زندگینامه کیت وینسلت

زندگینامه کیت وینسلت

زندگینامه کیت وینسلت

کیت وینسلت بازیگر زن پرآوازه ی هالیوود است، و او را بیشتر با نقش های ماندگارش در فیلم های تایتانیک، جاده انقلابی و کتابخوان می شناسیم. کیت وینسلت جوان ترین بازیگری است که تا امروز ۷ بار نامزد جایزه اسکار شده است. او دو بار جایزه اسکار را از آن خود کرده و بارها برنده و نامزد معتبرترین جوایز سینمایی جهان شده است. در کارنامه هنری کیت دریایی از نقش های ماندگار در ژانرهای گوناگون وجود دارد. برای آشنایی بیشتر و کسب اطلاع از زندگینامه کیت وینسلت در ادامه با ما همراه باشید.

کیت وینسلت در پنجم اکتبر ۱۹۷۵ در لندن به دنیا آمد . در سن ۱۱ سالگی اولین نقش نمایش خود را در پفکهای شکری تبلیغ نوعی غذای کودک تجربه کرد. او اجرا در مدرسه هنر را ادامه داد و در پی آن نقش هایی در نمایش درام تلویزیونی چروک (۱۹۸۸) ، مجموعه های تلویزیونی تصادف (۱۹۸۹) ، فصل تاریک (۱۹۹۱) ، برگشتن (۱۹۹۲) و رفتارهای انگلوساکسون (۱۹۹۳) بازی کرد . کیت وینسلت به همراه لئوناردو دیکاپریو دو کشف یزرگ فیلم عظیم تایتانیک بودند و از آن هنگام تا به حال شهرت خود را مدیون تایتانیک و جیمز کامرون هستند.

دنیای حرفه ای کیت وینسلت

وینسلت برای عملکردش در فیلم کتاب‌خوان (۲۰۰۸)، جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را به‌دست‌آورد. او هم‌چنین برنده دو جایزه گلدن گلوب در همان سال شد، که یکی از آن‌ها جایزه بهترین بازیگر زن فیلم درام برای جاده انقلابی (۲۰۱۳) و دیگری جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای کتاب‌خوان (۲۰۰۸) بود، که باعث تبدیل شدن وی، پس از جوآن پلورایت و سیگورنی ویور به سومین بازیگری که به این افتخارات دست پیدا کرده‌است. وینسلت موفق به کسب دو جایزه بفتا شده‌است، که یکی جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن برای کتاب‌خوان (۲۰۰۸) و دیگری جایزه بفتا بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای حس و حساسیت (۱۹۹۵) بود. او در مجموع شش بار نامزد جایزه اسکار، ده بار نامزد جایزه گلدن گلوب، و هفت بار نامزد جایزه بفتا شده‌است.

وینسلت جوایز متعددی را نیز از دیگر سازمان‌ها دریافت کرده‌است، که شامل جایزه انجمن منتقدان فیلم لس‌آنجلس برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم آیریس (۲۰۰۱) و جایزه انجمن بازیگران فیلم برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم حس و حساسیت و کتاب‌خوان می‌شود. مجله پریمیر عملکرد وینسلت در نقش کلمنتاین کروچینسکی در فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک را به‌عنوان هشتاد و یکمین از فهرست بهترین عملکردهای فیلم در تمام دوران خواند. در سال ۲۰۰۷، وینسلت موفق به دریافت جوایز بریتانیا از آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بفتا) شد. او در سال ۲۰۰۹، جایزه جشنواره بین‌المللی سنتا باربارا فیلم مدرن را برای رسمیت شناختن دستاوردهایش در صنعت فیلم از آن خود کرد.

نقاط عطف کیت وینسلت با نامزدی جایزه اسکار

زندگینامه کیت وینسلت

وینسلت جوان‌ترین بازیگری است که در سن ۳۱ سالگی، نامزد دریافت پنج جایزه اسکار که آخرین آن برای فیلم بچه‌های کوچک (۲۰۰۶) بود، شده‌است. او از بت دیویس که در سن ۳۳ سالگی پنجمین نامزدی جایزه اسکارش را برای عملکردش در فیلم روباه‌های کوچک (۱۹۴۱) دریافت کرده بود، پیشی گرفته‌است. با نامزدی وینسلت برای بهترین بازیگر زن برای فیلم کتاب‌خوان، او به جوان‌ترین بازیگر زنی تبدیل شد که نامزد دریافت شش جایزه اسکار شده‌است.

وینسلت موفق شد تا نامزد جایزه اسکار، به‌عنوان نسخه‌های جوان‌تر شخصیت‌های پیر فیلم‌ها که شامل نقش رز به همراه گلوریا استوارت در دوران پیری وی در فیلم تایتانیک (۱۹۹۷)، و هم‌چنین جودی دنچ در نقش اریس مرداک در فیلم اریس شود. این تنها نمونه‌ای از نسخه‌های جوان و مسن‌تر از یک شخصیت در فیلم است که هر دو نامزد جایزه اسکار شده‌اند، که باعث شد وینسلت تنها بازیگری شود که دو بار نامزدی جایزه اسکار خود را با فردی دیگر که همان شخصیت را به تصویر می‌کشد به اشتراک بگذارد.

هنگامی که وینسلت برای عملکردش در جاده انقلابی نامزد دریافت جایزه اسکار نشد، به دومین بازیگری پس از شرلی مک‌لین تبدیل شد که بدون نامزدشدن برای همان نقش در جایزه اسکار، برنده جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن فیلم درام شده‌است. قوانین اسکار به بازیگر اجازه نمی‌دهد که نامزد دریافت جایزه‌ای بیش از یک بار در یک رده معین شود؛ به‌همین دلیل فرایند نامزدی اسکار وینسلت را برای عملکردش در کتاب‌خوان به‌عنوان بازیگر نقش اول – برخلاف گلدن گلوب، که عملکرد او را به‌عنوان بازیگر نقش مکمل درنظر گرفت – انتخاب کرد. هم‌چنین او نتوانست نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش زن برای جاده انقلابی شود.

جوایز دیگر کیت وینسلت

در سال ۲۰۰۰، وینسلت برای عملکردش در روایت به قصه‌گو گوش کن، برنده جایزه گرمی برای بهترین آلبوم شنیداری کودکان شد. او هم‌چنین نامزد جایزه امی ساعات پربیننده برای بازیگر زن عالی مهمان در یک سری کمدی برای بازی در نقش خودش در یک قسمت از مجموعه اکستراس در سال ۲۰۰۵ شد. در جوایز امی ساعات پربیننده سال ۲۰۱۱، وینسلت برنده جایزه امی برای بازیگر برجسته نقش اول زن در یک سریال کوتاه یا یک فیلم برای عملکردش در نقش میلدرد پیرس در سریال به همین نام شد. در سال ۲۰۱۴، وینسلت موفق به دریافت جایزه اودیسی از انجمن کتابخانه آمریکا برای عملکردش در کتاب گویای رمان کودکان رولد دال به نام ماتیلدا شد.

افتخارات کیت وینسلت

در سال ۲۰۱۱، موزه مادام توسو از مجسمه موم وینسلت در لباس ایلی صعب که او در جایزه امی ساعات پربیننده همان سال می‌پوشید، پرده‌ برداری کرد. در سال ۲۰۱۲، وینسلت به‌عنوان فرمانده رتبه امپراتوری بریتانیا در تاریخ تولدش برای خدمات وی به درام، منصوب شد. هم‌چنین او در همان سال با جایزه سزار افتخاری مفتخر شد. کیت وینسلت به عنوان یکی از زیباترین زنان جهان در لیست جهانی BWC ثبت شده‌است. در سال ۲۰۱۲، ستاره‌ای برای وینسلت در پیاده‌رو شهرت هالیوود، و در ۶۲۶۲ بلوار هالیوود نصب شد، که سرانجام در روز ۱۷ مارس ۲۰۱۴ و در روز سنت پاتریک توسط وینسلت به همراه کتی بیتس و جیمز کامرون به‌عنوان سخنران مهمان در مراسمی از آن رونمایی شد.

فیلم شناسی کیت وینسلت

۱- فصل تاریک – The Dark Season
۲- موجودات آسمانی – Heavenly Creatures
۳- جود – Jude
۴- تایتانیک – Titanic
۵- آیریس – Iris
۶- درخشش ابدی یک ذهن پاک – Eternal Sunshine of the Spotless Mind
۷- در جستجوی نورلند – Finding Neverland
۸- فرزندان کوچک – Little Children
۹- تعطیلات – The Holiday
۱۰- جاده انقلابی – Revolutionary Road
۱۱- کتاب خوان – The Reader
۱۲- روز کارگر – Labour day
۱۳- تریپل ناین – Triple ۹
۱۴- زیبایی موازی – Collateral Beauty

تایتانیک و کیت وینسلت

زندگینامه کیت وینسلت

در سپتامبر ۱۹۹۶، کیت وینسلت شروع به نقش آفرینی در کنار لئوناردو دی کاپریو در فیلم تایتانیک، به کارگردانی جیمز کامرون کرد. در ابتدا نیکول کیدمن، مدونا، جودی فاستر، کامرون دیاز، گوئینت پالترو، کلیر دینز و گابریله انور کسانی بودند که برای این نقش در نظر گرفته شده بودند؛ ولی وقتی آن‌ها این نقش را نپذیرفتند، وینسلت به سختی برای گرفتن این نقش مبارزه کرد. او هر روز از انگلستان به جیمز کامرون نامه می‌نوشت و بالاخره به لطف مدیر برنامه‌های خود هیلدا کووالی، کامرون از او برای شرکت در تست‌های اولیه دعوت نمود.

کامرون شخصیت رز (شخصیت اصلی زن فیلم تایتانیک) را به نوعی به آدری هپبورن شبیه می‌دانست و از بازیگر اجراکننده این نقش، حتی بعد از اینکه تحت تأثیر اجرای وینسلت در تست بازیگری قرار گرفت، مطمئن نبود. پس از اینکه وینسلت همراه با دی کاپریو تست بازیگری را انجام داد، به شدت تحت تأثیر بازی دی کاپریو قرار گرفت، به‌طوری‌که به کامرون گفته بود که بازی دی کاپریو فوق‌العاده بوده و حتی اگر خودش موفق به گرفتن نقش رز نشد، کامرون حتماً نقش جک را به دی‌کاپریو بدهد. هم‌چنین وینسلت یک شاخه گل رز را برای کامرون فرستاد که یادداشتی روی آن قرار داشت که در آن نوشته شده بود: «از طرف رز شما» و حتی یک روز که کامرون در اتومبیل هامر خود بود با او تماس گرفت و گفت: «من رز هستم! من حتی نمی‌فهمم چرا شما هنوز از بقیه تست بازیگری می‌گیرد!» در نهایت پشتکار او و هم‌چنین استعدادش باعث شد که کامرون را برای دادن نقش رز به او متقاعد کند.

وینسلت باید در این فیلم نقش رز دِویت بوکاتر هفده ساله را بازی می‌کرد که در جریان غرق شدن کشتی آرام‌ اس تایتانیک در سال ۱۹۱۲ نجات می‌یابد. این شخصیت، یک دختر از طبقه اشرافی است که شخصیتی بسیار احساساتی دارد و به همین دلیل وینسلت نیز می‌بایست با احساس بازی می‌کرد. در جریان فیلم‌برداری، وینسلت یکی از معدود بازیگرانی بود که خواهان پوشیدن لباس مخصوص داخل آب برای گرم شدن، در طول صحنه‌های فیلم‌برداری فیلم در آب نبود، که باعث شد وی به سینه‌پهلو دچار شود. در صحنه‌های داخل آب فیلم، که رز در حال یخ زدن است و می‌لرزد، وینسلت به اجرای نقش نمی‌پرداخت؛ بلکه وی در حال یخ زدن در صحنه واقعی بود.

وینسلت در دفتر خاطرات خودش، که در زمان فیلم‌برداری فیلم به نوشتن آن می‌پرداخت، این گونه نوشته بود: «من به‌طور کامل در حال لرزیدن هستم. کمد لباس‌هایم من را به پوشیدن لباس مخصوص داخل آب (که برای گرم شدن است) تشویق می‌کند؛ ولی من نمی‌توانم. چون [در صورت پوشیدن] از وجود آن آگاه هستم و درضمن، لباس من برای آن بیش از حد نازک است. جیم (جیمز کامرون) نمی‌خواهد که این لباس معلوم باشد و می‌گوید که این تیشرت مرطوبی برای فیلم نیست. هم‌چنین او نمی‌خواهد که لباس من وقتی که خیس هستم، به من بچسبد. ما تمام انواع تست‌های دوربین را برای این کار انجام داده‌ایم. (هوا) خیلی سرد است، ولی… به این معنی است که امیدوارم واکنش‌های من طبیعی و واقعی باشند.»

زندگینامه کیت وینسلت

در نهایت برخلاف همه انتظارها، این فیلم تنها فیلمی شد که در گیشه به رکورد ۱٫۸۴۳ میلیارد دلار رسید و هم‌چنین وینسلت نیز به یک ستاره فیلم تجاری تبدیل شد. پس از آن، او نامزد دریافت جایزه‌های بسیار و برنده یکی از جوایز فیلم اروپا نیز شد. در سال ۱۹۹۷، نویسنده استرالیایی گزیده‌ای از دفتر خاطرات وینسلت، که از زمان فیلم‌برداری فیلم تایتانیک بود، به چاپ رساند. وینسلت در این دفتر دربارهٔ اتفاقات فیلم که در طول فیلم‌برداری رخ داده بود، از جمله اولین ملاقات او با جیمز کامرون، که در آن کامرون به او یک مدل از کشتی تایتانیک و چگونگی فیلم‌برداری جلوه‌های ویژه با استفاده از یک دوربین کوچک را نشان داد، نوشته بود. او در یک گفتگوی تلویزیونی، در مورد چگونگی تحت تأثیر قرار گرفتنش برای توجه کامرون به جزئیات فیلم، معتقد بود که تمام چیزهایی که در فیلم انجام دادند (هر صحنه، هر فضا، هر دیوار و حتی هر قطعه از کارد و چنگال) دقیقاً چیزی بود که در کشتی واقعی انجام شده و کپی کامل شده بود.

نقاشی برهنه رز که توسط کامرون طراحی شده بود، توسط شرکت متخصص آمریکایی در حراج یادگاری‌های امروز (شنبه) و یکشنبه به مزایده گذاشته شده بود و انتظار می‌رفت که حدود ۷٬۵۰۰ تا ۱۰٬۰۰۰ پوند به فروش برسد، اما در نهایت این نقاشی در سال ۲۰۱۱، به مبلغ ۱۶٬۰۰۰ دلار به فروش رفت. در مارس ۲۰۱۴، و در جریان پیش‌نمایش فیلم سنت‌شکن در شهر لس آنجلس، طرفداران وی یک نسخه از نقاشی برهنه رز در فیلم تایتانیک را به وی نشان دادند و از او خواستند تا نقاشی را امضاء کند؛ ولی وی نپذیرفت. وینسلت در گفتگویی با وبگاه یاهو! فیلم‌ها گفت: «من آن (نقاشی) را امضاء نمی‌کنم. این احساس بسیار ناراحت‌کننده‌ای است. چرا شما این کار را می‌کنید؟… بسیاری از مردم از من می‌خواهند تا نقاشی را امضاء کنم. نقاشی هنوز برای من فراموش نشدنی است.»

حقایق جالب درباره کیت وینسلت

۱- برای بازی در فیلم آنا و پادشاه (۱۹۹۹) انتخاب شد اما این نقش به جودی فاستر رسید.
۲- سال ۱۹۹۶ و ۲۰۰۴ در لیست ۵۰ فرد زیبای جهان به انتخاب مجله people قرار گرفت.
۳- مادر کیت سال ۲۰۱۷ از دنیا رفت.
۴- پس از بازی در فیلم موجودات بهشتی، یک منتقد سینما درباره او پیش بینی کرد که وینسلت هرگز به ستاره سینمایی تبدیل نخواهد شد.
۵- علاوه بر بازیگری در زمینه خوانندگی هم فعالیت هایی داشته، ویدئو کلیپ او با نام “What If” از سال ۲۰۱۶ تاکنون در یوتیوب حدود ۱۱ میلیون بازدید داشته است.
۶- برای بازی در نقش بریجت در فیلم بریجت جونز (۲۰۰۱) انتخاب شد اما معتقد بود برای این نقش زیادی جوان است و آن را نپذیرفت.
۷- دخترش با زایمان سزارین متولد شد و او همیشه این حس را داشت که زایمان درستی نداشته و تنها بعد از زایمان طبیعی برای پسرش به این حس خود اعتراف کرد.
۸- با لئوناردو دی کاپریو دوستی نزدیکی دارد و فرزندانش او را “عمو لئو” صدا می زنند.
۹-در مراسم ازدواجش با ند، تنها او و فرزندانش و ۶ نفر مهمان از جمله لئوناردو دی کاپریو حضور داشتند.
۱۰- سال ۲۰۱۴ ستاره ای به نامش در پیاده روی مشاهیر هالیوود حک شد.

زندگی شخصی کیت وینسلت

زندگینامه کیت وینسلت

اولین رابطه جدی کیت در فیلم برداری فیلم “فصل تاریک” بود. او با استیون تردرا، بازیگر و نویسنده، رابطه داشت. کیت در آن زمان ۱۶ ساله و استیون ۲۸ ساله بود. رابطه آن‌ها ۴ سال طول کشید اما باهم ازدواج نکردند. تردرا پس از جدایی بیمار شد و به دلیل سرطان درگذشت. کیت در نوامبر ۱۹۹۸ برای اولین بار ازدواج کرد. همسر او جیم تریپلتون کارگردان بود که کیت یک سال قبل در فیلم او بازی کرده بود. دختر او، میا، حاصل این ازدواج است؛ البته آن دو یک سال بعداز هم جدا شدند.

دومین همسر این بازیگر بریتانیایی هم کارگردان بود. کیت در بهار ۲۰۰۳ با سام مندس ازدواج کرد. در دسامبر پسرشان الفی وینسلت مندس به دنیا آمد. این دو پس از تولد فرزندشان تا سال ۲۰۱۰ باهم زندگی کرده و سپس از هم جدا شدند. کیت در سال ۲۰۱۱ با ند راکنرول، میلیونر بریتانیایی آشنا شد که ۳ سال از خودش کوچک‌تر است. در دسامبر ۲۰۱۳ پسر آن‌ها بئر بلیز وینسلت به دنیا آمد. این خانواده تصمیم گرفتند در بریتانیا زندگی کنند.

چکیده
کِیت الیزابت وینسْلِت (Kate Elizabeth Winslet) با تلفظ صحیح وینزلت، هنرپیشه و خواننده اهل انگلستان و برنده جایزه اسکار، جایزه امی، سه جایزه گلدن گلوب و جایزه گرمی است. او جوان‌ترین فردی است که شش بار نامزد جایزه اسکار و یکی از معدود بازیگران زنی است که موفق به دریافت سه جایزه از چهار جایزه مهم جوایز سرگرمی آمریکا شده‌است. او هم‌چنین برنده جایزه‌ های متعددی از انجمن بازیگران، آکادمی فیلم و تلویزیون بریتانیا و انجمن مطبوعات خارجی هالیوود و جایزه سزار در سال ۲۰۱۲ به صورت افتخاری شده‌است.

پاسخ دهید