زندگینامه پل آلن

زندگینامه پل آلن

زندگینامه پل آلن

بیل گیتس به عنوان معروف ترین میلیاردر آمریکایی و ثروتمند ترین انسان دنیا بسیار شناخته شده است. اما همیشه سطر های کمی از زندگی نامه او به حضور پل آلن اختصاص می یابد، در حالی که وی تاثیرات عمیقی در زندگی فردی و اجتماعی بیل داشته است. بله راجع به دوست کودکی و جوانی بیل گیتس و یکی از بنیان گذاران مایکروسافت صحبت می کنیم. میلیاردی که هنوز نقش بزرگی در توسعه ی فناوری و کار آفرینی ایفا می کند.

زندگینامه پل آلن

دوران کودکی پل آلن

پل گاردنر آلن در 21 ژانویه 1953 در سیاتل واقع در ایالت واشینگتن به دنیا آمد. زمانی که 14 ساله بود، در مدرسه ی «لیک ساید» با پسر بچه ای به نام بیل گیتس آشنا شد. هردوی آن ها عاشق کامپیوتر بودند و در دوران نوجوانی با هم وسایل الکترونیکی می ساختند. آن ها برخلاف اختلاف سنی سه ساله ای که با هم داشتند، به دلیل وجود علایق مشترک، دوستان خوبی برای یکدیگر بودند.

پل آلن در 14 سالگی با بیل گیتس با یکدیگر، هم مدرسه ای بودند. اما این دوستی ادامه داشت تا حدود 10 سال بعد، تصمیم گرفتند دانشگاه را رها کنند و با کمک یکدیگر شرکت مایکروسافت را بنا کنند.پس از گذشت 10 سال، وقتی پل آلن وارد دانشگاه شد چندان علاقه ای به درس های یکنواخت دانشگاهی نداشت، بنابراین بعد از دو سال دانشگاه را رها کرد و به همراه بیل گیتس طراحی یک نرم افزار تجاری برای کامپیوترهای خانگی را شروع کرد.

زندگینامه پل آلن

آغاز فعالیت حرفه ای پل آلن

پل آلن و بیل گیتس در سال 1975 شرکتی برای تهیه و طراحی نرم افزارهای کامپیوتری تاسیس کردند، که پس از گذشت مدتی به مایکروسافت تبدیل شد.آن ها در ابتدا مشغول به فروش برنامه های بیسیک شدند. اما مدتی بعد، آلن اقدامی کرد که باعث شد شرکت با خرید یک سیستم عامل به نام Q-DOS به مبلغ 50 هزار دلار به موفقیت چشمگیری دست یابد.

آلن و گیتس پس از رفع ایرادات و بازنویسی این سیستم عامل، نام آن را به MS-DOS تغییر دادند، و کامپیوترهای جدید شرکت آی بی ام را با این سیستم عامل جدید مجهز نمودند. شرکت IBM که در آن زمان به عنوان غول کامپیوترهای شخصی محسوب می شد، با این محصول جدید، سراسر بازار را فرا گرفت و این موفقیت برای شرکت مایکروسافت شهرت فراوانی به ارمغان آورد.در سال 1983 دقیقا زمانی که پاول آلن و بیل گیتس، این دو تا دوست صمیمی با سرعت به سمت موفقیت حرکت می کردند، به گونه ای که همه پل را با لقب «مرد ایده» و بیل را با لقب «مرد عمل» مایکروسافت می شناختند.

زندگینامه پل آلن

جدایی پل آلن از مایکروسافت

تا این که پس از مدتی آلن دچار بیماری سرطان خون شد، به دلیل این که دیگر انرژی کافی برای کار نداشت و اگرچه پس از مدتی در احوالش اندکی بهبودی حاصل شد، اما به دلیل این که احساس می کرد، ممکن است در آینده ی همکاری اش مشکلاتی به وجود آید، تصمیم گرفت از هیات مدیره شرکت مایکروسافت استعفا دهد. بنابراین در سال 1983 مایکروسافت را ترک کرد. ولی همچنان بخشی از سهام آن را در اختیار دارد.پل آلن در مدتی که مشغول درمان خود بود، برای تقویت روحیه ی خود به سفرهای متعددی می رفت. مایکروسافت به سرعت در حال رشد و پیشرفت بود، سهام این شرکت باعث شد که آلن در 30 سالگی تبدیل به میلیاردر شود.

پس از سپری شدن دوره درمان، پل در جستجوی چیزی بود که ارزش تولد دوباره اش را داشته باشد. وی به پروژه های گوناگونی ورود کرد و زمینه های مختلفی را بررسی و امتحان کرد.آلن در سال 1986 شرکتی به نام «والکان ونچرز» را با هدف جستجوی پروژه هایی برای سرمایه گذاری با تمرکز بیشتر راه اندازی نمود. وی پس از گذشت 6 سال، در سال 1992 مرکزی را تاسیس کرد و نام آن را «اینتروال ریسرچ» گذاشت. این مرکز به یک قطب فکری در دره ی سیلیکون تبدیل شد. او با این دو شرکت به رویای دیرینه ی خود جامه ی عمل پوشاند، راه اندازی یک جامعه ی جهانی که همه در آن حضور مجازی دارند.

زندگینامه پل آلن

سرمایه گذاری های متعدد پل آلن

آلن در شرکت ها و پروژه های بزرگی به عنوان سرمایه گذار اصلی فعالیت دارد. به دلیل علاقه اش به ورزش، در حال حاضر مالک یکی از تیم های ورزشی بسکتبال در NBA، و همچنین مالک تیم راگبی در NFL شده، که شهرت و محبوبیت فراوانی برای او به ارمغان آورده است.جالب است بدانید که پل آلن در رسانه های سرگرمی و تعاملی نیز سرمایه گذاری های خوبی انجام داده است. به عبارتی در بیش از 100 شرکت جدید رسانه ای سرمایه گذاری های کلانی انجام داده است.زمانی بزرگ ترین سالن نمایش در سیاتل به علت ورشکستگی به مزایده گذاشته شد، سریعا برای خرید آن دست به کار شد، آنجا را بازسازی کرد و به پخش فیلم و برنامه های تفریحی مشغول شد.

از آن جایی که هیچ کس نمی تواند از برنامه های پل آلن خبر دار شود و همیشه غیر قابل پیش بینی است، کم تر کسی از شنیدن خبر سرمایه گذاری او در یک پروژه ی فضایی ناسا تعجب می کند.در دهه ی سال 1990 بود که ناسا اعلام کرد دیگر برای پروژه ی اِس ای تی آی بودجه نمیگذارد. پل آلن فورا اعلام آمادگی کرد و حتی اسم خودش را روی آن تلسکوپ گذاشت.پل آلن برای این پروژه 13.5 میلیون دلار فقط برای نصب چند دیش در حوالی کالیفرنیای شمالی هزینه کرد. وی در دوران زندگی اش نرم افزارهای زیادی را طراحی کرد که در زمینه های مختلف آموزشی و تجاری جزء پرکاربردترین و پرفروش ترین ها محسوب می شود.

در دسامبر سال 2003 اعلام شد که پل آلن حامی اقتصادی اسپیس شیپ وان برنده ی طرح فضاپیماهای خصوصی بوده است. در سپتامبر 2003 نیز آلن یکی از مجهزترین مراکز تحقیقاتی مغز را با هزینه ی 100 میلیون دلار تاسیس کرد، که اطلس های مختلفی از مغز تهیه کرده است.پل آلن همچنین در سیاتل موزه ای از آثار جیمی هندریکس تاسیس کرده و در ژوئن 2004 موزه ای دیگری در همین شهر با عنوان موزه ی علمی تخیلی بنا کرد.اختاپوس، دومین قایق پر سرعت جهان نیز از دارایی های پل آلن به حساب می آید.پل الن هم اکنون در «مرسر آیلند» در نزدیکی شهر سیاتل زندگی می کند.

زندگینامه پل آلن

چکیده
پل گاردنر آلن (به انگلیسی: Paul Gardner Allen) (متولد ۲۱ ژانویه ۱۹۵۳ در شهر سیاتل، واشینگتن ایالت واشینگتن – درگذشت ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸)، یکی از بنیانگذاران شرکت مایکروسافت است که به کمک بیل گیتس مایکروسافت را در سال ۱۹۷۵ در شهرآلبوکرکی در ایالت نیومکزیکو تأسیس کردند. پل آلن که یکی از مدیران شرکت مایکروسافت بود، در شهر مرسرآیلند ایالت واشینگتن زندگی می‌کرد. دارایی او در ماه مه سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۷٫۶ میلیارد دلار برآورد شده‌بود.پل آلن در تاریخ ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸ در ۶۵ سالگی به علت سرطان درگذشت.

پاسخ دهید