زندگینامه مایک تایسون

زندگینامه مایک تایسون

زندگینامه مایک تایسون، اسطوره جهان بوکس، پر از افراط و جنجال است. تایسون، قهرمان سابق سنگین وزن جهان، که خود را «بدترین مرد دنیا» توصیف می کند و می گوید: من یک احمق پرافتخارم، یک دیوانه واقعی.فکر می کنم که من برای سرگرمی متولد شده ام. برای همین هم به مبارزه روی آوردم چون اولین راهی که برای سرگرم کردن پیدا کردم همان بود. حالا من راه دیگری پیش گرفته ام. مبارزه، آوازخواندن و قصه گفتن. با ما همراه باشید تا شما را با زندگی جنجالی این قهرمان بوکس آشنا کنیم.

زندگینامه مایک تایسون ۱) از کودکی تا قهرمانی بوکس

آقای مایک جرارد که به مایک تایسون معروف است در ۳۰ ژوئن ۱۹۶۶ به دنیا آمد. مایک را میتوان به عنوان یکی از اسطوره های تکرار نشدنی بوکس سنگین وزن جهان دانست که در سالهای ۱۹۸۵ تا ۲۰۰۵ بی رقیب بود و در رینگ یکه تازی میکرد. در سالهای ابتدایی ورود خودش به رقابتهای رینگ، شکست ناپذیری خود را ثابت کرد و در همه رقابتهای خود پیروز شد. همچنین لقب جوانترین بوکسوری که در رقابتهای WBA – WBC – IBF شرکت کرده است را به نام خود ثبت کند . او در آن زمان فقط ۲۰ سال سن داشته است. تایسون در ۱۹ بازی رسمی اول خود همه حریفان را ناک اوت کرد که ۱۲ تای آن ها در راند اول بود. تایسون در سال ۱۹۸۷ بعد از شکست دادن جیمز اسمیت و  تونی توکر به مسابقات WBA و IBF دعوت شد.

در سال ۱۹۸۸، Micheal Spinks را فقط در ۹۱ ثانیه در راند اول ناک اوت کرد و توانست از مقام قهرمانی خود ۹ بار دفاع کند که در فینال ها با بوکسورهای قدرتمندی چون Larry Holmes و Frank Bruno را شکست دهد. در سال ۱۹۹۰ در راند دهم از Buster Douglas ناک اوت شد و این بار عنوان قهرمانی خود را به حریفش واگذار کرد. در سال ۱۹۹۲ تایسون در دادگاه محکوم شد و ۶ سال زندان برای او حکم شد اما پس از سه سال آزاد شد. در ۱۹۹۵ پس از آزاد شدنش دوباره به مسابقات دعوت شد و توانست قهرمانی مسابقات WBC و WBA را در سال ۱۹۹۶ از آن خود کند که حریفان او Frank Bruno و Bruce Seldon بودند که هر دو ناک اوت شدند.

بعد از پیروزی های پیاپی تایسون، در مسابقات WBA در مقابل بوکسور قلدری به نام Evander Holyfield شکست خورد که دوباره در سال ۱۹۹۷ این دو قهرمان با هم مسابقه دادند که مسابقه با کنده شدن گوش Holyfield توسط Tyson خاتمه پیدا کرد. در سال ۲۰۰۲ تایسون در سن ۳۵ سالگی قصد قهرمانی رو داشت که توسط Lennox Lewis ناک اوت شد . بعد از چند مسابقه دیگر و ناک اوت شدن در مقابل بوکسورهای دیگر همچون Danny Williams و Kevin McBride تایسون تصمیم به بازنشستگی از دنیای قهرمانی گرفت و این تصمیم خودش رو بعد از آخرین شکستش در سال ۲۰۰۶ در رینگ بوکس جلوی دوربین اعلام کرد و دیگر مسابقه نداد.

زندگینامه مایک تایسون

در سال ۲۰۰۳ Tyson اعلام کرد که ورشکست شده است. این در صورتی بود که مایک تایسون چیزی حدود ۳۰ میلیون دلار از مسابقات بوکس و ۳۰۰ میلیون دلار از شغل خودش درآمد داشته است ولی اعلام بدهی ۲۳ میلیون دلاری کرد. تایسون به وحشی و تهدیدآمیز بودن سبک خودش در بوکس معروف بود که در قضیه در داخل یا بیرون رینگ قابل لمس بود. در دوران اولیه بوکس خودش به “پسر دینامیتی” معروف شد و بعد لقب “مایک آهنی” را از آن خود کرد و در سالهای آخر هم لقب “بدترین مرد روی زمین” رو گرفت.

همچنین تایسون رنک ۱۶ در بین ۱۰۰ بوکسور برتر کل تاریخ بوکس جهان را دارد و رنک ۱ در لیست ESPN به عنوان سرسخت ترین مشت زدن سنگین وزن را به خود اختصاص داده است. Sky Sport لقب ترسناک ترین بوکسور رینگ را به مایک داده که همه این رنک ها نشان از اسطوره بودن Mike Tyson دارد.

زندگینامه مایک تاسیون ۲) مسلمان شدن مایک تایسون

بوکسور سرشناس آمریکایی سنگین وزن جهان در سن ۴۰ سالگی به دین مبین اسلام گروید و برای انجام اعمال حج وارد عربستان سعودی شد، او پس از انجام اعمال عمره مفرده، به دیدن تعداد زیادی از مساجد و اماکن متبرکه مانند مسجد قبا و مسجد قبلتین و غیره رفت. او همچنین در این سفر خود از دانشگاه اسلامی این کشور دیدن کرد.

مایک تایسون” در مورد این سفر عمره، گفت: بسیار خوشحالم که توانستم به این سرزمین مقدس سفر کرده و از اماکن دینی و اسلامی دیدن کنم. همچنین از اینکه علاقمندان و طرفدارانی هم در این سرزمین دارم، خیلی خرسند هستم اما از آنان خواهش می‌کنم که حداقل برای دقایقی مرا کاملا تنها بگذارند تا بتوانم تنهای تنها در این اماکن مقدس، در روحانیت و ایمان غرق شوم و لذت ببرم.

زندگینامه مایک تایسون

این بوکسور سرشناس در ادامه در مورد اولین لحظه‌ای که چشمانش به مسجد النبی(ص) افتاد، گفت: تا وارد مسجد‌النبی (ص) شدم، نتوانستم جلوی اشک‌هایم را بگیرم زیرا می‌دانستم که وارد یکی از باغ‌های بهشت شده‌ام. در همین حال “محمد شاه‌زاده” رئیس مؤسسه دعوت و تبلیغ اسلامی کانادا که “مایک تایسون” را در این سفر همراهی می کرد، طی اظهاراتی در این باره گفت: “تایسون” اولین لحظه‌ای که وارد مسجد النبی(ص) و نزدیک قبر مطهر رسول‌الله(ص) قرار گرفت، نتوانست جلوی احساسات خود را بگیرد و شروع کرد به اشک ریختن. او حدودا یک ساعت و نیم در مقابل قبر پیامبر (ص) اشک می‌ریخت و به حضرت محمد(ص) سلام می‌داد.

زندگینامه مایک تایسون ۳) روزهایی برای دست و پنجه نرم کردن مایک تایسون با مرگ

یک ماه پیش بود که تایسون در صفحه اجتماعی اش خبر داد که به هیچ وجه حالش خوب نیست و در حال دست و پنجه نرم کردن با مرگ است. از طرفداران خود خواست تا او را ببخشند و اعتراف کرد که در این سال ها به شکل وحشتناکی اعتیاد به الکل پیدا کرده و از طرف دیگر مواد مخدر نیز بلای جان او شده است. دقیقا متن نوشته شده از سوی مایک آهنین اینگونه بود”زندگی خیلی کوتاه است اگر مراحل درمان را ادامه ندهم، به زودی خواهم مرد. درد بسیار زیادی حس می‌کنم. فقط می‌خواهم هر چه زودتر درمان شوم. می‌خواهم زندگی بدون الکل و دارو داشته باشم. نمی‌خواهم بمیرم. وحشیانه الکل مصرف می‌کنم و به همین خاطر در حال مرگ هستم. میدانم که آدم بدی بودم و کارهای ناشایستی را انجام دادم ولی حالا فقط می‌خواهم بخشیده شوم. امیدوارم تمام کسانی که به آنها بدی کردم، من را ببخشند.

می‌خواهم زندگی خودم را عوض کنم.می خواهم از این به بعد تجربه جدیدی را داشته باشم” این خبر خیلی زود روی خروجی خبرگزاری های مختلف قرار گرفت و واکنش های فراوانی را در بر داشت. خیلی ها اعتقاد داشتند او تقاص کارهای زشت گذشته اش را پس می دهد و عده ای هم دست به کار شدند تا این بوکسور قدیمی و قهرمان چندین دوره دسته سنگین وزن جهان را نجات دهند. این مساله که عده ای از ورزشکاران حرفه ای بعد از بازنشستگی اینگونه به مواد مخدر و مشروبات الکلی آلوده می شوند موضوع خیلی جدید نیست. این رسم و رسوم ستاره های سینما و ورزش است که به علت شهرت فراوان گرفتار چنین معضلاتی می شوند. از الویس پریسلی گرفته که در عالم هنر گرفتار اعتیاد شد تا جرج بست ستاره افسانه ای منچستر یونایتد. این روزها نیز پل گاسکوئین نیز در صدر ورزشکارانی است که به مشروبات الکلی اعتیاد دارند. حالا به تمام این سیاهه می توانید نام بوکسور خلاف کار آمریکایی مایک تایسون را نیز اضافه کنید.

زندگینامه مایک تایسون ۴) مرگ دخترش تا زندان رفتن پیاپی

زندگینامه مایک تایسون

شاید دلخراش ترین اتفاق زندگی مایک آهنین مرگ تراژیک دختر چهار ساله اش بود. اتفاقی که هرگز از ذهن او پاک نمی شود. اکسودوس تایسون وقتی بر روی تردمیل در حال بازی کردن بود از روی این وسیله ورزشی به پایین می افتد به دلیل شکسته شدن مهره گردنش در بیمارستان جان می سپارد. این مساله تاثیر منفی روی روحیه تایسون گذاشت به طوری که تا سال های بعد از این حادثه تلخ نیز هرگز نتوانست این ماجرا فراموش کند. اما یکی دیگر از مسائلی که روی زندگی شخصی مایک تاثیر گذاشت زندان رفتن های مکرر او بود. اولین باری که او پشت میله های زندان قرار گرفت سال ۱۹۹۲ بود. در همان سال ها تایسون عنوان قهرمانی در دسته سنگین وزن را از آن خود کرده بود که به دلیل تجاوز به عنف راهی زندان شد. البته تایسون تنها نیمی از محکومیت خود را سپری کرد و بعد از مدتی آزاد شد. دفعه دومی که سبب شد تا مایک راهی زندان شود به سال ۲۰۰۰ باز می‌گردد زمانی که مایک به دلیل مصرف مواد مخدر تعادلش را در هنگام رانندگی از دست داده بود در آن موقع نیز به خاطر اینکه ثابت شد او اعتیاد فراوان دارد بعد از مدتی تبرئه شد.

چکیده
مایک تایسون متولد ۳۰ ژوئن ۱۹۶۶ در بروکلین نیویورک، مشت‌ زن بازنشستهٔ آمریکایی است. وی جوان‌ترین قهرمان بوکس حرفه‌ ای سنگین‌ وزن و یکی از مشهورترین شخصیت‌های ورزشی دنیاست. تایسون از سال ۱۹۸۵ وارد دنیای بوکس حرفه‌ای شد. در ۱۹۸۶ قهرمان دسته فوق سنگین شورای جهانی مشت‌ زنی شد و سال بعد قهرمانی اتحادیه جهانی مشت‌ زنی و فدراسیون بین‌المللی مشت‌ زنی را هم به چنگ آورد و قهرمان بلامنازع جهان شد.

در ۱۹۸۸ در یک مبارزه به‌ یادماندنی در ۹۱ ثانیه مایکل اسپینکس را ناک‌ اوت کرده و اولین شکست او را رقم زد و ۲۰ میلیون دلار جایزه مسابقه را برد. تایسون برای مدتی شکست‌ناپذیر به‌نظر می‌رسید تا این که در ۱۹۹۰ در مقابل جیمز داگلاس مغلوب شد. او در سال ۱۹۹۲ به جرم تجاوز جنسی ۶ سال حبس محکوم شد و پس از ۳ سال از زندان آزاد شد. پس از آزادی از زندان گفته می‌شد که شخصیت او متحول شده‌است. خود تایسون می‌گفت که در زندان آثار مالکوم ایکس و کتاب‌های کمونیستی را مطالعه کرده و مسلمان شده‌ است، و نام ملک عبد العزیز را برای خود انتخاب نمود.

۱ نظر

پاسخ دهید