زندگینامه استاد محمدرضا شجریان

بیوگرافی محمدرضا شجریان

زندگینامه استاد محمدرضا شجریان ، شما در سایت راز ثروت میتوانید شرح حال استاد محمدرضا شجریان را بخوانید.

استاد محمدرضا شجریان موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز، خواننده و خوشنویس اهل ایران است. استاد محمدرضا شجریان از برجسته‌ترین هنرمندان موسیقی سنتی ایرانی است و آلبوم‌های بسیاری را در این زمینه منتشر کرده‌ است. میبینیم که زندگینامه این استاد عزیز سرتاسر پر از تلاش و کوشش بوده است.

 

نام اصلی : محمدرضا شجریان
تولد : ۱ مهر ۱۳۱۹ مشهد
ملیت : ایرانی
سال‌های فعالیت آواز: ۱۳۴۶ تا کنون
همسرها : فرخنده گل افشان
کتایون خوانساری
فرزندان : راحله، افسانه، مژگان، همایون، رایان
درگذشت و پایان زندگینامه استاد محمدرضا شجریان در ایران: ۱۷ مهرماه ۱۳۹۹

آغاز زندگینامه استاد محمدرضا شجریان

اول مهر ماه ۱۳۱۹ در مشهد متولد شد. ۵ ساله بود که در خلوت کودکانه‌اش آواز می‌خواند، ۱۵بهمن ۱۳۲۶ به کلاس اول می‌رود و یک سال بعد به آموزش تلاوت قرآن‌کریم نزد پدر می‌پردازد. در ۹ سالگی تلاوت قرآن را آغاز می‌کند و یک سال بعد این کار را در میتینگ‌ها و اجتماعات سیاسی آن سال‌ها ادامه می‌دهد.

در سال ۱۳۳۱ برای نخستین بار صدای استاد محمدرضا شجریان از رادیو خراسان پخش می‌شود.

استاد محمدرضا شجریان در سال ۱۳۳۶ به دانش سرای مقدماتی در مشهد می‌رود و از همین سال است که برای نخستین بار با یک معلم موسیقی به نام جوان ‌آشنا می‌شود. پی گیری جدی کار آواز سبب می‌شود تا در سال ۱۳۳۸ استاد محمدرضا شجریان به اجرای آوازهایی بدون ساز و نیز قرائت قرآن برای رادیو خراسان بپردازد. یک سال بعد شجریان دیپلم دانش سرای عالی را می‌گیرد و به استخدام آموزش و پرورش در می‌آید و همزمان به تدریس در دبستان خواجه نظام‌الملک بخش رادکان می پردازد و نیز با سنتور آشنا می‌شود.

زندگینامه

زندگینامه استاد محمدرضا شجریان از سال ۳۰تا۷۱

آشنایی با سنتور این اشتیاق را در وی شدت می‌بخشد که  با نت و فراگیری سنتور نزد آقای جلال اخباری و شروع سنتور سازی و تحقیق برای بهتر کردن صدای سنتور تجربه‌های خود در موسیقی را گسترش دهد.

استاد محمدرضا شجریان تا سال ۱۳۵۰ به این خاطر که پدرش می‌خواست خانواده آن‌ها بیشتر با قرائت قرآن و چهره مذهبی شناخته شوند، با نام مستعار سیاوش بیدگانی با رادیو همکاری می‌کرد، ولی بعد از آن پدرش به او اجازه استفاده از نام اصلی‌اش را داد.

زندگینامه هنری استاد محمدرضا شجریان پس از چند سال تدریس در مشهد آذر ماه ۱۳۴۶ به تهران منتقل می‌شود و از همان بدو ورود با استاد احمد عبادی (نوازنده و نواساز نامی سه‌تار) آشنا می‌شود و همزمان به همکاری با رادیو ایران می‌پردازد و در کنار آن به کلاس درس آواز استاد اسماعیل مهرتاش و انجمن خوشنویسان نزد استاد بوذری می‌رود. آشنایی با رضا ورزنده (استاد سنتور) در تابستان همین سال بود. اجرا و ضبط نخستین برنامه در رادیو ایران که با عنوان “برگ سبز شماره ی ۲۱۶” در شب جمعه ۱۵ اذر ماه پخش شد از دیگر فعالیت‌های شجریان در این سال بود.

استاد محمدرضا شجریان در سال ۱۳۴۹ همکاری خود با برنامه‌های تلویزیون ملی ایران را آغاز می‌کند و همزمان به دریافت عنوان خوشنویس ممتاز نایل می‌شود.

در سال ۱۳۵۰ استاد محمدرضا شجریان با استاد فرامرز پایور آشنا می‌شود. به مشق سنتور و آموزش ردیف آوازی صبا نزد ایشان می‌پردازد. در همین سال بود که محمدرضا شجریان با شاعر گرانمایه هوشنگ ابتهاج (سایه) آشنا می شود و به همکاری با برنامه گلهای تازه رادیو می‌پردازد.

در سال ۱۳۵۱ استاد شجریان ضمن همکاری در برنامه گلها با استاد نور علی خان برومند آشنا می‌شود و به آموزش سبک و شیوه آوازی طاهر زاده نزد وی مشغول می‌شود. آشنایی با استاد دوامی و نیز آموختن ردیف‌های آوازی از دیگر توفیقات شجریان در این سال بود.

ادامه زندگینامه استاد محمدرضا شجریان

در زندگینامه استاد محمدرضا شجریان در سال ۱۳۵۲ به اتفاق گروهی از هنرمندان چون محمدرضا لطفی، ناصر فرهنگفر، حسین علیزاده، جلال ذوالفنون، داود گنجه‌ای و مقدسی و حدادی و دیگر هنرمندان مرکز حفظ و اشاعه موسیقی را به سرپرستی استاد داریوش صفوت بنا می‌گذارند.

 

از سال ۱۳۵۴ اجرای استاد محمدرضا شجریان برای کشور های خارجی آغاز می‌شود. استاد محمدرضا شجریان در سال ۱۳۵۶ شرکت دل آواز را تاسیس و نیز در سال ۱۳۵۷ در مسابقه های تلاوت قرآن سراسر کشور به مقام نخست می‌رسد.

استاد محمدرضا شجریان در سال ۱۳۵۸ با غلامرضا داد به آشنا می‌شود و سپس آلبوم‌های مختلفی را با گروه پایور و نیز آلبوم‌های دیگری را با گروه شیدا و عارف کار می‌کند. در فاصله سال‌های دهه شصت شجریان همکاری گسترده‌ای را با پرویزمشکاتیان آغاز می‌کند که حاصل ‌آن آلبوم‌های ماهور، بیداد، نوا، دستان و .. است.

از سال ۶۸ استاد محمدرضا شجریان با گروه پیرنیاکان و عندلیبی به اجرای کنسرت در آمریکا و اروپا می‌پردازند. این گروه در سال بعد و به دلیل زلزله رودبار کنسرت‌هایی را در جمع آوری کمک مردم دنیا در اروپا و آمریکا اجرا می‌کنند.

 

در سال ۷۱ به اجرای کنسرت‌های مرحله دوم در امریکا با داریوش پیر نیاکان، جمشید عندلیبی و همایون شجریان می ‌پردازد. انتشار آلبوم یاد ایام، آسمان عشق و نیز دلشدگان حاصل این سال‌ها است.

بازگشت استاد محمدرضا شجریان به ایران

در زندگینامه استاد محمدرضا شجریان میخوانیم که  استاد محمدرضا شجریان  مدتی بود که دوران درمان بیماری را در آمریکا می‌گذراند و بعد از مدتی بامداد جمعه، ۲۶ شهریور ماه سال ۹۵ وارد ایران شد.

بیماری استاد محمدرضا شجریان

استاد محمدرضا شجریان در نوروز ۹۵ با انتشار یک کلیپ با موهای تراشیده خبر از یک مهمان قدیمی ۱۵ ساله داد که بعدها مشخص شد وی به سرطان مبتلا شده است.

استاد شجریان از زمان اعلام خبر سرطان خود از سال ۹۵ دیگر در محفل‌های هنری حاضر نشد و کمتر کسی موفق به ملاقات با وی شد. در هفته‌های گذشته وضعیت جسمانی وی نامناسب گزارش شده و چندین بار خبر فوت شجریان منتشر و تکذیب شده است.

سازهای ابداعی محمدرضا شجریان

در این بخش زندگینامه استاد محمدرضا شجریان به ساز های ابداعی ساخته شده به دست خودشان میپردازیم.

زندگینامه استاد محمدرضا شجریان

استاد محمدرضا شجریان مبدع چند ساز جدید در موسیقی ایرانی است. محمدرضا شجریان در اردیبهشت ۱۳۹۰ در نمایشگاه در تهران این سازها را رسماً به نمایش عمومی درآورد. برخی این سازها عبارتند از: صراحی، شهر آشوب، ساغر، کرشمه،سبو

تولید سازهای ابداعی به دست شجریان با انتقاد زیادی مواجه شد و در نشستی با حضور کارشناسانی همچون: جلال ذوالفنون، جمال سماواتی، حسین علیزاده، داریوش طلایی و… مورد نقد قرار گرفت. همچنین سجاد پورقناد در گفت و شنودی با حضور موافقان سازهای شجریان، به نقد این سازها پرداخت.

 

زندگینامه شخصی استاد محمدرضا شجریان

در پی حوادث سال ۸۸ استاد محمدرضا شجریان با یک نامه انتقادی به ضرغامی رئیس صدا و سیما استفاده از سروده های انقلابی بخصوص سرود ایران، ای سرای امید را غیر شرعی خواند و خواستار توقف پخش این آثارش شد مدتی بعد آهنگ زبان آتش را خواند که بعد از آن پخش دعای ربنا او نیز در صدا و سیما ممنوع شد و از اجرای کنسرت های او در ایران جلوگیری گردید.

قدردانی و جوایز  استاد محمدرضا شجریان :

 

• جایزه بنیاد آقاخان

در فروردین ۱۳۹۸ جشنواره موسیقی بنیاد آقاخان جایزه ویژه «خداوندگار موسیقی» را به  استاد محمدرضا شجریان تقدیم کرد.

 

• نشان عالی هنر برای صلح

در شهریور ۱۳۹۶ در پنجمین جشنواره بین‌المللی «هنر برای صلح» نشان عالی هنر برای صلح سال ۱۳۹۶ به استاد محمدرضا شجریان و ۳ هنرمند دیگر اهداء شد.

 

• نشان شوالیه

نشان شوالیهٔ ملی لیاقت در آیینی رسمی، شامگاه دوم تیر ۱۳۹۳ در سفارت فرانسه در تهران به استاد محمدرضا شجریان اهدا شد. در این آیین؛ شجریان نشان عالی وزارت فرهنگ و هنر دولت فرانسه را از برونو فوشه، سفیر فرانسه در تهران دریافت کرد و نامش در رتبه کسانی که این نشان را از دولت فرانسه دریافت کرده؛ ثبت شد.

 

• جایزه بیتا

جمعه ۲۸ آبان ماه ۱۳۸۹ مراسمی با نام «سومین سال بزرگداشت ادب و هنر پارسی» در دانشگاه استنفورد آمریکا برگزار شد که طی آن سومین جایزه بیتا به دست بنیان‌گذارش بیتا دریاباری به محمدرضا شجریان استاد موسیقی ایرانی رسید.

 

• جوایز یونسکو و گرمی

در سال ۱۳۷۸ استاد محمد رضا شجریان موفق به دریافت جایزه پیکاسو و دیپلم افتخار از طرف سازمان یونسکو در پاریس شد.

زندگینامه خوانندگی استاد محمدرضا شجریان

در این بخش زندگینامه استاد محمدرضا شجریان به آلبوم های ساخته و خوانده شده ایشان میپردازیم:

– چهره به چهره

– گلبانگ شجریان

– چاووش ۱ (به یاد عارف)

– چاووش ۲

– چاووش ۳

– چاووش ۶ (سپیده)

– چاووش ۷

– چاووش ۹ (جان جان)

– راز دل (خون جوانان وطن)

– خلوت‌گزیده

– انتظار دل

– پیوند مهر

– آستان جانان

– سرّ عشق (ماهور)

– بیداد

– نوا (مرکب‌خوانی)

– دستان

– دود عود

– ساز قصه‌گو و کنسرت بزرگداشت حافظ

– پیام نسیم

– دل مجنون

– سرو چمان

– آسمان عشق

– دلشدگان

– دیلمان

– رباعیات خیام

– چشمهٔ نوش

– بهاریه

– یاد ایام

– جان عشاق

– گنبد مینا

– پیغام اهل دل (همایون‌مثنوی)

– در خیال

– رسوای دل

– عشق داند

– شب وصل

– معمای هستی

– شب، سکوت، کویر

– آهنگ وفا

– آرام جان

– بوی باران

– زمستان است

– بی تو به‌سر نمی‌شود

– فریاد

– هم‌نوا با بم

– جام تهی

– ساز خاموش

– سرود مهر

– غوغای عشق‌بازان

– آه باران

– زبان آتش

– رندان مست

– مرغ خوش‌خوان

– رنگ‌های تعالی

– طریق عشق

خوانندهٔ تیتراژ فیلم :

در این بخش به تیتراژ های خوانده شده زندگینامه استاد محمدرضا شجریان میپردازیم:

دلشدگان (۱۳۷۰)

ابجد (۱۳۸۱)

زمستان است (۱۳۸۴)

آثار بدون انتشار رسمی (خصوصی)

در این بخش زندگینامه استاد محمدرضا شجریان به آثار بدون انتشار رسمی میپردازیم:

آثار خصوصی استاد محمدرضا شجریان با هنرمندان مختلف که اطلاعات کامل یا دقیقی از بسیاری از این‌ها در دسترس نیست؛ و فیلم کنسرت‌های چهره به چهره (جشن هنر شیراز، سال ۱۳۵۶)، پیام نسیم، یاد ایام، قاصدک،کنسرت به همراه ارکستر ملی ایران به رهبری فرهاد فخرالدینی (باغ‌موزه چهلستون، تیرماه ۱۳۷۷)، زمستان است،فریاد،کنسرت پاییز ۱۳۸۴ (ساز خاموش و سرود مهر). البته فیلم کنسرت‌های راست‌پنجگاه (جشن هنر شیراز، سال ۱۳۵۴) و کنسرت به همراه گروه شهناز در لندن نیز با وجود این که تلویزیون پخش کرده‌است اما هیچ ناشری به بازار نداده‌است. فهرست کامل آن‌ها را در مقاله آثار محمدرضا شجریان ببینید.

استاد محمدرضا شجریان درگذشت | خسرو آواز ایران پر کشید

استاد محمدرضا شجریان خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی پس از تحمل یک دوره بیماری پنجشنبه ۱۷ مهرماه در سن ۸۰ سالگی درگذشت.

استاد محمدرضا شجریان طی سه چهار سال اخیر همزمان با تشدید بیماری بارها در بیمارستان بستری شده بود.

پیکر زنده‌یاد استاد محمدرضا شجریان طبق برنامه‌ریزی برای تدفین و خاکسپاری به زادگاهش مشهد مقدس منتقل خواهد شد

پایان زندگینامه استاد محمدرضا شجریان ای کاش زندگینامه استاد پایان نداشت

پاسخ دهید