زینک اکساید چه کاربردی دارد 

زینک اکساید چه کاربردی دارد

 زینک اکساید چه کاربردی دارد ،زینک یک ماده معدنی است. زینک اکساید موضعی (برای پوست) برای درمان سوختگی های خفیف، قرمزی، سوزش پوست، یا دیگر حساسیت های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. زینک اکساید معمولا برای مشکلاتی مثل خارش، سوزش و دیگر ناراحتی های مقعد نیز که بر اثر بواسیر یا مشکلات روده به وجود آمده است، نیز استفاده می شود. بسیاری از فرم ها و برند های زینک اکساید نیز در دسترس می باشند. زینک اکساید موضعی همچنین برای اهداف مختلف دیگری که در سایت راز ثروت اوردیه ایم نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

فواید پماد زینک اکسید

زینک اسکاید برای درمان و پیشگیری از جوش صورت :

خواص ضدباکتریایی کرم زینک اکسید سبب درمان جوش صورت می شود زیرا خواص ضدباکتریایی زینک باعث کشتن باکتری ها می شود و خواص ضد التهابی آن ها التهاب پوست را کاهش می دهد. این کرم سبب جذب چربی های بیش از حد سطح پوست می شود که تمایل به نفوذ در منافذ پوست و ایجاد جوش دارند.

زینک اکساید چه کاربردی دارد

زینک اسکاید برای حفاظت از آفتاب :

اشعه ماوراء بنفش خورشید اثر مخربی بر سطح پوست می گذارد و تابش بیش از حد آفتاب بر روی پوست، سبب آفتاب سوختگی، پیری زودرس پوست، چین و چروک و… می شود.

این کرم جذب پوست نمی گردد، بلکه بر روی سطح پوست به شکل یک سد محافظتی عمل کرده و مانع از نفوذ اشعه ی ماوراء بنفش آفتاب به پوست می شود.

درمان آسیب های پوستی:

زینک اکسید با دارابودن اثرات درمانی سبب بهبود زخم در افراد دچار کمبود روی، کاهش مشکلات ناشی از آفتاب سوختگی و بهبود خشکی پوست می شود. مالیدن پماد زینک اکسید روی محل زخم باعث ترمیم سلول های پوستی می شود.

اثرات قابض روی پوست:

پماد زینک اکسید از تشکیل چربی اضافی روی پوست جلوگیری نموده و سبب سفت شدن پوست ، درمان آکنه (جوش) و کاهش لکه های پوستی، التهاب پوست می شود.

زینک اکساید چه کاربردی دارد

بهبود التهاب پوستی:

برای درمان ادرار سوختگی در کودکان ، اگزما، بریدگی و سوختگی می توانید از پماد زینک اکسید استفاده نمایید.

 

زینک اسکاید برای زیربغل:

سوالات متعددی در این زمینه از بخش سلامت نمناک شده بود که آیا استفاده از کرم زینک اکساید برای رفع بوی بد عرق زیربغل مفید است یا خیر. در پاسخ باید بگوییم هیچ مطلب علمی برای تایید و رد این مسئله منتشر نشده است و بهتر است پیش از استفاده حتما با یک متخصص پوست مشورت کنید.

اقدامات قبل از استفاده از دارو

اگر به زینک، دیمتیکون، لانولین ، روغن کود، وازلین ، پارابن ها، مواد معدنی یا وکس آلرژی دارید، از زینک اکساید موضعی استفاده نکنید.
زینک اکساید موضعی برای درمان عفونت های قارچی و ویروسی استفاده نمی شود. اگر هرگونه علائمی مثل قرمزی یا داغی پوست را بعد از استفاده از زینک اکساید مشاهده کردید، حتما به پزشک خود اطلاع رسانی کنید.
در صورت بارداری یا شیردهی نیز به پزشک خود اطلاع دهید.

زینک اکساید چه کاربردی دارد

چگونه از زینک اکساید موضعی استفاده کنم ؟

دقیقا طبق دستورالعمل های روی دارو یا تجویز پزشک، پیش بروید.

این دارو خوردنی نیست و فقط برای اعمال روی پوست مورد استفاده قرار می گیرد. انواع مناسب برای مقعد را نیز نباید به هیچ وجه به پوست زد.

این داروی موضعی را به اندازه کافی به محل مورد نظر روی پوست خود بزنید. زینک اکساید اغلب یک لایه نازک سفید روی پوست شما ایجاد می کند.

برای درمان سوزش، زخم، سوختگی یا هر وضعیت پوستی دیگر ، اغلب استفاده از این دارو توصیه می گردد. یک لایه نازک از این کرم را روی نایحه مورد نظر و به آرامی آن را روی پوست خود بمالید.

اگر برای حساسیت از پوشک از این دارو استفاده می کنید، باید هربار که قصد تعویض داشتید، از آن استفاده کنید. همچنین می توانید هنگام خواب نیز از آن استفاده کنید. هرگز اجازه ندهید که پوشک خیس با بدن شما تماس داشته باشد و سریعا آن را عوض کنید.

زمانی که می خواهید از داروی موضعی زینک اکساید استفاده کنید، کمی پودر را به آرامی به ناحیه موردنظر بزنید. اجازه ندهید که بطری پودر دست کودک باشد. بعد از استفاده در پودر را محکم ببندید.

قبل و بعد از استفاده از زینک اکساید مخصوص مقعد، حتما دستان خود را بشویید.

این دارو را بیش از حد داخل دستتان نگه ندارید که از حرارت دست ذوب شوند. به اندازه دو سانت آن را داخل مقعد کنید. چند دقیه دراز بکشید تا این دارو ذوب شود. نباید برای انجام این کار سختی به شما وارد شود. حداقل تا یک ساعت نیز حمام نکنید.

اگر تا ۷ روز بعد از درمان، علائم بهبود پیدا نکردند، حتما علائم خود را به پزشک اطلاع دهید.

زینک اکساید را در دمای اتاق، به دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید. زمانی که از آن استفاده نمی کنید، در آن را محکم ببندید.

می توانید زینک اکساید مخصوص مقعد را برای جلوگیری از آب شدن داخل یخچال نگه داری کنید.

اگر مصرف یک دوز از این دارو را فراموش کردم، چه کنم؟

از آن جایی که این دارو را هر زمان که نیاز داشتند، استفاده می کنند، پس برنامه خاصی نخواهید داشت. اگز استفاده از یک وعده را فراموش کردید، نباید دو دوز دارو را همزمان استفاده کنید.

اووردوز کردن با زینک اکساید خطرناک نیست اما در هر حال بهتر است که با اورژانس تماس بگیرید.

زینک اکساید چه کاربردی دارد

هنگام استفاده از زینک اکساید باید از چه اقداماتی پرهیز کنیم ؟

زینک اکساید را برای زخم های عمیق یا سوختگی های شدید استفاده نکنید.

هرگز خودتان بدون اجازه پزشک از این دارو استفاده نکنید.

اگر این دارو به داخل چشمتان رفت، سریعا آن را شستشو دهید.

اگر علائم آلرژی مثل تنگی نفس، کهیر، ورم صورت، لب، زبان یا گلو را مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

اگر مقعد شما بعد از استفاده از زینک اکساید خونریزی کرد یا درد مداوم داشت، حتما به پزشک مراجعه کنید.

دوز برای پوست نوجوانان :

هرچقدر که نیاز دارید ، روی ناحیه مورد نظر بزنید.

برای حساسیت پوشک :

زینک اکساید از ۱۰%, ۱۱٫۳%, ۱۳%, ۱۶%, ۲۰%, ۲۲%, ۳۰٫۶% and 40% کرم و ۱۶ و ۲۰ درصد پماد تشکیل شده است. ۱۲٫۸ و ۴۰ درصد آن خمیر ، ۱۵ درصد پودر و ۲۵ درصد اسپری است.

هرچقدر که برای این ناحیه نیاز داشتید، استفاده کنید.

زینک اکساید چه کاربردی دارد

عوارض پماد زینک اکسید

استفاده از پماد زینک اکسید ممکن است افراد حساس را دچار عوارض زیر نماید، این عوارض عبارتند از آ:

خارش پوست
سوختگی
سوزش
تیرگی پوست
استفاده از زینک اکساید بدون عطر برای بهبود سوختگی پای کودک در پوشک توصیه می شود زیرا برخی از کرم های حاوی زینک اکسید به علت ماده معطر حساسیت زا هستند.

زینک اکساید با چه داروهای دیگری تداخل دارد ؟

داروهای موضعی پوست معمولا با داروهای دیگر تداخل ایجاد نمی کنند اما بسیاری از داروها هستند که حساسیت ایجاد می کنند. بنابراین مصرف هرگونه دارو را اعم از داروهای گیاهی، ویتامین ها، مسکن و داروهای بدون نسخه را به پزشک اطلاع رسانی کنید.

زینک اکساید چه کاربردی دارد

سایر اطلاعات اضافه

این دارو را هرگز در دسترس کودکان قرار ندهید.

آن را برای دیگران تجویز نکنید.

در صورت حساسیت به مواد موجود در پماد زینک اکسید، از آن استفاده نکنید.

اگر بعد از مصرف این پماد دچار عارضه ای شدید، به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید.

در صورت استفاده از این پماد به عنوان یک ضد آفتاب آن را دور چشم ها نمالید.

پاسخ دهید