سرمایه گذاری در بیت کوین

سرمایه گذاری در بیت کوین

سرمایه گذاری در بیت کوین

همانطور که گفتیم بیت کوین یک نوع ارز دیجیتال است که به صورت مجازی ساخته و نگهداری می‌شود. کسی آن را کنترل نمی‌کند، چاپ نمی‌شود و به وسیله نرم‌افزاهای رایانه‌ای که در سراسر جهان مشغول حل مسائل ریاضی هستند، تولید می‌شود. این ارز دیجیتال اولین نمونه، از ارزهایی است که با نام ارزهای رمز پایه شناخته می‌شوند.

بیت کوین در سال‌های اخیر به دلیل بالا رفتن سرسام آور قیمت آن بسیار مورد توجه مردم قرار گرفته و به بازار وسوسه برانگیزی برای سرمایه گذاری تبدیل شده است. اما برای سرمایه گذاری در بیت کوین ابتدا باید آن را بشناسید و با نحوه عملکرد و ویژگی‌های آن آشنا شوید. این مقاله به شما در این زمینه کمک می‌کند و به شما می‌گوید که چه زمانی برای سرمایه گذاری در بیت کوین مناسب است، چطور در بیت‌کوین سرمایه گذاری کنیم و بهترین راه برای سرمایه گذاری در بیت‌کوین چیست، پس با ما همراه باشید.

کاربردهای بیت کوین

بیت کوین کاربردهای زیادی دارد. دلایلی که چرا مردم بیت‌کوین را به سیستم بانکداری سنتی ترجیح می‌‌دهند: اجازه‌‌ی ارسال آسان پول بین مردم را فراهم می‌‌کند. برای پرداخت‌‌های بین‌‌المللی سریع‌‌تر و ارزان‌‌تر است. مردم به‌جای بانک کنترل پول خود را در اختیار دارند تراکنش‌‌های ناشناس آن یعنی حریم خصوصی مردم حفظ می‌‌شود.

چگونگی سرمایه گذاری در بیت کوین

در حال حاضر، بیت کوین، بیت کوین کش، اتریوم، لایت کوین و ریپل جزء مشهورترین ارزهای رمزپایه هستند. اکنون بیش از ۱۷ هزار بیت کوین استخراج شده و در گردش است. در اواسط دسامبر ۲۰۱۷ ارزش هر بیت کوین به حدود ۱۹ هزار دلار رسید. اکنون ارزش هر بیت کوین حدود ۱۵ هزار دلار است. تنها چیزی که باعث این رشد ناگهانی و شدید شد، حدسی مبتنی بر شایعه افزایش قیمت به وسیله سرمایه گذاران بود. بسیاری تصور داشتند که ارزش آن به صورت مستمر افزایش پیدا خواهد کرد. اما بیت کوین، پس از رسیدن به قله نوزده هزار دلاری، ناگهان به حدود ۱۱ هزار دلار سقوط کرد، مسئله ای که سرمایه گذاران بی تجربه از آن اطلاعی ندارند، این است که به دلیل نداشتن پشتوانه معتبر، ممکن است حباب قیمتی آن، هر لحظه و با هر خبر یا شایعه ای بترکد و سرمایه گذاران را متضرر کند.

چیزی که ارزش پول های واقعی را تعیین می کند، سیاست های کلی بانک مرکزی کشور یا کشورهای موطن آن ارز است. معمولا هر چه میزان ثبات و استحکام اقتصادی کشوری بیشتر باشد، امکان و ارزش معامله ارز آن کشور هم بیشتر خواهد بود زیرا ارزش آن، متاثر از یک سیستم قدرتمند و تزلزل ناپذیر اقتصادی است. واقعیت این است که ارزهای رمزپایه از چنین پشتیبانی برخوردار نیستند و هیچ یک از بانک های مرکزی بر فعالیت های انجام شده با آن نظارت ندارند، در نتیجه با هر شایعه ای قیمت این ارزها می تواند دچار نوسانات بی دلیل و ناگهانی شود و در روند رشد آنها تغییری بنیادین و شدید رخ بدهد.

آیا سرمایه گذاری در بیت کوین منطقی است

اگر این سوال از بانکدارها پرسیده شود، آنها با قاطعیت تمام می گویند که خرید بیت کوین دیوانگی تمام است. البته شاید خود آنها نیز کمی بیت کوین ذخیره داشته باشند. همچنین اگر شما جزو کسانی هستید که فکر می کنید بیت کوین از بین خواهد رفت، بهتر است بر روی آن سرمایه گذاری نکنید.

اما اگر به تاریخچه کوتاه بیت کوین نگاه کنیم می بینیم که با وجود حملات بسیار زیاد از طرف دولت های بزرگ و بانک های قدرتمند، این ارز دیجیتال هنوز توانسته که جایی در بین ارزهای مورد معامله در بازارهای جهانی داشته باشد. با اینکه نمی توان سرمایه گذاری در بیت کوین را بهترین سرمایه گذاری سال ۹۷ دانست ولی می توان به آن بعنوان یکی از اجزای سبد سهام خود نگاه کنیم.

پذیرش ریسک سرمایه گذاری روی بیت کوین

بیت کوین یک دارایی جوان محسوب می‌شود که هنوز حجم نقدینگی در بازارهای آن خیلی زیاد نیست و حجم تبادلات آن هم نسبتا پایین است. وقتی نقدینگی پایین باشد، نوسانات بالا می‌رود. همچنین بعضی افراد وجود دارند که حجم قابل توجهی از Bitcoin موجود در بازار را در اختیار دارند و به راحتی می‌توانند قیمت بازار را با معامله حجم زیادی از بیت کوین تغییر دهند. همه‌ این موارد می‌تواند به غیرقابل پیش‌بینی بودن بازار بیت کوین کمک کند. تجارت در بازار غیرقابل پیش‌بینی بسیار ریسکی است و ممکن است جریان بازار، کاملا بر خلاف میل شما حرکت کند.

سرمایه گذاری در بیت کوین

اما هیچ‌کدام از این دلایل به این معنی نیست که شما نباید در بازار بیت کوین سرمایه‌گذاری کنید، بلکه این موضوع مهم است شما بدانید روی چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنید و طوری سرمایه‌گذاری کنید که متضرر نشوید. فراموش نکنید که هرچه بازار پر ریسک‌تر باشد به میزان سود سرمایه‌گذاری شما هم افزوده می‌شود. پس به جای اینکه همه سرمایه‌ خود را بدون دانش روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنید با روش‌های مختلف سرمایه گذاری روی بیت کوین که در ادامه این مقاله برای شما بیان می کنیم آشنا شوید تا سود بیشتری از Bitcoin کسب کنید.

مزایای سرمایه گذاری در بیت‌کوین

تنها ۲۱ میلیون سکه بیت ‌کوین ساخته شده است معنی این جمله برای شما چیست؟ خب بهش فکر کنید. هرچه بیت‌کوین محبوب‌‌تر شود، افراد بیشتری خواهان خرید آن خواهند بود. اگر بیت‌کوین بیشتری ساخته نشود، تقاضا هم برای آن بالا می‌‌رود و قیمت آن افزایش پیدا می‌‌کند. سودآوری هنگفت از سرمایه گذاری بیت‌کوین بازگشت سرمایه‌‌ای برایتان فراهم می‌‌کند که در هیچ جای دیگری نمی‌‌توانید پیدا کنید. سهولت سرمایه‌‌گذاری در بیت‌کوین آسان است. هر جا بخواهید می‌‌توانید آن را خرید و فروش کنید. نیازی به امضای قرارداد ندارید، می‌‌توانید خودتان این کار را انجام دهید.

معایب سرمایه گذاری در بیت کوین

نوسان (قیمت آن همیشه در حال بالا و پایین رفتن است) وقتی درباره روش سرمایه‌‌گذاری در بیت‌کوین فکر می‌‌کنید باید همیشه معایب سرمایه‌‌گذاری را هم در نظر بگیرید. قیمت بیت‌کوین همیشه در حال تغییر است اما این تغییرات قیمت کوچک نیستند. مثلاً پس از اینکه قیمت بیت‌کوین در ۱۷ دسامبر ۲۱۰۷ به بالاترین سطح خود یعنی ۱۹٫۸۳۹ هزار دلار رسید، ناگهان در ۱۱۲ دسامبر به ۱۲٫۰۱۵ هزار دلار سقوط کرد. این یعنی ۷٫۸۲۴ هزار دلار ضرر در ۵ روز! مقررات دولتی شاید این مورد برایتان سوال باشد.

خب تراکنش‌‌های ناشناس بیت‌کوین می‌‌تواند باعث مشکلات زیادی برای دولت‌‌های محلی شود. بیت‌کوین امکان پرداخت پول برای فعالیت‌‌های غیرقانونی را بدون وجود ID فراهم می‌‌کند. بیت‌کوین می‌‌تواند به‌عنوان راهی برای فرار مالیاتی کسب ‌‌و کارها و افراد به کار گرفته شود. مقیاس ‌پذیری محدود بیت کوین در حال حاضر در هر ثانیه تنها ۳ تا ۷ تراکنش انجام می‌‌دهد. بنابراین با محبوب‌‌تر شدن بیت‌کوین، مدت زمانی که شبکه‌‌ی بیت‌کوین برای تایید یک تراکنش نیاز خواهد داشت طولانی‌‌تر خواهد شد. اگر این مشکل به‌زودی حل نشود، کارمزد ارسال بیت‌کوین بالا خواهد رفت و زمان ارسال آن نیز افزایش پیدا می‌‌کند. شاید این باعث شود دیگر به این فکر نکنید که چطور باید در بیت‌کوین سرمایه‌‌گذاری کنید، بلکه این سوال به ذهنتان خطور کند که آیا اصلاً باید در بیت‌کوین سرمایه‌‌گذاری کنیم؟ متأسفانه به نظر می‌‌رسد که سازنده بیت‌کوین (ساتوشی ناکاموتو) به این فکر نکرده بود که این مسئله به دردسر بزرگی تبدیل شود.

امنیت سرمایه گذاری در بیت کوین

عدم امنیت به این دلیل که بیت‌کوین توسط یک شرکت واحد کنترل نمی‌‌شود، درصورتی‌که اشتباهی مرتکب شوید هیچ‌کس نمی‌‌تواند به شما کمک کند. به‌عنوان مثال، اگر رمز عبور کیف پول بیت‌‌کوینتان را فراموش کنید، جایی برای تماس گرفتن و بازیابی رمز عبورتان وجود نخواهد داشت. شاید بپرسید که اگر اتفاقی برای شخص اشتباهی بیت‌کوین بفرستم، چه می‌‌شود؟ خب جواب این است که بیت‌‌کوین‌‌تان را برای همیشه از دست خواهید داد. حالا که مزایا و معایب سرمایه گذاری در بیت‌کوین را پوشش دادیم، باید تفکر بهتر و روشن‌‌تری نسبت به خطرات سرمایه‌‌گذاری در بیت‌کوین داشته باشید. روشن است که بیت‌کوین می‌‌تواند پول زیادی برایتان بیاورد اما روشن است که می‌‌تواند ضرر زیادی هم به شما برساند.

سرمایه گذاری کوتاه ‌‌مدت یا سرمایه گذاری بلند مدت

سرمایه گذاری در بیت کوین

خب، آیا باید در بیت کوین سرمایه گذاری بلند مدت انجام دهید یا کوتاه‌‌ مدت؟ اگر به رشد بیت‌کوین در ۵ سال گذشته نگاه کرده باشید، متوجه می‌شوید که نگه‌داشتن بیت‌کوین به مدت طولانی بهترین گزینه است. بااین‌حال پیش از اینکه روش سرمایه گذاری در بیت‌کوین را یاد بگیرید، باید راهبرد روشنی در مورد سرمایه‌‌‌‌ گذاری در ذهن داشته باشید. ما به شما کمک می‌‌کنیم تا درک بهتری از آنچه برایتان بهتر است پیدا کنید.

سرمایه گذاری کوتاه‌‌ مدت (دقیقه روز یا هفته)

سرمایه گذاری کوتاه ‌‌مدت نیازمند زمان زیادی است و وقتی قیمت‌‌ها به آن سمتی که شما می‌‌خواهید نمی‌‌روند، بسیار استرس‌‌‌‌زا است چون دارید پولتان را از دست می‌‌دهید. بااین‌حال، وقتی همه‌چیز آن‌طور که شما می‌‌خواهید پیش می‌‌رود، می‌‌توانید پول زیادی به دست بیاورید و از آن لذت ببرید. سرمایه گذاری کوتاه‌‌ مدت را تنها به کسانی پیشنهاد می‌‌کنیم که زمان زیادی را صرف تحلیل نمودارها کرده و تحقیقات بازاری انجام می‌‌دهند. قیمت بیت‌کوین خیلی سریع بالا و پایین می‌‌شود، پس باید همیشه چشمتان به نمودارها باشد و یک برنامه قوی داشته باشید. به شما توصیه می‌‌کنیم که بدون گذراندن آموزش‌‌های کافی سراغ سرمایه گذاری کوتاه ‌‌مدت نروید. همیشه هم قبل از سرمایه‌‌گذاری با مشاوران مالی صحبت کنید.

سرمایه گذاری بلند مدت (HODL یا یک سال به بالا)

اصطلاح HODL یا نگه‌داشتن برای تمام عمر اصطلاحی است که همیشه در دنیای کریپتو مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. به عبارت ساده‌‌تر این یعنی سرمایه خود را نگه دارید‌‌. نگه‌داشتن بلند مدت بیت‌کوین نه‌تنها بهترین راه برای سود در مدت زمان بیش از ۵ سال است، بلکه کم ‌‌هزینه ‌‌ترین نیز هست. پس به جای اینکه کل روز را جلوی کامپیوترتان بنشینید و نمودارها را تحلیل کنید، می‌‌توانید راحت و آسوده تکیه دهید و شاهد بالا رفتن قیمت بیت‌کوین باشید. اما یادتان باشد که هرگز آن‌قدر سرمایه گذاری نکنید که توانایی از دست دادن آن را نداشته باشید. هیچ سرمایه گذاری‌‌ تضمین‌‌شده نیست. تا حالا باید ذهنیت درستی از سرمایه گذاری کردن یا نکردن در بیت‌کوین به دست آورده باشید.

سرمایه‌ گذاری روی استخراج بیت کوین

سرمایه گذاری روی بیت کوین فقط به خرید آن محدود نمی‌شود. یکی دیگر از گزینه‌های پیش رو که اتفاقا محبوبیت بالایی نیز یافته، استخراج (ماینینگ) بیت کوین است. با وجود اینکه با رایانه خانگی نیز می‌توان دست به این کار زد، برای صرفه اقتصادی و سوددهی باید از ابزارهای ویژه‌ای (که اسیک نامیده می‌شوند) برای این کار استفاده کرد.

استخراج بیت‌‌کوین فرآیندی است که با استفاده از کامیپوترهای مخصوص انجام می‌‌شود. این‌‌ها کامپیوترهایی هستند که برای تایید تراکنش‌‌ها در بلاکچین بیت‌‌کوین طراحی شده‌‌‌‌اند. کامپیوترها برای تایید تراکنش‌‌ها باید مسائل ریاضی را حل کنند. اولین کامپیوتری که بتواند مسئله را حل کند بیت‌‌کوین پاداش می‌‌گیرد. درست مثل این است که استخراج‌‌کنندگان طلا، طلا پاداش بگیرند. کامپیوترها استخراج‌‌کننده هستند. بنابراین این هم پاسخی به پرسش روش استخراج بیت‌‌کوین است.

هزاران کامپیوتر سعی در تایید تراکنش‌‌ها دارند و این تنها یک معنا دارد، رقابت بیش از حد! پس اگر می‌‌خواهید خودتان بیت‌‌کوین استخراج کنید باید مقدار زیادی پول برای کامپیوترهایتان خرج کنید تا رقبایتان را شکست دهید. با این حال، گزینه‌‌های دیگری هم برای استخراج بیت‌‌کوین وجود دارند. رایج‌‌ترین گزینه برای استخراج‌‌کنندگانی که وقت زیادی ندارند، پیوستن به استخر استخراج بیت‌‌کوین است. استخر استخراج بیت‌‌کوین، همانطور که از نام آن پیداست گروهی یا استخری از کامپیوترهاست که با هم برای تایید تراکنش‌‌های بیت‌‌کوین کار می‌‌کنند.

همه‌‌ی کامپیوترهای حاضر در استخر استخراج بیت‌‌کوین، نیروی رایانشی خود را برای کمک به تایید تراکنش‌‌ها ترکیب می‌‌کنند. بیایید فرض کنیم که شما به یک استخر استخراج بیت‌‌کوین پیوسته‌‌اید و ۵ درصد نیروی رایانشی آن استخر را تامین می‌‌کنید. وقتی استخر شما تراکنشی را تایید کند، ۵ درصد بیت‌‌کوین مال شما می‌‌شود. پیشنهاد ما این است که اگر دوست دارید استخراج بیت‌‌کوین را شروع کنید، عضو یک استخر استخراج شوید. استخراج بیت‌‌کوین همیشه هم سودآور نیست و راه‌‌اندازی آن ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار هزینه می‌‌برد.

روش سرمایه گذاری کوین‌‌ بیس

این روش برای مبتدیان بهترین راه سرمایه گذاری در بیت‌‌کوین به حساب می‌‌آید. کوین‌‌ بیس (Coinbase) در حوزه رمز ارزها یکی از بزرگ‌‌ترین صرافی‌‌های جهان است. این صرافی امکان خرید بیت‌‌کوین با استفاده از کارت بانکی را فراهم می‌‌کند. وب‌‌سایت آن بسیار کاربرپسند و جالب و ساختن یک حساب در آن بسیار ساده است. کوین‌‌بیس امکان خرید نه تنها بیت‌‌کوین بلکه اتریوم، لایت‌‌کوین و بیت‌‌کوین کش را نیز فراهم می‌‌کند.

روش سرمایه‌‌گذاری ناشناس

سرمایه گذاری در بیت کوین

یکی از چیزهایی که مردم درباره بیت‌‌کوین دوست دارند این است که اطلاعات‌‌تان را همیشه شخصی نگه می‌‌دارد. پس برای کسانی که می‌‌خواهند همیشه شخصی بمانند، خرید بیت‌‌کوین در یک پلتفرم همتا به همتا بهترین گزینه است. اگر برایتان سوال است که چطور به شکل ناشناس در بیت‌‌کوین سرمایه گذاری کنید، یک خوبی دیگر پلتفرم‌‌های همتا به همتا این است که نیازی به پرداخت کارمزد به واسطه‌‌ها نیست. در واقع کارمزد ۰ درصد است. با این حال وقتی از این وب‌‌سایت‌‌ها خرید می‌‌کنید دقت داشته باشید.

بعضی از فروشندگان بیت‌‌کوین قصد سرقت بیت‌‌کوین شما را دارند، پس همیشه به این دقت کنید که فروشنده در حساب خود از بازخورد مثبت ۱۰۰ درصدی برخوردار باشند. پلتفرم پیشنهادی ما برای معامله‌‌ی همتا به همتا، LocaBitcoins است. می‌‌توانید با استفاده از این پلتفرم شرایط خرید بیت‌‌کوین خودتان را تنظیم کنید. بعضی از فروشندگان از شما مشخصات هویتی می‌‌خواهند و بعضی ‌‌هم آن را نمی‌‌خواهند. LocalBitcoins به شما گزینه‌‌های زیر را می‌‌دهد: کسانی را که نزدیک شما زندگی می‌‌کنند پیدا کنید و سپس آنان ملاقات و با پول نقد از آن‌‌ها خرید کنید. پول خود را به حساب بانکی فروشنده واریز کنید. می‌‌توانید به بانک محل زندگی‌‌تان بروید و آن را به شماره حسابی که فروشنده به شما داده است واریز کنید. با استفاده از انتقال بانکی، پول پرداخت کنید. با استفاده از اطلاعات حسابی که فروشنده به شما می‌‌دهد به حساب او پول انتقال دهید.

روش سرمایه‌‌گذاری خودپرداز یا ATM

همانطور که برای پول نقد از خودپرداز استفاده می‌‌کنید، اکنون امکان استفاده از خودپرداز برای بیت‌‌کوین هم فراهم شده است. تنها تفاوت آنها در این است که نمی‌‌توانید از خودپرداز بیت‌‌کوین برای برداشت پول استفاده کنید. می‌‌توانید تنها برای خرید بیت‌‌کوین از آن استفاده کنید. بهترین چیز درباره خودپردازهای بیت‌‌کوین این است که استفاده از آنها ساده است و می‌‌توانید از پول نقد هم در آن‌‌ها استفاده کنید.

این یکی از ساده‌‌ترین روش‌‌ها برای سرمایه گذاری در بیت‌ کوین است. تعداد خودپردازهای بیت کوین کم است، پس باید ببینید که آیا خودپردازی در نزدیک شما هست یا نه. می‌‌توانید از اینجا خوپردازهای بیت‌‌کوین را رصد کنید. بعضی از خودپردازهای بیت‌‌کوین از شما کارت شناسایی می‌‌خواهند اما در اکثر آن‌‌ها نیازی به ارائه آن نیست. پیشنهاد می‌‌کنیم که جزییات کیف پول‌‌ بیت‌‌کوین‌‌تان را هم همراهتان داشته باشید تا با خودپرداز به طور مستقیم به کیف پولتان بیت‌‌کوین واریز کنید. اگر این کار را نکنید، خودپرداز بیت‌‌کوین خودش برایتان یک کیف پول درست می‌‌کند و کلیدهای خصوصی و عمومی‌‌تان را هم روی رسیدتان چاپ می‌‌کند.

زمان مناسب برای آغاز سرمایه گذاری روی بیت کوین

بازار ارزهای دیجیتال (نظیر هر بازار دیگری) را نمی‌توان به صورت ۱۰۰ درصدی پیش‌بینی کرد. در واقع، همیشه نوعی عدم قطعیت در سرمایه گذاری وجود دارد. با این وجود، نگاهی به تاریخچه عملکرد بیت کوین (از سال ۲۰۰۹ به این سو) نشان می‌دهد که ارزش آن به سرعت افزایش یافته و سپس یک افت آرام را پشت سر گذاشته تا به نقطه ثبات برسد. ابزارهای مختلفی نیز برای تحلیل تاریخچه قیمت بیت کوین وجود دارد که برای نمونه می‌توان به Bitcoin Wisdom و Cryptowatch‌ اشاره کرد. هر دوی این ابزارها می‌توانند به شما برای تحلیل نمودارهای مربوطه برای سرمایه گذاری روی بیت کوین کمک کنند.

بیت کوین جهانی است و تحت تاثیر هیچ نهاد مالی یک یا چند کشور خاص وجود ندارد. جالب اینجاست که بر هم خوردن رویه‌های سنتی اقتصادی و سیاسی معمولا به نفع بیت کوین تمام می‌شود. از آنجا که بیت کوین ماهیتی غیرسیاسی و غیردولتی دارد، هیچ نهادی نمی‌توان آن را کنترل کند. در نتیجه سیاست‌های پولی دولت‌ها (که ممکن است نتایجی ناخوشایند داشته باشد) تاثیری بر بیت کوین ندارد.

قیمت بیت کوین

هیچ نهادی قیمت بیت کوین را تعیین نمی‌کند. در واقع هیچ قیمت رسمی برای آن وجود ندارد. قیمت بیت کوین کاملا تابع بازار و در واقع عرضه و تقاضاست. با این وجود، سامانه‌های مختلف برای ارایه قیمت بیت کوین وجود دارد که برای نمونه می‌توان به شاخص قیمت کوین‌دسک اشاره کرد. قیمت بیت کوین اعلام شده، در واقع قیمت یک بیت کوین است. اما حداقل قابل خرید به یک بیت کوین محدود نمی‌شود و می‌توان کسری از آن را نیز خریداری کرد.

آینده بیت کوین

حال باید پرسید که آیا بیت کوین همان پدیده عظیمی است که بسیاری آینده را از آنش می دانند؟ از آنجا که بانک مرکزی ژاپن، آن را برای برخی معاملات مجاز می داند و شرکت های بزرگی مانند «مایکروسافت» (Microsoft) و «اکسپدیا» (Expedia) هم آن را برای فروش خدمات و محصولات قبول کرده اند، باید گفت که احتمالا گذشته تاریک بیت کوین، کم کم به فراموشی سپرده خواهد شد. با این حال، بسیاری از متخصصان هنوز قانع نشده اند ارزهای رمزپایه می توانند قابلیت و کارکرد پول های واقعی را داشته باشند اما قطعا نوسانات شدید ارزش این پول ها، محبوبیت آن را برای بسیاری از کاربران پایین خواهد آورد.

چکیده
سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال گرچه ممکن است سود خوبی داشته باشد ولی بسیار پرریسک است. روش های زیادی برای سرمایه گذاری در بیت کوین وجود دارد که یکی از آن ها استخراج بیت کوین است. بیت‌کوین‌ها عموماً از راه فعالیت‌های استخراج (ماینینگ) که همان فرایند پردازش تراکنش‌های بیت‌کوین است، بدست می‌آیند. این روش مستلزم در اختیار داشتن کامپیوترها و سخت‌افزارهای قدرتمندی است. ما در این مقاله سایر روش های سرمایه گذاری در بیت کوین رابرای شما بیان نمودیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشد.

پاسخ دهید