زندگینامه شکسپیر

زندگینامه شکسپیر

ویلیام شکسپیر نامی آشنا و ماندگار در تاریخ ادبیات جهان می‌ باشد. این نویسنده و شاعر انگلیسی که به جرات می‌ توان او را برترین نمایشنامه‌ نویس تا حال حاضر دانست، فرد بسیار تاثیرگذاری بر دنیای پیرامونش بوده است. به گونه‌ ای که حیطه‌های ادبیات، فرهنگ، هنر و تئاتر معاصرش در حد چشمگیری تاثیرپذیرفته از افکار و آثار این نویسنده بوده است. او با عنوان شاعر ملی انگلستان نیز شناخته می‌ شود. با ما همراه باشید تا شما را با زندگینامه و آثار این نویسنده و شاعر بزرگ آشنا کنیم.

کودکی و جوانی شکسپیر

ویلیام متولد ۲۶ آوریل سال ۱۵۶۴، سومین فرزند جان شکسپیر، تاجر چرم و ماری آردن در یک خانواده ۸ نفره بوده است. شکسپیر دو خواهر بزرگتر و سه برادر کوچکتر از خود به نام های گیلبرت، ریچارد و ادموند داشت. گفته می ­‌شود که قبل از تولد ویلیام، پدرش تاجری موفق بوده اما در دهه ۱۵۷۰ بود که ثروتش به شدت کاهش یافت و مشکلات مالی شدیدی پیدا کرد. سوابق بسیار اندکی در مورد دوران کودکی ویلیام وجود دارد. هیچ‌ یک از آن‌ها راجع به دوران تحصیلی او اطلاع دقیقی به ما نمی‌ دهند.

مورخان بر این باور هستند که به احتمال زیاد، شکسپیر به مدرسه جدید شاه در استراتفورد می‌رفته و در آنجا خواندن، نوشتن و ادبیات باستانی روم و یونان را آموخته و حتما به این دلیل که فرزند یک مقام عالی‌ رتبه بوده، مشمول آموزش رایگان بوده است. ویلیام شکسپیر در ۲۸ نوامبر سال ۱۵۸۲ با دختری به نام آنه هاثوی در روچستر، ایالت کانتربری ازدواج کرد. در زمان ازدواج، ویلیام ۱۸ ساله و آنه ۲۶ ساله بود و خیلی زود باردار شد.

فرزند اول این زوج دختری به نام سوزانا بود که در ۲۶ می ۱۵۸۳ متولد شد و دو سال بعد و در دوم فوریه سال ۱۵۸۵، صاحب یک جفت دوقلوی دختر و پسر به نام‌های همنت و جودیت شدند. همنت در سن ۱۱ سالگی و به دلایل نامعلوم از دنیا رفت. پس از تولد دوقلوها تا ۷ سال بعد از آن هیچ اطلاعاتی درباره شکسپیر در دسترس نیست. مورخان این دوران را “سال‌ های گمشده” می‌­نامند و گمانه‌ زنی‌ ­های زیادی درباره آنچه در این دوران اتفاق افتاده انجام می‌ دهند.

سبک نگارش شکسپیر

نخستین نمایش‌ نامه‌ های شکسپیر به سبک مرسوم آن دوران و با به‌ کارگیری استعاره‌ ها و عبارات لفظی سنگین و استادانه نوشته می‌شد که به طور طبیعی با طرح داستان‌ها و شخصیت‌ های نمایش‌ نامه‌ های او هم‌ تراز نبود. اما از آنجایی که شکسپیر نویسنده‌ ای خلاق بود، اهداف خود را با سبک نوشتاری سنتی آن دوران تطبیق داد و جریان تازه‌ ای را در ادبیات راه اندازی کرد.

از زمان شکسپیر تا به امروز، آثار او در شهرها و روستاهای بی‌ شماری به اجرا در آمده‌ اند با این حال؛ داستان زندگی خود او هنوز مانند رازی سربسته باقی مانده است. در رابطه با زندگی شکسپیر دو منبع اصلی وجود دارد که مورخان با استناد به این دو منبع، طرح کلی زندگی او را ترسیم نموده‌اند. یکی آثار هنری، نمایش‌ نامه‌ ها، شعرها و غزلیات شکسپیر و دیگری اسناد رسمی کلیساها و پرونده‌ های بایگانی شده دادگاه‌ ها. با این‌ حال، تنها شرح مختصری از وقایع خاص زندگی او در دسترس است.

مهم ترین نمایشنامه‌ های شکسپیر

زندگینامه شکسپیر

۱- حکایت زمستان
۲- درد بیهوده عشق
۳- اتللو
۴- مکبث
۵- سیمبلین
۶- هر طور که شما دوست دارید
۷- همسران خوش ویندزور
۸- ژولیوس سزار
۹- قیاس برای قیاس
۱۰- ریچارد سوم
۱۱- هملت
۱۲- طوفان
۱۳- تجاوز به لوکرسیا
۱۴- خوش است آنچه هست پایانش خوش
۱۵- رومئو و ژولیت
۱۶- شاه لیر
۱۷- تاجر ونیزی
۱۸- رویای شب نیمه تابستان
۱۹- هنری ششم
۲۰- دو نجیب‌ زاده ورونایی
۲۱- تیتوس آندرونیکوس
۲۲- کینگ جان
۲۳- هنری چهارم
۲۴- رام کردن زن سرکش
۲۵- کمدی اشتباهات
۲۶- هیاهوی بسیار برای هیچ
۲۷- هنری پنجم (نمایش‌نامه)
۲۸- تروئیلوس و کریسدا
۲۹- آنتونیوس و کلئوپاترا
۳۰- تیمون آتنی
۳۱- پریکلس
۳۲- کوریولانوس
۳۳- هنری هشتم

اشعار غنایی شکسپیر نیز از شاهکارهای شعر و ادبیات انگلیسی است. از آن جمله می‌ توان به منظومه‌ های زیر اشاره کرد:

۱- مجموعه غزلیات شکسپیر
۲- ونوس و آدونیس
۳- زائر پرشور

زندگی خصوصی و ازدواج شکسپیر

ویلیام شکسپیر در ۲۸ نوامبر سال ۱۵۸۲ با دختری به نام آنه هاثوی در روچستر، ایالت کانتربری ازدواج کرد. در زمان ازدواج، ویلیام ۱۸ ساله و آنه ۲۶ ساله و باردار بوده است. فرزند اول این زوج دختری به نام سوزانا بود که در ۲۶ می ۱۵۸۳ متولد شد و دو سال بعد و در دوم فوریه سال ۱۵۸۵، صاحب یک جفت دوقلوی دختر و پسر به نام‌ های همنت و جودیت شدند. همنت در سن ۱۱ سالگی و به دلایل نامعلوم از دنیا رفت. از بعد از تولد دوقلوها تا ۷ سال بعد از آن هیچ اطلاعاتی در باره شکسپیر در دسترس نیست. مورخان این دوران را به نام “سال‌ های گمشده” خطاب می‌ کنند و گمانه زنی های زیادی درباره آنچه در این دوران اتفاق افتاده انجام می‌ دهند.

درگذشت شکسپیر

زندگینامه شکسپیر

ویلیام شکسپیر در روز ۲۳ آوریل ۱۶۱۶ میلادی در پنجاه و دو سالگی درگذشت. جسدش را دو روز بعد در کلیسای مقدس ترینیتی به خاک سپردند. او حتی قطعه‌ ای ادبی نیز برای روی سنگ قبر خود گفته که بر آن حک شده‌ است: تو را به مسیح از کندن خاکی که اینجا را دربرگرفته دست بدار! خجسته باد آنکه این خاک را فروگذارد، و نفرین بر آنکه استخوان‌هایم بردارد!

او در حالی مرد که به سال ۱۶۱۶ هیچ نسخه جمع‌ آوری شده‌ ای از آثارش وجود نداشت، و بعضی از آنها در نسخه‌ هایی مستقل چاپ شده بودند که همان‌ها هم بدون نظارت و ویرایش او بود. در سال ۱۶۲۳ دو تن از اعضای هیئت شکسپیر، جان همینگز و هنری کاندل، نسخه جامع و ویراسته‌ای از نمایش نامه‌ هایش را به چاپ رساندند که فرست فولیو نام گرفت.

حقایقی راجع به شکسپیر

در ادامه حقایقی راجع به ویلیام شکسپیر را برای شما بیان می کنیم:

۱- ادموند برادر شکسپیر

«ادموند»، برادر ویلیام شکسپیر هم که شش سال از وی کوچکتر بود و ‌هم به عنوان بازیگر در لندن کار می‌ کرد، نتوانست مثل برادرش در این حرفه موفقیت کسب کند. ادموند در سن ۲۷ سالگی درگذشت و مراسم ختم پرهزینه‌ ای برای وی در کلیسای «سن ساویور» برگزار شد.

۲- شکسپیر شاعری ثروتمند

او که در حوزه‌ های بازیگری، نمایشنامه‌ نویسی و سرمایه‌ داری کمپانی‌های تئاتر فعال بود، ‌در سن ۳۳ سالگی مالک «نیو پلیس»، دومین عمارت بزرگ استراتفورد شد. طبق وصیت‌نامه‌ خالق «مکبث»، ۳۰۰ پوند که تنها بخشی از سرمایه‌ ی او بود به «جودیث» دختر دومش رسید. اگر این مبلغ را به پول امروزی تبدیل کنیم، حدود ۵۰ هزار پوند می‌ شود. این در حالی است که «توماس دکر» همکار نمایشنامه‌ نویس شکسپیر تمام عمرش را به خاطر بدهکاری در مسیر بین این زندان و آن زندان سرگردان بود.

۳- شکسپیر دست‌ تنها نبود

در دورانی که این شخصیت بزرگ ادبی زندگی می‌ کرد،‌ همکاری در نگارش نمایشنامه‌ ها امری عادی تلقی می‌ شد، تا جایی که گاه سه یا چهار نویسنده در نگارش متن یک اثر همکاری داشتند. گرچه شکسپیر به انفرادی کار کردن علاقه داشت،‌ بخش‌ هایی از آثار روی متعلق به نویسنده‌ ای دیگر است. او «تیمون آتنی» را با «توماس میدلتون» نوشت و «هنری هشتم» حاصل همکاری شکسپیر و «جان فلچر» است. علاوه بر این، گفته می‌ شود بخش‌ هایی از نمایشنامه ماندگار «مکبث» که به دیالوگ‌ های جادوگرها مربوط می‌ شود را هم میدلتون به نگارش درآورده است.

۴- شکسپیر بنیانگذار انگلیسی امروز

زندگینامه شکسپیر

با این که دانشجویان ادبیات انگلیسی، زبان شکسپیر را ثقیل و شاعرانه‌ می‌ دانند،‌ بخش وسیعی از زبان انگلیسی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌ گیرد را نویسنده‌ ی «رام کردن زن سرکش» خلق کرده است. او اولین نویسنده‌ ای بود که بعضی واژه‌ها را در زبان انگلیسی ابداع کرد. انگلیسی‌ زبانها کلماتی همچون radiance، bloodstained ،eyeball ،assassination و lackluster را به شکسپیر مدیون هستند. عباراتی چون «به درد سر افتادن‌»، «رسیدن روزهای خوب‌»، «سرما خوردن‌»، «شکستن یخ» و… را نیز این شاعر و نمایشنامه‌ نویس شهیر وارد زبان انگلیسی کرده است.

۵- غزلیات شکسپیر ریشه در زندگی وی ندارند

اطلاعات ما در این زمینه قطعیت ۱۰۰ درصدی ندارد، اما می‌دانیم که سرودن مجموعه غزل در آن دوران بسیار مد بوده است. «اسپنسر»، «سیدنی» و بسیاری از دیگر شعرای هم عصر شکسپیر در سرودن این‌گونه شعر دستی داشتند. غزل در دوره رنسانس نوعی نمایش مهارت‌های تکنیکی محسوب می‌شد و شعرا لزوما عاشق‌ پیشه نبودند. ممکن است جوان زیبا و بانوی تاریک غزل‌ های شکسپیر ریشه در واقعیت داشته باشند، اما به نظر می‌ رسد بیشتر بعد دراماتیک شخصیت او خالق این شخصیت‌ ها و ماجراها بوده است.

۶- دختر شکسپیر بیسواد بود

ویلیام شکسپیر و «آن هاتوی» سه فرزند داشتند که تنها دو دخترشان به نام‌ های «سوزانا» و «جودیث» زنده ماندند. سوزانا می‌توانست نامش را امضا کند، اما خواهر کوچکترش کاملا بی‌ سواد بود. سواد آموزی در آن دوران مهارتی مفید در زمینه‌ تجارت و کسب‌ و کار به حساب می‌ آمد که عمدتا در انحصار مردان بود. شکسپیر مرد زمانه‌ ی خود بود و در آن روزگار، تحصیلات ارزشی برای زنان به شمار نمی‌ رفت.

۷- شکسپیر به آیندگان اهمیت نمی‌ داد

حداقل در مورد نگهداری نمایشنامه‌ هایش می‌ توان چنین گفت که او اهمیتی به حفظ و چاپ آن‌ ها نمی‌ داد. هفت سال از مرگ شکسپیر گذشته بود که انجمن‌ های هنرهای نمایشی اولین نسخه‌ چاپی نمایشنامه‌ های او را منتشر کردند. شکسپیر در زمان حیاتش علاقه‌ ای به جمع‌ آوری و چاپ کارهایش نداشت و دلیل آن شاید این بود که وی نمایشنامه‌ هایش را دارای ارزش ادبی نمی‌ دانست. زمانی که «بن جانسون» نمایشنامه‌ هایش را به چاپ رساند‌، مردم خندیدند و گفتند: چطور می‌ توانی نمایشنامه‌ هایی سطح پایین را آثارت بدانی؟

۸- شکسپیر وارثی نداشت

«همنت» تنها پسر شکسپیر بود که در ۱۱ سالگی درگذشت. «سوزانا» فرزندی نداشت و تمام بچه‌ های «جودیث» در کودکی از دنیا رفتند. هیچ‌ یک از سه برادر او ازدواج نکردند. نسل نویسنده‌ صاحب‌ نام انگلیسی با گذشت ۲۵ سال از مرگ وی از بین رفت.

۹- دویست سال انتقام از شکسپیر

زمانی که پس از انقلاب سال ۱۶۶۰ سالن‌ های تئاتر بازگشایی شدند، انگلیس‌ ها هر بلایی خواستند بر سر آثار شکسپیر آوردند؛ نمایشنامه‌ ها را به چند بخش تقسیم کردند‌، آنها را به آثار موزیکال و پانتومیم تبدیل کردند و حتی عناصر تراژیک آنها را حذف و اثر را با پایان‌ بندی شاد خاتمه دادند. در سال ۱۶۸۱ ناوم تیت – نویسنده – «شاه لیر» را با ازدواج «کوردلیا» و «ادگار» به پایان رساند. قرن نوزدهم بود که خیال هواداران شکسپیر دوباره به آسودگی رسید.

۱۰- شکسپیر و دشمنان رده‌ بالا

تنفر از شکسپیر و انتقاد از آثارش داستانی کهنه است، اما جالب است بدانید «ولتر» و «جورج برنارد شاو» دو تن از دشمنان درجه‌ یک کارهای این چهره‌ ی ادبی درخشان بودند. ولتر «هملت» را «کاری از یک وحشی مست» می‌ دانست. پادشاه «جورج سوم» درباره او گفت: اصلا اثر به دردبخوری در میان کارهای شکسپیر وجود دارد؟ تنها یکی به این سوال «نه» می‌ گوید. جورج برنارد شاو، نمایشنامه‌ نویس بزرگ ایرلندی هم در نقد «سیمبلین» شکسپیر در یک روزنامه نوشت: خیلی خیالم راحت می‌ شد اگر او را نبش قبر می‌ کردم و سنگسارش می‌ کردم.

چکیده
ویلیام شکسپیر شاعر و نمایشنامه‌ نویس انگلیسی بود که بسیاری وی را بزرگترین نویسنده در زبان انگلیسی دانسته‌ اند. «سخن سرای آون» لقبی است که به خاطر محل تولدش در آون واقع در استراتفورد انگلیس به وی داده‌ اند. از جمله مشهورترین آثار وی می توان به رومئو و ژولیت، هملت، مکبث، اتللو، لیرشاه اشاره نمود. امیدواریم از این مقاله نیز نهایت استفاده را برده باشید، از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید