آیا زنان خود خواه تر از مردان هستند

آیا زنان خود خواه تر از مردان هستند

آیا زنان خود خواه تر از مردان هستند

بیشتر از زنان قسمتی از مغزشان در برابر کمک کردن به دیگران واکنش بیشتری نشان میدهند. در صورتی که این قسمت از مغز مردان با خود خواهی و خود بزرگی فعال میشوند احتمالا این دلیلی است که زنان بیشتر حس دوستی و روابط عمومی با دیگران را دارند. زنان ارزش های ذهنی بیشتری برای روابط اجتماعی برقرار کردن را دارند ولی برعکس مردان رفتارهای خودخواه هانه زیادی دارند. با ما همراه باشید تا در این مقاله برای شما بررسی کنیم آیا زنان خودخواه تر از مردان هستند.

 خودخواهی چیست

در فرهنگ ما از خودخواهی به عنوان یک صفت مطلقا منفی و نامطلوب یاد شده که اغلب موجب برداشت غلط و کج فهمی می شود. و از آنجا که در روانشناسی و اخلاق تعریف مشخص و قطعی برای آن ارائه نشده نیاز به بررسی بیشتر برای درک معنی آن است.
۱. اگر معنی خودخواهی را مترادف با ” نارسیسم” یا ” خود شیفتگی” یا ” خودمحوری” و یا ” خودبینی” بدانیم که در آن شخص فقط دنیای درون و خواسته های خودش را درست و بر حق می داند یا به عبارت دیگر چشم و گوشش بر همه چیز کور و کر است به جز علایق خودش، آنگاه این یک صفت منفی و خطرناک است و به درجات مختلف در کودکان، افراد عصبی، دیکتاتورها،جنایتکاران و دیوانگان دیده شده است.
آیا زنان خودخواه تر از مردان هستند
۲. اما اگر خودخواهی به معنای احترام به خواسته ها و شناختن حق خود برای زندگی کردن،عشق ورزیدن به خود و داشتن حقوق طبیعی و نعمت های زندگی باشد آنگاه یک صفت مثبت و ارزشمند است.

بررسی خودخواهی زنان در زندگی زناشویی

همسر خودخواه چگونه عمل می کند
در افراد خودخواه، رفتارهای غیر منطقی، انتظارات بیش از حد و بی توجهی بیش از حد به همسر، شدید است. تغییرات ناگهانی و غیر منتظره در رفتار یک همسر می تواند به عنوان نشانه ای از وجود یک مشکل در رابطه دیده شود؛ البته، علت تغییر رفتار چیست؟ گاهی اوقات، پستی و بلندی های زندگی می تواند رفتار را تغییر دهد؛ اما اگر همسرتان این رفتار را مرتبا تکرار کند، مانند:
پاسخ ندادن به تلفن
خوابیدن در یک اتاق دیگر
سخن گفتن بدون صحبت کردن
اجتناب از آغوش
و غیره
به این معنی است که شما کاملا نادیده گرفته شده اید، مانند این که اصلا وجود ندارید.
خودخواهی زنان در زندگی زناشویی گاهی مرز میان انتظارات منطقی و غیر منطقی را نیز درهم میشکند.
انتظارات بیش از حد و غیر قابل قبول، از قبیل:
به منزل مادر خود نرو زیرا من آن را دوست ندارم
پیتزا بخوریم چون من صلاح می دانم و …
می تواند نشانه ای از خودخواهی همسر باشد. همسر خودخواه خود را تغییر دهید.

روش هایی برای غلبه بر خودخواهی

آیا زنان خودخواه تر از مردان هستند
۱- بهره گرفتن از مهارت های گذشت کردن
گذشت کردن، صبر و حوصله، توصیه جدی برای همسران افراد خودخواه است، اما گذشت اضافی بازگشتی عکس دارد و شدت خودخواهی زنان در زندگی زناشویی را افزوده است. تا چه وقتی و چه کسی می تواند خودخواهی همسر خود را بپذیرد و به خواسته هایش عمل کند و حق خود را نادیده بگیرد؟ گذشت کردن بیش از حد یکی از بزرگترین اشتباهات و عادت به خودخواهی را در فرد ایجاد می کند و گذشت را بخشی از وظیفه همسر می داند.
۲- قدرت داشتن
قدرت داشتن، نتیجه گذشت کردن بیش از حد است. همسر خود خواه از طریق عادت این فرد، بر زندگی مشترک قدرت می گیرد و در هر چیز خودش احساس خوبی دارد، به طوری که او درک درستی از کار خود ندارد و هرگز مایل به پذیرفتن اشتباهات خود نیست. از سوی دیگر، خودخواهی زنان در زندگی زناشویی و تحمل زندگی مشترک، با گذشت زمان، در شخص سخاوتمند احساس بی عدالتی را ایجاد می کند و هیچ پاداشی برای خدماتی که به همسرش داده است، دریافت نکرده است.  برای جلوگیری از افراط های شدید، بهتر است بدانید کجا گذشت کنید و کجا از حق خود نگذرید. حفظ تعادل در گذشت کردن کلید موفقیت شما است.

دلیل خودخواهی زنان در زندگی زناشویی

۱- گفت و گو غلط
گفتگو غلط، خودخواهی بیشتری را به ارمغان می آورد. یکی از مهم ترین عوامل تخریب روابط، فقدان گفتگو و ارتباطات کلامی است. هنگامی که هر دو طرف قادر به بیان خواسته ها و انتظارات خود به یکدیگر نیستند، راهی برای ورود به ویژگی های منفی مانند خستگی و خشم به رابطه باز می شود. مکالمه صحیح رمزگشایی مشکل است قبل از اینکه مشکل بدتر و بزرگ تر شود. با همسرتان صحبت کنید. اگر خودتان را در وضعیتی قرار دهید که خطر سوء تفاهم وجود دارد، بلافاصله آن را با همسر خود در میان بگذارید.
۲- تمرکز بر تغییر رفتارهای خودخواهانه
پس از شناسایی خودخواهی زنان در زندگی زناشویی و رفتارهای خودخواهانه، شما باید بر روی اصلاح آنها تمرکز کنید. البته، نباید بسیار پر توقع بود، ترک یا اصلاح این عادت با یادآوری و یا زمان صحبت امکان پذیر نیست. اصلاح تدریجی است و شما نباید در این مسیر متوقف شوید و از تلاش خود کم کنید. از سوی دیگر، افراد خودخواه، علیرغم پذیرش این شخصیت بد، باید یاد بگیرند، گاهی اوقات لازم است که بدون انتظار منفعتی از خواسته خودش به آسانی بگذرد.
آیا زنان خودخواه تر از مردان هستند
۳- ارزیابی خودخواهی زنان در زندگی زناشویی
اجازه ندهید شعله های عشق خاموش شود. لذت بردن از عشق و احساس، هیجان انگیز ترین احساس در جهان است. خود خواهی در ازدواج معمولا با این واقعیت همراه است که پس از مدتی زوج ها یکدیگر را نادیده می گیرند. یک (دوستت دارم عزیزم) ساده می تواند سال ها عشق و محبت بین شما را حفظ کند، اما در مشغله زندگی امروزه و خودخواهی زنان در زندگی زناشویی و علاقه به تجمل گرایی باعث شده عشق و محبت از دست رفته شود. همه ما به توجه نیاز داریم؛ در واقع، این غریزه فردی است که دوست دارد، مورد تحسین و توجه قرار گیرد. پس اجازه ندهید شعله عشق شما خاموش شود.

خودخواه باشیم یا نه

پس خودخواهی بد نیست مگر اینکه معنای اول آن در ما ظهور کرده باشد.در بعضی موارد انسان ها نه تنها خودخواه نیستند بلکه زندگی و وقت شان را بدون هدف وقف دیگران می کنند تا جایی که خودشان را به کل فراموش کرده و این مسیر را آنقدر ادامه می دهند که در نهایت خسته شده و خود را قربانی خواسته ها و علایق دیگران می بینند. مراقب باشید که تا چه اندازه برای دیگران انرژی و زمان اختصاص می دهید و این را بدانید که بیشترین مسئولیتی که ما بر عهده داریم مسئولیت در قبال خودمان است و باید در ابتدا به دنبال اهدافی باشیم که از قبل برای آنها برنامه ریزی کرده ایم.

آیا انسانهای با عزت نفس، خودخواه هستند

پر واضح است که کسانی که از عزت نفس سالم برخوردار باشند هرگز “خودخواه” در معنای “خود بین” نیستند.اما آنها همواره به خواسته ها و نظرات خویش احترام می گذراند و به دنبال برآورده کردن  این خواسته ها از راه های درست هستند. آنها مدیریت زمان شان را از مسائل اساسی می دانند و برای هر قسمتی مهمی از زندگی برنامه و زمانی مشخص قرار می دهند.
اما نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است این است که افرادی که عزت نفس بالایی دارند برای خواسته ها ،علایق و زمان دیگران نیز ارزش بسیاری قائلند و اگر در توان شان باشد از هیچ کمکی برای اینکه دیگران را به خواسته ها و علایق شان برسانند دریغ نمی کنند. در نهایت آنها بدون فکر و آگاهی، دنبال روی دیگران نمی شوند. آنان همواره به کارهایی که انجام می دهند فکر می کنند.
چکیده
در فرهنگ ما از خودخواهی بعوان یک صفت منفی یاد میکنند. و مردم افراد خودخواه را دوست ندارند. اما باید بدانیم خودخواهی معانی مختلف دارد. و در هر شرایطی معنی و مفهوم آن فرق میکند. افرادی که دارای عزت نفس بالایی هستند هرگز خودخواه به معنی خود بین نیستند. ولی به نظرات آنها احترام میگذارند. و به دنبال هدف خاصی هستند. در این مقاله دلایل اینکه آیا زنان خودخواه تر از مردان هستند را برای شما توضحیح دادیم. از اینکه با ما همراه بودبد سپاسگذاریم.

پاسخ دهید