زندگینامه اندرو گرو

زندگینامه اندرو گرو

زندگینامه اندرو گرو

شرکت معظم اینتل، یکی از برترین تولید کننده‌های ریز پردازنده در جهان هست که توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات امروزی، مدیون تلاش‌های بی وقفه این شرکت در تولید سخت افزار و تحت مدیریت مؤثر دکتر اندی گرو می‌باشد. با ما همراه باشید تا شما را با زندگی اندرو گرو این کارآفرین خودساخته آشنا کنیم.

اندرو گرو رهبر شرکت «اینتل» در ۲ سپتامبر ۱۹۳۶ در شهر بوداپست مجارستان متولد شده است. تولد او در مجارستان میتوانست برای او یک سرنوشت بد را رقم بزند. او از همان ابتدا مجبور بود خودش را با واقعیت ها تطبیق دهد. در سال ۱۹۴۴ نازی ها به مجارستان حمله کردند در همین سال کمونیست ها وارد کشور شدند. گرو از کمونیست ها متنفر بود. در سال ۱۹۵۶هنگامیکه انقلاب مجارستان موجب شد مرز این کشور با اتریش برای مدت محدودی باز شود، گرو با یک تصمیم فوری و پیش بینی نشده مواجه شد. او هرگز خارج از مجارستان را تجربه نکرده بود. او مجبور بود خانواده اش را ترک کند و شاید هرگز آنها را دوباره نمی دید. فرصت شیرجه زدن در ناشناخته ها به هر انسانی داده می شود و برای اندی نیز پیش آمده بود. در سال ۱۹۵۶ تنها با داشتن ۲۰ دلار با توجه به نابسامانی اوضاع کشورش آنجا را به سمت نیویورک ترک کرد.

او در ۷ جون ۱۹۵۷ وارد آمریکا شد درست روزی که مجله تایمز عکس یک جنگجوی آزادی خواه مجارستانی را روی جلد مجله اش به عنوان «مرد سال» چاپ کرده بود. سه سال بعد با درآمدی که از راه کارگری در رستوران‌ها به دست آورده بود، در رشته شیمی فارغ‌التحصیل شد. با تلاش و پشتکار کم‌نظیر سه سال بعد یعنی ۱۹۶۳ از دانشگاه برکلی دکترای خود را دریافت کرد. پایان‌نامه دکترای او در زمینه نیمه‌هادی‌ها هنوز جزو بهترین کتاب‌های فنی در این زمینه است. این در حالی است که به هنگام مهاجرت به آمریکا هیچ زبان انگلیسی نمی‌دانست اما اشتیاق فراوان به یادگیری و علاقه به خلق کالاهای با ارزش پایدار در وجود او نهفته بود.

بلافاصله در شرکت faichild semiconductor مشغول به کار شد. دکتر گرو در دهه ی ۱۹۶۰ همکاری های بسیار ارزنده ای در زمینه مدارات مجتمع (semiconductor) انجام داد . اولین تحقیقاتش به ساخت فلز اکسید سیلیکون انجامید. در جولای سال ۱۹۶۸ برای همکاری با موسسان شرکت «اینتل» یعنی گوردون مور و روبرت نویس به آن شرکت پیوست و به عنوان رئیس بخش تحقیق و توسعه مشغول به کار شد. او در سال ۱۹۷۹ مدیر عامل (CEO) شرکت اینتل شد. در می ۱۹۹۷ مسولیت دیگری را نیز در شرکت اینتل پذیرفت و عضو هیئت مدیره شد.

ولی در می ۱۹۹۸ او یک پله به عقب برگشت و سمت مدیر عاملی را رها کرد و هم اکنون او مشاور ارشد شرکت اینتل است. دکتر گرو بیش از ۴۰ مقاله ی فنی نوشته است و در زمینه ی مدارات مجتمع چندین اختراع دارد. او به مدت ۶ سال در دانشگاه برکلی در زمینه ی مدارات مجتمع (semiconductor device physics ) تدریس کرده است. او همچنان سخنرانی هایی در دانشکده تحصیلات تکمیلی استنفورد دارد. اولین کتاب دکتر به نام Physics and Technology of Semiconductor Devices در بسیاری از دانشگاه های برجسته آمریکا تدریس شده است.

اندرو گرو تاکنون چند کتاب مدیریتی نوشته و در آن تجربیات کاری و افکار خود را مطرح کرده است. کتاب های او در زمینه مدیریت عبارتند از:
High Output Management – 1983
One-on-One With Andy Grove – 1987
Only the Paranoid Survive – 1996
Strategic Dynamics: Concepts and Cases, coauthored by Robert A. Burgelman – 2005
و زندگینامه اش در کتاب Swimming Across در سال ۲۰۰۱ انتشار یافت.
او نویسنده مقاله هایی در روزنامه هایی همچون Fortune ، New York Times ، Wall Street Journal ، Working Woman می باشد.

مهم ترین افتخارات اندرو گرو

زندگینامه اندرو گرو

۱- گرفتن مدال موفقیت AEA د سال ۱۹۹۳
۲- نام گرفتن «مرد سال» توسط مجله ی تایمز در سال ۱۹۹۷
۳- عنوان «مدیر برجسته سال» را از طرف جامعه ی مدیران در سال ۱۹۹۸ به خود اختصاص داد.
۴- در سال ۲۰۰۰ مدال افتخار IEEE را کسب کرد.
۵- اخذ دکترای افتخاری علوم پایه از دانشکده ی Newyork City در سال ۱۹۸۵
۶- اخذ دکترای افتخاری مهندسی از موسسه یWorcester Polytechnic در سال ۱۹۸۹
۷- اخذ دکترای افتخاری حقوق از دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۰۰

اینتل تحت نظارت دکتر گرو با سرمایه ی ۱۱۵ بیلیون و سود سالیانه ۵٫۱ بیلیون بسیار معتبر تر از IBM است. اینتل ۹۰%از بازار جهان را به خود اختصاص داده است. کتاب «مدیریت کارا» محصول آموزش‌های او در دانشگاه استنفورد است. کتاب «تنها بی‌پروایان پایدارند» که در سال ۱۹۹۶ عرضه شد جزو پرفروش‌ترین کتاب‌ها قرار گرفت. عنوان کتاب بیانگر تئوری «نقطه چرخش راهبردی» و اهمیت آن در فرایند مدیریت کسب و کار سازمان‌هاست که او به تفصیل آن را تشریح کرده است. او به عنوان رهبر دیرین اینتل خود را شاگرد «نقطه‌های چرخش راهبردی» و اهمیت آن در فرآیند مدیریت کسب و کار سازمان‌هاست که او به تفصیل آن را تشریح کرده است.

او به عنوان رهبر دیرین اینتل خود را شاگرد نقطه‌های چرخش راهبردی می‌داند. چرخش حیاتی شرکت اینتل از تولید حافظه به تولید تراشه‌های ریزپردازنده و سرآمد شدن شرکت در تولید ریزپردازنده از ۶۴ بیت در آغاز تأسیس شرکت در ۱۹۶۸ تا تولید تراشه‌های پنتیوم کنونی و برنامه تولید تراشه با ۱۱ میلیارد ترانزیستور در سال ۲۰۱۱، همگی به رهبری او انجام شده است. در آمد سالانه ۶/۲ میلیارد دلاری شرکت در آغاز رهبری او، در سال ۲۰۰۳ میلادی به ۲۶/۵ میلیارد دلار بالغ شده است.

همکاران همواره او را فردی منضبط، دقیق و جزیی‌نگر یافته‌اند. او به راستی یکی از معماران عصر دیجیتال است با شخصیتی برجسته و دارای جنبه‌های مختلف. او یک دانشمند است که چند موضوع انحصاری را در طرح‌های نیمه‌هادی به نام خود ثبت کرده است. یک مدرس است که در دانشگاه و شرکت به امر آموزش اهتمام می‌ورزد. یک مدیر تولید است که در فتح بازارهای جدید پیشقدم است.

یک برنامه‌ریز و آینده‌نگر در کسب و کار است که به عمل راهبردی اهمیت می‌دهد. او با آن که بنای اینتل را مستحکم کرده و ۳۰ سال برای شرکت «مردی برای تمام فصول» به حساب آمده است، با تواضع، خود را مدیون کارکنان شرکت می‌داند؛ آنانی که وقتی مدیریت تصمیم اصلی را می‌گیرد در پیاده کردن اندیشه، بکارگیری منابع و اصلاح برنامه‌ها صمیمانه می‌کوشند و کارها را پیروزمندانه پیش می‌برند. او فرهنگ ارتباط صادقانه و باز را در اینتل تقویت و محیط باز دفاتر را سمبل قدرت اینتل کرد. اندی گرو شخصیتی است که فقیرانه راه مهاجرت را برگزید و با همت عالی خویش مدارج دانشگاهی و مدیریتی را پشت سر گذاشت و اکنون در رأس شرکتی عظیم مانند اینتل دفتر کار او همان گونه کوچک مانده است و حتی با رشد اینتل کوچک‌تر نیز شده است!

اندرو گرو و نویسندگی

استاد اندرو، کتاب‌هایی که نوشته است معمولاً پر فروش شده است. کتاب “مدیریت کارا”محصول آموزش‌های او در دانشگاه استنفورد است. کتاب “تنها بی پروایان پایدارند” که در سال ۱۹۹۶ عرضه شد بسرعت جز پرفروش‌ترین کتاب‌ها قرار گرفت. عنوان این کتاب بیانگر تئوری نقطه چرخش راهبردی و اهمیت آن در فرآیند مدیریت کسب وکار سازمان‌هاست که او به تفصیل آن را تشریح کرده است. او به عنوان رهبر دیرین اینتل خود را شاگرد نقطه‌های چرخش راهبردی می‌داند.

چرخش حیاتی شرکت اینتل از تولید حافظه به تولید تراشه‌های ریزپردازنده و سرآمدشدن شرکت در تولید ریزپردازنده از ۶۴ بیت در آغاز تأسیس شرکت در ۱۹۶۸ تا تولید تراشه‌های پنتیوم کنونی و برنامه تولید تراشه با ۱۱ میلیارد ترانزیستور در سال ۲۰۱۱، همگی به رهبری او انجام شد. در آمد سالانه ۶/۲ میلیارد دلاری شرکت در آغاز رهبری او، در سال ۲۰۰۳ میلادی به ۲۶/۵ میلیارد دلار بالغ شده است. همکاران همواره او را فردی منضبط، دقیق و جزئی نگر یافته‌اند.

معرفی کتاب مدیریت با بازده بالا از اندرو گرو

زندگینامه اندرو گرو

«مدیریت با بازده بالا» نوشته اندرو گرو، مدیرعامل شرکت اینتل، کتابی است که تمام مدیران موفق آن را مطالعه کرده‌اند. اندرو گروو از کودکانی بود که در دوران جنگ جهانی بزرگ شد و سپس به نیویورک و کارلج سیتی رفت و با وجود ندانستن زبان و بی‌پولی، با مشقت بسیار توانست دکترایش را بگیرد و همین فرد غیر انگلیسی‌ زبان بعدها مهم‌ترین کتاب مربوط به محصولات نیمه‌هادی را به‌ زبان انگلیسی نوشت؛ درحالی‌که در شرکت فیرچایلد سمیکانداکتر مشغول به کار بود. درنتیجه وی حتی قبل از کمک به راه‌اندازی شرکت اینتل در سال ۱۹۶۸ و تبدیل آن به شرکت اصلی فناوری این دوران، پیشگام علمی این حیطه بود. بعدها، در سال ۱۹۹۷، مجلهٔ تایم با شناساییِ کارهای تقریباً غیرممکن اندرو، عنوان «مرد سال» را به او داد.

اندرو گرو در اثر حاضر، مهارت اصلی کارآفرینی و جادوی کاری خودش را آموزش می‌دهد. این کتاب با تعلیم اهمیت طراحی سیستمی صحیح شروع می‌شود؛ سپس اندرو به ما نشان می‌دهد چگونه می‌توانیم از این اصول مشابه ذکر شده در کتاب برای درک عملکرد جامعه استفاده کنیم. او راه‌های شناسایی مشکلات سیستمی و ابزارهای حل آنها را نیز در این اثر معرفی می‌کند و درواقع اصول مدیریت صحیح با بازدهی بالا را به ما آموزش می‌دهد. او عقیده دارد که مدیریت نوعی بازی گروهی است که با همکاری بازیکنان و تصمیم‌گیری مشارکتی و ارزیابی جدی عملکرد اعضا قابل اجرا است و آموزش اعضا هم وظیفه رئیس گروه است. اگر می‌خواهید با شیوه درست مدیریت موثر آشنا شوید یا اگر قصد دارید شیوه مدیریت خود را کارآمدتر کنید، خواندن این اثر باارزش را به شما توصیه می‌کنیم.

کتاب تنها بی پروایان پایدارند از اندرو گرو

این کتاب اثر اندرو گرو٬ برگزیده مجله تایمز به عنوان مرد سال ۱۹۹۷ و مدیر عامل سابق شرکت نامدار اینتل می‏ باشد.به گفته پیتر دراکر این اثر برجسته کتابی است خطرناک که خواننده را به اندیشه وا می‏ دارد. کلیدی ترین فعالیتی که هر سازمان برای دگرگون سازی خود نیاز دارد٬ جابجایی کامل منابع از کسب و کارهای پیشین به کسب و کارها و اندیشه های تازه می‏ باشد. و این که کجا٬ چه‏ موقع٬ چگونه و چرا سازمان ها نیازمند یک دگرگونی اساسی می باشند. علاقمندان به مدیریت استراتژیک٬ مدیریت تحول٬ مدیریت تغییر و تجربه مدیران می توانند این کتاب را مطالعه کنند.

یک گفتار مهم از اندرو گرو

نوآوری منشاهای مختلف دارد. شما باید در محیط و فضایی باشید که نوآوری مورد پذیرش باشد واین در هر جا واقعیت ندارد و ما دائماً باید به دنبال ایده‌های نو باشیم. من خوشوقت بوده‌ام که در شرکت‌هایی کار کرده‌ام که در این مسیر بودند اما به هر حال نوآوری‌های واقعی یا اموری که مسیر را تغییر دهند گاه اتفاق می‌افتد من وقتی به سابقه خودم در صنعت نیمه هادی برمی گردم می‌توانم بگویم سه نوآوری اصلی پدید آمده است. اولین آن” ترانزیستور” بود که کلید اصلی را به ما معرفی کرد. دومین آن “مجتمع” بود. IC حقیقتاً آن چیزی بود که قیمت‌ها را شکست و به نظر من کاهش قیمت نیروی محرک برای اتفاقات بعدی بود وسومین آن “ریزپردازنده” بود که به ما ماشین‌هایی با برنامه ذخیره شده را در هر جا معرفی کرد.

شرکت اینتل

زندگینامه اندرو گرو

وقتی صحبت از اینتل می‌کنیم، شما باید به یاد ۱۰۶ هزار کارمند، گردش مالی ۸۷۰ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۴ و همچنین، درآمد خالص ۱۲ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۴ میلادی باشید! شرکت سخت افزاری اینتل که هم اکنون در سانتاکلارا کالیفرنیا، واقع شده است، از چیپ ست‌های بلوتوث و کارت‌های حافظه گرفته تا میکروپروسسورها و کارت شبکه و گوشی موبایل و دستگاه‌های عظیم ارتباطی را طراحی و تولید می‌کند.

شعار مشهور اینتل را که حتماً می دانید: به داخل نگاه کن یا Look inside. این شعار مهمی هست که اینتل به آن توجه دارد و رفتار سازمانی آن در کسب و کار، در حول و هوش این شعار تبلیغاتی متمرکز شده است. ۴۷ سال پیش در چنین روزهایی بود که اینتل، توسط مغزهای فناوری اطلاعات که یکی از آن ها دکتر اندرو گرو بود، تأسیس شد. اکنون، صدها میلیون نفر در سراسر جهان، به طور مستقیم و غیر مستقیم از محصولات و خدمات شرکت اینتل استفاده می‌کنند.

اینتل، هم اکنون عنوان با افتخار “بزرگ‌ترین تولید کننده نیمه هادی” در جهان را در اختیار دارد و به عنوان مخترع تراشه‌های دقیق که در اکثر رایانه‌های شخصی و سازمانی کاربرد دارد، می‌باشد. رهبری اجرایی اندر گرو با رابرت نویس و گروردون مورد در سال ۱۹۶۸ میلادی، فرصتی بود تا ایده‌های دیجیتالی راهبری شده و دنیای فناوری اطلاعات را با انقلاب عظیمی مواجه کند. اینتل هم اکنون، در فهرست یک‌ صد برند و شرکت با ارزش جهان قرار دارد.

فهرستی که بزرگانی چون گوگل، فیس بوک و آمازون را در خود جای داده است و هر یک، صدها میلیارد دلار ارزش بازاری دارند. اندرو گرو، داستان موفقیت خود اینتل را بارهای در کتاب و مقالات مختلف تشریح کرده است که بعداً در قالب گفتاری مجزا به آن ها خواهیم پرداخت. اهم کتاب‌هایی که رهبر موفق اینتل تألیف و منتشر کرده است، در حوزه مدیریت کسب و کار و فرصت آفرینی در عرصه کارآفرینی خلاق می‌باشد که درس‌های خوبی برای فعالان کسب و کار در حال و آینده خواهد بود.

درگذشت اندرو گرو

دکتر اندرو گرو در سن ۷۹ سالگی در گذشت. اینتل مرگ این مرد تاثیرگذار بر دنیای فناوری و مدیریت را بدون ارائه هرگونه جزئیات بیشتری اعلام کرد. آقای گرو نقش اساسی در پابرجا ماندن شرکت اینتل و موفقیت امروز آن داشت. وی در طول حیات خود چندین مشکل سلامتی شناخته شده از جمله ابتلا به سرطان در دهه ۱۹۹۰ و بیماری پارکینسون داشت.

چکیده
اندرو گرو (ANDREW GROVE) رهبر شرکت اینتل در مجارستان متولد شده است. در سال ۱۹۵۶ تنها با داشتن ۲۰ دلار باتوجه به نابسامانی اوضاع کشورش آنجا را به سمت نیویورک ترک کرد. اندی گرو به ما یاد داد که تلاش، رمز موفقیت هست. اندی گرو در تمام زندگی کارآفرین و دانش محور خود و کلیه کتاب‌هایی که نوشت یک جمله را تاکید کرد: نترسید! نترس بودن، در موفقیت بسیار مهم است. کسی که نمی‌ترسد، به قول روانشناس ها، انرژی مثبت هست و انرژی مثبت‌ها، معمولاً برای کسب پیروزی، مانند تشنه که دنبال آب هست، در پی موفقیت می‌روند و بعضاً، موفقیت به دنبال آن‌ها خواهد آمد. راهی که اندرو و گیتس و زاکربرگ و لری پیج و ولش، در شرکت‌های مختلف رفتند. امیدوارم از این مطلب نیز استفاده کافی را برده باشید.

پاسخ دهید