زندگینامه پرنسس دایانا

زندگینامه پرنسس دایانا

زندگینامه پرنسس دایانا

پرنسس دایانا از جمله چهره هایی است که پس از سپری شدن ۲۲ سال از درگذشتش، همچنان در قلب مردم جای دارد و برای سال‌ مرگش مراسم باشکوهی برگزار می کنند. وی در ۳۱ اوت ۱۹۹۷، در یک تصادف شدید رانندگی درگذشت. با ما همراه باشید تا شما را با زندگینامه این شاهدخت آشنا کنیم.

کودکی و نوجوانی پرنسس دایانا

پرنسس دایانا در اول جولای ۱۹۶۱ در شهر کوچک سندرینگهام در منطقه نورفولک در شرق انگلستان به دنیا آمد. پدرش ادوارد جان اسپنسر برای خانواده سلطنتی پادشاهی متحده کار می‌کرد. مادرش فرانسس شاند کاید نام داشت. پرنسس دایانا دارای دو خواهر و دو برادر بود که اختلاف سنی کمی با هم داشتند. وی چهارمین فرزند بزرگ خانواده بود. با جدایی والدین، سرپرستی دایانا و برادر کوچک‌ ترش به مادرش سپرده شد. اسپنسرها یکی از مهمترین و معروفترین خانواده‌ های انگلستان به شمار می‌ روند که جزو متحدین نزدیک خاندان سلطنتی نیز محسوب می شوند.

پرنسس دایانا در سن شانزده سالگی و بعد از آنکه معلوم شد حدنصاب لازم برای ادامه تحصیل در مدرسه را ندارد از والدینش درخواست کرد تا به وی اجازه رفتن به لندن را دهند. هنوز به هفده سالگی نرسیده بود که در یک خانه اشتراکی با چند نفر دیگر در لندن زندگی تازه‌ ای را شروع کرد. وی ابتدا دیپلم آشپزی گرفت. مدتی را در یک مدرسه رقص کار کرد اما از این کار راضی نبود. به همین خاطر در کارهای عمومی تری مانند نظافت و کار در بارها مشغول شد. مدتی را هم به‌ عنوان پرستار بچه در یکی از مهدکودک‌ های لندن کار کرد.

آشنایی و ازدواج پرنسس دایانا با پرنس چالز ولیعهد انگلستان

زندگینامه پرنسس دایانا

خانواده دایانا با خانواده سلطنتی همسایه بودند و پدرش نیز با دربار ارتباط و دوستی داشت. شاهزاده چارلز سی و سه ساله که برای ازدواج تحت فشار قرار داشت به دنبال فردی از خانواده‌ های مرتبط با دربار می‌ گشت که مذهب پروتستان داشته باشد. دایانا شرایط مورد نظر را داشت. این دو در ۲۹ ژوئیه ۱۹۸۱ در کلیسای جامع سنت پل با هم ازدواج کردند. مراسم ازدواج این دو به صورت زنده از تلویزیون پخش شد و نزدیک به ۷۵۰ میلیون بیننده داشت در حالیکه ۶۰۰/۰۰۰ نفر دیگر نیز در خیابان‌ها صف کشیده بودند تا لحظه عبور این دو نفر را تماشا نمایند.

عناوین وی پس از ازدواج عبارت بودند از: والاحضرت سلطنت شاهدخت چارلز فیلیپ آرتور جورج، شاهدخت ولز و کنتس چستر، دوشس کورنوال، دوشس رافیسی، کنتس کریک، بارونس رنفریو، بانوی جزایر، شاهدخت اسکاتلند. البته وی پس از طلاق بسیاری از این عناوین را از دست داد اما چون مادر دو تن از شاهزادگان انگلستان بود عنوان شاهدخت ولز را حفظ نمود. اولین فرزند چالز و دایانا با نام ویلیام آرتور فیلیپ لوئیس (William Arthur Philip Louis) در ۲۱ ژوئن ۱۹۸۲ و دومین فرزند آنها با نام هنری چارلز آلبرت دیوید (Henry Charles Albert David) دو سال بعد از ویلیام در ۱۵ سپتامبر ۱۹۸۴ به دنیا آمد.

جدایی پرنسس دایانا از شاهزاده چارلز

جدایی پرنسس دایانا از شاهزاده چارلز باعث شد تا کوچک‌ ترین کارهای آنان نیز توسط رسانه‌ ها و پاپاراتزیها پوشش داده شود و بسیاری از مسائل خصوصی آنان در مطبوعات منعکس گردد. از جمله آنان روابط نامشروعی که چارلز پیش از زندگی با دایانا داشت. در تمام این سالها دایانا و چارلز از خبرسازترین افراد پادشاهی متحده بودند. این دو از سال ۱۹۹۲ جدای از هم زندگی کردند اما سرپرستی فرزندانشان را بصورت مشترک برعهده داشتند.

در همین حال چارلز نیز مجددا رابطه‌ اش را با کامیلا آغاز کرد و بعدها هم به داشتن رابطه عاشقانه با کامیلا اعتراف نمود. پرنسس دایانا در سال ۱۹۹۵ در یک برنامه تلویزیونی در بی‌بی‌سی پرده از نگرانی‌ها و مشکلات درونی خانواده برداشت و از فشارهای رسانه‌ ای و اجتماعی که بر وی بود گلایه کرد. وی علت به وجود آمدن این مشکلات را کامیلا پارکر بیان کرد و گفت که در این ازدواج سه نفر حضور داشتند. وی همچنین چارلز را در مورد این مسئله مقصر دانست.

به همین خاطر کامیلا از شوهرش جدا شد. این موجب دشمنی بیشتر دایانا و کامیلا شد و سرانجام کتابی با عنوان دایانا:داستان واقعی اش منتشر گردید که در آن به بدگویی و روابط عاشقانه و مشکلات زندگی این دو نفر پرداخته شده بود و به دنبال آن ماجرای رسوایی کامیلا که شامل نوارهایی از مکالمه عاشقانه چارلز و کامیلا بود به بیرون درز پیدا کرد. سرانجام دایانا و چارلز در ۲۸ اوت ۱۹۹۶ با پیشنهاد ملکه رسما از هم طلاق گرفتند. با این کار عنوان سلطنتی دایانا قدری پائین آمد اما چون وی مادر دو تن از شاهزادگان بود تا آخر عمر به عنوان یکی از اعضای خانواده سلطنتی باقی‌ ماند و لقب پرنسس ولز را حفظ کرد.

شرایط پرنسس دایانا پس از طلاق

زندگینامه پرنسس دایانا

۱- او عنوان سلطنتی خود را از دست داد: ملکه الیزابت دوم اعلام کرد که می خواهد دایانا مقام سلطنتی خود را حفظ کند، اما چارلز زیر بار نرفت و او را طرد کرد! ولی در عوض او عنوان ” شاهدخت ولز” را به دست آورد. دایانا از خانواده و اقوام طرد شد. شاهزاده ویلیام وقتی مادرش عنوان سلطنتی اش را پس از ۱۱ سال از دست داد، گفت: نگران نباش مادر من آن را به تو برمی گردانم، روزی که پادشاه شوم.
۲- دایانا اجازه داشت آپارتمانش در کاخ کنسینگتون را حفظ کند. این محل هم اکنون اقامت گاه رسمی شاهزاده ویلیام و کیت میدلتون می باشد. و این آپارتمان را “خانه مرکزی امن برای شاهزاده خانم و کودکان” نامگذاری کرده اند.
۳- پرنسس دایانا برای استفاده از امکانات دیگر باید از ملکه اجازه می گرفت. او به جت های خاندان سلطنتی دسترسی پیدا کرد و برای تفریح می توانست از آپارتمان های دولتی کاخ سنت جیمز استفاده کند، چرا که ملکه الیزابت از او حمایت می کرد.
۴- جعبه جواهراتش کمی سبکتر شد. دایانا مجاز بود تمام جواهراتی را که در طول ازدواجش به دست آورده بود حفظ کند، به استثنای منگوله های تاج معشوقه کمبریج را که ملکه الیزابت در زمان عروسی شان پس از انکه دایانا لباس عروسش را پوشید به وی هدیه کرده بود که پس از آن تحت مالکیت ملکه درآمد و در حال حاضر به کیت میدلتون سپرده شده است.
۵- پرنسس دایانا و چارلز به اندازه یکسان از دیدار با فرزندان شان برخوردار بودند. همسر سابق دایانا زمان مساوی برای دیدار هرکدامشان با فرزندان شان شاهزاده هری و شاهزاده ویلیام که ۱۱ و ۱۴ ساله بودند، تعیین کرده بود. به این صورت که چالز و ویلیام در زمان تعطیلات نوبتی به دیدار آن ها می رفتند . ولی به نظر می رسد که همکاری چارلز و دایانا در زمینه فعالیت های مدنی همچنان پس از طلاق تا زمان مرگ پرنسس دایانا ادامه یافت.
۶- او پس از طلاق با افرادی وارد ارتباط شد. دایانا با حسنت خان وارد ارتباط دوستانه شد. در حالی که پرنسس دایانا پس از طلاقش حتی به دیدار پدر و مادرش نیز نرفته بود فرزندانش را به دیدار او برد. پس از جدایی از حسنت خان با یک فیلمساز مصری به نام ددی فاید وارد ارتباط دوستانه شد و تصمیم گرفتند تا باهم ازدواج کنند. آن ها پیش از ازدواج زمانی که داشتند راهی فرانسه می شدند در یک تصادف جان شان را از دست دادند.
۷-دایانا پس از مرگش همچنان عضوی از خاندان سلطنتی محسوب می شد و فرزندانش وارث تاج و تخت خواهند بود.

فعالیت های اجتماعی پرنسس دایانا

هرچند شاهدخت دایانا به هنر علاقه داشت اما عمده شهرت وی بخاطر فعالیت‌ های عام‌ المنفعه و اجتماعی است. وی با تأسیس یا همکاری با چندین مؤسسه خیریه، به مدرسه سازی، خانه‌ سازی و کمک به بینوایان و دردمندان پرداخت. وی کمکهای شایان توجهی به جذامیان، مبتلایان به ایدز و آسیب دیدگان از مین در کشور آنگولا انجام داد. وی در سفر به مناطق بحران زده و محروم مانند آفریقا و بوسنی و هرزگوین با جدیت به دلگرمی دادن به محرومان و آسیب دیدگان پرداخت و با کسانی چون نلسون ماندلا، مایکل جکسون و مادر ترزا دیدار کرد.

علاوه بر این وی به عنوان همسر ولیعهد او را در سفرهای کاری همراهی می‌کرد. او با چارلز به کشورهای ایالات متحده، کانادا، ایتالیا، قلمروهای همسود و برخی از کشورهای آفریقایی و آسیایی سفر کرد. او همچنین برخی از سفرهای خود را به تنهایی انجام می‌داد و از بیمارستان‌ ها و مکان‌ های عمومی بازدید می‌ کرد. همچنین وی به عنوان همسر ولیعهد از وظایف ویژه‌ ای نیز برخوردار بود.

مرگ مشکوک پرنسس دایانا

زندگینامه پرنسس دایانا

در ۳۱ آگوست ۱۹۹۷، دایانا در یک سانحه رانندگی مشکوک در تونل “پوند دآلما” پاریس زخمی شده و سپس درگذشت. در این سانحه دودی فاید و راننده وی، هنری پل، مدیر امنیتی “هتل ریتز پاریس” نیز کشته شدند. میلیون‌ها نفر از طریق تلویزیون شاهد مراسم تشییع جنازه دایانا بودند.

دایانا قبل از مرگ با یک عرب مصری با نام دودی پسر میلیونر مصری محمد فاید رابطه داشت و حتی شایعاتی مبنی بر حاملگی وی و احتمال ازدواج با فاید بر سر زبان‌ ها افتاده بود. این امر نگرانی‌ های بسیاری می‌ توانست برای هیأت حاکمه انگلستان پدید آورد زیرا در صورت ازدواج دایانا با فاید ممکن بود در آینده پادشاه انگلستان – که پس از چارلز، ویلیام پسر بزرگ دایانا خواهد بود – برادری عرب و مسلمان می‌ داشت. دادگاه‌ های قضایی در فرانسه و انگلستان هیچگاه احتمالا تعمدی بودن مرگ دایانا و فاید را نپذیرفتند اما نکاتی وجود دارند که ذهن هر خواننده‌ای را در مورد مشکوک بودن این حادثه به خود مشغول می‌ گرداند.

پس از تصادف دایانا هنوز زنده بود. بر اساس گزارش سفارت انگلستان در پاریس، وی درون اتومبیل گیر نیفتاده بود بنابراین می‌ توانست سریعا به آمبولانس منتقل شود. با توجه به وضعیت دایانا وی باید به سرعت به بیمارستان منتقل می‌ شد، اما پس از انجام کمک‌ های اولیه در حدود ۹۵ دقیقه طول کشید تا پرنسس دایانا به بیمارستان منتقل گردد.

پرنسس دایانا در این مدت به علت وجود خونریزی شدید داخلی، دو بار دچار حمله قلبی شد و و زمانی که بیمارستان رسید، جان باخته بود؛ به گونه‌ ای که تلاش‌ های تیم پزشکی حاضر در بیمارستان برای احیای قلبی وی به هیچ نتیجه‌ ای نرسید. البته برخی نیز انگیزه این قتل را انتقام‌ گیری از پدر دودی فاید می‌ دانستند زیرا بر اساس گزارشات وی یکی از فروشندگان تسلیحات به اعرابی بود که با اسرائیل مبارزه می‌ کردند. در هر حالت،‌ تحقیقاتی که توسط افراد و نهادهای وابسته به حکومت انگلستان انجام گرفتند مرگ دایانا را تصادفی و در نتیجه مستی راننده اتومبیل اعلام نمودند.

چکیده
پرنسس دایانا، شاهدخت ولز همسر اول چارلز، شاهزاده ولز، بود که بزرگترین فرزند و ولیعهد الیزابت دوم و شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرا، است. او برای فعالیت‌هایش در زمینه جمع‌ آوری پول برای خیریه‌های بین‌المللی و همچنین به عنوان یک شخصیت برجسته و مشهور در قرن بیستم شناخته شده بود.

ازدواج او با شاهزاده ولز در تاریخ ۲۹ ژوئیه ۱۹۸۱ در کلیسای جامع سنت پل برگزار شد که مخاطبانی جهانی داشت و به وسیله بیش از ۷۵۰ میلیون نفر تماشا شد. با این ازدواج او القاب شاهدخت ولز، دوشس کورنوال، دوشس رافیسی و کنتس چستر را به دست آورد. ثمره این ازدواج دو پسر بود، شاهزادگان ویلیام و هری، کسانی که در ردیف رسیدن به تاج و تخت بریتانیا دوم و ششم هستند.

پرنسس دایانا در یکی از خانواده‌ های اشرافی انگلیس با دودمانی سلطنتی متولد شد. وی با اعلام نامزدی اش به چهره‌ ای جهانی مبدل شد. او برای کارهای خیرخواهانه به رسمیت شناخته شده بود و از سال ۱۹۸۹ تا زمان مرگش، رئیس بیمارستان تخصصی ارموند بود. دایانا در دوران ازدواجش و پس از آن به عنوان چهره برجسته مطبوعات باقی‌ ماند و ازدواج او پس از ۱۵ سال با طلاقی در تاریخ ۲۸ اوت ۱۹۹۶ به پایان رسید. توجه رسانه‌ ها و مطبوعات جهان برای آخرین بار در تاریخ ۳۱ اوت ۱۹۹۷ به دایانا جلب شد، روزی که او در یک تصادف رانندگی در پاریس کشته شد. امیدواریم این مقاله نیز برایتان جذاب بوده باشد، از اینکه با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید