زندگینامه مارتین لوتر کینگ

زندگینامه مارتین لوتر کینگ

زندگینامه مارتین لوتر کینگ

مارتین لوتر کینگ رهبر جنبش حقوق مدنی آمریکایی‌ های آفریقایی‌ تبار بود. با ما همراه باشید تا شما را با زندگینامه این مرد بزرگ آشنا کنیم.

مارتین لوتر کینگ جونیور‏ در ۱۵ ژانویه ۱۹۲۹ و در در یک خانواده متوسط در آتلانتا جورجیا به دنیا آمد. پدر و پدربزرگ وی از رهبران فرقه باپتیست (تعمیدگرا) بودند و همین تمایلات مذهبی موجب ادامه تحصیل وی در رشته علوم دینی شد. او در ایالتی رشد کرد که سخت گرفتار جداسازی نژادی بود. او هم تحصیلات سکولار و هم مذهبی داشت و در سال ۱۹۵۵ دکترای خود را در رشته الهیات از دانشگاه بوستون گرفت.

در سال ۱۹۵۴ اندکی پس از آن که به عنوان کشیش در کلیسای باپتیست در خیابان دکستر در مونتگمری آلاباما مشغول به کار شد. مارتین لوتر کینگ جونیور، رهبر جنبش برابری خواهی و مبارزه بر علیه نژاد پرستی در آمریکا بود، او امروز الگوی بسیاری از جوانان سیاه پوست در سراسر دنیاست. مبارزه مدنی در مونتگمری، کینگ را در کانون جنبش فعالین حقوق مدنی قرار داد. دکتر مارتین لوترکینگ کشیش باپتیست آموزش دیده ای بود که می کوشید تا سطح آگاهی عمومی در مورد نژادپرستی را بالا برد و بدین وسیله بتواند به تبعیض نژادی و جداسازی نژادی در ایالات متحده پایان دهد.

در حالی که هدف اصلی او برابری نژادی بود، وی در ابتدا هدف های کوچک تری را انتخاب کرد و مبارزات ریشه ای محلی برای برابری حقوق آمریکایی های آفریقایی تبار را سازمان داد. در سال ۱۹۵۵ او فعالانه در نخستین مبارزه مهم برای حقوق مدنی در مونتگمری آلاباما شرکت کرد. جایی که جداسازی نژادی در اتوبوس ها وجود داشت. در یکی از رویدادها رزا پارکس، یک زن آمریکایی آفریقایی تبار، که حاضر نشده بود جایش را در وسط اتوبوس به مرد سفید پوستی بدهد،به جرم نافرمانی مدنی بازداشت شد. بازداشت پارکس تاکتیکی هماهنگ شده برای سازمان دهی یک جنبش ریشه ای بود که موفق شد اتوبوس رانی مونتگمری را بایکوت نماید.

لوترکینگ پارکس را به خاطر اعتبار خوب در جامعه سیاهان و وضعیت شغل و تاهل او به عنوان چهره اصلی این مبارزه برگزیده بود . قبلا در سال ۱۹۵۵ “کلودت کلوین” دختر جوان سیاه پوست ۱۵ ساله ای به همین جرم بازداشت شده بود ولی کینگ و هم رزمان حقوق مدنی اش او را چهره موثری برای مبارزه حقوق مدنی تشخیص ندادند. رزا پارکس چهره ای بود که کینگ می خواست او را به عنوان نماد مبارزه مدنی به دنیا نشان دهد و این تاکتیکی بسیار حیاتی برای مبارزات محلی بود.

زندانی بودن پارکس به عنوان قربانی تبعیض نژادی، کینگ را قادر ساخت که عکس العمل بسیار مناسبی را در سراسر جامعه گسترش دهد. او جامعه آفریقایی تباران آمریکا را بسیج کرد که حمل و نقل عمومی مونتگمری را بایکوت نموده و خواستار برابری نژاد ی در سیستم حمل ونقل عمومی شوند. پس از یک سال بایکوت، دادگاه منطقه ای ایالت متحده آمریکا، در پرونده” برودر علیه گیل” جداسازی نژادی در اتوبوس های مونتگمری را منع کرد. از بسیاری جهات، بایکوت اتوبوس رانی مونتگمری سبب خیزش جنبشی ملی برای از بین بردن تبعیض نژادی شد. کینگ این جنبش را رهبری می کرد.

مبارزه مارتین لوتر کینگ با تبعیض نژادی

زندگینامه مارتین لوتر کینگ

درپی بازداشت رزا پارکس، زن سیاهپوستی که با بلند نشدن از روی صندلی یک اتوبوس عمومی برای یک سفیدپوست زندانی شد، کینگ جوان رهبری جنبش تحریم سیاهپوستان را برعهده گرفت و به‌ عنوان یک فعال مبارزه با تبعیض نژادی در سرتاسر ایالات متحده آمریکا شهرت یافت. در سال ۱۹۵۷ به‌همراه ۶۰ رهبر سیاهپوست دیگر سازمانی را بنیان گذاشت که بعدها به کنفرانس رهبران مسیحی جنوب شناخته شد. وی در مبارزه علیه نژادپرستی از تعالیم مسیح، آبراهام لینکلن و ماهاتما گاندی پیروی می‌کرد.

مارتین لوتر کینگ و جایزه صلح نوبل

موفقیت مبارزه در مونتگمری، سبب شد که کینگ و هم رزمان آمریکایی آفریقایی تبارش برای حقوق مدنی، در سال ۱۹۵۷، “کنفرانس رهبری مسیحی های جنوب” را تشکیل دهند که هدف آن استفاده از ارزش های اخلاقی و قدرت سازمان دهی کلیساهای جنوب، به منظور اصلاحات در حقوق مدنی، با بهره گیری از شیوه مبارزات بی خشونت بود. کینگ به عنوان رهبر “کنفرانس مسیحی های جنوب” دست به سازمان دهی مبارزات محلی برای از بین بردن جداسازی در ایالت جنوبی مثل آلاباما، جورجیا و فلوریدا وشهرهای جنوبی مانند آلبانی، بیرمنگام و سنت آگوستین زد که آیینه تمام نمایی از مبارزات مونتگمری بود.

در هر کدام از این شهرها، کینگ و کنفرانس مسیحی ها دنبال هدف های مشخصی بودند: مبارزه با جدا سازی نژادی در مکان های ویژه، مانند رستوران ها، اتوبوس ها، مدارس و فروشگاه ها. علی رغم قدرت غیر قابل مقایسه پلیس و مقامات محلی که سال ها سیاست های جداسازی نژادی را نهادینه کرده بودند، تاکتیک های بی خشونت کینگ در فعالیت های مدنی سبب شد که مسئله جداسازی نژادی در سطح ملی مطرح شود.

جلب توجه همگانی به مسئله جداسازی نژادی سبب شد که کینگ به عنوان اصلی ترین سازمان دهنده آکسیون معروف به ” شش بزرگ” در راهپیمایی معروف ۱۹۶۳ واشنگتن درآید. کینگ ودوستانش دراین آکسیون خواستار عدالت اقتصادی برای همه آمریکایی ها شدند. این راه پیمایی فرصت بزرگی برای آن ها بود تا نگرانی ونارضایتی های خود را در پایتخت به نمایش بگذارند که این امر در سخنرانی معروف کینگ، “من رویایی دارم” نمود کاملی یافته است. راه پیمایی واشنگتن نه تنها به تصویب قوانین مهمی در زمینه حقوق مدنی انجامید بلکه به او فرصت داد که به مسائل دیگر حقوق بشری مانند فقر و حقوق کارگران نیز بپردازد.

دکتر لوتر کینگ در این سخنرانی، که در آن عبارت «رویایی دارم» تکرار می‌شد، درباره آرزوی خود سخن گفت و ابراز امیدواری کرد که زمانی آمریکا طبق مرام و آرمان خویش زندگی کند و تحقق مساوات و برابری ذاتی انسان‌ها را به چشم ببیند. مارتین لوتر کینگ در سال ۱۹۶۳ به‏‏ عنوان مرد سال ازسوی مجله تایم برگزیده شد و در سال ۱۹۶۴ به‌ عنوان جوان‌ ترین فرد جایزه صلح نوبل را دریافت کرد. اوج فعالیت‌های مبارزاتی مارتین لوتر کینگ در دهه ۱۹۶۰ و برای تصویب قانون حقوق مدنی بود.

درگذشت مارتین لوتر کینگ

در شب ۴ آوریل سال ۱۹۶۸ میلادی، مارتین لوتر کینگ، کشیش سیاه‌ پوست و نماد مقاومت سیاهان آمریکا علیه تبعیض نژادی، در شهر ممفیس ایالت تنسی مورد سوءقصد قرار گرفت و به قتل رسید. پس از آن “رای” سفید پوست که قاتل وی معرفی شد، به ۹۹ سال حبس محکوم شد. رای در مارس ۱۹۶۹ به زندان افتاد و تقریبا سه دهه بعد و در ۱۹۹۸ در زندان درگذشت.

روز مارتین لوتر کینگ

زندگینامه مارتین لوتر کینگ

تصویری از مارتین لوتر کینگ در روز راهپیمایی به سوی واشینگتن برای کار و آزادی. وی در این راهپیمایی یک سخنرانی ۱۷ دقیقه‌ای به نام من رویایی دارم داشت که شهرت بالایی دارد. رویایی دارم از مهم‌ترین و مشهورترین سخنرانی‌ها در تاریخ آمریکا به‌ شمار می‌آید. در سال ۱۹۸۶ مقرر شد برای بزرگداشت یاد وی در ایالات متحده آمریکا سومین دوشنبه ماه ژانویه تعطیل رسمی اعلام شود.

این روز با نام رسمی زاد روز مارتین لوتر کینگ جونیور یکی از تعطیلات رسمی سراسری فدرال در ایالات متحده است که به مناسبت سالروز تولد مارتین لوتر کینگ جونیور در سومین دوشنبه ماه ژانویه هر سال در نظر گرفته شده که تقریبا مصادف است با پانزدهم ژانویه (برابر با بیست و پنجم دی ماه)، زاد روز مارتین لوتر کینگ رهبر جنبش مدنی سیاهان آمریکا. این روز به یادآوری و تجلیل از زندگی و دست‌آوردهای مارتین لوتر کینگ اختصاص دارد و در تقویم ایالات متحد آمریکا یکی از روزهای تعطیل رسمی سال است و همه ایالت‌های آمریکا آن را به رسمیت می‌ شناسند.

در این روز مردم، مارتین لوتر کینگ و خدمت او را پاس می‌ دارند و یادبود او را با انجام مراسم و برنامه‌ های گسترده برپا می‌ کنند. بسیاری از مدارس آمریکا این روز را صرف آموختن زندگی و آرا و فعالیت‌ های مارتین لوتر کینگ به دانش آموزان، از دوره ابتدایی تا دبیرستان می‌کنند و در سال‌ های اخیر با قرار دادن پسوند «خدمت» به عنوان این روز، نهاد قانونگذاری آمریکا، آمریکایی‌ ها را تشویق می‌ کند که در این روز بخشی از وقت خود را به صورت داوطلبانه در اختیار گروه‌ های فعال مدنی قرار دهند.

چکیده

مارتین لوتر کینگ رهبر پرنفوذ جنبش مسالمت آمیز حمایت از حقوق مدنی آمریکاست که فعالیت‌ هایش به تغییر قوانین تبعیض‌ آمیز نژادی در قوانین فدرال و قوانین ایالتی انجامید. مردم جهان او را به عنوان قهرمان مبارزه با تبعیض نژادی می‌ شناسند. مبارزه‌ ای که برای پایان دادن به جداسازی نژادی در وسایل نقلیه عمومی در مونتگمری آلاباما آغاز شد و با تلاش برای دست یابی به برابری نژادی در آمریکا ادامه یافت. از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید