زندگینامه مادر ترزا

زندگینامه مادر ترزا

زندگینامه مادر ترزا

نام مادر ترزا، همواره به عنوان نمادی از مهربانی و حمایت از فقرا در سرتاسر جهان شناخته شده است. فردی که تمام زندگی خود را صرف نیکوکاری و مبارزه با فقر کرد و امروزه الهام بخش افراد بسیاری برای انجام کارهای خیرخواهانه و فعالیت های بشردوستانه است. با ما همراه باشید تا شما را با زندگینامه این راهبه آشنا کنیم.

اگنس گونجا بویاجیو در سال ۱۹۱۰ متولد گشت. او کوچکترین فرزند خانواده بود. پدرش که در مسائل سیاسی آلبانی درگیر بود در ۱۹۱۹ یعنی زمانی که او ۹ سال داشت درگذشت. پس از مرگ پدر، مادرش او را بر اساس تعالیم کلیسای کاتولیک آموزش داد. اگنس از همان ابتدا مجذوب داستان‌ هایی در مورد زندگی مبلغین و خدمات آن‌ ها بود. در دوازده سالگی متقاعد شده بود که باید عمر خود را صرف یک زندگی معنوی بکند. در ۱۸ سالگی خانه را ترک و به عضویت گروه خواهران لورتو درآمد و دیگر هرگز مادر و خواهرش را ندید.

آگنس در ابتدا برای یادگیری زبان انگلیسی به لورتو ابی در راتفارنهام ایرلند رفت. زیرا خواهران لورتو از زبان انگلیسی برای آموزش به کودکان در هند استفاده می‌ کردند. او در سال ۱۹۲۹ وارد هند شد و مراحل کارآموزی خود را در دارجلینگ آغاز کرد. او در ۲۴ می ۱۹۳۱ به عنوان یک راهبه قسم یاد کرد و نام ترزا را از ترزا اهل آویلا، راهبه اسپانیایی و بنیانگذار یکی از جریان‌ های رهبانیت و خدمات خیرخواهانه داشت برای خود برگزید. او مراسم قسم خود را به عنوان راهبه به صورت رسمی در ۱۴ می ۱۹۳۷ هنگامی که به عنوان معلم در یکی از مدرسه‌ های صومعه لورتو در شرق کلکته مشغول به تدریس بود به جای آورد. هر چند که ترزا از آموزش دادن لذت می‌برد اما فقر گسترده حاکم بر کلکته به شدت او را آزار می‌داد.

مادر ترزا و جایزه صلح نوبل

بر اساس بسیاری از منابع، مادر ترزا موفق به کسب بیش از ۱۰۰ جایزه جداگانه برای فعالیت های خود شد اما مهم ترین جایزه او صلح نوبل است که آن را در سال ۱۹۷۹ دریافت کرد. ترزا از شرکت در ضیافت سنتی نوبل که به صورت یک جشن برگزار می شد و بیشتر دریافت کنندگان این جایزه را میزبانی می کرد خودداری کرد و بر اهدای مبلغ ۱۹۲ هزار دلار هزینه این جشن به موسسات خیریه به منظور کمک به فقرایی که در میانشان زندگی می کرد اصرار ورزید.

مادر ترزا و رابطه اش با خدا

زندگینامه مادر ترزا

مادر ترزا و خواهران راهبه‌ ای که در نظام او خدمت می‌ کنند، جامعه دعا هستند. آنان صبح زود دعا می‌ کنند؛ روز را نیز با دعا به پایان می‌ برند. آنها همه جا دعا می‌ کنند، موقع کار، در خیابان‌، … برای مادر ترزا ثمرات روحانی از دعا حاصل می‌ شود. او گفته است‌:‌ ” هر آنچه که ما می‌ کنیم‌، همه ثمره دعا است‌، دعایی که ما را با مسیح یک می‌ سازد.”

مادر ترزا ایمان داشت که اگر خدا اجازه داده تا او درماندگان و محتاجان را خدمت کند، به این علت بوده که او وجود خود را در دعا تماما به خدا داده بوده است‌. او گفته است‌:‌ “شاگرد باید خود را به خدا تسلیم کند تا دریابد که خدا از او چه می‌ خواهد، نه اینکه خودش چه می‌ خواهد. وقتی با اراده آزاد، خود را به خدا تسلیم کنیم‌، او ما را وسیله‌ ای خواهد ساخت در دستهای خودش برای خدمت به دیگران‌. آنگاه ما همچون مدادی در دستهای او خواهیم بود.”

آنقدر محبت کنید که بیش از آن دیگر برایتان سخت باشد. این محبت مسیحی است‌. او به خواهران هم‌ خدمت خود توصیه می‌ کرد که در آن واحد فقط به یک نفر خدمت و محبت کنند. او طوری طرف مقابل خود را محبت می‌ کرد که شخص می‌ پنداشت تنها کسی است در دنیا که مورد محبت او است‌. این محبت در خانه آغاز می‌شود؛ از آنجا باید به نیازمندان و دردمندان جامعه سرایت کند. “برای آنکه محبتتان واقعی باشد، باید مسیح را در همه ببینید و هیچگاه ثانیه‌ ای از وقت خود را بی‌ ثمر با برای امور زشت هدر ندهید.”

گفته‌ های برجسته مادر ترزا

۱- محبت واقعی اندازه نمی‌ گیرد؛ فقط می‌دهد.
۲- چیزهای کوچک واقعا کوچک هستند، اما امین بودن در چیزهای کوچک چیز بزرگی است‌.
۳- برهنگی فقط بستگی به یک تکه پارچه ندارد. برهنگی یعنی بی‌ توجهی به انسانیت و و شرافت انسانی و شخصیت انسانها.
۴- به‌ دیگران آنقدر بدهید که به خودتان فشار بیاید.
۵- کارهای بزرگ از دست ما بر نمی‌ آید؛ اما می‌ توانیم با عشقی عظیم‌، کارهای کوچکی انجام دهیم‌.
۶- اگر دعا کنیم‌، ایمان خواهیم داشت‌؛ اگر ایمان داشته باشیم‌، محبت خواهیم نمود؛ اگر محبت کنیم‌، خدمت نیز خواهیم کرد.

بیماری و مرگ مادر ترزا

زندگینامه مادر ترزا

مادر ترزا در سال ۱۹۸۳ در رم هنگامی که قصد دیدار با پاپ را داشت دچار یک سکته قلبی شد. پس از دومین حمله قلبی وی یک ضربان‌ ساز دریافت نمود. در ۱۹۹۱ پس از جدال با بیماری سینه‌ پهلو در مکزیک او دچار مشکلات قلبی بیشتر شد. به او پیشنهاد شد تا از مقام خود به عنوان مدیر امور خیریه کناره‌ گیری کند. اما راهبه‌ های گروه‌ های مذهبی در جلسه‌ ای سری رای به باقی‌ ماندن او در سمت خود دادند. مادر ترزا تصمیم آنان را مبنی بر باقی‌ ماندن در سمت خود پذیرفت.

در آوریل ۱۹۹۶ مادر ترزا در سانحه‌ ای به زمین‌خورد و استخوان ترقوه اش شکست. در ماه اگوست همان سال او به بیماری مالاریا دچار شد و بطن چپ قلب خود را از دست داد. با وجود عمل قلب واضح بود که وضع جسمانی وی رو به وخامت گذارد. هنگامی که بیماری او شدت گرفت و مجبور به بستری شد در خواست نمود تا همانند بقیه مردم عادی در بیمارستانی در کالیفرنیا مورد معالجه قرار گیرد. اسقف اعظم کلکته به کشیشان دستور داد تا بر روی مادر ترزا مراسم جن‌ گیری انجام گیرد زیرا که تصور می‌کرد او مورد حمله شیطان قرار گرفته‌ است.

مادر ترزا در ۱۳ مارس ۱۹۹۷ از مقام خود استعفا کرد و در ۵ سپتامبر همان سال زندگی را بدرود گفت. هنگام مرگ امور خیریه دارای بیش از چهار هزار راهبه و در ۱۲۳ کشور جهان مبلغ داشت. دولت هند به منظور قدردانی از زحمات مادر ترزا برای او مراسم رسمی ویژه‌ ای به عمل آورد.

فیلمی در مورد مادر ترزا

زندگینامه مادر ترزا

فیلم سینمایی «نامه» براساس داستان زندگی «ترزا» در حال ساخت است که ۵ سپتامبر همزمان با سالروز درگذشت او در آمریکا به نمایش درخواهد آمد. براساس این گزارش، فیلم سینمایی «نامه» به‌ کارگردانی و تهیه‌کنندگی «ویلیام رید» و با بازی «جولیت استیونسون»، «مکس فون سیدو» و «روتگر هوئر» در حال اتمام است.

این فیلم که تصویرگر داستان زندگی «ترزا»، راهبه خیر آلبانیایی است، قرار است ۵ سپتامبر همزمان با سالروز درگذشت او در آمریکا به نمایش درآید. بخش‌های اولیه فیلم «نامه» در هند و انگلستان فیلمبرداری شد و زندگی «ترزا» را طی ۵۰ سال و در چهارچوب نامه‌ هایی که به صمیمی‌ترین دوست و مشاورش در امور روحانی که یک پدر روحانی بود به تصویر می‌ کشد.

چکیده
اگنس گونکسا بوجاکسیو معروف به مادر ترزا در ۲۷ اوت ۱۹۱۰ در اسکوپیه یوگسلاوی بدنیا آمد. مادر ترزا به خاطر خدمات انسان‌ دوستانه‌ اش سال ۱۹۷۹، جایزه صلح نوبل را به خود اختصاص داد و در سال ۲۰۰۳ از طرف پاپ ژان‌ پل دوم آمرزیده شناخته شد. در ۵ سپتامبر ۱۹۹۷زندگی را بدرود گفت. هنگام مرگ امور خیریه دارای بیش از چهار هزار راهبه و در ۱۲۳ کشور جهان مبلغ داشت. دولت هند به منظور قدردانی از زحمات مادر ترزا برای او مراسم رسمی ویژه ای به عمل اورد. امیدواریم از زندگینامه این راهبه خیر و انسان دوست لذت برده باشید.

پاسخ دهید