زندگینامه ماری کوری

زندگینامه ماری کوری

زندگینامه ماری کوری

ماری کوری دانشمند مشهور فیزیک و شیمی بود که به‌ عنوان یکی از پیشگامان عصر رادیواکتیو شناخته می‌ شود. او تنها زن برنده‌ی دو جایزه‌ی نوبل است. با ما همراه باشید تا شما را با زندگینامه این دانشمند بزرگ آشنا کنیم.

ماریا سالومی اسکلودوسکا در هفتم نوامبر سال ۱۸۶۷ در ورشو لهستان به‌ دنیا آمد. در آن سال‌ ها، لهستان هنوز بخشی از فرمانروایی روسیه محسوب می‌ شد. او از دوران کودکی به حافظه‌ ی شگفت‌انگیز مشهور بود و در ۱۶ سالگی، مدال طلای رقابت‌ های علمی را از یک دبیرستان روسی دریافت کرد. پدر ماریا، یک معلم ریاضی و فیزیک بود. او تمام پس‌انداز خود را به‌خاطر سرمایه گذاری اشتباه از دست داد و ماری مجبور بود در نوجوانی، در کنار تحصیل کار هم بکند. مادر او نیز یک معلم بود و البته در ۱۰ سالگی ماریا از دنیا رفت.

ماریا از کارهای دوران نوجوانی پس‌ اندازی برای خود جمع کرد و بخشی از این پس‌ انداز را به خواهرش برونیسلاوا داد تا در فرانسه، به تحصیل علوم پزشکی بپردازد. برونیسلاوا نیز قرار بود بعدا در ادامه‌ ی تحصیل به ماریا کمک کند. ماریا در سال‌ های تحصیل خواهرش در فرانسه، سخت مشغول کار بود و شب‌ ها به مطالعه‌ ی شیمی، فیزیک و ریاضی می‌ پرداخت. به‌ علاوه او در کلاس‌ های درس و سخنرانی‌ ها و رویدادهای رایگان یک کتابخانه‌ ی لهستانی شرکت می‌ کرد تا در مورد فرهنگ لهستانی و علوم کاربردی، نکاتی بیاموزد. البته در آن سال‌ ها تحصیل دختران در لهستان ممنوع بود و نیروهای تزار روسی، ماریا را از ادامه‌ی حضور در کتابخانه منع کردند.

سفر به پاریس

ماریا در نوامبر سال ۱۸۹۱ و در ۲۴ سالگی به پاریس رفت. او در آنجا نام ماری را انتخاب کرد و در شروع تحصیل، به‌مطالعه‌ ی رشته‌ های شیمی، ریاضی و فیزیک در سوربن پرداخت. سوربن در آن زمان هم بهترین دانشگاه پاریس بود. دوره‌ های این دانشگاه به زبان فرانسه برگزار می‌ شدند و ماری مجبور بود به‌ سرعت این زبان را بیاموزد. ماری ابتدا در خانه‌ ی خواهر و شوهر خواهرش زندگی می‌ کرد. محل زندگی آنها با دانشگاه سوربن فاصله‌ ای یک ساعته داشت و به‌ همین دلیل، پس از مدتی ماری یک خانه در نزدیکی دانشگاه اجاره کرد. آپارتمان او وضعیتی مناسبی نداشت و نبود وسایل گرمایشی، زندگی را در روزهای زمستان برای او طاقت‌ فرسا می‌ کرد.

به‌ هرحال استعداد و پشتکار بالا همیشه همراه ماری بود و او در سال ۱۸۹۳ و در سن ۲۶ سالگی، مدرک کارشناسی ارشد خود را به‌ عنوان دانشجوی برتر در رشته‌ ی فیزیک دریافت کرد. پس از فار‌غ‌ التحصیلی، یک کمک‌ هزینه‌ ی صنعتی به ماری اهدا شد تا در مورد تأثیر ذرات ترکیب فولاد در خواص مغناطیسی آن تحقیق کند. هدف نهایی، تدوین روشی برای ساخت آهنرباهای قوی‌ تر بود.

علاقه‌ ی ماری به تحقیق و مطالعه هیچ‌ گاه تمام نمی‌ شد. او در سن ۲۷ سالگی و در سال ۱۸۹۴، مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته‌ ی شیمی نیز دریافت کرد. دلتنگی برای وطن نیز همواره با این دانشمند باهوش همراه بود. او پس از اتمام پروژه‌ی فولاد آهنربایی، برای مدتی به لهستان رفت اما امیدش برای یافتن شغل در این کشور، بی‌ نتیجه ماند. دلیل آن نیز همان محدودیتی بود که سال‌ ها قبل، او را از تحصیل در لهستان باز داشت.

به‌ هرحال ماری به پاریس بازگشت و این بار تصمیم گرفت تا تحصیلات خود را تا مقطع دکتری ادامه دهد. او در سال ۱۸۹۵ و در ۲۸ سالگی با پیر کوری ازدواج کرد. پیر در آن زمان ۳۶ سال داشت. او به‌ تازگی مدرک دکتری را دریافت کرده و به‌ عنوان استاد مشغول به فعالیت شده بود. پیر دانشمندی شناخته شده و قابل احترام بود. او در ۲۱ سالگی به همراه برادرش جک، مفهوم پیزوالکتریسیته را کشف کرد. به‌ علاوه، پیر سابقه‌ ای طولانی در تحقیقات شاخه‌ ی مغناطیس داشت و مفهومی را کشف کرد که امروز به نام نقطه‌ ی کوری شناخته می‌ شود. این نقطه، دمایی است که یک تغییر کوچک در آن، تأثیری بزرگ روی خاصیت مغناطیسی ماده دارد.

کشف پولونیوم و رادیوم

زندگینامه ماری کوری

ماری و پیر تمرکز تحقیقات خود را روی کشف عنصری دیگر در ماده‌ ی معدنی پیچ‌ بلند معطوف کردند. تا پایان سل ۱۸۹۸، پس از تحقیق روی چندین تن از این ماده، آنها دو عنصر شیمیایی جدید را معرفی کردند. اولین عنصر کشف شده پولونیوم نام داشت. ماری، به‌خاطر احترام به وطن خود (Poland)، این نام را برای عنصر جدید انتخاب کرد. این زوج در تحقیقات خود به نتیجه رسیدند که پولونیوم ۳۰۰ برابر بیشتر از اورانیوم، پرتو ساطع می‌کند.

آنها در نتایج تحقیقات نوشتند: ما اعتقاد داریم که ماده‌ ی استخراج شده از پیچ‌ بلند، حاوی فلزی بود که پیش از شناخته شده نبود. خواص تحلیلی این ماده نیز به بیسموت نزدیک است. اگر وجود این فلز جدید تأیید شود، ما نام پولونیوم را به‌ احترام وطن یکی از خودمان، برای آن پیشنهاد می‌ کنیم. دومین عنصری که توسط این زوج کشف شد، رادیوم نام داشت. آنها نام این عنصر را از روی معنی لاتین کلمه‌ ی پرتو (Ray) انتخاب کردند.

خانواده‌ ی کوری به این نتیجه رسیدند که رادیوم، چندین میلیون برابر بیشتر از اورانیوم، رادیواکتیویته دارد. به‌ علاوه آنها کشف کردند که ترکیبات رادیوم، نورانی هستند و همچنین، این ماده منبع گرما نیز هست. در واقع این ماده بدون هیچ واکنش شیمیایی گرمتر از محیط اطراف خود می‌ شود. پیر و ماری در خلال تحقیقات خود، اصطلاح جدیدی را برای آنچه که در حال بررسی‌ اش بودند، انتخاب کردند. رادیواکتیویته یا پرتوافشانی (Radioactivity) اصطلاح مورد نظر آنها بود. پرتوافشانی، فعالیتی بود که عناصری همچون اورانیوم، توریوم، پولونیوم و رادیوم انجام می‌ دادند.

اولین جایزه نوبل

خانواده کوری بهمراه بکرل بخاطر کشفشان در ۱۹۰۳ جایزه نوبل در فیزیک را از آن خود کردند و به این ترتیب توانستند وام هایی را که برای کارهای پژوهشی طولانی خود گرفته بودند، پرداخت کنند.

دومین جایزه نوبل

پیر کوری در ۱۹ آوریل ۱۹۰۶ در ۴۷ سالگی به علت تصادف با درشکه درگذشت. ماری کوری پس از مرگ شوهرش به مطالعات خود ادامه داد و در ۱۹۱۰ موفق به تهیه رادیوم خالص گردید. در این هنگام استاد سوربن و عضو آکادمی طب بود و در ۱۹۱۱ برای دومین بار به دریافت جایزه نوبل نائل شد. ماری کوری به همراه لینوس پاولینگ، جان باردین و فردریک سنگر تنها افرادی هستند که دو بار این جایزه را از آن خود کرده‌اند. ماری کوری نقش اصلی در تأسیس انستیتو رادیوم پاریس در ۱۹۱۲ داشت و تا زمان مرگ مسئول اداره بخش فیزیک-شیمی آن بود.

آشنایی ماری کوری با پیر کوری

زندگینامه ماری کوری

یک سال پس از انجام آزمایش خواص مغناطیسی فولاد ماری به دیدن یک فیزیکدان لهستانی رفت مردی ساکت و سی پنج ساله با ریش کوتاه و موهای آشفته نام او پیر کوری بود که نه سال از ماری بزرگتر بود او نیز در یک خانواده علمی پرورش یافته بود ولی بالعکس پیر کوری در مدرسه کند ذهن بود ولی وقتی روی مسئله‌ ای تمرکز می‌ کرد دیگر غیرقابل کنترل بود و در کارش بینظیر می‌ شد بالاخره آن‌ ها درجشنی که در سالن شهر برگزار شد ازدواج کردند آنها به جای خرید ساعت زنگدار و چراغ خوراک پزی دو دوچرخه خریدند و با آن برای ماه عسل به بریتانی رفتند.

مرگ ماری کوری و میراث ماندگار

ماری کوری در ۴ جولای سال ۱۹۳۴ و در سن ۶۶ سالگی از دنیا رفت. دلیل مرگ او، کم‌ خونی آپلاستیک بود که در مغز استخوان رشد می‌ کند. کارشناسان، تماس با مواد رادیواکتیو را دلیل ایجاد این بیماری در کوری می‌ دانند. دانشمندان کنونی احتیاط بسیار بالایی در تماس با این مواد دارند. اما بزرگانی همچون ماری کوری این احتیاط را نداشتند.

به‌ همین دلیل کتاب‌ ها و یادداشت‌ های او نیز به‌ حدی حاوی مواد رادیواکتیو هستند که در جعبه‌ های مخصوص نگهداری می‌ شوند. ماری کوری در گوستانی در پاریس در کنار همسرش دفن شد. حدود ۶۰ سال بعد و در سال ۱۹۹۵، بقایای اجساد این دو دانشمند بزرگ برای ادای احترام به معبد پانتئون در پاریس منتقل شد. او اولین زنی بود که به‌ خاطر شایستگی‌ های شخصی، افتخار دفن در این محل را پیدا می‌ کرد.

حقایق و دانستنی های جالب در مورد ماری کوری

۱- ماریا، که همه ما امروز او تحت نام (ماری کوری) می شناسیم، فرزند پنجم والدینی بود که هر دو معلم بودند.
۲- با توجه به وضعیت مالی ضعیف خانواده او در دوران کودکی، به عنوان یک معلم خصوصی در خانه ای کار می کرد. در آنجا او عاشق کازمیر زوراسکی پسر خانواده شد و خواست با او ازدواج کند با این حال، خانواده پسر، با توجه به شرایط مالی بد خانواده کوری ازدواج را رد کردند.
۳- در سال ۱۸۸۳، وقتی ماریا از دبیرستان فارغ التحصیل شد، به یک مدال طلا بخاطر تحصیلات ممتاز دست یافت.
۴- در سال ۱۸۹۱ ماریا به پاریس مهاجرت کرد؛ در آنجا، او شروع به تحصیلات خود در دانشگاه پاریس کرد و در نهایت به صورت پاره وقت مشغول انجام کار شد. این نیز، قابل توجه است که گاهی اوقات به دلیل فقر از خرید وعده های غذایی مناسب نیز محروم بود، و از گرسنگی از هوش می رفت با این حال، مصمم به یادگیری، مطالعات خود را متوقف نمی کرد.
۵- در همان هنگام، ماریا تلفظ فرانسه از نام او “ماری” را پذیرفت.
۶- ماری کوری با پیر کوری، که بعدها با وی ازدواج کرد، توسط فیزیکدان لهستانی معرفی شدند. در زمان ملاقات آنها، ماری نیاز به یک آزمایشگاه داشت و فیزیکدان لهستانی معتقد بود که پیر میتواند آزمایشگاهی برای ماری برای ماموریتش فراهم کند.
۷- وقتی این دو نفر (ماری و پیر) شروع به همکاری کردند، احساسشان نسبت به یکدیگر قوی تر شد ، ماری پیشنهاد اولیه ازدواج را رد کرد زیرا می خواست به کشور خود بازگردد و در آنجا کار کند. پیر اعلام کرد که آماده است تا با ماری به لهستان سفر کند و به خاطر زندگی با وی در آنجا زبان فرانسه آموزش دهد در نهایت، آنها در تاریخ ۲۶ ژوئیه ۱۸۹۵ در Sceaux ازدواج کردند.
۸- هنری بکرل در سال ۱۸۹۸ ویژگی های “عجیب و ناشناخته” اورانیوم را کشف کرد ، در آن زمان، ماری تصمیم گرفت تا شروع به تحقیق کند.در طول مطالعات، او متوجه شد که عنصر توریم نیز چنین فعل و انفعالاتی دارد.

زندگینامه ماری کوری۹- پیر، مجذوب و علاقمند به کاری که ماری انجام داد، در اواسط سال ۱۸۹۸ به همسرش پیوست.
۱۰- کشف پولونیوم: هنگامی که ماری کوری متوجه شد که این ماده معدنی که حاوی اورانیوم است، مقدار زیادی رادیواکتیو را از اورانیوم وام می گیرد، وی این عقیده را مطرح کرد که عناصر دیگری که باعث افزایش سطح رادیواکتیویتی می شوند نیز، وجود دارد. ماری کوری شروع به کار بر روی دو ماده معدنی و در نهایت استخراج یک پودر که ۳۳۰ برابر رادیواکتیو از اورانیوم رادیواکتیوتر بود نمود آنها سپس نام لهستان، کشور مادری کوری را بر عنصر پولونیوم گذاشتند.
۱۱- کشف رادیوم: هنگامی که پولونیوم کشف شد، با توجه به مایع باقی مانده جهت فعالیت رادیواکتیویته مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت ؛ آنها بار دیگر از سطح بالای رادیواکتیو مایع در دسترس استفاده کردند و به سرعت، شروع به کار برروی ترکیب کردند تا عنصر دیگری را که باعث ایجاد رادیواکتیو شد، پیدا کنند. کار خسته کننده آنها، نتیجه ی بسیار خوبی را به ارمغان آورد و آنها رادیوم را کشف کردند.
۱۲- ماری برای تحصیل در دانشگاه کراکوف لهستان درخواست کرد اما زن بودن او باعث شد وی را نادیده بگیرند. ماری کوری می گوید:نباید فراموش کنیم که وقتی رادیوم کشف شد، هیچکس نمی دانست که در درمان بیماری ها مفید خواهد بود بخاطر علاقه خالصش، وی این تحقیقات را انجام نمود و این ثابت می کند که، در کار علمی نباید منافع شخصی در نظر گرفته شود چرا که زیبایی علم در این است که باید برای خودش انجام شود، پس همیشه این شانس وجود دارد که یک کشف علمی ممکن است مثل رادیوم برای انسان بشری مفید واقع شود.
۱۳- این زن و شوهر آزمایشگاه مجهز و توسعه یافته ای نداشتند. آنها از آلونک آزمایشگاهی که در کنار دانشکده فیزیک و شیمی ساخته بودند، استفاده کردند. انباری با تهویه نامناسب و حتی ضد آب هم نبود.
۱۴- ماری کوری یک نمونه از رادیوم را در کنار تختش به عنوان چراغ خواب، نگهداری می کرد.
۱۵- کوری، غافل از این واقعیت که عناصر رادیواکتیو در تمام طول زمان به کار گرفته شده و بر روی آنها کار می کردند، به آنها آسیب می رساند از دنیا رفت حتی یادداشت هایی که در آن زمان جمع آوری شده بود و مقالاتی که نوشته شده بودند، به رادیواکتیو آلوده شده اند. آنها در جعبه های سربی گذاشته شده و نگهداری می شوند و زمانی که به آنها ارجاع داده می شود، آنها با بیشترین دقت و توجه مورد استفاده قرار می گیرند.
۱۶- در سال ۱۹۰۶، پیر کوری در اثر تصادف جاده ای فوت کرد. این حادثه ماری کوری را تکان داد؛ با این حال، عزم و تصمیم او برای ادامه کار خود در فیزیک و شیمی،به ادامه کار وامی داشت.
۱۷- در کنفرانس معتبر دعوت اسلووری در سال ۱۹۱۱، ماری کوری تنها زن دعوت شده از ۲۴ عضو بود ،انشتین نیز در این کنفرانس یکی از شرکت کنندگان کنفرانس بود.
۱۸- آلبرت انیشتین، ماری را که در کنفرانسی اسلووری در سال ۱۹۱۱ ملاقات کرد، نامه ای به او داد که او را در طول سختی بخاطر تسلیم نشدن در برابر عموم مردم تشویق کرد. یک کپی از نامه آلبرت انیشتین موجود است، درباره استفاده ماری کوری از دستگاههای اشعه ایکس در طول جنگ جهانی اول، افتخار فرانسه، علت مرگ و…
۱۹- ماری کوری، واحدهای اشعه ایکس را ایجاد کرد، که در درمان بیش از یک میلیون سرباز در جنگ جهانی اول مفید بود او کابین اشعه ایکس درست کرد و همچنین دستگاه های اشعه ایکس قابل جابجایی را پیاده سازی کرد؛ این واحدها، به عنوان کوری کوچک شناخته شده اند.

زندگینامه ماری کوری۲۰- ماری کوری پس از ۲۵ سال از کشف رادیوم، از دولت فرانسه حقوق دریافت کرد؛ او فرم های دیگر کمک های مالی که برایش در دسترس بود، متوقف نمود.
۲۱- دختر ماری کوری، ایرنه جولیوت کوری، همچنین در سال ۱۹۳۵ جایزه نوبل شیمی را به همراه شوهرش به دست آورد.
۲۲- پول چیزی نبود که در زندگی این زوج اهمیت چندانی داشته باشد آنها فقط به اندازه رفع نیازهای خود پول نیاز داشتند، آنها همچنین تصمیم گرفتند که به خاطر جامعه علمی فرآیند انحلال رادیوم را ثبت نکنند؛ این دو ،اغلب جوایز و مدال ها را رد کردند.
۲۳- ماری، بسیار از خودگذشته بود بطوریکه که انیشتین در مورد او گفت که او احتمالا تنها کسی بود که شهرت و پول نمی توانسته فاسدش کند.
۲۴- در سال ۱۸۹۸، پس از کشف رادیوم، خانم و آقای کوری، پروسه استخراج این اختراع را دنبال نکردند؛ اما خیلی زود، رادیوم مسئله جذابی برای بسیاری از تجار و صنعتگران شد و هزینه یک گرم از این ماده سبز درخشان به صدهزار دلار رسید. نکته شگفت انگیز این است، ماری کوری نمی توانست از این ماده بیشتر از آن مقداری که خودش کشف کرده بود در آن زمان، خریداری کند.
۲۵- با تلاش های زیادی که در زمینه فیزیک داشت، کوری در سال ۱۹۰۳ جایزه نوبل را دریافت کرد، در ابتدا نامش در لیست قرار نگرفت تقریبا به این دلیل که هیچ زن قبل از آن جایزه نوبل را بدست نیاورده بود، کمیته جایزه نوبل تمایلی به ارائه جایزه ماری کوری نداشت.با این حال، هنگامی که پیر از وضعیت مطلع شد، درخواست کرد که کمیته از همسرش تقدیر کند.
۲۶- یکی دیگر از واقعیت های شگفت آور که به شخصیت و تفکر ماری می پردازد، این است که او سعی کرد مدال طلای جایزه نوبل خود را که به خاطر کمک به تلاش های صلح جویانه زمان جنگ جهانی اول دریافت کرد به فروش برساند؛ با این حال، بانک ملی فرانسه حاضر به پذیرش مدال نبود.
۲۷- ماری کوری، نشان برجسته لوژیون دونور فرانسه، را که به وی اعطا شده بود مودبانه رد کرد، این جایزه توسط ناپلئون بناپارت و در جهت به رسمیت شناختن دستاوردهای برجسته مردم در خدمت فرانسه بنیاد گذاشته شده بود.
۲۸- ماری کوری در اثر کم خونی آپلاستیک، جان خود را از دست داد که می تواند به علت قرار گرفتن در معرض تابش طولانی مدت رادیواکتیویه باشد.
۲۹- او تنها کسی است که دو جایزه نوبل فیزیک و شیمی را بدست آورده است.
۳۰- او اولین زن بود که جایزه نوبل را به دست آورد.
۳۱- همچنین اولین فرد در تاریخ است که، جایزه نوبل را در دو علم مختلف (فیزیک-۱۹۰۳ و شیمی-۱۹۱۱) به دست آورد. و تنها شخص دیگری که در دو رشته جایزه نوبل دریافت کرد لینوس پائینینگ است. او در سال ۱۹۵۴ به جایزه نوبل شیمی و در سال ۱۹۶۲ صلح نوبل را دست یافت.
۳۲- ماری کوری و دخترش ایرنه، تنها مادر و دختری هستند که هر دو برنده جایزه نوبل هستند.
۳۳- او اولین زن استاد دانشگاه پاریس بود و همچنین اولین زن برای دریافت دکترا از یک دانشگاه فرانسوی بود.
۳۴- در ۲۰ مه ۱۹۲۱، وارن جرج هاردینگ، رئیس جمهور آمریکا، او را به کاخ سفید دعوت کرد ،تا یک گرم رادیوم جمع آوری شده در ایالات متحده به وی ارائه دهد. بودجه برای خرید یک گرم رادیوم، که هزینه آن صد هزار دلار بود، که در طول یک سال توسط زنان آمریکایی جمع آوری شد.

چکیده
ماریا اسکلودوسکا کوری شناخته شده با نام ماری کوری فیزیکدان و شیمی‌دان لهستانی – فرانسوی بود. وی در ۷ نوامبر ۱۸۶۷ در ورشو پایتخت لهستان متولد شد. در ۱۸۹۳ لیسانس خود را در رشته فیزیک دریافت کرد و تنها یک سال بعد در رشته ریاضیات نیز موفق به اخذ لیسانس گردید. ماری کوری نخستین زنی است که برنده جایزه نوبل شد. او همچنین اولین دانشمند و تنها زنی است که دو بار جایزه علمی نوبل دریافت کرده‌ است و تنها فردی است که دو جایزه نوبل را در دو رشته مختلف کسب کرده‌ است. او ابتدا این جایزه را در رشته فیزیک در ۱۹۰۳ و سپس در رشته شیمی در ۱۹۱۱ دریافت کرد.

موفقیت‌ های وی شامل نظریه رادیواکتیویته (اصطلاحی که خودش ابداع و باب کرد)، روش‌ هایی برای جداسازی ایزوتوپ و کشف دو عنصر، پولونیم و رادیوم است. ماری کوری در ۴ جولای سال ۱۹۳۴ و در سن ۶۶ سالگی به دلیل کم خونی آپلاستیک از دنیا رفت. از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید