زندگی نامه سام والتون

زندگی نامه سام والتون

زندگی نامه سام والتون

سام والتون یکی از تاجران و کارآفرین های مشهور آمریکایی است که موسس سه شرکت بزرگ در دنیا بوده است. وال مارت، مجموعه ای می باشد که والتون آن را تاسیس کرد و هنوز هم که هنوز است و سال ها پس از مرگ والتون یکی از کمپانی های بزرگ دنیای محسوب می شود.
دوستان عزیز سایت در این مقاله قصد داریم به شرح زندگی نامه سام والتون این تاجر بزرگ آمریکایی که در ساخت آمریکای امروز نقش مهمی را ایفا کرده است بپردازیم و هم چنین ثروت و دارایی های او را مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

دوران کودکی و نوجوانی سام والتون

سام والتون در تاریخ 29 مارس سال 1918 در ایالت اوکلاهوما آمریکا متولد شد. سام تا سن 5 سالگی در نزد پدر خود و در مزرعه شان کار می کرد. اما مشکلات اقتصادی خانواده از یک طرف و وضعیت نامناسب کشور آمریکا در آن زمان، باعث شد تا وی مجبور به ترک مزرعه ی پدری خود شود و به جایی برود که بتواند خودش و خانواده اش را از شرایط نامناسب فعلی نجات دهد. سام به همراه تعدادی از اعضای خانواده اش به قصد مهاجرت آمریکا را ترک کردند و به نقاط مختلف جهان برای کشف منطقه ای مناسب با هدف برپا کردن یک زندگی تازه سر زدند.در این زمان بود که پدر سام متوجه شد که باید به حرفه ی پیشین خود یعنی رهن و اجاره ی ملک بازگردد تا بدین ترتیب بتواند با به دست آوردن اندکی پول خانواده ی خودش را از این شرایط بحرانی نجات دهد. در این زمان بود که آن ها به آمریکا بازگشته و به ایالت میزوری نقل مکان کردند. وضعیت آن طور که پدر سام پیش بینی کرده بود، نبود و آن ها روز به روز فقیرتر از دیروز می شدند و مجبور بودند پس از چند ماه از یک شهر به شهری دیگر رهسپار شوند.در همین وضعیت و در این شرایط دشوار سام والتون به تحصیلات خود هم ادامه می داد و سعی می کرد تا هر طور که شده بتواند از طریق درس خواندن به مرتبه ای برسد و جایگاه مناسبی برای خودش دست و پا کند.

زندگی نامه سام والتون

استعداد مثال زدنی سام والتون در ورزش

در دوره ی دبیرستان بود که سام متوجه شد در ورزش می تواند عملکرد درخشانی داشته باشد. به همین دلیل در سال 1935 به تیم های بسکتبال و فوتبال مدرسه شان پیوست و به همراه این تیم ها به عنوان قهرمانی نیز دست پیدا کرد. سام و خانواده اش که در دوران رکود اقتصادی آمریکا زندگی می کردند، شرایط بسیار پیچیده ای را تحمل می کردند. در این میان سام به هر کاری دست می زد تا اندکی از فشار موجود بر روی خانواده ی خود را کاهش دهد.او به دوشیدن گاوها می پرداخت و سپس آن ها را در بطری هایی که خریده بود می ریخت و به همین منوال به فروش شیرهای دوشیده شده در بطری ادامه می داد. فروش روزنامه از دیگر کارهایی بود که سام والتون در دوران نوجوانی به آن ها دست زد. واقعا ادامه دادن تحصیلات در چنین شرایط پیچیده ای کار هرکسی نیست؛ اما با این وجود سام نه تنها توانست به درس و تحصیلات خود ادامه دهد، بلکه موفق شد تا به عنوان زرنگ ترین شاگرد مدرسه هم انتخاب شود.پایان دبیرستان، اتمام دوره ی تحصیلات سام نبود؛ بلکه او تصمیم گرفت تا با تحصیل در دانشگاه به رشته های برتر راه پیدا کند و از این طریق بتواند در شرکتی خوب استخدام شده و خانواده ی خود را نجات دهد. به همین دلیل سام والتون پس از پایان دوره ی دبیرستان به دانشگاه میزوری رفت و در آن جا به تحصیل در رشته ی اقتصاد پرداخت.سام در این هنگام نیز از کار کردن هیچ ابایی نداشت و می دانست که برای به دست آوردن خرج و مخارج تحصیلش باید بیش از پیش تلاش کند. در این دوره نیز سام والتون به کارهای مختلفی دست زد؛ برای نمونه در بخش هایی از سال برای دریافت غذا به صورت رایگان در رستوران های شهر پیش خدمتی می کرد. با هر سختی که بود دوران کالج نیز برای سام به پایان رسید و اندکی بعد وی به عنوان کارآموز در شرکت جی سی پنی مشغول به کار شد. در جی سی پنی ، سام به طور ماهانه 75 دلار حقوق می گرفت.

آغاز فعالیت حرفه ای سام والتون

در سال 1942 میلادی و با جدی شدن مسئله ی جنگ در آمریکا وی برای سربازی در جنگ جهانی دوم، از این کار استعفا داد. در این میان علاوه بر این که در سربازی مشغول بود در کارخانه ای با نام تولسای کاوکلاهاما نیز کار می کرد. در همین کارخانه بود که او با همسر خود هلن رابسون، آشنا شد. هلن در رشته ی بازرگانی در دانشگاه اوکلاهوما فارغ التحصیل شده بود و دختر یکی از بانکداران و مزرعه داران معروف آمریکایی بود. سام والتون و هلن رابسون در تاریخ 14 فوریه سال 1943 با یکدیگر ازدواج کردند.

افتتاح فروشگاه زنجیره ای سام والتون

با پایان یافتن جنگ سام تصمیم گرفت که فروشگاهی بزرگ را افتتاح کند و در آن جا به فروش خدمات خود بپردازد. وی به کمک پدر زن خود 20 هزار دلار از بانک وام گرفت و با استفاده از 5 هزار دلاری که در دوران سربازی جمع کرده بود، توانست تا فروشگاه بن فرانکلین را در آرکانزاس افتتاح کند.فروشگاه بن فرانکلین یکی از نمایندگی های مجموعه برادران باتلر به حساب می آمد. در همین دوران بود که سام متوجه بسیاری از نکات اقتصادی شد که می توانست در میزان فروش محصولاتش موثر واقع شود. مثلا او به تعداد قفسه های فروشگاه خود اضافه کرد و سعی کرد تا پایین ترین قیمت ممکن را بر روی محصولات خود اعمال کند. هم چنین او سعی می کرد تا در تعطیلاتی مثل کریسمس نیز به خدمت رسانی بپردازد و به همین ترتیب توانست تعداد مشتری هایش را روز به روز افزایش دهد.سام والتون برای آن که با رقبای خود در آن زمان مقابله کند، تصمیم گرفت دومین فروشگاه خود را نیز در سال 1950 میلادی تاسیس کند. اما این تصمیم برای او چندان خوب پیش نرفت و با شکست مواجه شد. پس از مدتی سام برای آن که بتواند در کارش موفق شود و فروشگاه های بیشتری را افتتاح کند با برادر، پدر زن و برادر زن خود به مشورت و صحبت پرداخت و سعی کرد آن ها را متقاعد کند که سرمایه شان را بر روی کار او بگذارند.بدین ترتیب توانست فروشگاه های زنجیره ای خود را در سطح آمریکا تاسیس کند و به فروش فوق العاده دست یابد. او با این کار نه تنها تمام قرض ها و بدهی هایش را پرداخت نمود، بلکه توانست یکی از بزرگ ترین مجموعه فروشگاه های زنجیره ای را در آمریکا و حتی دنیا بنا کند. به گونه ای که سام والتون در سال 1962 بعد از اداره موفق 11 فروشگاه توانست نخستین فروشگاه زنجیره ای خود را به نام «وال مارت» در آرکانزاس افتتاح نماید.فروشگاه های زنجیره ای وال مارت همین طور به رشد صعودی خود ادامه داد تا جایی که در سال 1987 تعداد فروشگاه ها به 1198 و تعداد کارکنان به 200 هزار نفر رسید و مجموع فروش آن ها به رقم 9/15 میلیارد دلار دست پیدا کرد. در سال 1989 وال مارت در 26 ایالت آمریکا فعالیت می کرد و چندی بعد وارد بازارهای بین المللی هم شد به گونه ای که شعبه های آن در مکزیکوسیتی، برزیل و آرژانتین افتتاح شد.
دارایی سام والتون در سال 1992 معادل 23 میلیارد دلار برآورد شده بود، وی همچنین در سال 1992 موفق به کسب نشان مدال آزادی به خاطر تلاش های فراوان برای بهبود وضعیت خرده فروشی گردد.

بیوگرافی سام والتون

سام والتون به عنوان اَبَر کارآفرین  وارد می شود.

سام والتون خیلی زود راهش را پیدا کرد: «هر روز ارزان تر از دیروز!»
تخفیف های مکرر و شکست هایی که او در قیمت کالا ایجاد می کرد، باعث شد تا روز به روز به تعداد مشتریانش افزوده شود. او در آن سال ها دست به ابتکاری عجیب زد. ابتکاری که مانند بسیاری از خلاقیت های او، امروزه به امری متداول تبدیل شده است. او به مدیر یکی از فروشگاه های اوکلاهاما یعنی ویلارد واکر پیشنهاد داد به ازای دریافت درصد مشخصی از سود فروش، فروشگاهش را برایش اداره کند. ابتکاری که خیلی زود جواب داد و یکی دیگر از اصول والتون یعنی تشویق به سرمایه گذاری در محل اشتغال را بنا کرد. او به کارمندانش این امکان را می داد که تا سقف هزار دلار در فروشگاهی که در آن کار می کنند سرمایه گذاری نمایند. به این ترتیب بسیاری از فروشندگان که این سرمایه گذاری را انجام می دادند، با تمام توان تلاش می کردند تا فروش بیشتری را برای فروشگاه رقم بزنند.بعد از مدتی وی شرکت فروشگاه های زنجیره ای والمارت (Walmart) را تاسیس کرد. فروشگاهی که امروزه به عنوان بزرگترین خرده فروشی در جهان شناخته می شود و میلیون ها مشتری از کشورهای مختلف جهان دارد. برندی که توانسته برای حدود دو میلیون نفر اشتغال زایی کند و نام والتون را به عنوان یک اَبَرکارآفرین برای همیشه در تاریخ حک کند.این برند متشکل از شبکه فروشی است که بر مبنای اصول جادویی والتون، کار می کند. شاید به عنوان حُسن ختام بد نباشد به اصل شگفت انگیز «خورشید دارد غروب می کند!» اشاره کنیم. بر مبنای این اصل، کارمندان والمارت موظفند با صرف انرژی زیاد، درخواست های مشتریان را در همان روزی که آن درخواست را از فروشگاه می کنند، پاسخ دهند؛ زیرا سام والتون تا زمان مرگ، اعتقاد داشت که «دنیا آن قدر شلوغ است که فردا دیگر زمانی برای پاسخ دادن به مشتریان امروز نیست.» اصلی که نشان می دهد او به چه میزان برای مشتریانش احترام قائل بود و به چه دلیل سام والتون کبیر شد!

بیوگرافی سام والتون

درگذشت سام والتون

سام والتون در پنجم ماه آوریل سال 1992 یعنی در سن 74 سالگی از دنیا رفت. و پسر بزرگ رابسون والتون به عنوان رئیس هیئت مدیره اداره شرکت را به عهده گرفت.

چکیده
سام والتون پسری که در سال ۱۹۱۸ و در خانواده ای نه چندان ثروتمند در ایالت اوکلاهاما آمریکا به دنیا آمد و در عرض چند دهه، بسیاری از استانداردهای فروش که ما امروزه از آنها استفاده می کنیم را به وجود آورد.همه ی ما یک رئیس داریم که آن مشتری است. او در هر لحظه با خرید کردن یا نکردن خود می تواند تصمیم بگیرد که آیا دوست دارد ما را اخراج کند یا خیر؟شاید شنیدن چنین جمله ای از زبان بسیاری از فروشندگان، تا قبل از اینکه اَبَر فروشگاه های «والمارت» شکل بگیرند، موضوعی خنده دار بود. اما این والتون بود که با طرح های عجیب و استانداردهای جسورانه اش، به همه نشان داد که از این به بعد باید دیدشان را نسبت به مشتری عوض کنند. طرح هایی که بعد از چند دهه، او را به درآمد مولتی میلیاردی رساندند و آن چنان کسب و کارش را توسعه دادند که مجموع کارمندان شرکت او در سرتاسر جهان به رقم نجومی ۱.۸ میلیون نفر رسید.

پاسخ دهید