زالو درمانی چیست

زالو درمانی چیست

زالو درمانی چیست

زالو درمانی یک روش طب سنتی برای پاکسازی خون می باشد، زالوها انواع سمی و غیر سمی دارند و تاکنون ۶۵۰ نوع آن شناسایی شده است، در اروپا از زالو به عنوان جراح کوچک در پیوند اعضا هم استفاده می کنند، با ما همراه باشید تا درمورد خواص این روش درمانی برای شما صحبت کنیم.

زالو چیست

زالو از نرم‌ تنان آبزی است که در شالیزارها و مرداب‌‌ ها زندگی می‌کند. برخی از انواع زالو بسیار سمی و خطرناک هستند و بعضی از انواع زالوها مفید و آثار درمانی ارزنده‌ ای دارند. استفاده از زالو برای درمان برخی بیماریها مانند خون‌ رسانی دوباره به مناطقی از بدن که عروق وریدی آسیب دیده و یا بسته شده‌ اند را زالو درمانی می‌گویند. این درمان سنتی تاریخچه‌ ای طولانی دارد و ابن سینا در کتاب قانونش به انواع زالو و زالوهای سمی اشاره کرده است. خاصیت درمانی زالو در بزاق دهانش است که یک ماده ضد انعقاد به نام هیرودین دارد و موجب بازشدن گرفتگی رگها و افزایش خونرسانی به مغز و بدن می‌شود.

خواص زالو درمانی

زالو هنگام مکیدن خون ، مواد متنوعی ترشح می کند که خواص درمانی دارند. معروف ترین ماده مترشحه از زالو هیرودین است.خواص مواد ترشح شده در خون توسط زالو به طور خلاصه به شرح زیر است:
۱- خاصیت بی‌ حس‌ کنندگی: باعث کاهش درد موضعی هنگام نیش زدن می‌شود که عمدتا به دلیل وجود ماده هیرودین ( Hirudin ) است.
۲- خاصیت گشادکنندگی عروق: به دلیل وجود ماده هیستامین است.
۳- خاصیت ضدانعقادی: به دلیل وجود آنزیم هیالورونیداز موجود در بزاق زالو است. این آنزیم خاصیت آنتی بیوتیکی و حل کردن موکوس بسیار قوی دارد به طوری که در درمان گلوکوم هم بسیار موثر است.
۴- خاصیت آنتی بیوتیکی: این خاصیت اخیرا مورد توجه بسیاری قرار گرفته و بر بیماری‌های ناشی از استاف طلایی و میکروب سل و اسهال خونی و دیفتری موثر است.
۵- خاصیت ضدالتهابی و ضدلخته‌ای

خواص بزاق زالو 

زالو درمانی چیست

آب دهان زالو ( بزاق ) حاوی بیش از یکصد نوع ماده حیاتی مفید است که موجب درمان بیماریهای مختلفی می شود. این انگل کوچک و شگفت آور به علت توانایی فوق‌ العاده ای که در درمان بیماری ها دارد جایگاه ویژه‌ ای در طب دارد. کشور ما دارای ذخایر بسیار زیادی از این جانور است و با داشتن تجربیات بسیار گرانقدر و طولانی در این زمینه، متاسفانه با روش زالو درمانی بیگانه است. در کشور ما از این نعمت خدادادی برای رفع آلام و دردها استفاده مطلوب نمی شود ، در حالی که ایران می‌تواند یکی از مراکز زالو درمانی دنیا باشد.

در بین گونه‌ های زالوی پزشکی بهترین نوع آن نوع شرقی است که زالوهای موجود در ایران از این نوع است. عمده خواص درمان زالو در بزاق است، به طوری که شاید بیشتر از وزن بدنش قادر به تولید بزاق باشد و وقتی به جایی از بدن می‌چسبد آن قدر آب بزاق تولید می‌کند که از زیر بدن حیوان بزاق می‌چکد. عصاره‌ی آب دهان زالو شامل دو دسته از مواد هستند که گروهی به عنوان نروترانسمیتر بر روی پایانه‌ های عصبی عمل می‌کنند و موجب تحریک عمومی روی نقاط طب سوزنی می‌شوند و دسته‌ دیگر که بر روی گردش خون عمومی و مویرگ‌ها عمل کرده و به عنوان ضد انعقاد، ضد تورم و ضد درد ایفای نقش می‌کنند.

بیماریهای قابل درمان با زالو درمانی

۱- بیماری‌ های پوستی: درمان بیماری‌ های پوستی یک از موارد درمانی مهم و ممتاز در زمینه زالو درمانی می‌باشد.
۲- اسپاسم و دردهای عضلانی: با زالو اندازی روی مناطق دردناک می‌توان درد را کاهش داد و اسپاسم را مرتفع نمود.
۳- بیماری‌ های دستگاه حرکتی: بیماری‌ های دستگاه حرکتی شایع‌ ترین بیماری زمان حاضر می‌باشد که این روش می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.
۴- تورم چشم‌ها: زالودرمانی نتایج موفقیت‌ آمیزی در درمان تورم‌ های چشمی داشته‌ است.
۵- بیماری‌ های قلبی و عروقی: تنگی عروق سیاهرگی مربوط به گشادی رگ می‌شود که اغلب بر اثر تضعیف بافت پیوندی می‌باشد که استفاده از این روش برای درمان آن کمک‌کننده است.
۶- اختلال گردش خون: اختلال گردش خون دست و پا (دست و پای سرد) به وسیله زالو در محدوده ستون مهره‌ ها قابل درمان است.
۷- صدمات: زالو درمانی موقعیت خوبی را در درمان کوفتگی صدمات، خون مردگی و ورم کسب کرده‌ است.
۸- بیماری‌ های گوش: ۲ الی ۴ زالو پشت هر گوشی در فواصل زمانی می تواند اثربخش باشد.
۹- عوارض دیابت: برطرف کردن عوارضی که بیماری دیابت یا قند خون بالا بر روی چشم‌ها و پاها بر جای می‌گذارد.
۱۰- سردرد و سینوزیت مزمن: در سردردهای شدید و همچنین عفونت سینوس‌ ها درمان با این روش کارساز است.
۱۱- نقرس: کاهش درد شدید پاها در اثر بیماری نقرس
۱۲- واریکوسل: از بین بردن عوارض مربوط به واریکوسل بیضه‌ ها و درمان ضعف اسپرم مردان
۱۳- واریس: درمان پیچ‌خوردگی رگ‌ ها یا همان واریس پا

زالو درمانی چگونه انجام می شود

زالو درمانی چیست

زالوی زنده را روی عضو می گذارند، زالو دندان های سه آرواره ای خود را در پوست فرو و شروع به مکیدن می کند. با این کار، بزاق دهان زالو که حاوی هیرودین (Hirudin) است باعث آزاد شدن پروتئین ها و پپتیدها شده مانع از لخته شدن خون می شود. زالو با به جا گذاشتن یک زخم Y شکل از بدن جدا می شود که پس از ترمیم هیچ اثری از آن به جا نمی ماند. پس هر جایی که در بافت مشکل گردش خون وجود دارد زالو به کار می آید.

آیا زالو درمانی ضرر هم دارد

زالو درمانی آسان است و خطر، عوارض جانبی کمتری نسبت به سایر درمان ها دارد. با این حال، برخی از خطرات، خطر ابتلا به عفونت باکتریایی وجود دارد، گاهی اوقات شامل باکتری مقاوم در برابر دارو است، بنابراین اطمینان حاصل کنید که از زالو در خارج از محیط تنظیم شده خود داری کنید. به همین علت، افرادی که مبتلا به بیماری های خود ایمنی هستند، کاندید خوبی برای زالو درمانی نیستند. اگر بعد از یک دوره زالو درمانی به چیزی اشتباه برسید، خون از ناحیه ای که تحت درمان قرار گرفته است، از محل نیش بیرون می زند و بسته نمی شود.

گاهی اوقات دندان ها سعی می کنند به قسمت دیگری از بدن حرکت کنند که در آن شما نیازی به درمان ندارید، و باعث خونریزی غیر ضروری می شود. در موارد خاص، فرد در طول درمان یا بعد از درمان کشف می کند که حساسیت به بزاق را دارد. اگر عوارضی مانند این اتفاق بیافتد، بلافاصله متوجه خواهید شد و دیگر برای این روش درمان اقدام نکنید.

این باعث می شود بعضی از مردم تصور کنند که زالو به عنوان درمان مدرن استفاده می شود. اما تحقیقات بیشتر و بیشتر نشان می دهد که دلیلی وجود دارد که زالوها برای قرن ها به عنوان بخش مهمی از مراقبت های پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

چه کسانی نباید زالو درمانی انجام دهند

افراد مبتلا به کم خونی، بیماری لخته شدن خون و یا شریان های آسیب دیده گزینه های مناسب انجام زالو درمانی نیستند. معمولا توصیه می شود کودکان زیر ۱۸ سال، سالمندان بالای ۶۰ و زنان باردار از آن جلوگیری شود. افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی یا سابقه ی مصرف داروهای مهارکننده سیستم ایمنی، اختلالات انعقادی و سایر بیماری های خاص را دارند نباید از زالو درمانی استفاده کنند.

چکیده
در زالو درمانی با استفاده از زالو برای درمان برخی بیماری‌ ها مانند خون‌ رسانی دوباره به مناطقی از بدن که عروق وریدی آسیب دیده یا بسته شده‌اند، استفاده می‌گردد. زالو درمانی خواص زیادی دارد از جمله: درمان بیماری های پوستی، بیماری‌ های قلبی و عروقی، بیماری‌ های گوش، عوارض دیابت و … . امیدواریم از این مقاله نیز نهایت استفاده را برده باشید.

پاسخ دهید