شغل های پول ساز

شغل های پول ساز

اگر درآمد‌های غیر مشروع و خلاف قانون را کنار بگذاریم، پولدار شدن از راه درست و قانونی تا حد زیادی بسته به هوش افراد در انتخاب شغل و کسب و کار است، هر چند در این میان شانس و اقبال نیز نقش غیر قابل انکاری دارد. بررسی مشاغل پر درآمد در کشور‌های مختلف نشان می‌دهد

پول پارو کردن ارتباط غیر قابل انکاری به زمان انتخاب شغل و همچنین ویژگی ‌های کشوری دارد که در آن افراد مشغول کسب و کار هستند. یک شغل ممکن است ۲۰ سال پیش پردرآمد ترین شغل به حساب می آمده، اما حالا بازار آن از سکه افتاده باشد، همانطور که ممکن است انتخاب شغلی در انگلیس یا فیلیپین پولساز باشد، اما همان شغل در ایران نه تنها فرد را میلیونر و میلیاردر نکند که به ورشکستگی بکشاند.

پولساز ترین شغل‌ها چه مشاغلی هستند؟

دهه‌های طلایی برای کار کردن

بسیاری از آدم ها دوست دارند یکی از میلیونر ها و میلیاردر های جهانی باشند، اما اینکه چه کسانی به این آرزو ها دست پیدا می‌کنند به این مربوط می‌شود که شغل آنها چیست؟ برخی افراد از راه هایی پولدار می‌شوند که قانونی نیست، اما بسیاری از راه‌هایی به پول دست پیدا می‌کنند که مربوط به هوش و تحصیل و تخصص آنهاست. یکی از مهم‌ترین موارد در رابطه با مشاغل و درآمد آنها بیان مبلغ درآمد هاست که هر کسی به نحوی از اعلام آن طفره می‌رود.

شاید بی اغراق باشد که بگوییم هیچکس دوست ندارد کسی از میزان دقیق دارایی اش اطلاع داشته باشد. این موضوع فقط مربوط به افراد پردرآمد نیست، بلکه کم درآمد ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. سوالی ‌که مطرح می‌شود آن است که چرا همواره میزان درآمد خود را پنهان می‌کنیم و دوست نداریم کسی از آن خبردار شود. شاید پاسخ این باشد که چه دلیلی دارد افراد درآمد خود را به همه شهروندان بگویند یا همه بدانند که فلان مدیر از چه درآمدی برخوردار است؟ اما این موضوعات محور این گزارش نیست. در این گزارش درباره مشاغلی حرف می‌زنیم که پردرآمد هستند.

 درآمد بالا به مکان جغرافیایی افراد مربوط می‌شود. به این صورت که در کشوری مانند ایالات متحده این بانکدار ها و وکلا نیستند که از دستمزد های میلیونی برخوردارند، بلکه بسیاری از مشاغل پردرآمد در این کشور مربوط به علوم طبیعی و تخصص های پزشکی است.

شغل های پول ساز در جهان

مجله فروبز در پایان سال میلادی بر اساس شرایط کار،‌ درآمد، آینده شغلی، استرس شغلی و رده‌بندی مشاغل،‌ فهرست ۱۰ شغل پردرآمد دنیا را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، رتبه دهم در این جدول، داروسازی است با درآمد سالانه بیش از ۱۲۰ هزار دلار. رتبه نهم به کنترل‌کننده‌های ترافیک هوایی در فرودگاه‌ها رسیده است که در سال ۱۲۲ هزار دلار درآمد دارند. با شغل تحلیل داده، درآمد شما ۱۲۴ هزار دلار در سال است.

ششمین شغل این جدول، ارتودنسی است با در آمد نزدیک به ۱۲۹ هزار دلار .با رشته مهندسی پالایش، ‌درآمد ۱۳۰ هزار دلاری منتظر شماست. اگر دندانپزشک بشوید می‌توانید ۱۴۶ هزار دلار درآمد داشته باشید. مدیران اجرایی ارشد شرکت‌ها می‌توانند تا ۱۷۳ هزار دلار پول در بیاورند. سومین شغل در میان پردرآمدترین‌ها پزشکی عمومی است با درآمد سالانه ۱۸۰ هزار دلار،‌ روانشناس‌ها تا ۱۸۱ هزار و ۲۰۰ دلار در سال در می‌آورند.

درآمد را زمان مشخص می‌کند!

اگر به بررسی مشاغل مختلف در ایران بپردازیم متوجه می‌شویم که هر کدام از مشاغل پردرآمد در ایران دهه ای طلایی داشته اند که به یکی از مشاغل پردرآمد تبدیل شده اند. با نگاهی به سال های گذشته و چند دهه اخیر درمی‌یابیم که گاهی هنرمندان و فوتبالیست‌ها پردرآمد بوده اند، گاهی کسب و کار ساختمانی سکه شده بود و حتی گاهی می‌بینیم رانندگان تاکسی در دوره ای به پولدار ها در ایران تبدیل شده اند.

مسکن و مشاغل مربوط به ساختمان سازی در دوره ای نسبتا کوتاه بسیاری از افراد را پولدار کرد. رکودی که در حال حاضر در بخش مسکن می‎بینیم در اواخر دهه ۷۰ در ایران بالا گرفت، اما در نیمه اول دهه ۸۰ ناگهان دو سال پیاپی شاهد افزایش قیمت ۵۰ درصدی در این بازار بودیم. در همین زمان بود که نقدینگی بسیار هنگفتی در بخش مسکن انباشته شد. در همین زمان بود که بسیاری از مهندسان به نوعی بار خود را بستند. به همین دلیل بود که یکی از پولساز ترین مشاغل در آن سال ها مشاغل مربوط به ساختمان سازی بود.

شغل های پول ساز کدام هستند
شغل های پولساز
پیشرفت تکنولوژی؛ رونق بازار کار

بسیاری از ما به دنبال شغل بوده ایم و می‌دانیم در بازار کار چه خبر است. در ۱۰ سال گذشته دیده‌ایم که انگار شغل هایی که نیازمند نیروی کار هستند با گذر زمان و پیشرفت فناوری دچار تغییر و تحول شده اند. به عنوان مثال اگر تا چند سال پیش یک شرکت، سازمان و… به دنبال شخصی بود که حداقل آشنایی ابتدایی با کامپیوتر را داشته باشد

، اما حالا همان سازمان‌ها و شرکت‌ها به دنبال اشخاصی هستند که با پیکربندی ویندوز ویستا آشنایی داشته باشد و بتواند بدون مشکل این سیستم را راه‌اندازی کند. گزارش‌ها و آمار‌های منتشر شده از سوی ارگان‌های مختلف نشان می‌دهد که پیشرفت سریع در بخش تکنولوژی، باعث ظهور صنایع و مشاغل پردرآمد جدیدی شده است که تا یک دهه پیش نامي‌از این مشاغل نبوده است. فناوری اطلاعات به عنوان یک صنعت نوظهور و البته پررونق در سال‌های اخیر به تدریج به یکی از ماشین‌های استخدامي‌ بازار کار و اشتغال تبدیل شده است

.تجارت‌های مختلف وابسته به این صنعت هم سهم قابل توجهی از جذب نیروی کار را در سال‌های اخیر به خودشان اختصاص داده‌اند. تمایل افراد به تحصیل در رشته‌های تخصصی مرتبط با این صنعت و به دنبال آن افزایش چشمگیر تعداد فارغ التحصیلان این رشته‌ها نشان از رونق بازار کار در صنعت آی‌تی دارد. به این‌ترتیب است که حتی رکود و بحران اقتصادی اخیر هم نتوانست چندان فشاری را بر این صنعت تحمیل کند تا آی‌تی به عنوان اولین صنعت رو به بهبود و نجات از این بحران در جهان مطرح شود.

پولساز ترین شغل های در ایران! نظر شما چیه؟راسته؟
شغل های پولساز در ایران
شغل های پول ساز
1ــ متخصص بیهوشی

در آمد متوسط:سالانه 292000دلار

بالاترین پرداخت:سالانه408000دلار

2ــ مخصص زنان و زایمان

در آمد متوسط: سلانه222000دلار

بالاترین پرداخت:سالانه279000دلار

3ــ روانپزشک

در آمد متوسط:سالانه177000دلار

بالاترین پرداخت:سالانه279000دلارپ

4 ــ پرستار(دستیار)بیهوشی

در آمد متوسط:سالانه157000دلار

بالاترین پرداخت:سالانه214000دلار

5ــ مدیر فروش

در آمد متوسط: سالانه140000دلار

بالاترین پرداخت:239000دلار

دماغ چیز مهمی است!

6ــ متخصص و جراح زیبایی(دماغ دانه ای 7میلیون تومان)

در آمد متوسط:سالانه یک میلیارد و 152میلیون تومان

بالاترین درآمد:سالانه 2میلیون و 880میلیون تومان

7ــ متخصص کامپیوتر ( کسب در آمد مدرن)

در آمد متوسط :سالانه30میلیون تومان

بالاترین درآمد:سالانه 150میلیون تومان

8ــ وکیل خانواده( از وکیل دو میلیاردی داریم تا 500 تومانی)

در آمد متوسط:سالانه 72میلیون تومان

بالاترین در آمد :سالانه …. میلیون تومان بسته به پرونده هایی داردکه گیرتان بیاید

9ــ بازیگر سینما و تلوزیون ( پول بازی)

در آمد متوسط: سالانه 150میلیون تومان

بالاترین در آمد:سالانه 500 میلیون تومان

10ــ مربی و بازیکن فوتبال( از777به999میلیون)

در آمد متوسط :سالانه 400 میلیون تومان
بالاترین در آمد:سالانه یک میلیارد تومان

۱۶ عنوان شغل پولساز در منزل

قالی بافی، تراش سنگ های قیمتی، طلا و جواهرسازی، پرورش ماهی های زینتی، ورمی کمپوست، پرورش قارچ، پرورش زنبور عسل، فناوری اطلاعات، جواهرسازی مهره ای، عروسک دوزی، صنایع چرم، منبت و معرق، شیرینی پزی و آشپزی، طراحی میوه، سبد بافی، سفالگری از جمله رشته های آموزشی بازار محور است.

پاسخ دهید