سال ۹۸ سال کدام حیوان است

سال خوک

سال ۹۸ سال کدام حیوان است

حتما برایتان این سوال پیش آمده که معنای نام حیوانات روی هر سال چیست؟ برای یافتن پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

ریشه نامگذاری سال ها به اسم حیوانات

ریشه و خاستگاه این گاه‌ شماری و علت تاثیرگذاری این دوازده حیوان خاص بر سرنوشت زمین و انسان، به یک افسانه کهن بودایی بازمی‌ گردد: روزی بودا در آغاز سال نو، تمامی حیوانات را به نزد خویش دعوت کرد، اما از میان تمامی حیوانات، تنها دوازده حیوان دعوت بودا را جدی گرفتند و به محضر او رفتند. این دوازده حیوان عبارت بودند از: موش، گاو، پلنگ (یا ببر)، خرگوش (یا گربه)، نهنگ (یا اژدها)، مار، اسب، گوسفند (یا بز)، میمون، مرغ (یا خروس)، سگ و خوک. از آن پس بودا مقدر نمود که سرنوشت انسان و جهان، تنها به دست این دوازده حیوان باشد و هریک از این حیوانات در هر سال یکی پس از دیگری پدیدار شوند و مقدورات کائنات و سرنوشت جهان را در دست بگیرند

نام سال‌ ها براساس اسم حیوانات

سال خوک

نام سالهای دوازده‌ گانه حیوانی که بخصوص در دوره حکومت قاجار تا سال ۱۲۸۹ خورشیدی در ایران به کار می‌ رفته (و با تقویم اویغوری-چینی تفاوت‌هایی دارد) به ترتیب عبارت بوده‌ است از:
۱- سال موش
۲- سال گاو
۳- سال پلنگ
۴- سال خرگوش
۵- سال نهنگ
۶- سال مار
۷- سال اسب
۸- سال گوسفند
۹- سال میمون
۱۰- سال مرغ یا خروس
۱۱- سال سگ
۱۲- سال خوک

نحوه نامگذاری سال ها براساس اسم حیوانات

سال خوک

فرمول نام گذاری سال های خورشیدی بر این اساس است که عدد آن سال را منهای عدد ۶ می کنیم باقیمانده هر آنچه در آمد رقم آخرش می شود عدد آن حیوان که در جدول بالا مشخص کردیم. بطور مثال سال ۱۳۹۸ را منهای ۶ میکنیم عدد ۱۳۹۲ می ماند این عدد را تقسیم بر ۱۲ می کنیم عدد بدست آمده می شود عدد ۱۱۶ و رقم آن عدد که ۶ است می شود شماره آن حیوان در جدول بالا که ۶ عدد مار است.

سال ۹۸ سال چه حیوانی است

الف- طبق تقویم میلادی سال ۱۳۹۸ سال خوک است. (طبق تقویم مغولی)
ب- طبق محاسبه فرمول بالا سال ۱۳۹۸ سال مار است. (طبق تقویم ایرانی)
نکته: اما در ایران طبق عادت گذشتگان نام هر سال را طبق سال میلادی محاسبه میکنند که طبق سال میلادی سال ۱۳۹۸ سال خوک می باشد. البته در سال ۱۳۰۴ هجری خورشیدی طبق مصوبه ای که ایجاد شد باید سال خورشیدی نام گذاری منحصربفرد خود را داشته باشد زیرا نام گذاری سال های میلادی بر اساس تقویم مغولی هنوز محاسبه می شود و در زمان مغول خاطرات بدی برای ایران و ایرانیان وجود دارد و اصل این ماجرا که تصمیم بر تغییر تقویم مغولی در سال ۱۳۰۴ گرفته شد می باشد.

چکیده
نامیدن هر سال به نام یک حیوان بیشتر در اثر عوامل اعتقادی یا فرهنگی در تقویم بعضی از ملل مرسوم شده است. این عوامل از ریشه‌ هایی سرچشمه می‌ گیرد که با تقویم این ملت‌ ها در ارتباط است. تقویم ترکی- مغولی از حدود قرن هفتم هجری قمری یعنی پس از استیلای مغول بر ایران، به تقویم ایرانیان راه یافت.

این تقویم از نوع شمسی- قمری است بدین معنی که سال آن شمسی و ماه‌ های آن قمری است. اسامی ۱۲ ماه قمری این تقویم در ترکی به ترتیب به معنی ماه اول، ماه دوم و … نامیده می‌ شود. این تقویم دارای دوره ۱۲ ساله حیوانی است که اسامی فارسی آن به ترتیب عبارتند از: موش، گاو، پلنگ (ببر)، خرگوش (گربه)، نهنگ (اژدها)، مار، اسب، گوسفند (بز)، میمون، مرغ (خروس)، سگ و خوک، بر طبق این نامگذاری سال ۹۸ سال خوک است، از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما متشکریم.

پاسخ دهید