زندگینامه جک لندن

زندگینامه جک لندن

زندگینامه جک لندن

جک لندن نویسنده، مقاله نویس و سوسیالیست آمریکایی صاحب آثار زیادی است که زندگی تلخ و سختی داشته است.با ما همراه باشید تا شما را با زندگی این نویسنده آشنا کنیم.

جک لندن با نام اصلی جان گریفیث چنی متولد ۱۲ژانویه ۱۸۷۶در سانفرانسیسکو بود، «فلورا»مادر جک لندن از آغاز زندگی خوشبخت نبود. او تب تیفویید گرفته و نه تنها زیبایی خود را از دست داده بود، بلکه ناتوانی جسمی همچون دید بسیار کم نیز بر نگونبختی او می افزود. «فلورا» موهایش را از دست داده بود و تا آخر زندگی از کلاهگیس استفاده می کرد. شماره کفشش نیز هرگز از ۱۲ بچگانه بزرگتر نشد. تب، افسردگی او را افزایش می داد. او همواره درباره چیزهای اطرافش، مانند برتری نژاد گذشتگانش، یاوه سرای می کرد.

«فلورا» تنها فرزند خود را از کودکی با این تفکر بزرگ کرد که سیاه پوستان قابل اعتماد نیستند. («جک لندن» در تمام زندگی بر این باور بود که آنگلوساکسونها نژاد برتر آمریکا هستند).«فلورا» در۲۵ سالگی از خانواده جدا شد و پس از تجربه دوره کوتاه زندگی اش در سیاتل، مسیر سن فرانسیسکو را در پیش گرفت؛ چون این شهر کوچک به مکانی برای هجوم جویندگان طلا تبدیل شده بود و «نجیب زادگان سوار بر قطار» به آنجا میرفتند. چند ۱۰ هزار مهاجر نیز، با آرزوی رسیدن به زندگی بهتر، مسافر این نقطه از جهان بودند. «فلورا» در ابتدا برای پرداخت هزینه های زندگی به آموزش پیانو پرداخت. او در سال ۱۸۷۴ با مردی بنام «ویلیام چینی»، که یک ستاره شناس بود آشنا شد. «چینی» احساس شیدایی «فلورا» را با احضار روح بیشتر می کرد.

آنها با کمک یکدیگر مکانی را برای احضار روح دایرکردند. «فلورا» در ازای ارتباط برقرار کردن با روح گذشتگان مشتریانش و فرستادن پیام برای آنها پول دریافت می کرد، اما درآمدش کفاف اجاره محل را نمی داد. «ویلیام» تمایل داشت کار تمام وقتش در مجله را رها کند. او بر این باور بود که ستاره شناسی یک دانش است و فکر می کرد که زن و مرد می توانند با کمک گرفتن از دانش ستاره شناسی دارای فرزند شگفت انگیزی شوند.

«فلورا» در ۱۲ ژانویه ۱۸۷۶ «جک»را به دنیا آورد. باردار شدن «فلورا» از رسیدن او به ثروت جلوگیری کرد و زایمان نیز توان جسمی اندکش را از او گرفت، ودیگر بنیه لازم را برای تغذیه کودکش نداشت.«جک» را برای مدت هشت ماه به دایه ای به نام «مامی جنی» سپردند و او نیز همچون فرزند خود از او نگهداری می کرد. در همین زمان، «ویلیام چینی»، بی خبر، «فلورا» را تنها گذاشته و از مسئولیت نگهداری خانواده گریخت. تنها چند ماهی از فرار «چینی» گذشته بود که «فلورا» با مردی بنام «جان لندن»، سرباز قدیمی جنگهای داخلی آمریکا که از همسرش جدا شده بود و دو دختر داشت، ازدواج کرد و همه در یک آپارتمان کوچک ساکن شدند.وقتی «جک» به کانون خانواده بازگردانده شد، «الیزا»، خواهر ناتنیاش، مسئولیت مادری او را بر عهده گرفت. «الیزا» بعدها تبدیل به محبوبترین زن زندگی «جک لندن» شد.

«جان لندن» نیز نام خود را بر او گذاشته_«جک لندن» پیش از این با نام «جان گریفیث چینی» شناخته می شد_ و همچون پدر مهربانی او را دوست می داشت.«فلورا» وضعیت مناسبی نداشت وبیقراری، وضعیت روانی متغیر، از کارافتادگی مغزی و حمله های قلبی او تمام خانواده را پژمرده کرده بود. اما این تاثیرهای منفی بیشتر از همه روی «جک»، که هیچگاه علاقمندی خود را به او نشان نداد، نمود داشت. سرانجام، خانواده «لندن» به اکلند مهاجرت کردند. این شهر ،برخلاف سن فرانسیسکو، ماسه ای و مزخرف بود وآن را بر پایه ارزشهای پیشگامان سختکوشی و صداقت بنا نهاده بودند. این قالب فکری بعدها در آثار «جک لندن» نمود پیدا کرد.«جان لندن» مزرعه ای خرید و بدین ترتیب «جک» از پنج سالگی مجبورشد در مزرعه کار کند.

وقتی «جک» هشت ساله شد، خواهرش، «الیزا» به عقد کاپیتان «شپارد»، دانشجوی شبانه روزی در آمد. چند سال بعد، کاپیتان به همراه «الیزا» و سه فرزندشان به بخش دیگری از اکلند منتقل شدند. «جک» در این زمان از نظر روحی ویران شده بود. خانواده «لندن» نیز، با فراموش کردن رویای مزرعه ای سرسبز، به اکلند بازگشتند. «جک» از اینکه دوباره می توانست نزدیک «الیزا» و «مامی جنی» باشد خوشحال بود. او در راه خانه به مدرسه، جنگیدن همانند پهلوان پنبه ها را می آموخت. هر چند «جک»قوی جثه نبود، ولی در جنجال به پا کردن استعداد قابل توجهی داشت.

«جک» در سن ۱۴ سالگی از مدرسه دستور زبان انگلیسی فارغ التحصیل شد، اما به دلیل ناتوانی مالی نتوانست ادامه تحصیل دهد و به ناچار در کارخانه قوطی سازی مشغول به کار شد. کار در دوران کودکی بدنش را نیرومند و مردانه کرده بود. کودکی «جک» در تنهایی گذشته بود و کتابخانه محلشان اولین و تنها آشنایی او با فرهنگ به شمار می رفت. کتابها، جهانی فراتر از اکلند را پیش روی او می گشودند. در این زمان، «جک» در بخش ترشیجات یک فروشگاه مواد غذایی کار می کرد و هر چه بیشتر سرکه جا می انداخت، احساس بیقراری و فرار در او قویتر می شد.

او در کافه های محله با مردان دریا (ملوانان، شکارچیان خوک آبی و نهنگ و زوبین سازان) آشنا شد. فرصتی فراهم شده بود تا به صید غیرقانونی صدف بپردازد و با کمال میل آن را پذیرفت. وقتی که فصل صید گذشت و او لذت کافی از این حرفه را در مدت سه ماه بدست آورد، به سن فرانسیسکو بازگشت.«جک»، پس از تمام شدن مدت زمان ممنوعیت شکار، به دریا بازگشت و ماه ها از این فرصت پیش آمده برای تجربه کردن دریا و احساس آزادی استفاده کرد. وقتی «جک» به کالیفرنیا بازگشت، یک سالی از سفرش به گوشه و کنار ایالات متحده می گذشت. حالا میخواست از عادتهای اوباش گونه دست برداشته و با تلاشی که در کسب و کار نشان میداد، مادرش را خوشحال کند. او می خواست با عهده دارشدن وظیفه نان آوری خانواده مایه افتخار مادر باشد.«جک» در سن ۱۹ سالگی بر آن شد تا به دبیرستان باز گردد. او حالا هم کار می کرد و هم درس میخواند. کم کم، با توجه به آشنایی اش با حزبهای سیاسی این کشور و بویژه حزب سوسیال، به نظریه های سیاسی علاقمند شد.

سوسیالیسم را در سفرهایش به دیگر ایالتهای آمریکا شناخته و به آن علاقمند شده بود. سوسیالیسم سالها فکر و هدف او را تشکیل می داد. از «جک لندن» به عنوان «پسر سوسیالیست اکلند» نیز یاد می شود. او چندین بار، در بزرگسالی، تلاش کرد که در انتخابات شهرداری پیروز شود ،اما موفق نشد.

«جک» می خواست وارد جریانهای انقلابی شود، اما ابتدا می بایست دبیرستان را تمام کرده و وارد دانشگاه می شد. عضویتش در حزب کارگر سوسیالیست منجر به اخراجش از مدرسه شد. سپس تصمیم گرفت که با تکیه بر علاقه شخصی خود به مطالعه پرداخته و وارد دانشگاه کالیفرنیا در برکلی شود.در دانشگاه پذیرفته شد ،اما هنوز چهار ماه هم از ورودش نگذشته بود که شرایط خفقان حاکم در دانشگاه وی را دلسرد کرده و مجبور به انصراف از ادامه تحصیل کرد. اوشروع به نوشتن و مطالعه کرد. در این زمان در یک لباسشویی کار می کرد تا هزینه زندگیش نیز تامین شود.

زندگینامه جک لندن

«جک» وقتی که تب یافتن طلای کلوندایک در آمریکا همه گیر شد، توانست همراه شوهر «الیزا» و سرمایه ای که او داشت به شمال سفر کند (۱۸۹۷-۱۸۹۸). شاید بتوان گفت آنچه او در شمال دید و تجربه کرد مهمترین نکته های قابل توجه در آثار موفقش را تشکیل می دهند.سرانجام با بازگشت به اوکلند، زمان موفقیت بزرگ «جک» نیز فرارسید؛ او کتاب «ادیسه شمال»_ داستان کوتاهی درباره یافتن طلا_را در سال ۱۹۰۰ منتشر کرد.

اولین اثر جک لندن و ازدواج او

اولین اثر وی به خاطر نیرومندی و توصیف بسیار جالبش مورد توجه بسیار زیادی قرار گرفت. «جک» در همان سال با دختری به نام «بسی (بکی) مادرن» که آموزگار ریاضی، بسیار رک گو و جوانی ایرلندی تبار بود و دهه سوم جوانی اش را تجربه می کرد، آشنا شد و این آشنایی در مدت کوتاهی به ازدواج انجامید.در همین مدت، پیشنهادهایی برای نویسندگی ازطرف ناشران مختلف دریافت کرد که پول بسیار زیادی را وعده می داد و می توانست او را از فقر خارج کرده و وارد دنیای سرمایه داری کند.

«بسی» (بکی) دختری به دنیا آورد. «جک» دخترش را بسیار دوست داشت اما نسبت به مادر فرزند خود احساس سردی می کرد. او پس از ازدواج بیشتر وقت خود را در میان دوستانی همچون «آنا استرانسکی» و «جورج استرلینگ» سپری می کرد. دوستانش لقب «گرگ» را برایش انتخاب کرده بودند.خانواده «لندن» در سال ۱۹۰۱ به حومه اکلند مهاجرت کرد. «آنا» در این مدت برای دیدن و کمک کردن به «جک» در نوشتن داستانهایش به خانه آنها رفت و آمد می کرد و این کار او مخالفت و احساس حسادت «بسی» را بر می انگیخت. پس از مدتی «آنا» به نیویورک منتقل و ارتباطش با «جک» قطع شد.«جک» در سن ۲۵ سالگی احساس می کرد که دیگر نمیتواند قدرت گذشته خود در نوشتن داشته باشد و شاید سفر کوتاهی به انگلستان می توانست مقداری از توانایی گذشته اش را بازگرداند.

دومین دختر آنها در سال ۱۹۰۲ میلادی به دنیا آمد؛ یعنی همان سالی که «جک» نوشتن «آوای وحش» را آغاز کرد. این داستان نیز بسیار پر خواننده از کار در آمد و قدرت تصویرسازی مبهوت کننده خالق خود را نشان می داد. پس از انتشار این داستان، سفرهای پی درپی «جک» و دیدار با افراد مختلف بخشی از زندگی او را تشکیل داد.

جک لندن و ازدواج دومش

«جک» نتوانست به تعهد اخلاقی همسرداری وفادار بماند و این امر باعث شد «بسی» در سال ۱۹۰۳ از دادگاه درخواست طلاق کند. «جک» نیز پس از جدا شدن از «بسی» با زنی به نام «چارمیان کیتریج» ازدواج کرد تا شاید محبتی را که در بودن با «بسی» احساس نمی کرد در کنار همسر جدیدش پیدا کند. «چارمیان» از صبر و بردباری بیشتری در مقایسه با «بسی» برخوردار بود و اعتیاد به الکل و نوسانهای رفتاری و اخلاقی «جک لندن» را، بویژه هنگامی که مشغول نوشتن داستان جدیدی بود، با تحمل بیشتری درک می کرد.

تنها فرزندش از «چارمیان»، که «جویی» نام داشت، فقط ۳۸ ساعت زندگی کرد.در سال ۱۹۰۷ به همراه «چارمیان» راهی سفرهای دریایی در اقیانوسهای کره خاکی شد و به دریاهای جنوبی اسنارک (Snark) رفت. وی ایده نوشتن کتاب «سفر به اسنارک» را از همین مسافرت گرفت.«جک» عاشق سفرهای دریایی بود و حتی با کشتی به برخی کشورهای آسیایی مانند ژاپن و کره سفر کرده بود.ازدواج با «چارمیان» او را تشویق به خریدن مزرعه ای به نام «هیل رنچ» در کالیفرنیا و توسعه چند مرحله ای آن کرد تا به دامداری بپردازد؛ ۱۴۰۰ هکتار زمین درختکاری، مزرعه ها، چشمه، دره ها، تپه ها، و حیات وحش بخشی از زیبایی مزرعه های بزرگی بود که «لندن» بین سالهای ۱۹۰۵ تا ۱۹۱۳ خرید.

جک لندن اولین نویسنده طبقه کارگری

جک لندن اولین نویسنده موفق طبقه کارگر ایالات متحده آمریکاست. توانایی وی در نوشتن بیش از یک هزار کلمه در روز باعث شد تا در مدت ۱۸ سال نویسندگی آثار مشهور بسیاری را خلق کند. پرکاری «جک لندن» را می توان در ۵۱ کتاب و چند صد مقاله ای که منتشر کرد دید. او گران قیمت ترین و پر خواننده ترین نویسنده آمریکا در زمان خود بود. آثار بسیار زیاد «جک لندن» را می توان از نظر ادبی به رمان، داستان کوتاه، مقاله، نمایشنامه و آثار واقع گرایانه تقسیم کرد.

جک لندن،غیراز رمانهایی پیرامون زندگی کارگران کشورخود،خالق داستانهایی ماجراجویانه شبه “کلیله دمنه ای” نیزاست. طبق ادعای مورخین ادبی چپ، اودربیشتر آثارش منتقد نظام سرمایه داری ومدافع سوسیالیسم و است. اونظم سرمایه داری را مشمول قانون گرگها می داند و غیر از رمان تئوریک سوسیالیستی، یکی ازکلاسیک های بین المللی ادبیات سوسیالیستی درکشورهای سرمایه داری بود و با وجود جهانبینی التقاطی ومتناقض اش، تاثیرمهمی روی ادبیات انقلابی کارگری بین المللی ازخودبجا گذاشته است و نسلی از نویسندگان انقلابی ادبیات کارگری تحت تاثیر بعدی اوقرارگرفتند.

بخشی از این نامه چنین آمده‌است:

رفقای گرامی!
من از حزب سوسیالیست استعفا می‌دهم زیرا فاقد روح و شور مبارزه‌ای است و بر جنگ طبقاتی تأکید نمی‌ورزد. من در اصل عضو حزب سوسیالیست کارگری بودم که انقلابی بود و تا سرحد نابودی مبارز. من عضو مبارز حزب سوسیالیست بوده‌ام؛ سوابق مبارزاتی من حتی در این هنگام نیز تماماً فراموش نشده است. من که خود در مبارزه طبقاتی تعلیم یافته بودم برابر آنچه که در حزب سوسیالیست کارگری آموخته و بدان عمل می‌شد معتقد بودم که طبقه کارگر به وسیله مبارزه و با آشتی ناپذیری با دشمن می‌تواند خود را آزاد کند. از آنجا که سوسیالیسم در سال‌های اخیر با سازشکاری و آشتی ناپذیری همراه بوده‌است در می‌یابم که روح و فکرم مانع ابقاء من در عضویت حزب سوسیالیست است. میدان بزرگی در شهر اوکلند به نام او هست و کلبه‌ای چوبی که او هنگام جستجوی طلا در یوکان در آن می‌زیست در گوشه‌ای از میدان قرار دارد.

سبک جک لندن

آثار جک لندن روایتی از سختی‌های زیست در آمریکای انتهای قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم است، تصویر دقیق و پر از جزییاتی که وی از آن جامعه به دست می‌دهد منبعی برای شناخت و مطالعه مردم آمریکا است.

رمان های جک لندن

زندگینامه جک لندن

۱- دختر برف‌ها (۱۹۰۲)
۲- آوای وحش (۱۹۰۳)
۳- گرگ دریا (۱۹۰۴)
۴- بازی (۱۹۰۵)
۵- سپیددندان (۱۹۰۶)
۶- قبل از آدم (۱۹۰۷)
۷- پاشنه آهنین (۱۹۰۸)
۸- مارتین ایدن (۱۹۰۹)
۹- ماجراجو (۱۹۱۱)
۱۰- طاعون سرخ (۱۹۱۲)
۱۱- پسر آفتاب (۱۹۱۲)
۱۲- دره ماه (۱۹۱۳)
۱۳- ستاره گرد (۱۹۱۵)
۱۴- خانم کوچک در خانه بزرگ (۱۹۱۶)
۱۵- جری در جزیره (۱۹۱۷)
۱۶- مایکل، برادر جری (۱۹۱۷)
۱۷- بنگاه آدم‌کشی (۱۹۶۳)، (ناتمام، تکمیل شده توسط رابرت ال. فیش)

مجموعه داستان های کوتاه جک لندن

۱- پسر گرگ یا بچه گرگ
۲- داستان‌های دریای جنوب
۳- سموک بیلیو

خاطرات شرح‌حال گونه جک لندن

  • جان بارلی کورن

غیرداستانی و مقاله جک لندن

  • تهیدستان

سایر آثار جک لندن

۱- آشتی ناپذیر
۲- آفتاب سوزان
۳- از خودگذشتگی زنان
۴- تب طلا
۵- جای پای خورشید
۶- جزیره وحشت
۷- خاموشی سپید
۸- در تلاش آتش
۹- در کشوری دوردست
۱۰- دزدان خلیج
۱۱- دوزخیان
۱۲- سرگذشت کشتی اسنارک
۱۳- سگ سیرک
۱۴- شراب مالت
۱۵- طاعون سرخ
۱۶- عشق زندگی
۱۷- فرزندان یخبندان
۱۸- کشتی شکسته‌ها
۱۹- ندای جنگل
۲۰- مسافرت در دریاها
۲۱- بنگاه آدم‌کشی

سخنان زیبای جک لندن

زندگینامه جک لندن

۱- نمیتوانید بنشینید و منتظر الهام ایده های خوب باشید. الهام زمانی به شما میشود که مشغول باشید.
۲- کارکرد درست انسانها درست زندگی کردن است نه وجود داشتن، من روزهای خود را هدر نخواهم داد تا آنها را طولانی کنم. من از زمان خود استفاده خواهم کرد.
۳- زندگی همواره به این معنا نیست که انسان مهره های برنده در اختیار داشته باشد بلکه به این معناست که با مهره های بسیار بدش، خوب بازی کند!
۴- من بخاطر چیزی که دنیا در مورد من می اندیشد زندگی نمی کنم. بلکه بخاطر چیزی که خودم در مورد خودم می اندیشم زندگی می کنم.
۵- زندگی؟ هیچ ارزشی ندارد. از بین چیزهای ارزان. ارزان ترین چیز است.
۶- شما اگر جلوی راستی را بگیرید. اگر آن را پنهان کنید. اگر نخواهید برخیزید و در میان مردم بی پرده سخن بگویید؛ یا اگر هنگام گفتن. همه راستی را نگویید. پس شما کم تر از راستی. راست هستید. بگذار یک دم نگاهی بر چهره راستی بیفکنم. به من بگو سیمای راستی به چه می ماند؟
۷- زندگی همیشه این نیست که کارت های خوب را در اختیار داشته باشی. بلکه بعضی وقت ها باید کارت های بد را به خوبی بازی کنی.
۸- استخوان دادن به سگ کار خیر نیست. کار خیر اینست که استخوانت را با سگ سهیم شوی. وقتی که خودت هم به انداز آن سگ گرسنه هستی.
۹- کارکرد درست انسان ها زندگی کردن است. نه وجود داشتن. من روزهای خود را هدر نخواهم داد تا آنها را طولانی کنم. من از زمان خود استفاده خواهم کرد.
۱۰- آدم های باهوش بی رحم هستند. آدم های ابله به طرز وحشتناکی بی رحم هستند.
۱۱- لعنت به چرخ روزگار! چرا باید مدام بچرخد؟ دنده عقب آن کجاست؟
۱۲- وقتی کسی ضعیف تر می شود کمتر مستعد رنج کشیدن است. آسیب کمتری وجود دارد چرا که چیزی کمتری برای آسیب دیدن وجود دارد.
۱۳- نمی توانی برای الهام گرفتن منتظر بمانی. باید با چوب دنبالش بروی.
۱۴- می دانی تنها ارزشی که زندگی دارد. ارزشی است که زندگی بر روی خودش می گذارد؟
۱۵- مردی با خالکوبی را به من نشان بده و مردی با گذشته ای جالب را به تو نشان خواهم داد.

مرگ جک لندن

«جک لندن» هرچند به موفقیت دست پیدا کرد اما هرگز از آنچه بدست می آورد احساس رضایت نداشت. او سالهای آخر عمر خود را در مبارزه با بیماریهایی مانند ناراحتی کلیه ومعده و درصد بالای اوره که هر روز امید کمتری برایش باقی می گذاشتند، سپری کرد و سر انجام در ۲۱ نوامبر ۱۹۱۶، درحالیکه عشق و دلسوزی «چارمیان» همسر دومش را در کنار خود داشت، دیده از ۴۰ سال دیدن جهان فرو بست. هوش استثنایی، شخصیت مثبت اندیش و روح سبک «جک» در کنار تجربه های بسیاری که از زندگی پر فراز و نشیب دوران جوانی بدست آورد، باعث شد تا بسیاری از خوانندگانش با شخصیتهای داستانهایی که می نوشت ارتباط نزدیکی برقرار می کنند.

چکیده
جک لندن در ۱۲ ژانویه ۱۸۷۶ در سان فرانسیسکو متولد شد. جک لندن کودکی و نوجوانی سختی داشت. او فرزند نامشروع یک دختر کشاورز ولزی و یک ستاره شناس بود. مادرش(فلورا) با مردی بنام «جان لندن»، سرباز قدیمی جنگهای داخلی آمریکا که از همسرش جدا شده بود و دو دختر داشت، ازدواج کرد.

جک لندن با وجود عمر کوتاهش بعد از سال ۱۹۰۰ آثار بسیاری را خلق کرد و و از راه نوشتن به ثروت زیادی دست یافت. برخی از آثار جک لندن عبارتند از: تب طلا، دختر برف‌ها، آوای وحش ،تهیدستان، گرگ دریا، بازی، سپیددندان، قبل از آدم، پاشنه آهنین،جزیره وحشت، خاموشی سپید، مارتین ایدن،در کشوری دوردست، از خودگذشتگی زنان، ماجراجو، طاعون سرخ، پسر آفتاب، ستاره گرد،سرگذشت کشتی اسنارک، خانم کوچک در خانه بزرگ، جری در جزیره، مایکل برادر جری و… وی در ۱۹۱۶ از نارسایی کلیه درگذشت.

پاسخ دهید