زیباترین پارک های جهان

زیباترین پارک های جهان

زیباترین پارک های جهان

برای رها شدن از آلودگی شهرها انسان باید ساعاتی در روز را به داخل پارک و فضای سبز برود. ما در این نوشته زیباترین پارک های دیدنی دنیا و تهران را که مکان بسیار مناسبی برای تفریح و گردش هستند را به شما معرفی می کنیم، با ما همراه باشید.

استورهد انگلستان

استان استوهد علاوه بر برخورداری از باغ‌ های زیبا دارای عمارت و یک دهکده نیز می‌ باشد که همگی به نسل بارون‌ های استوهد متعلق بوده‌ اند. طراحی قرن هجدهمی این استان بیشتر بازتاب دهنده عناصر اساطیری یونان باستان است: معبد هرکول و آپولو، یک دریاچه مصنوعی و سبک یونانی معماری آن، دست به دست هم داده و این عصر تاریخی مهم را از نو در این نقطه از جهان باز آفرینی کرده است. البته هنوز ردپایی از نگاه بریتانیایی نیز در گوشه و کنار قابل مشاهده می‌ باشد.

باغ‌ های کوکنهوف هلند

باغ‌ های کوکنهوف بزرگ‌ ترین باغ‌ های گل جهان به شمار می‌ آید. گفته می‌ شود روزانه هفت میلیون پیاز گل در آنها کاشته می‌ شوند. از سال ۱۹۴۹ تا کنون شهرداری شهر لس مسئولیت رسیدگی به آنها را برعهده دارد. این باغ گونه‌ های مختلفی از گل و گیاه را در خود منزل داده و حتی در اینجا با پیوند زدن گونه‌ های جدیدی را به وجود آورده‌ اند. امروزه این باغ با عطر و بو و رنگ آمیزی درخشان گلهایش، عطش زیبایی پرستی بیننده را به بهترین شکل ممکن سیراب می‌ کند.

بوستان آبی فورث وورث در تگزاس ایالات متحده

اینجا در اصل شما با تعدادی ساختارهای تراسی شکل و آب نما مانند مواجه هستید. آب از روی این تراس‌ ها جریان داشته و در نهایت به داخل استخری در میانه این سازه می‌ ریزد. صدای جریان و ریزش آب تاثیری آرامش بخش روی بازدید کنندگان دارد. علاوه بر این بیش از ۵۰۰ گونه گیاهی در این پارک رشد و نمو کرده و اطراف این فواره را احاطه نموده‌ اند.

سن ساچی آلمان

این مجموعه به عنوان کاخ تابستانی فردریک کبیر، شاه پروس طراحی و در نزدیکی برلین ساخته شده است. این کاخ سبک روکوکو بسیار جذاب و دوست داشتنی است و شامل مجسمه‌ هایی از امپراطوران روم، یک خانه چای به سبک چینی، تزئینات و دکوراسیون طلایی، بالکن‌ های طلایی رنگ و باغ گلی به سبک باروک است. امروزه درهای آن برای بازدید عموم باز می‌ باشند.

پارک حجاری‌ های مینیاپولیس در مینه‌ سوتا آمریکا

فضای معماری این پارک تنوعی از هنر و پیکر تراشی را تواما ارائه می‌ دهد که البته دائما در حال تغییر و دگرگونی است. قاشق معروف که یک گیلاس روی نوک آن قرار گرفته در اصل یک پل می‌ باشد. این گردشگاه تنها به عنوان یک مکان تفریحی مورد استفاده نبوده بلکه در کنار آن به طور بصری در مورد هنر شهری و معاصر به بازدیدکنندگان آموزش می‌ دهد.

باغ‌ های بوشارت کانادا

این باغ‌ های معروف در حقیقت به عنوان مکانی تاریخی و ملی در کشور کانادا شناخته شده و سالانه بیش از یک میلیون نفر از آنها بازدید می‌ کنند. گشت و گذار در آن در تمام طول سال مهیج و سرگرم کننده است. غنچه‌ گل‌ های رز در فصل تابستان، گل‌آرایی به کار رفته در باغ‌ های ژاپنی در فصل پاییز، ظاهر معماگونه و مبهم باغ در فصل زمستان و تولد دوباره طبیعت در فصل بهار همگی دست به دست هم داده و بر گیرایی و جذابیت این مکان افزوده‌ اند.

باغ‌ ها و قلعه مارکوئیساک فرانسه

فرانسه به دلیل باغ‌ های معروف و سلطنتی‌ اش شهرت به سزایی دارد. در کنار قلعه‌ ها و کاخ‌ های قرن هفدهمی، این باغ‌ های شیک و پرزرق و برق زیبایی جاودانه ایجاد نموده‌ اند. درختان شمشاد هرس شده که توسط درختان زیرفون همراهی می‌ شوند، همچنین درختان سرو، سیکلامن (گیاه نگونسار) و صنوبرهای سنگی ایتالیایی نیز در این پارک مشاهده می‌ شوند. مسیر عبور تعبیه شده در این باغ ۵ کیلومتر امتداد دارد.

جنگل درختان بامبوی آراشیاما ژاپن

زیباترین پارک های جهان

ژاپنی‌ ها معتقدند درختان بامبو آنها را از شر شیاطین در امان نگاه می‌ دارند. بنابراین جنگل‌ های گسترده و بی‌ شمار بامبو و مسیرهای پیاده روی مناسب در میان آنها در این نقطه به چشم می‌خورد. مسیری ۵۰۰ متری گردشگران را از معبد نونومیا -جینجا(Nonomiya-Jinja) به معبد تنریو -جی (Tenryu-Ji) هدایت می‌ کند. اینجا مکانی آرامش بخش در دل شهری شلوغ به حساب می‌ آید.

کاخ ورسای فرانسه

باغ‌ های این نقطه در قرن ۱۷ شکل گرفتند. این مکان جایی است که تا پیش از انقلاب فرانسه لوئی ۱۴ از آنجا بر کل کشور فرمانروایی می‌ کرد. این محل به عنوان مرکز قدرت بینهایت شاه شناخته شده و تمام امکانات آن در خدمت شاه بود، حتی یک کانال ساخته شد تا لوئی بتواند در آنجا گوندولا (قایق ونیزی) سواری کند. امروز هر انسان معمولی هم می‌ تواند از این باغ‌ ها دیدن کرده و زبان به تحسین عظمت و شکوه آن بگشاید.

خانه ییلاقی در تیوولی ایتالیا

این مکان در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و یکی از زیباترین باغ‌ ها و فوارههای جهان را درخود جای داده است. عمارت قدیمی بندیکتی آن به یک ویلا با باغی در سبک و سیاق رنسانس تبدیل شده است. طراحی کل مجموعه تاثیری بس عمیق بر سبک و شیوه معمول اروپاییان نهاد. حتما می‌ بایست این مکان را یک‌ بار از نزدیک مشاهده کرد تا بتوان زیبایی آن را درک نمود.

بهترین پارک های تهران

بزرگ ‌ترین و بهترین پارک‌ های تفریحی تهران در زیر معرفی می‌ شوند:

پارک ملت یکی از بهترین پارک های تهران برای پیک نیک

پارک ملت واقع در منطقه سه تهران مساحتی در حدود ۲۸۰ هزار متر مربع دارد. این پارک یکی از قدیمی ‌ترین پارک ‌های تهران است و از محبوب ‌ترین پارک‌ ها در منطقه ۳ محسوب می‌ شود. ورودی زیبای این پارک با گل‌ های مختلف گلکاری می‌ شود و زیباسازی این پارک از مهم‌ ترین برنامه‌ های شهرداری تهران است. در سراسر این پارک مجسمه‌ ها و تندیس‌ های بزرگی قرار گرفته است. از معروف‌ ترین تندیس‌ های پارک ملت مجسمه مادری است که فرزندش را در آغوش گرفته است.

در بخش جنوبی پارک اولین قطار دیزلی ایران روی ریل‌ های قدیمی‌ اش به نمایش گذاشته شده است؛ که در سال ۱۸۸۷ و در زمان حکومت ناصرالدین شاه این قطار مردم تهران را به شاه ‌عبدالعظیم می‌ برده است. در قسمت غربی یک باغ وحش کوچک وجود دارد که محلی برای تفریح علاقه‌ مندان به حیوانات است. در این بخش می‌ توان با گونه‌ های مختلف جانوری آشنا شد. پارک ملت یکی از بهترین پارک ‌های تفریحی تهران است و مکانی مناسب برای گشت و گذار خانواده ‌ها به همراه کودکانشان محسوب می‌ شود. در چند سال اخیر با احداث سینمای پردیس ملت در مجاورت این پارک، رفت و آمد در پارک ملت بیشتر شده است.

پارک ساعی از بهترین پارک های تهران در پاییز

زیباترین پارک های جهان

پارک ساعی واقع در منطقه ۶ تهران با مساحتی در حدود ۱۲ هکتار، یکی از پارک‌ های بزرگ تهران است. این پارک از بهترین پارک های تهران برای عکاسی است. درختان بلند پارک ساعی فضایی زیبا در این پارک به وجود آورده‌ اند. در سال ۱۳۲۴ این پارک توسط مهندس کریم ساعی درختکاری شد و پس از آن به نام وی نامگذاری شد. در سال‌ های ۴۲ تا ۵۲ مراحل تکمیلی ساخت این پارک انجام شد و اکنون از بهترین پارک های تهران است.

وجود گونه‌ های مختلف جانوری در این پارک باعث شده تا به یک باغ وحش کوچک تبدیل شود. اهالی منطقه برای پیاده‌ روی و پیک‌ نیک از این پارک استفاده می‌ کنند. زیبایی این پارک مربوط به پوشش گیاهی متنوع آن است. در قسمت حیات وحش پارک ساعی حیواناتی نظیر طاووس، طوطی، قو، سنجاب، خرگوش، بز و انواع پرندگان زینتی نگهداری می‌ شود. پارک ساعی دارای ۶ ورودی است و در طراحی آن از آب‌ نما، آبشار و جوی‌ های متعدد بهره گرفته شده است. درب اصلی پارک ساعی واقع در خیابان ولیعصر است و در مقابل آن، ایستگاه اتوبوس‌ های بی آر تی واقع شده است.

پارک قیطریه بهترین پارک تهران برای پیاده‌ روی

پارک قیطریه یکی از پارک‌ های محبوب تهران است. بخشی از این محبوبیت مربوط به فرهنگسرای ملل است؛ که در پارک قیطریه واقع شده است. پارک قیطریه از بهترین پارک ‌های شمال تهران برای پیاده روی است و اهالی محل در مسیرهای مخصوص این پارک هر روز به ورزش و پیاده روی مشغول هستند. در بخشی از پارک قیطریه آلاچیق‌ هایی تعبیه شده است، که اهالی و عموم مردم می‌ توانند در آن جمع شده و اوقات فراغت خود را بگذرانند.

برنامه‌ هایی مانند بازی‌ های دسته جمعی میان اهالی رواج دارد و در بعضی از آلاچیق‌ ها افرادی را می‌ بینید که سرگرم بازی‌ های گروهی هستند. تماشای بازی این افراد یکی از جذاب‌ ترین تفریحات مردم است. در فصل بهار و پاییز این پارک زیبایی بسیاری دارد و به یکی از بهترین پارک های تهران برای عکاسی تبدیل می‌ شود. زرد شدن برگ‌ درختان و ریختن برگ‌ های پاییزی در پارک قیطریه منظره زیبایی می‌ سازد که ارزش عکاسی دارد. یکی دیگر از جذابیت‌ های پارک قیطریه مربوط به بازارچه فرهنگی و هنری فرهنگسرای ملل است. این بازارچه در فصل‌های گرم و سرد غذاهای محلی، آش و انواع سوپ را سرو می‌ کند و عموم مردم می‌ توانند از دست‌ پخت خانگی نوش جان کنند.

پارک قیطریه یکی از بهترین پارک های تهران برای گردش و تفریح به همراه خانواده و دوستان است. پارک قیطریه سه در اصلی دارد و از کوچه‌ های اطراف در محله قیطریه نیز می‌ توان وارد پارک شد. پارک قیطریه از جنوب به اتوبان صدر و انتهای خیابان قیطریه می‌ رسد. در بخش شمالی پارک محله فرمانیه و خیابان اندرزگو است؛ که از خیابان‌ های شلوغ برای شب‌ گردی محسوب می‌ شود.

پارک لاله بوستانی قدیمی و خاطره ‌انگیز برای اهالی تهران

پیش از انقلاب نام این پارک بوستان فرح بود، پس از انقلاب نام آن را تغییر دادند و به پارک لاله معروف شد. در قدیم زمین این پارک برای سوارکاری و فعالیت‌ های نظامی استفاده می‌ شد، کمی بعد به درخواست فرح پهلوی این زمین به پارک تبدیل شد و پارک فرح نام گرفت. عمده پوشش گیاهی این پارک را درختان چنار، اقاقیا و کاج تشکیل می‌ دهد که باعث سرسبزی و زیبا شدن منطقه ۶ تهران شده است. بیش از ۵۰ سال از احداث این پارک در منطقه ۶ می‌ گذرد و هنوز پارک لاله یکی از بهترین پارک های تهران برای پیک نیک است.

در بخش مرکزی این پارک یک حوض و آب‌ نمای بزرگ قرار دارد که محلی برای جمع شدن دوستان در گروه‌ های سنی مختلف است. در فصل‌ های گرم سال این بخش از پارک شلوغ‌ تر از باقی قسمت‌ های پارک می‌ شود و به لطف آب‌ نمای داخل حوض هوای بسیار مطبوعی داخل پارک ایجاد می‌شود. وجود مجسمه‌ ها، درختان زیبا، جمعیت منحصر به فردی که قرارهای دوستانه خود را در پارک می‌ گذارند باعث شده پارک لاله یکی از بهترین پارک های تهران برای عکاسی محسوب ‌شود.

نزدیک بودن به دانشگاه‌ هنر هم باعث شده است بیشتر دانشجویان رشته‌ های معماری، عکاسی و نقاشی به پارک لاله علاقه‌ مند شوند و اوقات خود را در این پارک بگذرانند. در این پارک مانند پارک ملت تندیس‌ ها و مجسمه‌ های زیادی قرار دارد که از معروف‌ ترین این تندیس‌ها، مجسمه ابوریحان بیرونی و خیام است. این پارک قدیمی دارای یک بازارچه خیریه است که افراد زیادی در آن آثار هنری، خوراکی و اجناس دیگری می‌ فروشند.

پارک شهر قدیمی‌ ترین پارک تهران

زیباترین پارک های جهان

پارک شهر در منطقه ۱۲ تهران و در خیابان خیام واقع شده است و قدیمی ‌ترین پارک تهران محسوب می‌ شود. در سال ۱۳۳۹ این پارک تاسیس شد و درون آن موزه صلح تهران، استخر، ورزشگاه و کتابخانه قرار گرفته است. پارک شهر در حدود ۲۵۰ هزار متر مربع وسعت دارد و نخستین پارک در کلان شهر تهران است. پس از مدتی پارک شهر بازسازی شد تا معلولان و افرادی که ناتوانی‌ های جسمی دارند نیز بتوانند از این پارک استفاده کنند. موزه صلح تهران که در بخش میانی پارک قرار گرفته، در سال ۱۳۸۶ راه‌ اندازی شد. این مجموعه که طی سال‌ های متمادی بعد از جنگ ایران و عراق جمع‌ آوری شده است، علاوه بر موضوع جنگ ایران و عراق به معرفی انواع سلاح‌ های شیمیایی می‌ پردازد.

در طول جنگ ایران و عراق یک پناهگاه در این پارک تاسیس شد تا مردم بتوانند از خطرات بمباران در امان باشند. در حال حاضر آن پناهگاه قدیمی به آکواریوم پارک شهر تبدیل شده و نمایشگاهی از انواع آبزیان آب شیرین است. در این بخش از پارک امکان خرید انواع آکواریوم و ماهی‌ های گوناگون وجود دارد. در سال ۸۸ نیز بخش دیگری از این پارک به باغ پرندگان اختصاص داده شد که گونه‌ های مختلف پرندگان در آن نگهداری می‌ شود. پارک شهر یک زمین بازی وسیع برای کودکان دارد؛ که این پارک را به یکی از بهترین پارک های تهران برای کودکان تبدیل کرده است. ورود به پارک شهر از طریق ۸ درب ورودی برای عموم امکان‌ پذیر است. به دلیل وجود یک کتابخانه عمومی در داخل پارک، افراد بسیاری در طول روز به این پارک رفت و آمد دارند.

پارک نیاوران یکی از بهترین پارک های تفریحی تهران

پارک نیاوران یکی شمالی ‌ترین پارک‌ های تهران با وسعت ۶۲ هزار متر مربع است. این پارک به نسبت پارک شهر، پارک ملت و پارک ‌های دیگر تهران پارک بزرگی نیست؛ اما این مساله باعث نشده تا از جذابیت‌ های پارک نیاوران کاسته شود. این پارک به یکی از بهترین پارک های تهران برای ورزش معروف شده است. داشتن زمین والیبال، زمین اسکیت، زمین تنیس، میزهای پینگ پنگ و بسیاری وسایل ورزشی دیگر باعث شده عموم مردم در گروه‌ های مختلف برای ورزش به پارک نیاوران مراجعه کنند.

در سال‌ های اخیر با احداث استخر سرپوشیده و سالن‌ های ورزشی مجزا توسط شهرداری در این پارک افراد بیشتری به پارک نیاوران سر می‌ زنند تا از امکانات مجموعه ورزشی نیاوران استفاده کنند. در سال ۱۳۴۸ پارک نیاوران بر اساس یک نقشه معماری و مهندسی توسط انگلیسی‌ ها آماده و توسط یک مهندس معمار به نام سردار افخمی ساخته شد.

افراد محلی در تابستان‌ ها و فصل‌ های گرم‌ تر سال در این پارک به پیک نیک می پردازند و از فضای سبز آن لذت می‌ برند. در محوطه مرکزی پارک نیاوران استخر‌های بزرگی وجود دارد و نیمکت‌ های فراوان برای نشستن گذاشته شده که بعد از ظهر‌ها به شلوغ‌ ترین نقطه پارک تبدیل می‌ شود. در بخش غربی پارک یک مجموعه فرهنگی برای کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شده، که در حال حاضر به آموزش زبان مشغول است.

پارک جمشیدیه زیباترین پارک سنگی تهران

پارک جمشیدیه در کوهپایه‌ های شمالی تهران و در منطقه نیاوران واقع شده است. از داخل پارک جمشیدیه می‌ توان به کوهپایه‌ های کلکچال رسید؛ با پیاده روی کوتاهی می‌ توان از دل شهر به دل کوه رفت و از زیبایی‌ های دامنه کلکچال لذت برد. مساحت پارک جمشیدیه در حدود ۱۰ هکتار است و امتداد آن به دامنه‌ های کلکچال راه دارد. پارک جمشیدیه مملو از درختان کهنسال و بلند است که در فصل پاییز زیبایی خاصی به پارک می‌ دهند.

این پارک از زیباترین پارک‌ های تهران برای عکاسی است. وجود سنگ‌ های عظیم داخل پارک، مسیرهای سنگ‌ فرش شده پارک جمشیدیه را به یکی از بهترین پارک های تهران در پاییز تبدیل کرده است. این پارک در زمان قدیم از اراضی خاندان دولو بود؛ که یکی از خانواده‌ های قاجار ساکن شمال تهران بودند. نام این پارک نیز از روی نام جمشید دولو که صاحب این اراضی بوده، گرفته شده است. جمشید خان دولو این زمین را به فرح پهلوی بخشید، تا برای مردم پارک و فضای سبز عمومی آماده کند.

پارک آب و آتش یکی از بهترین پارک های تهران در شب

زیباترین پارک های جهان

پارک حضرت ابراهیم که در میان مردم به پارک آب و آتش معروف شده، از جدید‌ترین پارک‌ های تهران است. به علت وجود فودکورت راه چوبی در میان این پارک و همچنین مجاورت آن با پل طبیعت یکی از پر رفت و آمدترین پارک‌ های تهران در شب شده است. با ایجاد جلوه‌ های متفاوتی در این پارک سعی شده تا جذابیت‌ های جدیدی به شهر تهران در راستای اهداف گردشگری اضافه شود. در بخشی از این پارک آب‌ نماها و شعله‌ های آتش قرار گرفته و به همین دلیل این پارک با نام آب و آتش در میان مردم معروف شده است.

علاوه بر فواره‌ های آب و آتش، آمفی تئاتر و مسیر مخصوص دوچرخه‌ سواری پارک آب و آتش از جاذبه‌ های گردشگری این پارک محسوب می‌ شود و گردشگران از شهرها و کشورهای مختلف را به سوی خود جلب می‌ کند. این پارک یکی از مکان‌ های دوست‌ داشتنی برای کودکان است. آب‌بازی میان فواره‌ هایی که روی زمین قرار دارد در فصل‌ های گرم سال از بازی‌ های محبوب کودکان است. علاوه بر این، زمین اسکیت حرفه‌ ای که در این پارک وجود دارد نه تنها کودکان بلکه جوانان در سنین بالاتر را به خود جلب کرده است.

پارک جنگلی چیتگر

همان طور که گفته شد تهران فضای سبز زیادی دارد که تنوع پوشش‌ های گیاهی مختلف آن‌ ها باعث جذابیت شهر شده است. علاوه بر پارک ‌های احداث شده توسط شهرداری از زمان قدیم تاکنون، بخشی از فضای سبز تهران را پارک ‌های جنگلی تشکیل می‌ دهند. پارک ‌های جنگلی تهران شامل پارک‌ های زیر است:

۱- پارک جنگلی لویزان
۲- پارک جنگلی سرخه حصار
۳- پارک جنگلی چیتگر
۴- پارک جنگلی پردیسان
این پارک‌ های جنگلی مساحت وسیعی از تهران را به خود اختصاص داده‌ اند و در واقع به شش‌ های تهران برای نفس کشیدن معروف شده‌ اند.

پارک جنگلی لویزان بزرگترین پارک تهران

پارک جنگلی لویزان واقع در شمال شرق تهران و با وسعتی در حدود ۱۱۰۰ هکتار، بزرگترین پارک تهران است. ارتفاع این پارک کمی بیشتر از سطح شهر تهران است؛ به همین علت هنگام پیاده‌ روی در این پارک تهران زیر پای شما خواهد بود. گونه‌ های مختلف گیاهی در این پارک وجود دارد که عمده این درختان را درخت‌ های چنار، افرا و اقاقیا تشکیل می‌ دهد. این پارک در ابتدا جزو فضاهای سبز طبیعی در تهران بود، به مرور زمان و با فعالیت‌ های شهرداری به پارک جنگلی لویزان تبدیل شد و وسعت آن به هزار و صد هکتار رسید.

در ابتدا پارک جنگلی لویزان بخشی از کوهپایه ‌های اطراف تهران بود و به صورت دستی به درختان آن اضافه می‌ شد، تا از روند برج‌ سازی در ناحیه شرق تهران جلوگیری شود. در حال حاضر این پارک به یکی از مکان‌ های گردشگری تهران تبدیل شده و بزرگترین پارک تهران است. این پارک از مکان‌ های مناسب برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت خانواده‌ هاست و به عنوان یکی از بهترین پارک‌ های تهران در شب شناخته می‌ شود. اگر هنگام شب به این پارک مراجعه کنید می‌ توانید نمای زیبایی از تهران را ببینید. پارک جنگلی لویزان به عنوان یکی از بهترین پارک‌ های شرق تهران میان اهالی ساکن آن منطقه شناخته می‌ شود و از مکان‌ های مهمی است که اوقات فراغت خانواده‌ ها در آن سپری می‌ شود.

چکیده
ما در این مقاله به معرفی بهترین پارک های جهان و تهران پرداختیم که امیدواریم در صورت امکان در اوقات فراغت خود سری به آنها زده و از زیبایی های آنها لذت ببرید و اوقات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید. از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید