زندگینامه اپرا وینفری

بیوگرافی اپرا وینفری

 زندگینامه اپرا وینفری

اگر اخبار هنرمندان و افراد مشهور خارج از کشور را دنبال می‌کنید، حتما با خانم اپرا وینفری آشنا هستید. بانویی آفریقایی-آمریکای‌ تبار، مجری بزرگ‌ترین برنامه‌های تلویزیونی، هنرپیشه و یکی از موفق ترین زنان کارآفرین جهان. وقتی صحبت از برنامه‌های گفتگو‌محور تلویزیونی می‌شود، این زن رقیبی ندارد. شهرت اپرا وینفری علاوه‌بر حضورش در رسانه به‌خاطر شرکت بزرگش موسوم به هارپو (Harpo) نیز هست.

دوران کودکی اپرا وینفری

اپرا گِیل وینفری در 29 ژانویه 1954 در می سی سی پی یکی از ایالت های جنوب آمریکا به دنیا آمد. پدرش «ورنن وینفری» نام داشت و در ارتش کار می کرد. مادرش «ورنیتا لی» هم خدمتکار بود. زمان تولد اپرا، مادرش 18 ساله و پدرش 20 ساله بود. وی تا سن شش سالگی با مادربزرگش در یکی از روستاهای می سی سی پی زندگی می کرد. مادربزرگش به او خواندن و نوشتن را یاد داد به گونه ای که در سن سه سالگی می توانست انجیل و سرودهای مذهبی را از حفظ بخواند.

بیوگرافی اپرا وینفری

دوران نوجوانی اپرا وینفری

اپرا وینفری تا سن 12 سالگی به همراه مادرش در شهر میلواکی زندگی کرد. در دوران کودکی مورد آزار و اذیت های فراوانی قرار گرفت، اگرچه بسیار از درون رنج می برد ولی هیچ وقت در مورد آن با کسی صحبت نکرد. با وجود تمام مشقت هایی که متحمل می شد، موفق شد دو دوره مدرسه را جهشی پشت سر بگذارد و به دانش آموز مورد علاقه ی معلم ها تبدیل شود.

او زمانی که 13 ساله شد برای ادامه تحصیل در مدارس معتبر سفیدپوستان در حومه ی شهر کمک هزینه دریافت کرد. ولی به خاطر بضاعت کمی که داشت قادر نبود مانند هم کلاسی هایش به داخل شهر برود و به گشت و گذار بپردازد.

پس از مدتی مانند بسیاری از جوانان دهه 1960 سرکش شد و از خانه فرار کرد. مادرش که از دست او مستاصل شده بود ابتدا قصد داشت او را به کانون اصلاح و تربیت بسپارد ولی ظرفیت مدرسه پر شده بود. به همین خاطر هیچ راهی برای او باقی نماند جز این که از این به بعد تربیت اپرا را به پدرش واگذار کند. نزد این گونه بود که در سال 1971 اپرا وینفری نزد پدرش در نشویل مرکز ایالت تنسی آمریکا رفت.اپرا ضربه های سختی خورده بود و مورد آزارهای فراوانی قرار گرفته بود، با خودش عهد کرد که زندگی اش را تغییر دهد. پدرش هم که یک ارتشی سختگیر و بسیار با انضباط بود، تصمیم گرفت تا جایی که می تواند او را یاری دهد تا بتواند زندگی اش را متحول کند.

بیوگرافی اپرا وینفری

یک تصمیم جدی و آغاز تحول در زندگی اوپرا وینفری

اپرا وینفری ابتدا تصمیم گرفت ادامه تحصیل بدهد و پدرش هم در این راه او را بسیار تشویق کرد تا همیشه بهترین باشد، از این رو مجبور شده بود در هر هفته یک کتاب بخواند و در مورد آن مطلبی بنویسد. از آن جایی که اپرا دانش آموز ممتازی بود، توانست در رای گیری های مدرسه به عنوان محبوب ترین دانش آموز دختر معرفی شود، به همین خاطر به تیم سخنرانی مدرسه ملحق شد. سپس در مسابقات ملی شرح نمایش شرکت کرد و نفر دوم شد.

ورود به دانشگاه اپرا وینفری

اپرا وینفری پس از برنده شدن در مسابقه سخنرانی موفق شد یک کمک هزینه برای ورود به دانشگاه ایالتی تنسی را به دست آورد که موسسه ای قدیمی برای سیاه پوستان بود. اپرا در آن جا رشته ی ارتباطات و هنرهای کلامی را انتخاب کرد و ادامه تحصیل داد. وی شغل رسانه ای خود را از 17 سالگی شروع کرد و در حالی که دانشجو هم بود به صورت نیمه وقت گزارشگر رادیویی نشویل شد. همچنین در سن 18 سالگی توانست جایزه دختر شایسته تنسی را از آن خود کند.

بیوگرافی اپرا وینفری

آغاز فعالیت های حرفه ای اپرا وینفری

اپرا وینفری در همان اوایل ورود به دانشگاه برای دو نمایش دو جایزه دریافت کرد. در سال 1976 تبدیل رسما به یک مجری خبر تلویزیونی در بالتیمور تبدیل شد. و پس از گذشت دو سال به جز گویندگی و گزارشگری به اجرای برنامه ای تلویزیونی هم مشغول شد که بسیار موفقیت آمیز بود.پس از آن در سال 1983 برنامه صبح گاهی ای ام شیکاگو را اجرا کرد. این برنامه رقیب برنامه ی بسیار پرطرفدار دانا هیو بود و در کمتر از یک سال به پربیننده ترین برنامه ها تبدیل شد. این برنامه در سال 1985 پس از گسترش به «شوی اپرا وینفری» تغییر نام داد.اپرا وینفری در همان سال برای ایفای نقش در فیلم رنگ ارغوان به کارگردانی استیون اسپیلبرگ انتخاب شد و به خاطر بازی در این فیلم نامزد دریافت جایزه ی اسکار برای نقش مکمل زن شد، و همچنین از او برای بازی در فیلم پسر بومی قدردانی فراوانی شد.

شوی تلویزیونی اپرا وینفری

نخستین بار در سال 1986 برنامه اپرا به صورت سراسری در آمریکا پخش شد، این برنامه تا سال 2011 به مدت 25 سال ادامه داشت و در سال های آخر در بیش از 145 کشور جهان پخش می شد.شوی تلویزیونی اپرا توانست تغییرات بزرگ و بنیادینی در ژانر گفتگوهای تلویزیونی ایجاد کند به گونه ای اپرا یکی از تاثیرگذارترین زنان در آمریکا و همچنین ثروتمندترین زن سیاهپوست در سراسر جهان شناخته شود.علاقه ی زیاد اپرا به بازیگری باعث شد که در سال 1986 موسسه فرهنگی هنری هارپو را تاسیس کند. هارپو یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان برنامه های تلویزیونی است. اپرا در سال 1988 جایزه موفقیت در زندگی را دریافت کرد.

اپرا وینفری در ژانویه 1987 سه جایزه ی امی را به خاطر بهترین اجرا، برنامه گفتگو و کارگردانی دریافت کرد، سال بعد هم موفقیت او مجدد تکرار شد و جایزه ی بهترین گوینده سال را به خود اختصاص داد. جالب است بدانید که اپرا جوان ترین زنی بود که آن جایزه را به دست آورده بود. وی جمعا تاکنون 34 جایزه امی را دریافت کرده است.

بیوگرافی اپرا وینفری

فعالیت های خیرخواهانه اپرا وینفری

اپرا وینفری در سال 1991 قبل از آن که کمیسیون قضایی سنای آمریکا قانون حمایت از کودکان را تصویب کند، تصمیم گرفت یک پایگاه اطلاعاتی از محکومان آزارهای جنسی کودکان ایجاد کرده و شروع به فعالیت نماید.اپرا برنامه زنده ای به نام «باشگاه کتاب اپرا» یا «باشگاه کتابخوانان» پخش کرد و با این کار خدمت بزرگ و ارزنده ای به صنعت چاپ و نشر ارائه نمود. به گونه ای که معرفی هر کتاب در این برنامه تضمین محکمی برای فروش بالای آن بوده است. این باشگاه بیش از دو میلیون نفر عضو فعال دارد. در سال 1999 بنیاد ملی کتاب به پاس خدمات ارزشمند اپرا وینفری یک مدال طلا به او تقدیم کرد.

یکی دیگر از فعالیت های خیرخواهانه اپرا وینفری، فعالیت هنری در شبکه ای مختص زنان است. او در سال 2000 در شبکه «اپرا انجل» برای افرادی که زندگی خود را صرف بهبود زندگی دیگران می کنند جایزه 100 هزار دلاری در نظر گرفت.
وی همچنین با اهدای 10 میلیون دلار به ساختن مدرسه ای در مرتون انگلیس کمک کرد. این مدرسه به دانش آموزانی اختصاص دارد که بضاعت مالی ندارند.

موسسه ی خیریه اپرا هم با اهداف تامین سلامت، توانمندسازی آموزش، رفاه زنان و کودکان فقیر در کل دنیا تاسیس شده است. فعالیت های این موسسه ی خیریه شامل اعطای بورسیه تحصیلی، صرف میلیون ها دلار برای بهبود آموزش دانش آموزان، تاسیس مدرسه ای برای دختران در آفریقای جنوبی، تامین غذا، لباس، کفش، لوازم التحریر، کتاب، اسباب بازی برای کودکان آفریقایی، اهدای مدرسه ی نظامی برای دختران و تلاش های بشر دوستانه می باشد.

بیوگرافی اپرا وینفری

سایر جوایز و افتخارات اپرا وینفری

کاندید جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم به رنگ ارغوان – سال 1986
کاندید جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن در فیلم به رنگ ارغوان در سال 1986
دریافت جایزه بشردوستانه ژان هرشولت – سال 2011
دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم برای فیلم سلما – سال 2015

چکیده
اپرا گِیل وینفری (به انگلیسی: Oprah Gail Winfrey) (زادهٔ ۲۹ ژانویه ۱۹۵۴ در می‌سی‌سی‌پی) تهیه‌کننده، هنرپیشه، مجری، خیرخواه، برندهٔ جایزه اسکار و کاندیدای جایزه گلدن گلوب و بفتا و از مشهورترین و مطرح‌ترین مجریهای تلویزیونی آمریکا و جهان است.اپرا وینفری به عنوان ثروتمندترین آمریکایی آفریقایی‌تبار قرن بیستم رتبه‌بندی شده‌است. او فعالیت‌های زیادی در زمینه‌های مختلف انسان‌دوستانه انجام داده و بزرگترین خیّر و نیکوکار سیاه‌پوست در تاریخ آمریکا به‌شمار می‌رود.

اپرا برای مدتی، تنها میلیاردر سیاه‌پوست جهان بوده‌است و بر اساس برخی ارزیابی‌ها، بانفوذترین زن در جهان محسوب می‌شود.وی در میان قدرتمندترین افراد جهان در رتبهٔ ۴۵ قرار دارد و از چنان نفوذ چندجانبه‌ای در میان افکار عمومی آمریکا برخوردار است که با حمایت و جهت‌گیری خود می‌تواند یک کتاب یا رئیس‌جمهور را در این کشور به موفقیت برساند.او تاکنون در کارهای فراوانی فعالیت داشته‌است، اما مهم‌ترین کار وی برنامهٔ تلویزیونی «اپرا» است. این برنامه بالاترین در نوع خود در تاریخ شناخته شده‌است که از سال ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۱ پخش می‌شد.

پاسخ دهید