زندگینامه مایکل جکسون

زندگینامه مایکل جکسون

زندگینامه مایکل جکسون

مایکل جکسون موسیقی دان، سرگرمی‌ ساز و بازرگان آمریکایی فرزند هفتم خانواده جکسون، فعالیت حرفه‌ ای خود را در عرصه موسیقی از سن ۱۱ سالگی به عنوان یکی از اعضای گروه جکسون فایو آغاز نمود و در حالی که عضوی از گروه بود، در سال ۱۹۷۱ کار خود را به عنوان یک تک‌ خوان شروع کرد و به سرعت به شهرت رسید به سلطان موسیقی پاپ چهان تبدیل شد، با ما همراه باشید تا شما را با زندگی پرفراز و نشیب این موسیقی دان آشنا کنیم.

اوایل زندگی مایکل جکسون

مایکل جوزف جکسون در تاریخ ۲۹ آگوست ۱۹۵۸، در شهر گری، ایندیانا (شهرک صنعتی در نزدیکی شهر شیکاگو، ایلینویز) در خانواده‌ ای از طبقه کارگر متولد شد. پسر جوزف والتر «جو» و کاترین اسکروز استر، او هفتمین فرزند از ده فرزند است. خواهران و برادران او ربی، جکی، تیتو، جرمین، لاتویا، مارلون، رندی و جنت هستند. پدرش در استخدام معدن آهن بود و اغلب با برادرش لوتر در یک گروه موسیقی اجرا می‌ کرد. مادر مذهبی جکسون، فرزندش را با باورهای فرقه یهوه ( نام خدا در زبان عبری – فرقه‌ ای مسیحی ) تربیت کرد.

جکسون از اوایل دوران خردسالی مورد سو استفاده جسمی و روحی پدرش قرار داشت. او کار بی وقفه، شلاق و کلمات رکیک را تحمل می‌ کرد. این سو استفاده ها، زندگی او را در بزرگسالی تحت شعاع قرار داد. یک شب وقتی جکسون خواب بود, پدرش از بیرون خود را به پنجره اتاق خواب او رساند و در حالی که ماسک ترسناکی بر چهره داشت با جیغ و فریاد وارد اتاق شد. پدرش گفت که می‌ خواسته به فرزندانش یاد بدهد که هنگام خواب پنجره اتاق خواب را باز نگذارند. اما تا سال‌ ها بعد از آن، کابوسهای دزدیده شدن از اتاق خواب جکسون را رها نکرد.

او گفت که در کودکی اغلب از تنهایی می‌ گریست و گاهی اوقات با دیدن پدرش بیمار می‌ شد یا حالت تهوع به او دست می‌ داد. در مصاحبه بسیار معروف دیگری به نام زیستن با مایکل جکسون در سال ۲۰۰۳، او در حالی که درباره سوء استفاده‌ های دوران کودکی اش صحبت می‌ کرد چهره خود را با دست‌ هایش پوشاند و گریست. جکسون خیلی زود استعدادش را در موسیقی بروز داد، او در سن پنج سالگی در حضور همکلاسی‌ ها و حضار دیگر به مناسبت کریسمس اجرا می‌ کرد.

سبک آوازی مایکل جکسون

بین ۱۹۷۱ و ۱۹۷۵ صدای جکسون «به آرامی از آواز سوپرانوی یک پسر بچه، به تنور بالای دوجنسی او تغییر کرد». در میانه دهه هفتاد، خواننده یک «سکسکه آوازی» اختیار کرد. هدف سکسکه – چیزی شبیه به فرو کشیدن هوا یا نفس نفس زدن. در ۱۹۹۳، جکسون برای اولین بار در مصاحبه با اپرا وینفری نشان داد که چگونه از دهان و حنجره اش به عنوان ساز موسیقی (جعبه ریتم) استفاده و بدین وسیله آهنگ‌ ها را پایه گذاری می‌ کند.

شایعات و جنجال های رسانه‌ ای مایکل جکسون

زندگینامه مایکل جکسون

در ۱۹۸۶، رسانه‌ های شایعه پرداز، داستانی منتشر کردند که ادعا می‌ کرد جکسون برای حفظ جوانی در زیر چتر اکسیژن پر فشار می‌ خوابد: تصویری از او، درحالی که زیر یک جعبه شیشه‌ ای دراز کشیده بود همراه با خبر منتشر شد. با وجود اینکه این ادعا نادرست بود، جکسون خود به این داستان جعلی پر و بال داد. او در حال تبلیغات برای فیلم جدیدش «کاپیتان EO» بود و می‌ خواست تصویری علمی تخیلی از خود ارائه دهد. او برای پیدا کردن ظاهری عضلانی، یک فرو رفتگی روی چانه اش قرار داد. سپس در فیلم سه بعدی «کاپیتان EO» به ایفای نقش پرداخت. این فیلم گران ترین فیلم کوتاه در آن زمان بود، و بعدا جزئی از پارک‌ های تفریحی دیزنی شد.

جکسون یک شامپانزه دست آموز بنام بابلز خرید و با او دوست شد. این رفتار جنبه‌ ای غیر متعارف از شخصیت او را نشان می‌ داد. بعدها جکسون ادعا کرد که بابلز از دستشویی او استفاده می‌ کرد و اتاق خوابش را تمیز می‌ نمود. بعدا گزارش شد که جکسون استخوان‌ های مرد فیل نما را خریداری کرده‌ است. این خبر کذب بود، اما داستانی بود که باز خود جکسون در اختیار رسانه‌ های شایعه پرداز قرار داده بود. این داستان‌ ها الهام بخش ساخت لقب توهین آمیز «جکوی خل و چل» (Wacko Jacko) شد. این لقب در سال بعد به گوش جکسون رسید و در نهایت برای او بسیار بسیار ناخوشایند بود. او با فهمیدن اشتباهش از درز دادن داستان‌ های ساختگی به رسانه‌ ها دست برداشت. اما به خاطر سودی که به جیب رسانه‌ ها سرازیر می‌ شد، آن‌ ها خودشان شروع به انتشار داستان‌ های ساختگی کردند.

ظاهر و بیماری پوستی مایکل جکسون

زندگینامه مایکل جکسون

پوست جکسون در تمام دوران کودکی و نوجوانی اش به رنگ قهوه‌ ای متوسطی بود، اما از اوایل دهه هشتاد، رنگ پوست او روشن تر شد. این تغییر بطور وسیعی تحت پوشش رسانه‌ ها قرار گرفت، از جمله شایعه‌ هایی که ادعا می‌ کردند جکسون پوست خود را سفید می‌ کند. در اواسط دهه هشتاد، تشخیص داده شد که جکسون مبتلا به ویتیلایگو ( همان بیماری لک و پیس است که در آن سلولهای بعضی از قسمتهای پوست رنگیزه ی خود را از دست می دهند و درمانی هم ندارد و معمولا برای درست کردن ظاهر به روش های مختلف رنگ بقیه پوست را هم از بین می برند ) و لوپوس ( نوعی بیماری پوستی که در آن معمولا قسمت هایی از پوست صورت مانند صورت گرگ تغییر رنگ می دهد و عوارض دیگری چون التهاب مفاصل را هم به دنبال دارد ) خفیف است، اما هر دوی این بیماری‌ ها او را حساس به نور خورشید می‌ کنند.

شیوه درمانی که جکسون برای این بیماری‌ ها استفاده می‌ کند باعث روشن تر شدن پوست او می‌ شود، و با گریم پن کیکی که برای پوشاندن لکه‌ ها و یکدست کردن رنگ پوستش اجرا می‌ شود، پوست او می‌ تواند خیلی روشن به نظر برسد. شکل چهره‌ اش هم تغییر کرده است؛ چند جراح نظر داده‌ اند که او چند عمل جراحی بینی، جراحی پیشانی، نازک کردن لب و یک جراحی گونه را پشت سر گذاشته‌ است.

تغییرات چهره او تا قسمتی بخاطر کاهش وزن شدید بود. در اوایل دهه هشتاد بدن جکسون بخاطر تغییر در رژیم غذایی و تمایلش برای داشتن «بدن یک رقصنده» قلمی تر شد. شاهدان اظهار کرده‌اند که جکسون اغلب سرگیجه داشت و به نظرشان او در مورد چگونه به نظر رسیدن بدنش وسواس پیدا کرده بود؛ برخی افراد حرفه‌ای در زمینه علم پزشکی بطور علنی بیان کرده‌ اند که طبق عقیده آن‌ ها خواننده سندروم دیسمورفی بدنی دارد، شرایط ذهنی که در آن بیمار نمی‌ داند دیگران درباره او چه نظری دارند.

زندگینامه مایکل جکسون به قلم خودش و فیلم ها

در ۱۹۸۸( ۳۰ سالگی ) او اولین زندگینامه به قلم خود، Moon Walk (قدمی در ماه) را نوشت، که تکمیلش چهار سال به طول انجامید. جکسون از دوران کودکی‌ اش، تجربیاتش در جکسون فایو و سوء استفادهایی که در دوران کودکی از آن رنج برد، سخن گفت. او همچنین درباره جراحی پلاستیک صحبت کرد، و گفت که او دو جراحی روی بینی اش انجام داده و یک فرورفتگی هم روی چانه اش ایجاد کرده‌است.

در کتاب، او تغییر شکل چهره اش را بر اثر بلوغ، کاهش وزن، رژیم غذایی منحصر به سبزیجات, تغییر در مدل مو و نورپردازی صحنه دانست. کتاب او در مکان اول لیست پرفروش‌ های نیویورک تایمز قرار گرفت. این موسیقیدان سپس فیلمی بنام Moonwalker (ماه پیما) منتشر کرد، که حاوی پشت صحنه، موزیک ویدئو و یک فیلم مستقل، که جکسون و دوستش در آن ایفای نقش نمودند بود. در مارس ۱۹۸۸، جکسون زمینی در نزدیکی سانتا ینز, کالیفرنیا, خریداری کرد تا ملک نورلند (Neverland) خود را با هزینه‌ ای معادل ۱۷ میلیون دلار در آنجا بسازد.

وسعت این ملک شخصی ۱۱ کیلومتر مربع (۲٫۷۰۰ اکر) است، جکسون نورلند را با چندین چرخ فلک, یک باغ وحش غیر متعارف, یک سالن سینما و چهل نگهبان تکمیل کرد. در سال ۲۰۰۳، این ملک را ۱۰۰ میلیون دلار ارزش گذاری کردند. کمی بعد، جکسون اولین غربی بود، که در یک تبلیغات تلویزیونی برای تلویزیون روسیه ظاهر شد. موفقیت جکسون باعث شد که لقب سلطان پاپ را دریافت کند، عنوانی که ایده‌ اش از الیزابت تیلر، بازیگر و دوست جکسون آمد، تیلر هنگامی که جایزهٔ «هنرمند» دهه را در ۱۹۸۹ به او تقدیم می‌کرد، این لقب را به او داد .

اتهامات سو استفاده جنسی و ازدواج مایکل جکسون

زندگینامه مایکل جکسون

در فوریه ۱۹۹۳، جکسون در مصاحبه‌ای با اپرا وینفری به مدت ۹۰ دقیقه شرکت کرد، اولین مصاحبه او از سال ۱۹۷۹. هنگامی که از سوء استفاده پدرش از او در دوران کودکی صحبت می‌کرد عضلات چهره‌اش منقبض می‌شد، او شایعات اخیر در مورد خودش و همچنین نظرات مربوط به اینکه او پوستش را سفید کرده را منتفی دانست، و برای اولین بار تصدیق کرد که مبتلا به ویتیلایگو است. این برنامه چهارمین برنامه پر بیننده غیر ورزشی در تاریخ آمریکا شد. جکسون توسط پسری ۱۳ ساله بنام جوردن چندلر و پدرش ایوان چندلر به سوءاستفاده جنسی از کودکان متهم شد و رابطه دوستی بین جکسون و ایوان چندلر فرو پاشید.

تحقیقات رسمی شروع شد، مادر جردن چندلر مصر بود که خطایی از طرف جکسون نبوده‌ است. بچه‌ ها و تعداد زیادی از خویشاوندان، اینکه او بچه باز باشد را مصرانه رد کردند. وضعیت جکسون وقتی بدتر شد که خواهر بزرگترش لاتویا جکسون او را به بچه باز بودن متهم کرد, بیانیه‌ ای که خواهرش بعدا پس گرفت. جکسون برای مقابله با استرس اتهاماتی که به او وارد شده بود، شروع به استفاده از مسکن ها، والیوم، زاناکس و آتیوان کرد. تا پاییز ۱۹۹۳، جکسون به داروها اعتیاد پیدا کرده بود. وضعیت سلامتی جکسون تا حدی به وخامت گذاشت که او یاد آوری تور جهانی خود را کنسل نمود و چند ماهی به یک مرکز درمان اعتیاد رفت.

استرس اتهامات باعث شد که جکسون از غذا خوردن دست بردارد, و وزن بسیار زیادی از دست بدهد. بخاطر سلامتی در حال افول او, دوستان و مشاوران قانونی کنترل روند دفاع و اوضاع مالی او را بر عهده گرفتند; آن‌ ها از او می‌خواستند که به توافق خارج از دادگاه جواب مثبت دهد، چون باور داشتند که در صورت برگزاری جریان طولانی مدت دادگاه ها، جکسون دوام نخواهد آورد. واکنش رسانه‌های شایعه پرداز به اتهامات مطرح شده، جکسون را در شرایط نامطلوبی قرار داد. در یک ژانویه ۱۹۹۴ جکسون با خانواده ی چندلر و تیم حقوقی آن‌ها به مبلغ ۲۲ میلیون دلار در خارج از دادگاه به توافق رسید.

بعد از توافق، جردن چندلر از همکاری با تحقیقات جنایی پلیس خودداری نمود. جکسون هرگز دستگیر نشد و پرونده با اعلام این که شواهد کافی در دست نیست بسته شد. بعدا در همان سال، جکسون با خواننده و ترانه نویس لیزا ماریا پرسلی دختر الویس پرسلی، به طور خصوصی ازدواج کرد. آنها کمتر از دو سال بعد از یکدیگر جدا شدند، آن‌ها دلیل جدایی را اختلافات غیر قابل حل اعلام کردند و ارتباطشان دوستانه باقی ماند.

ازدواج دوم و پدر شدن مایکل جکسون

جکسون با پرستار متخصص پوست، دبورا جینی رو (Deborah Jeanne Rowe)، ازدواج کرد و از او صاحب یک فرزند پسر, بنام مایکل جوزف جکسون پسر، (معروف به «پرنس»), و یک فرزند دختر, بنام پاریس مایکل کاترین جکسون شد. این زوج در سال ۱۹۹۹ از یکدیگر جدا شدند, دبی رو علت جدایی را غیر قابل تحمل بودن تلاش بی وقفه ی رسانه‌ ها در تحت نظر گرفتن زندگی خصوصی جکسون برای او اعلام کرد و در ادامه گفت که به جکسون علاقه ی بسیاری دارد و برای او هر کاری می‌ کند. رو حضانت کامل فرزندان را به جکسون داد.

فرزند سوم مایکل جکسون

در ۲۰۰۰، به علت اینکه جکسون بیشتر از هر سرگرمی ساز یا شخصیتی از رویدادهای خیریه حمایت کرده است, رکورد دیگری در رکوردهای جهانی گینس به نامش ثبت شد. سومین فرزند جکسون، پرنس مایکل جکسون دوم (معروف به بلنکت)، در سال ۲۰۰۲ متولد شد. جکسون هویت مادر او را فاش نکرد، اما گفت که تولد فرزند در نتیجهٔ لقاح مصنوعی از سلول‌ های اسپرم خود او بوده‌ است.

جایزه‌ها و افتخارات مایکل جکسون

زندگینامه مایکل جکسون

مایکل جکسون در سن ۲۴ سالگی به آن چنان شهرت و محبوبیتی دست یافت که تا آن زمان تنها الویس پریسلی و گروه بیتلز بدان دست یافته بودند. در سال ۱۹۸۴، نام جکسون برای دومین بار در پیاده‌ روی شهرت هالیوود ثبت شد. او اولین هنرمند موسیقی بود که نامش دوبار در این پیاده‌ رو ثبت می‌ شد. (تا به امروز فقط ۶ هنرمند موسیقی موفق به دریافت ۲ ستاره شدند) او در طول فعالیت کاری‌ اش، موفق به دریافت نزدیک به ۴۰۰ جایزه شده‌است که این میزان بیشتر از هر هنرمند دیگری در سطح جهان می‌ باشد. او از معدود هنرمندانی‌ است که دوبار به تالار مشاهیر راک اند رول فرا خوانده شده‌ است.

او به تالار مشاهیر آهنگ سازان نیز در سال ۲۰۰۲ فرا خوانده شد. دیگر جوایز او عبارتند از تعداد ۲۳ جایزه رکوردهای جهانی گینس که باعث شد او به پررکوردترین هنرمند جهان تبدیل شود. او در طول عمرش موفق به برنده شدن ۱۸ جایزه گرمی شد. همچنین او دارای ۱۳ تک‌ آهنگ شماره یک در جدول ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد است. (بیش از هر هنرمند مرد دیگری بعد از پایه‌ گذاری جدول ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد) در سال ۱۹۹۱ (۳۳ سالگی مایکل)، مراسم جایزهٔ موزیک ویدئوی ام‌ تی‌ وی، به خاطر تأثیر بسیار زیادی که جکسون برروی شبکه ام‌ تی‌ وی گذاشت، «جایزه ویدئوی پیشگام ام‌ تی‌ وی» را که بزرگ‌ ترین و معتبرترین جایزه این مراسم است، به نام مایکل جکسون تغییر داد و آن را «جایزه ویدئوی مایکل جکسون» نامید.

مایکل بیش از هر هنرمند دیگری آلبوم پرفروش دارد. آلبوم تریلر او پرفروش‌ ترین آلبوم موسیقی جهان در تمام دوران‌ها است. آلبوم بد در رتبه پنجم و آلبوم خطرناک در رتبه ۱۳ پرفروش ترین آلبوم‌ های موسیقی جهان جای گرفته‌ اند. مایکل جکسون «پرفروش‌ترین هنرمند جهان در تاریخ نمایش» است. از آثار وی، بدون در نظر گرفتن گروه جکسون فایو، بین ۷۵۰ میلیون تا ۱ میلیارد نسخه در جهان فروش رفته‌ است.

او پرفروش‌ ترین هنرمند موسیقی تاریخ نیز می‌ باشد. او محبوب‌ ترین هنرمند در تاریخ صنعت نمایش، مشهورترین انسان مرد جهان در طول تاریخ و پرجایزه‌ ترین هنرمند جهان است. کتاب گینس در سال ۲۰۰۶ اعلام کرد که مایکل جکسون «مشهورترین انسان زنده جهان» است. همچنین فعالیت‌ های نیکوکارانه مایکل باعث شد که کتاب گینس در سال ۲۰۰۰ رکورد «نیکوکارترین فرد مشهور» را به نام او ثبت کند. او بیشتر ثروت خود را به انجام کارهای خیریه بخشید. او ۲ بار نامزد جایزه صلح نوبل شده‌ است؛ یک‌ بار در سال ۱۹۹۸ و دیگری در سال ۲۰۰۳. مایکل جکسون دارای مدرک دکترای ادبیات انسانی از دانشگاه متحد سیاهپوستان است. همچنین دارای دکترای افتخاری ادبیات انسانی از دانشگاه فیسک نیز می‌ باشد.

مرگ مایکل جکسون

مایکل جکسون در ۲۵ ژوئن ۲۰۰۹ (‎۴ تیر ۱۳۸۸) و تنها ۱۸ روز قبل از آغاز اولین کنسرت «این آخرش است» بر اثر ایست قلبی درگذشت. درگذشت ناگهانی مایکل شبه‌ های زیادی را به وجود آورد زیرا او تنها ۱۲ ساعت قبل از مرگش در حال اجرای تمرین‌ های سخت برروی صحنه سالن استیپلز سنتر برای کنسرت‌ های «این آخرش است» بود. شایعه شد که مرگ مایکل به علت مصرف بیش از حد مواد مخدر بوده‌ است اما پزشکی قانونی لس‌ آنجلس بعد از کالبدشکافی بدن مایکل توضیح داد که هیچ‌ گونه اثری از دارو و مواد مخدری همانند دمرول، مورفین، حشیش، کوکایین و قرص‌ های ضدافسردگی و همچنین مشروبات الکلی در بدن مایکل پیدا نشد. پزشکی قانونی اضافه کرد که تنها چند دارو خواب‌ آور از جمله داروی قوی بیهوشی «پروپوفول» در بدن مایکل بوده‌ است.

۲ ماه بعد از مرگ مایکل، پزشکی قانونی لس‌ آنجلس رسما مرگ مایکل جکسون را «قتل» معرفی کرد. جکسون در شب ۳ سپتامبر در گورستان «فارست لاون» در کالیفرنیا به خاک سپرده شد. علت قتل «تزریق توسط غیرمتخصص» و «آسیبی مرگ بار» اعلام شد. سپس پزشک مایکل، دکتر کانراد موری، متخصص بیماری‌ های قلبی متهم به قتل غیرعمد او شد و دادگاه بررسی به جرم دکتر موری او را مجرم شناخته و به چهار سال حبس در زندان محکوم کرد. وی هم‌اکنون در یکی از زندان‌ های کالیفرنیا به سر می‌ برد.

خبر مرگ مایکل جکسون به صورت گسترده تحت پوشش قرار گرفت. وب‌ گاه‌ های خبرگزاری لس‌ آنجلس تایمز و تی‌ ام‌ زد به دلیل هجوم کاربران مدتی از کار افتادند، گوگل به دلیل هجوم گسترده کاربران و جستجوی کلمه «مایکل جکسون» و به دلیل مشکوک شدن به حمله داس، نیم ساعت از دسترس خارج شد، وبسایت‌های توئیتر و ویکی‌پدیا نیز به دلیل هجوم گسترده کاربران دچار مشکل شدند. بنیاد ویکی‌ مدیا اعلام کرد که صفحه بیوگرافی مایکل جکسون در یک ساعت حدود یک میلیون بازدید کننده داشته است؛ و این یک رکورد در آمار ویکی‌پدیا حساب می‌شود.

در روز ۷ ژوئیه ۲۰۰۹ و ۱۲ روز بعد از مرگ مایکل مراسمی عمومی برای یادبود مایکل برگزار شد که مملؤ از ابراز احساس توسط شرکت‌ کنندگان و اجراکنندگان بود. نزدیک به ۲ میلیون نفر از سراسر دنیا برای شرکت در این مراسم حاضر شدند که تنها ۲۰ هزار نفر توانستند به داخل مراسم راه یابند. همچنین بیش از ۱ میلیارد نفر این برنامه را به صورت زنده از سراسر جهان مشاهده کردند. مراسم یادبود مایکل در کنار برنامه‌ هایی همانند مراسم خاک‌ سپاری پرنسس دایانا و ازدواج شاهزاده ویلیام، دوک کمبریج و کاترین میدلتون که در سال ۲۰۱۱ اتفاق افتاد به یکی از پربیننده‌ ترین برنامه‌ های تلویزیونی تاریخ تأسیس تلویزیون تبدیل شد.

چکیده
مایکل جوزف جکسون متولد ۲۹ اوت ۱۹۵۸ و درگذشته ۲۵ ژوئن ۲۰۰۹، خواننده، ترانه‌سرا، تهیه‌کننده موسیقی، رقصنده، طراح رقص و هنرپیشه اهل ایالات متحده آمریکا بود. او با نام سلطان پاپ و ام‌جی (MJ) نیز معروف بود. کارهایش در موسیقی و رقص، در کنار زندگی شخصی‌ اش او را به مدت چهار دهه به یکی از چهره‌ های مشهور فرهنگ عامه جهان تبدیل کرده‌ بود.

او از ۵ سالگی وارد صنعت موسیقی شد و به مدت ۴۵ سال فعالیت کرد. جکسون، بیتلز و الویس پرسلی با اختلاف بسیار زیاد از دیگر هنرمندان، پرفروش‌ ترین هنرمندان جهان هستند. در سال ۲۰۰۶ کتاب رکوردهای جهانی گینس، رکورد موفق‌ ترین سرگرمی‌ساز و صحنه‌گردان تاریخ را به نام جکسون ثبت کرد. از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید