زندگینامه پیتر گرونبرگ بنیان گذار حافظه های مدرن

بیوگرافی پیتر گرونبرگ

زندگینامه پیتر گرونبرگ بنیان گذار حافظه های مدرن

پیتر گرونبرگ یکی از فیزیکدان های مشهور جهان است که به خاطر سال ها فعالیت در عرصه ی فیزیک توانسته جایزه ی نوبل را از آن خود دریافت کند. وی که نقشی بسیار اساسی و مهمی را در افزایش ظرفیت حافظه ی دستگاه های الکترونیکی داشت، در سن ۷۸ سالگی درگذشت. همواره جهان فیزیک، خود را مدیون این فیزیکدان بزرگ می داند و این فقط به دلیل مطالعات وی بر روی افزایش میزان حافظه دستگاه های الکترونیکی نیست، بلکه فعایلت های ارزشمند دیگر در سایر زمینه ها هم داشته که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.
دوستان عزیز در این مقاله قصد داریم به معرفی و شرح زندگی نامه پیتر گرونبرگ یکی از برجسته ترین اندیشمندان تاریخ بپردازیم که همواره به عنوان یک فیزیکدان بزرگ از وی یاد می شود. برای آشنایی بیشتر با این فیزیکدان بزرگ با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

زندگی نامه پیتر گرونبرگ

دوران کودکی و نوجوانی پیتر گرونبرگ

پیتر گرونبرگ در سال ۱۹۳۹ در شهر پیلزن که در آن سال تحت مالکیت بوهمیا بود به دنیا آمد. وی پس از تحصیل در مدارس آن کشور که اکنون به نام جمهوری چک شناخته می شود، به آلمان مهاجرت کرد و به همین دلیل است که همگان پیتر گرونبرگ را آلمانی می دانند. پیتر گرونبرگ پس از سپری کردن مدارج علمی توانست به جایگاهی از علم فیزیک برسد که در آن زمان هیچ کس در سن او به این موفقیت دست پیدا نکرده بود.
وی تحصیلات خود را در دانشگاه فرانکفورت آلمان انجام داد. زمانی که او شروع به خواندن تحصیلات مرتبط به فیزیک کرد، دانشگاه فرانکفورت هنوز در بین مراکز علمی معبتر دنیا جایگاه چندان مناسبی نداشت، به همین دلیل وی در سال ۱۹۶۹ به دارمشتات رفت و دکترای خود را نیز از دانشگاه فنی دارمشتات دریافت نمود. پس از آن به مدت سه سال به عنوان پژوهشگر در دانشگاه کارلتون مشغول به کار شد.
از جمله نکات جالب در زمان تحصیل پیتر گرونبرگ می توان به افزایش ارزش دانشگاه های فرانکفورت و هم چنین دارمشتات پس از فارغ تحصیل شدن او اشاره کرد.پیتر گرونبرگ که به فیزیکدانی مشهور در سطح جهان تبدیل شده بود با توجه به آن که در چندین مرکز علمی آلمان تحصیل کرده بود و به فردی شناخته شده تبدیل شده بود، نه تنها خود را در جهان فیزیک مطرح کرد، بلکه مراکز علمی که در آن ها تحصیل کرده بود را نیز به جایگاهی رساند که اکنون در آن قرار دارند.

بیوگرافی پیتر گرونبرگ

آغاز فعالیت حرفه ای پیتر گرونبرگ

اگر بخواهیم برای فعالیت های پیتر گرونبرگ در زمینه فیزیک آغازی در نظر بگیریم در حق او بی انصافی کرده ایم، چرا که  پیتر گرونبرگ از همان زمانی که مشغول تحصیل بود فعالیت های علمی خود را نیز آغاز کرده بود. با این حال شاید دریافت جایزه نوبل در سال ۲۰۰۷ توسط او را بتوانیم مهم ترین نکته ی بارز او در زمینه فیزیک بدانیم.
آکادمی علوم سنتی در سوئد اعلام کرد که مینیاتوری کردن دیسک های سخت، یکی از مهم ترین کارهایی بوده که در این چند ساله در علم فیزیک صورت پذیرفته است. همچنین کار پیتر گرونبرگ آغازگر فعالیت های جدی تر حوزه ی نانو تکنولوژی بود و به عبارتی این پیتر گرونبرگ بود که توانست نانو تکنولوژی را به سکویی بسیار بلندتر از آن چیزی که در آن قرار گرفته بود پرتاب کند.جایزه ای که پیتر گرونبرگ دریافت کرد، ارزشی معادل ۵۴ میلیون دلار داشت و این رقمی بسیار بالا برای فعالیت های فیزیکی در جهان بود. به عبارتی دیگر این پیتر گرونبرگ بود که موفق شد به عنوان یک فیزیکدان چنین جایزه ی معتبری را دریافت کند.با وجود آن که از سال ۱۸۵۷ میلادی مقاله های بسیار زیادی در مورد ویژگی های الکترومغناطیس و هم چنین اثر میدان مغناطیسی بر روی مقاومت الکتریکی موادی نظیر آهن نوشته شده بود، اما هیچ وقت، هیچ کسی نتوانسته بود ابزارهای ذخیره سازی اطلاعات را تا این حد دچار تغییر و تحول کند. در سال ۱۹۸۸ میلادی بود که دکتر پیتر گرونبرگ و آلبرت فرت به صورت جداگانه بر روی اثری به نام «مقاومت مغناطیسی بزرگ» کار کردند و بدین ترتیب بود که موفق شدند جایزه ی نوبل را در این زمینه از آن خود کنند.

پیتر گرونبرگ که بود

تغییر در ساختار دیسک های سخت توسط پیتر گرونبرگ

کشف پیترگرونبرگ برابر بود با تغییری جدی در ساختار دیسک های سخت و در نتیجه افزایش میزان حافظه های الکترونیکی که در دستگاه های برقی مختلف به کار رفته است. به عنوان نمونه، هارد دیسک کامپیوتر و یا لپ تاپی که اکنون در اختیار دارید توسط پیتر گرونبرگ به پیشرفت کنونی رسیده است که می تواند تا حجم های چند ترابایت را در خودش جای گذاری کند.این تغییر ساختاری تنها محدود به دیسک های سخت نمی شود، بلکه حافظه ی بسیاری از وسایل الکترونیکی دیگر همچون تبلت ها، گوشی های هوشمند و MP4 پلیرها نیز دچار تحول بسیار عظیمی شدند. به گونه ای که اکنون یک گوشی موبایل دارای حافظه ای با سرعت بسیار بالاست که می تواند اطلاعاتی معادل نیم ترابایت را در خودش جای دهد. این رقم با توجه به شکسته شدن رمزهایی که پیتر گرونبرگ کشف کرد روز به روز در حال افزایش پیدا کردن می باشد.به همین دلیل است که امسال شما فلان وسیله ی الکترونیکی را با مقدار حافظه ی بسیار بالا ملاحظه می کنید و پیش خود می گویید که غیرممکن است که حافظه ی دستگاه های الکترونیکی بیشتر از این شود، اما سال بعد کمپانی های ساخت تجهیزات حافظه محصولات جدید خود را معرفی می کنند و شما با کمال تعجب می بینید که باز هم میزان حافظه ی دستگاه های مختلف مثل موبایل و تبلت افزایش پیدا کرده است.

بیوگرافی پیتر گرونبرگ

تاثیرات یافته های پیتر گرونبرگ در توسعه ی آی پاد

هم چنین بوری جانسون درباره فعالیت های پیتر گرونبرگ می گوید که کشف و ساخت ابزارهایی مثل آی پاد بدون دانش پیتر گرونبرگ غیر ممکن بود. به عبارتی دیگر می توانیم پیتر گرونبرگ را پایه گذار سیستم های کنونی دستگاه های الکترونیکی همچون آیپاد نیز بدانیم.

مرکز پژوهشی یولیش و تمجید از دستاوردهای پیتر گرونبرگ

مرکز پژوهشی یولیش که یکی از مهم ترین مراکز علمی بین رشته ای در اروپا می باشد، اعلام کرد که بدون شک پیتر گرونبرگ و اثر «مقاومت مغناطیسی بزرگ» او تغییراتی شگرفی را در زندگی انسان ها به وجود آورده و علم و فناوری را چندین پله از چیزی که در آن قرار دارد به جلوتر پرتاب کرده است. از سویی دیگر کارشناسان دیگری باور دارند که کشف پیتر گرونبرگ نه تنها فناوری نانو را دچار تحول بزرگی کرده، بلکه امکان تغییر در گروه های اتمی را در مقیاس نانومتر فراهم آورده است.

بیوگرافی پیتر گرونبرگ

دریافت نوبل آی پاد توسط پیتر گرونبرگ

کشف پیتر گرونبرگ به قدری با ارزش و در صنعت گجت های هوشمند تاثیرگذار بود، که به همین علت افراد بسیار زیادی از جایزه ی نوبل او به نام «نوبل آیپاد» یاد می کنند، که این موضوع نشان از تاثیر بسیار زیاد فعالیت های او در پیشرفت تکنولوژی گوشی ها و تبلت های هوشمند دارد. جالب است بدانید که تک تک وسایل الکترونیکی هوشمندی که ما اکنون در اطراف خود می بینیم، نشانه ای از کشف بزرگ  پیتر گرونبرگ می باشد.

درگذشت پتر گرونبرگ

سرانجام پیتر گرونبرگ در تاریخ نهم آوریل سال ۲۰۱۸ زمانی که ۷۸ ساله بود به علت کهولت سن در شهر یولیش آلمان درگذشت.

زندگی نامه پیتر گرونبرگ

چکیده
پیتر گرونبرگ یکی از فیزیکدان های مشهور جهان است که به خاطر سال ها فعالیت در عرصه ی فیزیک توانسته جایزه ی نوبل را از آن خود کند. وی که نقشی بسیار اساسی و مهمی را در افزایش ظرفیت حافظه ی دستگاه های الکترونیکی داشت.

پاسخ دهید