضروری به‌نظر می‌رسد.

عادات صحیح پول خرج کردن

اگر فکر می‌کنید شما از دسته افرادی هستید که کمتر توانایی پس‌انداز دارید و خیلی پول خرج می‌کنید، برای یادگیری چگونگی پس انداز، مطالعه این نوشتار را از دست ندهید. بزرگ‌ترین اشتباه در پس‌انداز کردن این است که بعضی از افراد تصور می‌کنند باید حتما این کار را با مبلغی هنگفت شروع کنند. البته مسلم است که هرچه مبلغ پولی که پس‌انداز می‌کنید بیشتر باشد، بهتر است. اما حتی اگر پس‌انداز خود را با هزار تومان هم شروع کنید، بهتر از نداشتن پس‌انداز است.

علت مهم‌تر برای سخت بودن پس‌انداز کردن، مصرفی شدن جامعه و لذت بردن افراد از خرج کردن پول به جای پس‌انداز کردن آن است.

در حقیقت بیشتر افرادی که اهل پس اندازکردن هستند، مقدار کمی از درآمد خود را به این امر اختصاص می‌دهند و با تبدیل این شیوه به یک عادت رفتاری، میزان پس‌اندازشان هرروز بیشتر و بیشتر می‌شود. کسانی که تازه شروع به پس‌انداز کردن می‌کنند، باید به این نکته مهم توجه داشته باشند که اغلب افراد احساس می‌کنند چیزی برای پس انداز کردن ندارند و بنابراین هرگز اقدامی هم نمی‌کنند

چنین افرادی ممکن است با خود بگویند روزی از همین روزها پس انداز را شروع خواهم کرد اما چون خود را عادت نداده‌اند که میزانی از درآمد خود را پس‌انداز کنند، همه درآمد خود را خرج می‌کنند. پس‌انداز برای چنین افرادی بسیار سخت است و اغلب در زندگی خود خیلی دیر به فکر این کار می‌افتند. بنابراین فردی که شروع به پس‌انداز می‌کند باید به این نکته مهم توجه داشته باشد که مهم نیست با چه میزانی از پول این کار را شروع می‌کند حتی اگر مبلغ کمی در ماه باشد، برای شروع کافی است.

پس انداز کردن را به یک عادت رفتاری تبدیل کنید

اگرچه در طول گذر زمان، میزان درآمد افراد نسبت به گذشته افزایش می‌یابد اما آنها همچنان فکر می‌کنند پول زیادی برای پس انداز ندارند. شاید یکی از دلایل، افزایش هزینه‌های زندگی باشد اما به‌نظر این دلیل کوچکی است. علت مهم‌تر برای سخت بودن پس‌انداز کردن، مصرفی شدن جامعه و لذت بردن افراد از خرج کردن پول به جای پس‌انداز کردن آن است. با این رویکرد افراد هزینه‌های غیرضروری را متحمل می‌شوند و کالاهایی را خریداری می‌کنند که به آن نیاز واقعی ندارند.

در هزینه غذا چگونه صرفه‌جویی کنید

عادات صحیح پول خرج کردن

خیلی از افراد تمایل دارند پول خود را پس انداز کنند اما صرف‌نظر از دلیل این کار، هیچگاه موفق به انجام آن نمی‌شوند. اگر شما جزو این دسته از افراد هستید، خودتان را ملزم کنید که مقداری از درآمد خود را به‌صورت ماهانه پس انداز کنید. دقت کنید که حتی قبل از ایجاد چنین الزامی، باید بدانید گاهی پس‌انداز کردن به معنی قطع هزینه‌ها در بخش‌هایی از زندگی است که بی‌جهت هزینه زیادی را صرف آن می‌کنید. غذا چیزی است که حتماً باید مبلغی را برای آن صرف کنید و اگر روش غلطی را انتخاب کنید مسلماً برایتان گران تمام می‌شود.

نکاتی برای صرفه جویی در هزینه غذا

۱- سعی کنید وسوسه خرید غذا از فروشگاه‌های بزرگ و لوکس را از سر به در کنید: قیمت‌ها در چنین فروشگاه‌هایی اغلب از سوپرمارکت‌های معمولی، بیشتر است. خرید غذا از چنین فروشگاه‌هایی را فقط به مواقع اضطراری اختصاص دهید.

۲- وقتی گرسنه هستید خرید نکنید: یکی از بدترین زمان‌ها برای خرید کردن هنگامی است که گرسنه هستید. در چنین حالتی همه چیز به‌نظرتان خوشمزه به‌نظر می‌رسد و در پایان خرید متوجه می‌شوید خوراکی‌هایی خریده‌اید که اصلا به آنها نیازی ندارید. پس هرگز با معده خالی به خرید غذا نروید!

۳- لیستی برای خرید تهیه کنید: قبل از مراجعه برای خرید، لیستی کامل و دقیق از چیزهایی که لازم دارید بنویسید و پس از خرید، کنار هر کدام علامت بزنید. افرادی که از لیست خرید استفاده نمی‌کنند بیشتر از نیاز اصلی خود خرید می‌کنند و هزینه بیشتری را متحمل می‌شوند.

۴- خودتان غذا درست کنید: پخت غذا برای وعده ناهار یکی از روش‌های مناسب برای کاهش هزینه‌هاست مخصوصاً اگر شما عادت دارید هر روز از رستوران ناهار بخرید. برای وعده شام نیز می‌توانید از غذای حاضری استفاده کنید. این روش کمک زیادی به پس انداز در هزینه‌های مربوط به غذا خواهد کرد.

۵- دقت در صرف غذا: اگر فقط برای اینکه لذت ببرید و آسوده باشید غذا می‌خورید ممکن است پول زیادی را صرف وعده‌هایی کنید که فاقد ارزش غذایی مناسب هستند. عادات غذایی خود را بسنجید، مثلاً کم غذا بخورید اما دقت کنید آن غذا از کیفیت مناسبی برخوردار باشد. در این صورت هم به سلامت خود کمک کرده‌اید و هم هزینه کمتری متقبل شده‌اید.

۶- خودداری از خرید بسته‌های غذایی با سایز بزرگ : بعضی محصولات غذایی در سایز‌های متفاوت بسته‌بندی می‌شوند و به‌نظر خرید سایزهای بزرگ‌تر مقرون به صرفه‌تر است. صرفاً به‌دلیل ارزان‌تر بودن، بسته‌های بزرگ‌تر را نخرید چرا که درصورت عدم‌نیاز و خراب شدن آنها در یک مدت زمان خاص، مجبورید مقداری از آن را دور بریزید و با این کار پول خود را هدر می‌دهید. البته در مورد مواد فاسد نشدنی مانند مایع‌ها و پودر‌های شوینده و مواد غذایی خام این قضیه متفاوت است و می‌توان بسته بندی‌های بزرگ‌تر و ارزان‌تر را خریداری کرد.

عدات صحیح پول خرج کردن

۷- کمتر در رستوران غذا بخورید: اگر شما عادت دارید در رستوران غذا صرف کنید، باید هزینه زیادی را بابت این عادت بپردازید. اگر غذا خوردن در رستوران زیاد برایتان مهم نیست و می‌توانید از این عادت صرف‌نظر کرده و معمولاً در خانه غذا بخورید، رفتن به رستوران را تنها به مناسبت‌های خاص محدود کنید. در محیط کار ساندویچ آماده بخرید و یا از قهوه‌های بسته‌بندی گران قیمت استفاده کنید، سعی کنید خوراکی‌های مصرفی خود را از منزل به سرکار بیاورید. در این صورت شانس بیشتری برای کاهش هزینه‌های روزمره خود خواهید داشت.

نکاتی در صرفه جویی هزینه های پوشاک

نگاهی به کمد لباستان بیاندازید، چند عدد لباس دارید؟ تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که برای خرید آنها چقدر پول خرج کرده‌اید؟ اگر هزینه زیادی صرف خرید لباس می‌کنید به نکاتی که برای صرفه جویی در این هزینه‌ها اشاره می‌شود، توجه کنید:

۱-  فقط لباس‌هایی را که احتیاج دارید خریداری کنید: شاید خیلی سخت باشد که وقتی به فروشگاه‌های عرضه لباس مراجعه می‌کنید در مقابل وسواس خرید پوشاکی که حراج شده‌اند و شما نیازی به آنها ندارید، مقاومت کنید. در عین‌حال تلاش کنید فقط لباس‌هایی را که لازم دارید بخرید و فروشگاه را ترک کنید.

۲- کلکسیون نسازید: اگر می‌خواهید از دستبند، ساعت، کمربند، کفش و کیف متناسب با لباستان استفاده کنید، فقط مواردی را خریداری کنید که نیاز دارید و از تبدیل این رفتار به عادت و جمع‌آوری کلکسیونی از این اشیاء خودداری کنید.

۳-  کمتر از خشکشویی استفاده کنید: لباس‌های خود را کمتر به خشکشویی‌ها بسپارید چرا که اگر بخواهید به‌طور مداوم این کار را انجام دهید باید هزینه زیادی صرف کنید.

۴-  خود داری از خرید لباس مارک دار: شکی نیست که مقداری از قیمت لباس‌ها با برند معروف، به‌دلیل اعتباری است که نام برند آنها کسب کرده است. به جای لباس‌هایی با مارک خیلی معروف سعی کنید از مارک‌های معمولی‌تر استفاده کنید. این امر به این معنا نیست که شما لباس زیبا و مرتب نپوشید بلکه معنایش این است که همه لباس‌های زیبا لزوماً مارک‌دار نیستند.

عادات صحیح پول خرج کردن

۵-  در انتخاب زمان خرید، باهوش باشید: بهترین زمان برای خرید لباس جدید در فصل حراج است. مثلا خرید لباس‌های زمستانی در فصل تابستان یا بعد از تعطیلات نوروزی.

۶- لباس‌هایتان را بفروشید: اگر در کمد لباس‌های زیادی دارید که نو هستند اما به‌دلیل تعدد، از آنها استفاده نمی‌کنید به جای نگهداری، بی‌جهت، می‌توانید آنها را در بین دوستان و آشنایان به فروش بگذارید.

۷- در سفرهای خارج از کشور خرید کنید: اگر به مسافرت خارج از کشور می‌روید، می‌توانید حین سفر خرید کنید. بسته به کشوری که به آن سفر می‌کنید، می‌توانید بعضی اقلام را با قیمتی کمتر از کشور خود خریداری کنید.

چکیده

به این نتیجه رسیده ایم که یک درصد از افراد فکر و عملی متفاوت دارند. که در این صورت هرکسی مسئول وضعیت اقتصادی حال و آینده خودش میباشد. اگر افراد بتوانند با برنامه ریزی هایی که دارند صحیح پول خرج کنند. به هدفی که پیش رو دارند می رسند. افرادی که پول زیادی به دست می آورند د رمقابل دیگران ولخرجی کمتری میکنند و به فکر پس انداز و سرمایه گذاری میباشند. ما در این مقاله شما را با عادات صحیح پول خرج کردن آشنا کردیم. از اینکه با همراه بودید سپاسگذاریم.

پاسخ دهید