زندگینامه اریک اشمیت

زندگینامه اریک اشمیت

زندگینامه اریک اشمیت

در این مقاله می خواهیم شما را با اریک اشمیت یکی از مدیر عاملان موفق گوگل آشنا کنیم با ما همراه باشید.

گوگل یک شرکت آمریکایی فعال در حوزه فناوری اطلاعات شامل جستجوی اینترنتی، رایانش ابری و تبلیغات، نرم‌افزار و سخت‌افزار است. این شرکت توسط لری پیج و سرگئی برین تاسیس شد که هر دوی آن‌ها در دانشگاه استنفورد به عنوان دانشجوی دکترا حضور داشتند و با نام «مردان گوگل» شناخته می‌شدند.

اریک امرسون اشمیت در ۲۷ آوریل ۱۹۵۵ در امریکا به دنیا آمد. مادر او، “النور” دارای مدرک فوق لیسانس روانشناسی و پدرش “ویلسون اشمیت” استاد آلمانی – امریکایی اقتصاد بین الملل در ویرجینیا تک و دانشگاه “جان هاپکینز” بود که در دوران دولت نیکسون، در خزانه داری ایالت متحده مشغول به کار بود. وی در سال ۲۰۰۱ به عنوان مدیر عامل شرکت گوگل انتخاب شد. او علاوه بر مدیر عاملی گوگل، عضو هیئت مدیره اپل نیز بود که با افزایش رقابت کسب و کار گوگل و اپل، در اوت ۲۰۰۹ از عضویت در هیات مدیره اپل استعفا داد.

اشمیت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ امریکا، به عنوان مشاور در حوزه‌ فناوری به ستاد انتخابات باراک اوباما مشاوره داد و پس از آن به شورای مشورتی علم و فناوری اوباما پیوست. او به مدت ۱۰ سال مدیر عامل گوگل بود تا اینکه در سال ۲۰۱۱، لری پیج جایگزین او شد و او به عنوان مدیر اجرایی به کار خود در گوگل ادامه داد. او همچنین یکی از اعضای بنیاد “امریکای نوین” است؛ بنیادی که در بسیاری از مسائل سیاسی، امنیتی و اجتماعی اقدام به تولید مباحث فکری و عملی می کند و با هدف آزادی و دموکراسی، راه خود را برای دخالت در امور کشورهای دیگر باز کرده است.

نقطه شروع اریک اشمیت در عرصه تکنولوژی

اشمیت در سال ۱۹۷۲، از دبیرستان “Yorktown” فارغ التحصیل شد. او سپس به دانشگاه “پرینستون” رفت جایی که در ابتدا تحصیل در رشته معماری را آغاز کرد اما رشته خود را تغییر داد و توانست در سال ۱۹۷۶، مدرک لیسانس در رشته مهندسی الکترونیک کسب کند. او در سال ۱۹۷۹، فوق لیسانس الکترونیک در زمینه شبکه‌های کامپیوتری از دانشگاه “برکلی” و در سال ۱۹۸۲ مدرک دکترا در زمینه مدیریت توسعه نرم‌ افزار از دانشگاه “برکلی” کسب کرد.

او به‌ عنوان اولین تجربه کاری وارد شرکت”Zilog” شد و در آنجا به ‌صورت تمام ‌وقت کار می‌کرد. این شرکت در زمینه طراحی و ساخت قطعات الکترونیکی فعـالیت می‌کرد؛ درواقـع بعضی از تراشه های قدیمی این شرکت در کنسول‌های بازی مانند Nintendo Game Boy و Sega Genesis به‌ کار برده شده بود. اشمیت در سال ۱۹۸۳ به شرکت “Sun Microsystems” پیوست. در همان شرکت مدیریت بخش‌های مختلفی را بر عهده گرفت و در سال ۱۹۹۷ اشمیت مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره شرکت Novell شد.

اریک اشمیت مدیر عامل گوگل

زندگینامه اریک اشمیت

در سال ۲۰۰۱ لری پیج و سرگی برین، بنیانگذاران گوگل، اشمیت را به عنوان مدیرعامل گوگل برگزیدند. اشمیت پس از یک دهه مدیریت در گوگل، در سال ۲۰۱۱ جای خود را به لری پیج داد. سال ۲۰۱۱ زمان رقابت ابر کمپانی هایی بود که شبکه های اجتماعی آنلاین آنها طرفداران زیادی داشت. رقابت بین دو کمپانی گوگل و فیس بوک برای جذب مخاطب به شبکه های تحت مدیریت خود، شبکه فیس بوک و شبکه گوگل پلاس، بیش از دیگران بود.

از همان نخستین روزهای ۲۰۱۱ گوگل نشان داد که قصد عقب نشینی در برابر فیس بوک را ندارد. در آوریل ۲۰۱۱ اریک اشمیت، مدیرعامل گوگل، جای خود را به لری پیج داد و پس از آن به عنوان مدیر اجرایی و مشاور گوگل به فعالیت خود ادامه داد. تحلیل ‌گران این اقدام مدیران گوگل را نگرانی گوگل از رشد فیس ‌بوک و راهی برای جبران ضعف ها بیان کردند. گفته می شد این تصمیم به معنی تغییر مسیر گوگل و گام اول برای تغییر راهبردها و سازگار ساختن آنها با پیشرفت برق آسای رقبایی نظیر فیس بوک بود.

استعفا اریک اشمیت از هیات مدیره اپل

اریک اشمیت در اوت سال ۲۰۰۶ به عنوان عضو هئیت مدیره شرکت اپل انتخاب شد. اشمیت که مدیر عامل گوگل نیز بود، عضویتش در هیأت مدیره اپل تنها ۳ سال به طول انجامید؛ او در اوت ۲۰۰۹ به دلیل افزایش رقابت کسب و کار گوگل و اپل از عضویت در هیأت مدیره اپل استعفا داد. او پیش از این در نشست سالانه سهامداران عنوان کرده بود تصور نمی کرده یکی بودن مدیران گوگل و اپل مشکلی داشته باشد. دو شرکت گوگل و اپل از رقبای یکدیگر در بازار مرورگرها به شمار می روند. با ورود گوگل به بازار سیستم عامل تلفن همراه با اندروید و اعلام عرضه سیستم عامل رایانه کروم برای رقابت با مکینتاش اپل، موقعیت اشمیت به عنوان مدیر غیراجرایی اپل زیر ذره ‌بین رفت؛ کمیسیون تجاری امریکا احتمال نقض شدن قانون ضد انحصار طلبی را به دلیل فعالیت اریک اشمیت در هر دو شرکت اپل و گوگل مورد بررسی قرار داد.

استیو جابز، مدیر اجرایی اپل در اظهاراتی عنوان کرد: «متاسفانه همچنانکه گوگل با اندروید و سیستم عامل کروم وارد کسب و کار اصلی اپل می‌شود، تاثیر اریک اشمیت به عنوان عضو هیات مدیره اپل به طور قابل توجهی از بین خواهد رفت زیرا به دلیل در میان بودن منافع احتمالی، وی ناچار خواهد بود از بخش بیشتری از نشست‌ها دور بماند بنابراین ما متقابلا تصمیم گرفتیم اکنون زمان مناسبی برای وی به منظور استعفا از عضویت هیات مدیره اپل است.»

اریک اشمیت و عضویت در شورای مشاوران اوباما

زندگینامه اریک اشمیت

در آوریل ۲۰۰۹، فهرست شورای مشورتی علم و فناوری باراک اوباما، رئیس جمهور وقت امریکا، منتشر شد که در آن نام اریک اشمیت و کرگ ماندی، مدیر پژوهش و استراتژی مایکروسافت، به چشم می خورد. شورای مشاوران علم و فناوری رئیس جمهور آمریکا (PCAST) گروه مشاوره ای است که هدف آن کمک به رئیس جمهور و معاون وی برای تدوین سیاست‌های مربوط به فناوری بوده است. اریک اشمیت در حالی در این کمیته ۲۰ نفره حضور داشت که پیش از این یکی از حامیان اوباما در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ بود و در گروه انتقال دولت اوباما فعالیت کرده است.

اعتراف اریک اشمیت به شکست سایبری از ایران

اریک اشمیت در مصاحبه با شبکه “فاکس ‌نیوز” در دسامبر ۲۰۱۱ (آذر ماه ۱۳۹۰)، اذعان کرد که ایرانیان صاحب استعدادی غیرمعمول در حوزه عملیات سایبری هستند و تصریح کرد که آمریکایی‌ها دقیقا قادر به شناخت ابعاد این استعداد نیستند اما به هر حال این امر تهدیدی برای آنان محسوب می‌ شود. وی در این مصاحبه که بخشی از فیلم آن در یوتیوب قرار گرفت در پاسخ به سؤالی در خصوص کنترل پهپاد RQ170 توسط نیروهای سایبری ایران اظهار داشت: «این اطلاعات سری است و ما هرگز دسترسی به آنها نداریم اما این نگرانی که ایران توانسته باشد این کار را انجام دهد همواره وجود داشته و ما هم باید همواره نگران آن باشیم.»

پهپاد RQ170 یکی از مهمترین پهپادهای شکار شده توسط سپاه پاسداران بود. این هواپیما که آذرماه ۱۳۹۰ در شرق کشور به دام انداخته شد، یک هواپیمای بسیار پیشرفته جاسوسی است که البته رادارگریزی، تنها ویژگی مهم آن نیست بلکه این هواپیمای پنهانکار در چندین بخش از فناوری ‌های سطح بالا برخوردار است.

اریک اشمیت و سفر به کره شمالی

اریک اشمیت در ژانویه ۲۰۱۳ به همراه بیل ریچاردسون، فرماندار سابق ایالت نیومکزیکوی امریکا به کره شمالی سفر کرد. این سفر در حالی انجام شد که وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده بود با توجه به تنش‌های ناشی از پرتاب موشک دوربرد کره شمالی در ماه دسامبر ۲۰۱۲، زمان این سفر مناسب نیست.

زندگینامه اریک اشمیت

ریچاردسون که زمانی نماینده سازمان ملل بود، بارها به کره شمالی سفر کرده و اینطور به نظر می رسید که یکی از اهداف این سفر آزادی “کنت بائه” یک کره ای – امریکایی که سال ۲۰۱۲ دستگیر شده بود، است اما دلیل همراهی اشمیت با ریچاردسون در این سفر مشخص نبود، هرچند که گوگل این سفر را شخصی خواند اما این اولین باری بود که اشمیت به کره شمالی سفر می کرد. کره شمالی از کشورهایی است که سخت ‌ترین محدودیت‌ها را برای دسترسی شهروندانش به اینترنت اعمال کرده و سفر اشمیت به عنوان مدیر اجرایی گوگل به کره شمالی از این جهت حائز اهمیت بود.

اریک اشمیت و عضویت در بنیاد امریکای نوین

اریک اشمیت که مدتی عضو شورای مشاوران باراک اوباما، رئیس جمهور وقت امریکا، بوده است، مدیریت بخش گوگل اندیشکده “امریکای نوین” را در کارنامه خود دارد. بنیاد “امریکای نوین” در سال ۱۹۹۹ تشکیل شد. این بنیاد “مؤسسه ای غیر انتفاعی و غیر حزبی” است که در زمینه مطالعات امنیت ملی، تکنولوژی، مسائل مالی و دارایی، بهداشت، انرژی، آموزش و پرورش و اقتصاد فعالیت کرده و تاکید دارد که تلاشش بر ارائه راه کارهای عملی برای حل مشکلات جهانی، منطقه ای و ملی است.

ساختمان اصلی این بنیاد در واشنگتن قرار دارد که یکی از دفاتر مهم آن در نیویورک است. این اندیشکده در کنار آرمان های مطرح شده از سوی خود نظیر گسترش فناوری های جدید و ارائه راهکار نوین عملی برای مشکلات جهانی، یکی از اهداف خود را تلاش برای گسترش آزادی و دموکراسی عنوان کرده است؛ هدفی که تقریبا تمام اندیشکده های امریکایی با توسل به آن زمینه های دخالت در امور داخلی دیگر کشورها را فراهم کرده اند. در میان کارشناسان این مؤسسه، فرانسیس فوکویاما، تئورسین امریکایی تبار با نظرات ضد اسلام و ضد انقلابی فراوانش به چشم می خورد.

از دیگر چهره های قابل تامل این مؤسسه “جاناتان سوروس” فرزند جرج سوروس، رئیس مؤسسه جامعه آزاد، است که مسئول ارشد اجرای اندیشکده بنیاد آمریکای نوین را برعهده دارد. بنیاد فورد، بنیاد بیل و ملینا گیتس، بنیاد اریک اشمیت و موسسه جامعه آزاد از جمله بنیاد هایی هستند که منابع مالی “آمریکای نوین” را تقبل می کنند.

جملات طلایی از  اریک اشمیت مدیرعامل گوگل

زندگینامه اریک اشمیت

۱- این روزها همه چیز سیار شده و از هر هشت دقیقه استفاده از تلفن همراه هفت دقیقه‌اش صرف استفاده از برنامه‌های همراه و app ها می‌شود.
۲- برنامه‌های همراه مربوط به شبکه‌های اجتماعی و به خصوص فیس بوک از جمله پرطرفدارترین برنامه‌های همراه هستند.
۳- گوگل بعدی هم در راه است و ممکن است گوگل فعلی را به‌رغم همه خلاقیت‌هایش از میدان به در کند.
۴- گوگل آینده ممکن است هیچ شباهتی به گوگل امروزی نداشته باشد و احتمال دارد فردی در یک پارکینگ اتومبیل روی ما اسلحه بکشد. من این را می‌دانم، زیرا ما خودمان سال‌ها قبل در یک گاراژ بودیم.
۵- تغییر از جایی می‌آید که شما اصلا انتظارش را ندارید.
۶- گوگل بعدی کارهایی را که گوگل می‌کند، انجام نمی‌دهد. همان طور که ما کارهایی را که AOL انجام داد، انجام ندادیم.
۷- آینده ایستا نیست و این همان فرآیند خلاقیت است.
۸- در آینده تعداد بسیار زیادی آیپی آدرس، ابزارها، حسگرها و پوشیدنی‌ها و اشیای مختلفی وجود خواهد داشت که شما خواهید توانست با آن‌ها وارد تعامل شوید، بی آنکه آن‌ها را مستقیماً لمس کنید.

زندگی خصوصی اریک اشمیت

زندگی خصوصی آقای اشمیت هم مانند زندگی تجاریش جالب توجه هست و روابط گسترده جنسی وی با زنان غربی، همواره سوژه رسانه‌ها شده است. موضوعی که سبب شد تا اشمیت، اکانت اینستاگرام خود را ببندد. روابط متعدد اریک اشمیت با زنان در امریکا، ما را به یاد دیالوگ ماندگاری از مایکل داگلاس هنرپیشه مشهور هالیوود در فیلم وال استریت می‌اندازد که می‌گفت: پول، هیچ وقت نمی‌خوابد!

چکیده
دکتر اریک امرسون اشمیت متولد ۲۷ آوریل ۱۹۵۵ میلادی در واشینگتن دی سی، مهندس نرم‌افزار آمریکایی و رئیس اجرایی هیئت مدیره آلفابت است. وی در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۷ در صفحه توئیتر شخصی‌اش اعلام کرد که پس از هفت سال کار در سمت رئیس هیات مدیره و مدیر اجرایی، تمایل دارد غرق دنیای تکنولوژی و علم شود و قرار است به عنوان رئیس اجرایی آلفابت همکاری‌هایش را با لاری و سرگی برین ادامه می‌دهد.

او پیشتر مدیر اجرایی شرکت گوگل و عضو هیئت مدیره شرکت اپل بود. در سال ۲۰۱۱ از گوگل استعفا داد. وی همچنین عضو هیئت امنا دانشگاه پرینستون نیز بود. به اعلام مجله فوربز، دارایی خالص او در سال ۲۰۱۶ برابر با ۱۱٫۶ میلیارد دلار برآورد شده که او را در رتبه صدمین فرد ثروتمند دنیا قرار می‌دهد. امیدواریم این مقاله نیز برایتان جذاب بوده و از آن استفاده کافی را برده باشید.

پاسخ دهید