زندگینامه سارا خادم الشریعه

زندگینامه سارا خادم الشریعه

زندگینامه سارا خادم الشریعه

سارا خادم الشریعه یکی از شطرنج بازان موفق کشورمان است که با وجود سن کم توانسته است به عنوان استاد بین المللی شطرنج در عرصه شطرنج به فعالیت بپردازد. این شطرنج باز موفق کشورمان با جوانمردی که در مسابقات جایزه بزرگ زنان انجان داد توانست خود را به عنوان الگویی برای همه ورزشکاران بدل نماید. با ما همراه باشید تا شما را با این شطرنج باز موفق آشنا کنیم.

سارا سادات خادم‌الشریعه متولد ۲۱ اسفند ماه سال ۱۳۷۵ در تهران می باشد، وی استاد بین‌المللی شطرنج اهل ایران است و یکی از بهترین شطرنج بازان زن تاریخ شطرنج ایران به حساب می‌آید. سارا خادم الشریعه اولین شطرن باز زن ایرانی می باشد که علاوه بر کسب درجه استاد بزرگی زنان در سن ۱۸ به عنوان استاد بین المللی شطرنج نیز انتخاب شد. عنوانی که پیش از آن، تنها توسط شطرنج بازان مرد ایران کسب شده بود.

سارا خادم الشریعه طی ۱۱ دوره مسابقه فقط یک شکست متحمل شد و جمعی از ستارگان و بزرگان شطرنج را شکست داده‌ است. خادم‌الشریعه برای اولین بار در تاریخ شطرنج ایران موفق به کسب عنوان نایب قهرمانی جوانان جهان (دختران) شده است. این عنوان در سال ۲۰۱۴ به دست آمده است. خادم الشریعه در گرندپری ۲۰۱۶ که در تهران برگزار شد مقام دوم مسابقات را کسب کرد. او در مسابقات گرندپری ۲۰۱۶ با حرکتی جوانمردانه پس از آن که دید وضع روحی حریفش مناسب نیست، با تساوی موافقت کرد و کاندیدای دریافت جایزه اخلاق ۲۰۱۶ شد. او در گرندپری روسیه به عنوان سوم دست یافت.

علاقه سارا خادم الشریعه به ورزش از کودکی

صادقانه بگویم حضور من در شطرنج خیلی تصادفی بود. من از همان کودکی عاشق ورزش بودم. تنیس روی میز و بسکتبال را خیلی دوست داشتم. اما وقتی یکی از همکلاسی هایم به کلاس شطرنج رفت، من هم با اصرار خانواده ام را راضی کردم من را هم به کلاس شطرنج بفرستند و برخلاف خیلی ها مجذوب این رشته شدم، از سن هشت سالگی به شطرنج علاقه مند شدم. یکی از دوستانم در سال دوم دبیرستان از شاگردان استاد هرندی بود و مرا هم به ایشان معرفی کردند. از آنجا بود که بازی شطرنج من استارت خورد موفقیت ها و پیروزی هایی که خانم پورکاشیان کسب می کردند باعث انگیزه من در این رشته و ادامه دادن آن شد.

افتخارات سارا خادم الشریعه

خادم‌الشریعه در سال ۲۰۱۴ برای اولین بار در تاریخ شطرنج ایران موفق به کسب عنوان نایب قهرمانی جوانان جهان (دختران) شد. وی تنها نماینده ایران در پایان دور ششم گرندپری شطرنج بانوان ۲۰۱۶ در خانتی مانسیسک روسیه بود.خادم الشریعه در گرندپری ۲۰۱۶ که در تهران برگزار شد مقام دوم مسابقات را کسب کرد. او در مسابقات گرندپری ۲۰۱۶ با حرکتی جوانمردانه پس از آن که دید وضع روانی حریفش مناسب نیست، با تساوی موافقت کرد و کاندیدای دریافت جایزه اخلاق ۲۰۱۶ شد. او در گرندپری روسیه به عنوان سوم دست یافت.

زندگینامه سارا خادم الشریعه

خادم‌الشریعه در رقابت‌های شطرنج قهرمانی جهان ۲۰۱۸ که در سن پترزبوگ روسیه برگزار شد در بخش سریع با کسب ۹ امتیاز از ۱۲ دور رقابت، به مقام نایب قهرمانی دست یافت. وی همچنین موفق به کسب ۱۳ امتیاز از ۱۷ امتیاز ممکن شد و رده دوم رقابت‌های برق آسای جهان را نیز از آن خود کرد. او پس از کسب دو عنوان نایب قهرمانی جهان در دو بخش سریع و برق آسا، توانست عنوان قهرمانی مجموع جهان در سال ۲۰۱۸ را به خود اختصاص دهد.

حرکت انسان دوستانه سارا خادم الشریعه در مسابقات جایزه بزرگ

سارا سادات خادم الشریعه در یک حرکت انسانی وقتی دید مشکلی برای رقیب اش بوجود آمده زود به بازی پایان داد. خادم الشریعه پس از اقدام تحسین برانگیزش در دور هشتم گرند پری بانوان جهان که مجبور شد بخاطر شرایط حریفش مسابقه را در ۱۱ حرکت با تساوی به پایان رساند، متواضعانه این اقدام انسانی خود را عادی توصیف کرد. او نوشت: امروز خیلی زود بازی تموم شد. اگه شما هم جای من بودین و شرایط روحی حریف رو می دیدین بازی رو زود مساوی تموم می کردین. کار فوق العاده ای نکردم تنها خودم را جای حریف گذاشتم.

زندگی خصوصی سارا خادم الشریعه

 خادم الشعریه در مورد زندگی خصوصی اش می گوید: مهم ترین حامی های من پدر و مادرم بودند. هم از نظر مالی و هم معنوی اگر آنها نبودند نمی توانستم به اینجا برسم، هر چند دلم یک برادر یا خواهر دیگر می‌خواست ولی تک فرزندم. شطرنج باعث افزایش قدرتهای فردی و محاسباتی می‌ گردد و باعث افزایش صبر و تحمل انسان می شود متاسفانه فعلا ورزش دیگری بجز شطرنج انجام نمی دهم. آرزو دارم که قهرمان بانوان جهان و جزو ۱۰ نفر برتر جهان باشم. خبر ازدواج سارا خادم‌ الشریعه در شهریور ۹۶ رسانه ای شد، او با اردشیر احمدی فیلمساز و مجری اینترنتی ازدواج کرده است.

معرفی اردشیر احمدی همسر سارا خادم الشریعه

زندگینامه سارا خادم الشریعه

اردشیر احمدی متولد ۵ اسفند ۱۳۶۸در اصفهان، مجری و فیلمساز است. از کودکی به کانادا مهاجرت کرد و تحصیلات خود را در رشته فیلم و سینما به پایان رساند، برنامه آشپزی در سه سوت، از ونکوور تا لس‌ انجلس و برنامه ذره‌ بین چند نمونه از سری برنامه‌های وی بوده‌ است. استفاده از لهجه اصفهانی و گریزمایه‌ های طنز از خصوصیات کارهای اردشیر احمدی است
وی همچنین چند نماهنگ امیر تتلو از جمله انرژی هسته ای کارگردانی کرده است.

اواسط سال ۹۴ خبر فیلم جنجالی اشتباس به نویسندگی و کارگردانی اردشیر احمدی در رسانه‌ها منتشر شد این فیلم در ارتباط با زندگی شخصی و فعالیت‌ های بابک زنجانی بود. وی پس از چند ماه هنگامی که فیلم در مرحله تولید بود، از توقیف این فیلم خبر داد. اردشیر احمدی در تاریخ ۲۰ دی ماه سال ۹۳ یک روز پس از سفرش به اصفهان توسط مأموران وزارت اطلاعات دستگیر و مستقیماً به زندان مرکزی اصفهان منتقل می‌ شود او پس از ۳ ماه با قرار وثیقه از زندان آزاد شد.

چکیده
سارا خادم‌الشریعه استاد بین‌المللی شطرنج اهل ایران است. وی نخستین شطرنج باز زن ایرانی است که علاوه بر کسب درجه استاد بزرگ بانوان توانست عنوان استاد بین‌المللی شطرنج را به دست آورد. سارا خادم‌الشریعه طی ۱۱ دوره مسابقه فقط یک شکست متحمل شد و جمعی از ستارگان و بزرگان شطرنج را شکست داده‌ است. وی با اردشیر احمدی مجری اینترنتی و فیلمساز ازدواج کرده است. امیدواریم از زندگینامه این بانوی موفق کشورمان لذت برده باشید.

پاسخ دهید