زندگینامه مونیکا بلوچی

زندگینامه مونیکا بلوچی

زندگینامه مونیکا بلوچی

مونیکا بلوچی اولین بار جلوی دوربین مد رفت و در کارنامه ی شغلی خود تجربه ی مادلینگ برای برندهای معتبری همچونDior و Dolce & Gabbana را دارد. او مانند بسیاری از بازیگران از مسیر مد به مقصد بازیگری رسید. مونیکا بلوچی در کارنامه بازیگری خود در فیلم هایی متنوع حضور داشته است؛ از نقش یک زن وفادار و جذاب در Malena گرفته تا یک کد کامپیوتری جذاب و شرور در قسمت دوم و سوم Matrix به ایفای نقش پرداخته است.

کودکی و نوجوانی مونیکا بلوچی

زندگینامه مونیکا بلوچی

مونیکا بلوچی، زاده یکی از روستاهای ایتالیا با نام امبریا است. او متولد ۳۰ سپتامبر ۱۹۶۴ و ۵۳ ساله است و تنها فرزند خانواده می باشد. از دوران کودکی بلوچی اطلاعات زیادی در دسترس نیست. او در روستایی کوچک به دنیا آمد و در دوران تحصیل به شهری در آن اطراف با نام لاما مهاجرت کرد. بلوچی اولین بار در سن ۱۳ سالگی در مقابل دوربین یک علاقه مند به عکاسی مبتدی ژست های عکاسی گرفت. شاید این اتفاق جزو جرقه های آغازین حرفه مادلینگ او باشد. او که اولین بار مادلینگ را برای کسب درآمدی کوچک، جهت کمک هزینه های تحصیل انتخاب کرده بود، نمی دانست که قرار است سال ها مشغول به این فعالیت باشد.

آغاز فعالیت حرفه ای  مونیکا بلوچی

در سال ۱۹۸۸ مونیکای ۲۴ ساله برای گسترش فعالیت خود در دنیای مد به یکی از مراکز اصلی صنعت مد یعنی میلان مهاجرت کرد. مونیکا بلوچی به علت برخورداری از صورتی زیبا و طبیعی و همچنین توانمندی در ژست گرفتن در مقابل دوربین؛ به سرعت در این حرفه رشد کرد. او در همان سال اول حضور در میلان با کمپانی معتبر Elite Model Management وارد قرارداد شد.مونیکا در همان سال اول در تمامی اروپا و آمریکا پروژه های مادلینگ داشت و با برندهای معتبری همچون D&G ایتالیایی و Elle فرانسوی شروع به همکاری کرد. او در بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ مدل رسمی محصولات برند معتبر Dior بود. در سال ۲۰۱۲ به عنوان چهره ی رسمی و جدید تبلیغاتی برند Dolce & Gabbana انتخاب شد. بلوچی در طول این سال های فعالیتش هرگز فعالیت در حوزه مد را رها نکرده است. او در کارنامه این حرفه، تقریبا تمامی آژانس های تبلیغاتی و مادلینگ معتبر را دارد.

دنیای بازیگری مونیکا بلوچی و نقش های شاخص

زندگینامه مونیکا بلوچی

بر خلاف دنیای مد مونیکا بلوچی در صنعت سینما بسیار آهسته وارد شد. اولین حضور وی بر پرده سینما به سال ۱۹۹۰ و در یک فیلم معمولی باز می گردد. مونیکا در این فیلم ایفای نقشی کوتاه داشت. او یک دهه در سکوت اما با دقت انتخاب نقش کرد. از شانس های مونیکا در سال های ابتدایی حضور در سینما، امکان بازی در نقش عروس دراکولا در فیلمی از، کارگردان مطرح هالیوود فرانسیس فورد کاپولا بود. تا او سرانجام در سال ۲۰۰۰ با یک بازی تحسین شده، در نقش مالنا به کارگردانی اسکوردیا در فیلمی با نام «مالنا» توانست شهرتی جهانی را تجربه کند.مونیکا در طول سال های آینده در فیلم های متعددی در ژانرهای مختلف به ایفای نقش می پردازد. اما شاید بتوان گفت دومین پرده از زندگی کاری بلوچی در صنعت سینما در سری فیلم های Matrix برای وی رقم خورد. جایی که او نقش ( Persephone ) که یک کد مخرب است را بازی کرد و بسیار مورد توجه قرار گرفت.

زندگی خصوصی مونیکا بلوچی

زندگینامه مونیکا بلوچی

مونیکا بلوچی دوبار ازدواج کرده است که شغل همسران وی به فعالیت کاری مونیکا در آن سال ها مربوط بوده است. مونیکا بلوچی اولین بار در سال ۱۹۹۰ و هنگامی که در صنعت مد بسیار فعال بود، با یک عکاس ایتالیایی ازدواج کرد و ۴ سال بعد از او جدا شد.او برای بار دوم ازدواج کرد و این بار همسرش از دنیای بازیگری بود. همسر دوم مونیکا «وینسنت کَسِل» بازیگر مطرح فرانسوی است. آن ها در حین فیلمبرداری فیلم آپارتمان در سال ۱۹۹۶ با یکدیگر آشنا می شوند و پس از سه سال دوستی و آشنایی نزدیک تصمیم به ازدواج می گیرند. آن ها عادات عجیبی در زندگی مشترک شان داشتند. مثلا یکی از آن ها این بود که، مونیکا در بیشتر مواقع ساکن رم بود، و وینست در پاریس زندگی می کرد. آن ها این تصمیم را گرفته بودند تا از تکراری شدن زندگی مشترکشان جلوگیری کنند. حاصل زندگی مونیکا و وینسنت دو دختر با نام های دیوا و لئونیه می باشد که به ترتیب متولد سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۰ هستند. بلوچی و کسل در آگوست ۲۰۱۳ از یکدیگر جدا شدند.

نکات جالبی که شاید در مورد مونیکا بلوچی ندانید

مونیکا بلوچی به خوبی فارسی صحبت می کند! او همچنین به زبان های ایتالیایی، فرانسوی، انگلیسی و پرتغالی هم به خوبی آشنا است.او با دخترهایش به زبان ایتالیایی صحبت می کند.مدتی در رشته حقوق تحصیل کرده است. در سال ۲۰۰۴ توسط مخاطبان یک شبکه معتبر فرانسوی به عنوان زیباترین زن جهان شناخته شد.فیلم مورد علاقه او «یکروز خاص» محصول سال ۱۹۷۷ از اتوره اسکولا است.او سوفیا لورن را یکی از انگیزه هایش برای ورود به حرفه بازیگری اعلام کرده است.

جوایز و افتخارات مونیکا بلوچی

مونیکا بلوچی یکی از اعضای هیئت داوران کن در سال ۲۰۰۶ بوده است. او همچنین برای ۱۷ جایزه معتبر بین المللی کاندید شده است و از میان آن ها چندین جایزه نیز برده است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.
۱- جایزه ویژه هیئت داوران ژورنالیست های ایتالیا ۲۰۰۳
۲- جایزه Globo D’oro 2005
۳-  جایزه ویژه هیئت داوران ژورنالیست های ایتالیا ۲۰۱۷
۴-  او همچنین یک بار نامزد دریافت جایزه سزار برای فیلم آپارتمان در سال ۲۰۰۷ شده است.
۵-  مونیکا در سال ۲۰۰۴ برای فیلم ماتریکس نامزد دریافت جایزه MTV شد.
۶-  او برای فیلم تحسین شده مالنا ۴ جایزه بین المللی از جشنواره های جهانی برده است.

لیست فیلم ها و آثار مونیکا بلوچی

زندگینامه مونیکا بلوچی

مونیکا بلوچی در کارنامه هنری اش بیش از ۴۰ اثر دارد، که در ادامه برخی از آن ها را مشاهده می کنید.
Vita coi figli – ۱۹۹۰ : در نقش اِلدا
Bram Stoker’s Dracula – ۱۹۹۲ : در نقش یکی از عروسان دراکولا
Snowball – ۱۹۹۵ : در نقش ملینا
The Apartment – ۱۹۹۶ : در نقش لیسا
Dobermann – ۱۹۹۷ : در نقش نَت کولی
Under Suspicion – ۲۰۰۰ : در نقش چنتِر هرست
Franck Spadone – ۲۰۰۰ : در نقش لارا
Malèna – ۲۰۰۰ : در نقش مالنا
Brotherhood of the Wolf – ۲۰۰۱ : در نقش سیلویا
Irréversible – ۲۰۰۲ : در نقش الکس
Remember Me, My Love – ۲۰۰۳ : در نقش آلیشیا
The Matrix Reloaded – ۲۰۰۳ : در نقش پِرسِفون
The Matrix Revolutions – ۲۰۰۳ : در نقش پرسفون
The Passion of the Christ – ۲۰۰۴ : در نقش ماری مَگدلین
Sheitan – ۲۰۰۶ : در نقش وَمپایر
Shoot ‘Em Up – ۲۰۰۷ : در نقش دونا کوانتیونو
Le deuxième souffle – ۲۰۰۷ : در نقش مونِش
Sanguepazzo – ۲۰۰۸ : در نقش لوسیا فرِیدا
L’uomo che ama -2008 : در نقش آلبا
The Sorcerer’s Apprentice – ۲۰۱۰ : در نقش ورونیکا
Rose, c’est Paris – ۲۰۱۰ : در نقش گالا
Spectre – ۲۰۱۵ : در نقش لوسیا شیارا
On the Milky Road – ۲۰۱۶ : در نقش نِوستا
Mozart in the Jungle – ۲۰۱۶ : در نقش آلِساندرا
Twin Peaks – ۲۰۱۷ : در نقش خودش
Nekrotronic – ۲۰۱۸ : در نقش فینه گان

چکیده
مونیکا آنا ماریا بِلوچّی (به ایتالیایی: ˈmɔːnika belˈluttʃi) (زاده ۳۰ سپتامبر ۱۹۶۴) مانکن و هنرپیشه ایتالیایی است. بلوچی ابتدا کار خود را به عنوان مدل در حرفهٔ مدلینگ شروع کرد و در عکس‌های تبلیغاتی کریستین دیور اس. آ. و دولچه و گابانا ظاهر شد؛ سپس در چندین فیلم ایتالیایی به ایفای نقش پرداخت و بعد از آن هم به سینمای هالیوود وارد شد. بلوچی همواره در میان زیباترین زنان جهان درنظر گرفته شده‌است.عمدهٔ شهرت بلوچی به خاطر بازی در نقش پرسفونه در سری فیلم‌های ماتریکس می‌باشد. بلوچی همچنین در فیلم دراکولای برام استوکر به کارگردانی فرانسیس فورد کاپولا ظاهر شد. از دیگر آثار وی می‌توان به مالنا، مصائب مسیح، برگشت‌ناپذیر، شلیک نهایی و اسپکتر اشاره کرد. بلوچی همچنین در مجموعه‌های تلوزیونی مختلفی همچون موتسارت در جنگل نیز به ایفای نقش پرداخته‌است.

۱ نظر

پاسخ دهید