زندگینامه امیر علی اکبری

زندگینامه امیر علی اکبری

زندگینامه امیر علی اکبری

نام امیر علی اکبری این سالها در کنار مسابقات MMA یا مبارزات قفس شنیده می شود. علی اکبری چند سال قبل در مسابقات کشتی حاضر می شد و بعد از دوری اجباری از این رشته تصمیم گرفت در مبارزات رشته ورزشی MMA آینده خود را جستجو کند. با ما همرا باسید تا شما را با زندگینامه این قهرمان آشنا کنیم.

امیر علی اکبری قهرمان رشته کشتی فرنگی در مسابقات جهانی و مسابقات mma در ۲۰ آذر سال ۱۳۶۶ در جمال آباد سراب(آذربایجان شرقی) متولد شد و اهل کشور ایران می باشد.

ورود امیر علی اکبری به رشته کشتی

امیر علی اکبری: در دوران کودکی چند دوست بودیم که در زمین های چمن با یکدیگر کشتی می گرفتیم اما بعد از مدتی یک باشگاه سمت محله ما باز شد که آقای عباسی و رضایی مربیان آن بودند. بعد از باز شدن این باشگاه من در سن ۱۱ سالگی کشتی آزاد را شروع کردم و بعد از سه سال تمرین کردن در کشتی آزاد، به دلیل علاقه و فرم بدنی ام به کشتی فرنگی رفتم و پیش آقایان ناصر نوربخش و بهروز حضرتی پور استارت کشتی فرنگی را زدم تا اینکه در سال ۱۳۸۶ در مسابقات انتخابی تیم ملی جوانان توانستم قهرمان شوم و در نخستین مسابقه خارجی ام در وزن ۸۴ کیلوگرم قهرمان مسابقات جام جلفکیان ارمنستان شدم، همچنین در مسابقات کشتی جوانان جهان هم به قهرمانی رسیدم.

اتهام دوپینگ و محروم شدن امیر علی اکبری 

امیر علی اکبری در سال ۱۳۹۰ به دلیل استفاده از مواد نیروزا از سوی اتحادیه جهانی کشتی دو سال محروم شد و بعد از سپری کردن دو سال محرومیت در سال ۲۰۱۳ باز هم خودش را آمادگی کامل رساند و با قهرمان شدن در مسابقات انتخابی تیم ملی مسافر مسابقات جهانی در سنگین وزن شد، امیر علی اکبری در مسابقات کشتی فرنگی جهانی سال ۲۰۱۳ مجارستان هم توانست قهرمان شود اما باز هم فیلا اعلام کرد که در نمونه خون امیر علی اکبری ماده ممنوعه دیده شده و به همین خاطر فیلا امیر علی اکبری را بصورت مادام العمر از حضور در تمامی مسابقات ورزش کشتی محروم کرد.

امیر علی اکبری در این باره گفت: حاضرم قسم بخورم که این حرف و حدیث ها همگی شایعه است و اتحادیه جهانی کشتی برای من پاپوش درست کرده، آنها نمی خواهند ببینند که بعد از سال ها یک نفر از کشور ایران در سنگین وزن کشتی دنیا قهرمان می شود.

امیر علی اکبری در مسابقات MMA

تقریبا یک سالی پس از محرومیت از رشته کشتی از امیر علی اکبری (قهرمان جهان و آسیا) خبری نبود تا اینکه در صفحات مجازی خودش شرکت اعلام کرد که در ورزش هنرهای رزمی ترکیبی (MMA/Mixed Martial Arts) می خواهد شرکت کند. امیر علی اکبری در این باره گفت: از مدت ها قبل با این رشته ورزشی آشنایی داشتم، تقریبا پس از ۱۰ روز که کشتی را کنار گذاشتم به سوی رشته های ورزشی رزمی رفتم. پس از چند روز از شرکتی از دبی برای من دعوتنامه آمد برای حضور در مسابقات MMA در آن شرکت کشتی گیرانی حضور داشتند که من را به خوبی می شناختند، آنها درخواست ارسال دعوتنامه به من را بدون اینکه بدانند خودم هم ورزش رزمی را شروع کرده ام داده بودند.

زندگینامه امیر علی اکبری

امیر علی اکبری در ادامه گفت: اگر همین حالا هم بیایند و به من بگویند که به ورزش کشتی برگرد و دوباره کشتی بگیر، هرگز به ورزش کشتی برنمیگردم، من به این معتقد هستم که هر انسان رساله ای دارد و رساله من هم در رشته MMA است. از مدتی بعد امیر علی اکبری مبارزات خود را شروع کرد که همه مبارزات امیر علی اکبری با پیروزی پشت سر گذاشته شد، از رکوردهای جالب و فوق العاده امیر علی اکبری می توان به پیروزی مقابل حریفانش در تایم ۱۷ ثانیه و ۳۰ ثانیه اشاره کرد.

نتایج و مقام های امیر علی اکبری در مسابقات کشتی قهرمانی جهانی

۱- امیر علی اکبری در مسابقات کشتی سال ۲۰۰۹: امیر علی اکبری در سال ۲۰۰۹ موفق به کسب مدال طلای رقابت های قهرمانی آسیا شد و در همان سال مدال برنز قهرمانی جهان در هرنینگ دانمارک را کسب کرد.

۲- امیر علی اکبری در مسابقات کشتی سال ۲۰۱۰: کشتی گیر امیر علی اکبری در سال ۲۰۱۰ با شکست سیمافی زینیچینکا از بلاروس در دیدار فینال به قهرمانی وزن ۹۶ کیلوگرم مسابقات جهانی ۲۰۱۰ مسکو رسید.

۳- امیر علی اکبری در مسابقات کشتی سال ۲۰۱۳: امیر علی اکبری در مسابقات جهانی ۲۰۱۳ مجارستان در دورهای اول، دوم و سوم کشتی گیران را به راحتی مغلوب کرد و به مرحله نیمه نهایی صعود کرد، اکبری در نیمه نهایی مقابل رضا کایالپ قهرمان جهان و المپیک از کشور ترکیه به پیروزی رسید و به فینال مسابقات راه پیدا کرد و در دیدار پایانی مقابل هیکی نابی از استونی(نایب قهرمان المپیک) با نتیجه ۴ بر ۰ به پیروزی رسید و مدال طلای ۱۲۰ کیلوگرم جهان را کسب کرد. امیر علی اکبری موفق شد نخستین مدال طلای کشتی فرنگی ایران در سنگین وزن را کسب کند.

مسابقات گراند پری ۲۰۱۶ رایزن

در ادامه مسابقات گراند پری ۲۰۱۶ رایزن، یکی از تورنمنت‌های مسابقات ورزش‌های رزمی ترکیبی، که در دسامبر ۲۰۱۶ در ژاپن برگزار شد امیر علی‌اکبری، موفق شد با شکست دادن هیت هرینگ، مبارز آمریکایی، به مرحله نیمه‌نهایی این مسابقات راه یابد. هیث هرینگ ۳۸ ساله که سابقه حضور در رشته‌های کیک‌بوکسینگ، سامبو (ورزش رسمی روسی) و کشتی را دارد به «اسب دیوانه تگزاس» معروف است. وی همچنین در مرحله نیمه نهایی با پیروزی مقابل والنتین مولدافسکی از روسیه فینالیست شد. در فینال مسابقات گراند پری ۲۰۱۶ رایزن، امیر علی‌اکبری با شکست مقابل میرکو فیلیپوویچ، نایب قهرمان شد.

مسابقات سازمان ACB روسیه ۲۰۱۸

زندگینامه امیر علی اکبری

 

در رویداد ACB 89 شنبه شب ۱۷ شهریور ۹۷ به میزبانی کراسنودار روسیه برگزار شد در مهم‌ترین مبارزه امیرعلی اکبری مبارز سنگین‌وزن ایرانی به مصاف دینل امیلانجوک مشهور به خرس لهستانی (نفر هفتم رنکینگ ACB در بخش سنگین‌ وزن) رفت و پس از سه راند مبارزه (۲۵ دقیقه) توانست با رای متحد داوران پیروز مبارزه شود.

مدال ها و افتخارات امیر علی اکبری

مسابقات کشتی قهرمانی جهانی
برنز مسابقات جهانی ۲۰۰۹ هرنینگ در وزن ۹۶ کیلوگرم
طلا مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۰ مسکو در وزن۹۶ کیلوگرم
طلا مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۳ بوداپست در وزن ۱۲۰ کیلوگرم
مسابقات کشتی قهرمانی آسیا
طلا مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۰۹ پاتایا در وزن ۹۶ کیلوگرم
مسابقات جهانی MMA
نقره مسابقات ۲۰۱۶ ریزین ۱۲۰ کیلوگرم

پیام حمید سوریان بعد از محروم شدن امیر علی اکبری در کشتی

سالهاست با تمام وجود و از صمیم قلب به این باور رسیده ام که “امیر” فقط یک نام و “علی اکبری” صرفا یک نام خانوادگی بشمار نمی رود و “امیر علی اکبری” به یک “تعریف” ورای نام و نام خانوادگی مبدل شده؛ تعریفی از جنس حماسه، دلاوری، فرزند درد و زجر بودن، کمر خم نکردن و مخلص کلام، مظهر جنگجو بودن. کمترین تردیدی ندارم که امیر علی اکبری فایت هاش رو در هر سطحی با موفقیت پشت سر خواهد گذاشت و روزی برنده کمر بند قهرمانی خواهد شد؛ چه، بر این باور استوارم که او فایتر و جنگجو به دنیا اومده و مرد و برنده جنگ های بزرگ و حتی نابرابر است.

امیر علی اکبری و پیشانی بند حیدرکرار

قهرمان سابق فرنگی در خصوص پیشانی بند حیدرکرار می‌گوید: از روز اول که به MMA رفتم به‌ خاطر ارادتی که به امیر مومنان حضرت علی(ع) دارم و مددی که از ایشان می‌گیرم، دنبال این بودم که با ذکر مولا علی(ع) و با پیشانی‌بند حیدر کرار, به مصاف حریفانم بروم اما منتظر بودم ابتدا درباره این رشته فرهنگ‌سازی شود و مردم ایران این رشته را قبول کنند بعد این کار را انجام بدهم. به‌خاطر حساسیت‌هایی که در مبارزه من و حریف آمریکایی وجود داشت مردم ایران لطف بسیار زیادی به من داشتند و پیگیر وضعیت من بودند. به همین دلیل بهترین زمان بود که پیش از انجام مبارزه و زمان ورود به رینگ با پیشانی‌بند حیدر کرار وارد شوم و از آقا مدد بگیرم.

زندگی خصوصی امیر علی اکبری

زندگینامه امیر علی اکبری

امیر علی اکبری می گوید: در حال حاضر قصدی برای ازدواج کردن ندارم به دلیل اینکه در یک جا ثابت نیستم و از سوی دیگر تمامی تمرکزم را گذاشته ام تا در mma موفقیت های بیشتری کسب کنم. در آن اوایل که می خواستم به mma بروم اعضای خانواده ام به خصوص مادرم به شدت مخالفت می کرد و عقیده اش در رابطه با mma این بود که این ورزش به حدی خشن و خطرناک است که اگر به mma بروم زنده بیرون نخواهم آمد، اما وقتی مشاهده کردند که mma قوانین محکمی دارد، دیگر با حضورم در این رشته مخالفت نکردند. البته این را هم بگویم که مادرم در حال حاضر هم مبارزات من را نمی بیند و به شدت نگران من است.

نامه تایلر کینگ به همسرش بعد از شکست از امیر علی اکبری

تایلرکینگ پس از ناک اوت برق آسا مقابل امیر علی اکبری متنی در اینستاگرام خطاب به همسرش کاترین نوشت: معذرت می‌خواهم که نتوانستم. از لحاظ فیزیکی و اعصاب و روان حالم خوب است. یک اشتباه مرتکب شدم و امیر از اشتباهم استفاده کرد. مرا گیر انداخت و به برتری رسید. فیلم را که دیدم متوجه شدم چرا نبرد ما متوقف شد. کاش داور اجازه می‌داد ادامه پیدا کند، اما امیر شایسته است این اعتبار را به او بدهیم که خوب و حرفه ای جنگید.

به جراحتم مرهم می‌گذارم و قدم بعدی را بررسی می‌کنم. با اشک‌هایی که بر چشمانم جاری است، از هرکسی حمایتم کرد سپاسگزارم. نمی‌توانم احساسم را در قالب کلمه بیان کنم. ایستادن در جبهه شکست خیلی سخت است. فردا از توکیو بازدید می‌کنم و به زودی شما را در آمریکا خواهم دید.

چکیده
امیر علی اکبری کشتی‌گیر فرنگی و مبارز هنرهای رزمی ترکیبی اهل کشور ایران است. وی برنده مدال طلای قهرمانی کشتی فرنگی جهان در سال ۲۰۱۰ و برنز قهرمانی جهان ۲۰۰۹ و مدال طلای قهرمانی آسیاست. امیر علی اکبری پس از محروم شدن از مسابقات کشتی در ورزش هنرهای رزمی ترکیبی وارد شد. امیدواریم زندگینامه این قهرمان کشورمان برایتان جذاب بوده باشد.

پاسخ دهید