زندگینامه روزالیند فرانکلین دانشمند و شیمی دان

زندگینامه روزالیند فرانکلین

زندگینامه روزالیند فرانکلین  دانشمند و شیمی دان

یکی از برجسته ترین و مشهورترین دانشمندان زن تاریخ که به عنوان یک شیمی دان، خدمات زیادی به بشریت ارائه کرده است، روزالیند فرانکلین می باشد. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله نگاهی به زندگی نامه روزالیند فرانکلین این اندیشمند بزرگ داشته باشیم؛ کسی که متاسفانه در سن جوانی دار فانی را وداع گفت و نتوانست فعالیت های خود را ادامه دهد.روزالیند فرانکلین یکی از مشهورترین دانشمندان بریتانیایی می باشد که بسیاری عقیده دارند آن طور که باید و شایسته وی بوده از او تقدیر نشده است. این شیمی دان که در انگلستان متولد شده در طول زندگی خودش کارهای بسیار بزرگی را انجام داده که می توان به کشف ساختار دئوکسی ریبونوکلویک اسید که در نهایت به DNA می انجامد اشاره کرد.

ساختار ذکر شده دستورالعملی است که به سلول ها اطلاع می دهد که چگونه فعالیت های نرمال خود را برای حفظ حالت طبیعی بدن انجام دهند.روزالیند فرانکلین که در آستانه دریافت جایزه ی نوبل قرار داشت، به دلیل ابتلا به سرطان درگذشت و هیچ وقت نتوانست روزی را ببیند که به آن چیزی که شایسته اش بوده است دست پیدا کرده است. البته که ارزش او بیش از یک جایزه مادی بود و مطمئنا همگان از تاثیر دانش و کشفیات روزالیند فرانکلین در علم با خبر هستند.

دوران کودکی و نوجوانی روزالیند فرانکلین

فرانکلین در تاریخ ۲۵ جولای سال ۱۹۲۰ در لندن به دنیا آمد و پدر و مادر او از شرکای بزرگ تجاری بانک Keyser بودند. روزالیند با وجود تمامی محدودیت هایی که داشت بالاخره توانست به آن چیزی که آروزی آن را در کودکی داشت دست پیدا کند و آن هم تحصیل در مدرسه ی دخترانه ی سینت پل بود. در آن جا بود که روزالیند شایستگی ها و توانایی های خود را ثابت کرد و نشان داد که از چه بهره ی هوشی بالایی برخوردار است.پس از آن نوبت رفتن به کالج رسید و در سال ۱۹۳۸ بود که روزالیند فرانکلین به کالج رفت. کالج Newnham که یکی از دو کالج اختصاص یافته به زنان در دانشگاه کمبریج بود، جایی بود که استعدادهای واقعی روزالیند را نمایان کرد. در آن جا بود که روزالیند فرانکلین به مطالعه ی علوم شیمی و فیزیک پرداخت و با آغاز جنگ جهانی دوم روزالیند فرانکلین نیز پژوهش های خود را گسترش داد و مطالعات مهمی را ارائه داد.

آغاز فعالیت حرفه ای روزالیند فرانکلین

زندگینامه روزالیند فرانکلین

در سال ۱۹۴۱ روزالیند فرانکلین از کالج فارغ التحصیل شد و پس از آن به مدت یک سال در آزمایشگاهی با نام R.G.W Norrish کار کرد. این آزمایشگاه که از پیشگامان عرصه ی شیمی نور بود توانست با کمک های روزالیند فرانکلین به مدارج بسیار بالایی دست پیدا کند و در نهایت در سطح جهان به معروفیت و مشهوریت خاصی برسد.پس از آن که روزالیند نشان داد که چقدر می تواند برای یک مجموعه مفید باشد، در مجموعه تحقیقاتی ذغال سنگ بریتانیا مشغول به کار شد و پژوهش های فراوانی را بر روی ذغال سنگ و خواص آن انجام داد. سپس درباره خواص میکروسکوپی ذغال سنگ مطالعاتی را انجام داد و به یافته های بسیار بیشتری در مورد کربن دست پیدا کرد.

روزالیند فرانکلین جزو نخستین افرادی بود که تکنیک تصویربرداری از ترکیبات کربنی را از نزدیک دید و با نام آن آشنا شد. کریستالوگرافی اشعه ایکس نام این روش تصویربرداری بود و در آن امکان پروتئینی کردن ترکیبات کریستالی شده وجد داشت و سپس با استفاده از اشعه ی ایکس می شد، از آن ها تصویر برداری کرد. با گذشت مدت زمانی روزالیند فرانکلین در این تکنیک خاص تصویر برداری مهارت خاصی را پیدا کرد و عکس هایی که او از این ترکیبات گرفت در کشف ساختار DNA نقشی اساسی داشت.

مطالعه روزالیند فرانکلین در مورد ساختار DNA

روزالیند فرانکلین در سال ۱۹۵۰ برای باری دیگر به زادگاه خویش یعنی انگلستان برگشت، تا در آن جا عنوان فلوشیپ را در آزمایشگاهی به نام John Randall در کینگز کالج لندن دریافت کند. آزمایشگاهی که روزالیند در آن کار می کرد از وی درخواست کرده بود تا کارهای خود مبنی بر تصویربرداری از پروتئین ها را انجام دهد، ولی موریس ویلکینز رئیس آزمایشگاه از او خواست تا به همراه او بر روی ساختار DNA نیز کار کند.همه چیز به خوبی در حال پیشروی بود که به ناگاه یک سوء تفاهم باعث شد تا همکاری روزالیند فرانکلین و موریس ویلکینز به جایی نرسد و آن ها نتوانند با یکدیگر همکاری نمایند. این دو فرد تا شناسایی اشکال خیس و خشک DNA نیز پیش رفتند و ساختار انواع آن را کشف کردند.

زندگینامه روزالیند فرانکلین

پس از جدایی، ویلکینز یکی از عکس های روزالیند فرانکلین را که توسط خودش از DNA گرفته شده بود را به واتسون و کریک، دو فرد شناخته شده ی دیگر در دنیای زیست شناسی نشان داد و این عکس الگویی بسیار مهم از ساختار DNA بود. این عکس که با نام عکس ۵۱ شناخته می شود، به نام واتسون و کریک در نشریه ی نیچر به چاپ رسید و این دو هیچ موقع به روزالیند فرانکلین نگفتند که عکس او باعث کشف آن ها شده است.اما کریک بعدها در مصاحبه ای اعلام کرد که فاصله ی وی با شناخت کامل DNA بسیار بوده و ماجرای کامل را در این باره شرح داد و از نقش روزالیند فرانکلین در این مورد برای همگان توضیح داد. با این وجود اعتبار این یافته های مهم که کار روزالیند فرانکلین بود، به نام واتسون و کریک و ویلکینز ثبت شد.

فعالیت روزالیند فرانکلین روی ویروس فلج اطفال

روزالیند فرانکلین پس از مدتی به آزمایشگاه D.Bernal رفت و در آن جا تصمیم گرفت تا بر روی ساختار ویروس های گیاهی یعنی ویروس های موزاییک توتون و ویروس فلج اطفال بود تحقیق کند. او عکس های بسیار با کیفیتی و هم چنین با جزئیات فراوان از این ویروس ها گرفت و در سال ۱۹۵۶ موسسه ی رویال انگلیس از روزالیند فرانکلین به خاطر مجموعه فعالیت هایش در شناخت این ویروس ها تقدیر کرد.

ابتلا روزالیند فرانکلین به سرطان و درگذشت

در همان سال ۱۹۵۶ میلادی بود که روزالیند فرانکلین متوجه شد به سرطان تخمدان مبتلا گردیده است. به همین خاطر روش های درمانی متفاوتی برای این سرطان بر روی وی صورت پذیرفت، اما هیچ کدام از این روش های درمانی در به دست آمدن دوباره ی سلامتی وی تاثیرگذار نبود. در نهایت روزالیند فرانکلین خیلی زود در سال ۱۹۵۸ میلادی، پس از دو سال مبارزه با سرطان در سن ۳۷ سالگی از دنیا رفت.آوا هلن پولینگ همسر دانشمند مشهور لاینس پولینگ، در مصاحبه ای که در سال ۱۹۷۷ انجام داد، اعلام کرد که اگر در تاریخ یک زن باشد که مورد بد رفتاری قرار گرفته باشد و از او به خاطر فعالیت های مختلفش تقدیر نشده باشد، آن شخص روزالیند فرانکلین می باشد.

انتشار زندگی نامه روزالیند فرانکلین در یک کتاب

زندگینامه روزالیند فرانکلین

آنی سایر در سال ۱۹۷۵ زندگینامه ی روزالیند فرانکلین را منتشر کرد و تلاش کرد تا هر چیزی را که در مورد روزالیند می دانسته را منتشر کرده و در اختیار عموم قرار دهد. برندا مادوکس نیز یک زندگی نامه ی دیگر را از روزالیند فرانکلین نوشت و داستانی کاملا متفاوت از آنی سایر را درباره او چاپ کرد. با این که زندگی روزالیند فرانکلین بسیار غم انگیز و کوتاه بوده اما مطمئنا او نقشی شگرف در شناخت و درک امروزی ما از DNA و هم چنین ویروس ها داشته است.

چکیده
روزالیند السی فرانکلین (به انگلیسی: Rosalind Elsie Franklin) ‏(۲۵ ژوئیه ۱۹۲۰ – ۱۶ آوریل ۱۹۵۸) دانشمند بریتانیایی بود.او فارغ‌التحصیل مدرسه دخترانه سنت پائول بود. روزالیند فرانکلین بعدها تحصیلات خود را در رشته شیمی در دانشگاه کمبریج ادامه داد.در سال ۱۹۵۱ او کارش در کینگز کالج لندن را آغاز کرد، جایی که در آن تا مرز تفرق اشعه ایکس در برخورد با مولکول DNA پیش رفت.جیمز واتسون و فرانسیس کریک از یک نسخه قبل از چاپ تحقیقات فرانکلین استفاده کردند تا به چگونگی ساختار DNA برسند. آن دو مقاله معروف خود را در سال ۱۹۵۳، فقط با پانویس کوچکی در مورد اطلاعات بدست آمده توسط فرانکلین به چاپ رساندند.روزالیند، سال ۱۹۵۸ در سن ۳۸ سالگی بر اثر سرطان جان سپرد. چهار سال بعد کریک، واتسون و ویلکینز به دریافت جایزه نوبل نائل آمدند.بعدها تحقیقات مختلفی نقش بسزای وی را در کشف DNA و کنار گذاشته شدن ناحق نام او به اثبات رساند.

پاسخ دهید