چرا باید برای موفقیت ریسک کرد

ریسک کردن
چرا باید برای موفقیت ریسک کرد

ریسک پذیری و اهمیت آن در موفقیت تا به حال از خود سوال کرده اید چرا در یک جامعه تعدادی افراد موفق تر از بقیه هستند؟ یا در بین فرزندان یک خانواده چرا یکی موفق تر از دیگر فرزندان است؟ به نظر شما موفقیت تا چه حد با ریسک پذیری ارتباط دارد؟ فکر می کنید چرا چنین اتفاقی رخ میدهد؟ آیا این افراد از امکانات بیشتری نسبت به سایرین برخوردارند؟

آیا موفقیت یک موهبت الهی است که خداوند متعال در وجود اینان نهادینه کرده؟

مسلما چنین چیزهایی فقط زاییده تفکر افرادی است که هیچ گامی برای انجام کاری برنمی دارند. افراد موفق افرادی هستند که از قدرت هوش و تفکری که دارند به نحو احسنت استفاده میکنند. این افراد قدرت ریسک پذیری را درخود تقویت میکنند. استفاده از هوش و تفکر در کنار ریسک پذیری و نداشتن ترس از شکست از خصایص افراد موفق است.

افرادی که به خاطر ترس از شکست دست به شروع کاری نمی زنند و همیشه برای خود دلیل تراشی میکنند که اگر بخواهم این کار را انجام دهم آن اتفاق رخ خواهد داد. این افراد تمام عمر خود را در اگرهایشان صرف خواهند کرد و با دیدن افرادی که در کارهایشان به موفقیت دست پیدا کرده اند با حسرت نگاه کرده و عامل پیروزی افراد را شانس و امکاناتی که در اختیار داشته اند خواهند دانست.

افراد موفق برای شروع به کار به پیروزی فکر میکنند و اگر با شکستی مواجه شوند عوامل شکست را بررسی کرده و سعی میکنند این عوامل را از سر راه بردارند. افراد موفق از شکست مانند اهرمی برای پیروزی استفاده میکنند.

ریسک پذیری لازمه ی موفقیت

تا به حال به ریسک پذیری کودکان زیر هشت سال دقت کرده اید؟ این کودکان قدرت ریسک پذیری فوق العادی دارند. شاید ساعت ها وقت خود را صرف انجام کاری کنند و بعد از هر بار عدم موفقیت دوباره و دوباره آن کار را تکرار خواهند کرد از نظر این کودکان غیر ممکن، غیر ممکن است.

اگر شما هم در زندگی این نکته را مد نظر قرار دهید که غیر ممکن، غیر ممکن است و بعد از هر شکست دوباره کارتان را از سر گیرید و به جای رها کردن کار به دنبال یافتن ایرادات و رفع آنها باشید حتما در کارتان به موفقیت دست پیدا خواهید کرد.

برای موفقیت باید:

-ذهنی پویا ، تفکری خلاق ، تلاش مستمر، قدرت ریسک پذیری، قدرت پذیرش شکست، توانایی ارزیابی علل شکست ، مهارت استفاده از شکست برای پیروزی را داشته باشیم . مهم نیست چقدر امکانات دارید، مهم این است که اگر از امکانات و داشته هایتان به درستی استفاده نکنید هیچ کدام به درد نخواهند خورد

اگر امروز بمیرید، چه رویاها، استعدادها و دانشی با شما خواهد مرد؟ تمایل طبیعی ما این است که از ریسک کردن اجتناب کرده و کارها را به شکلی بی خطر انجام دهیم و تنها زمانی برخی فرصت ها را به چنگ آوریم که مجبور باشیم.

به ما یاد داده شده که در جاهای حساب شده سرمایه گذاری کنیم، به دنبال شغل های مطمئن بگردیم و از فرصت های بدون ریسک استفاده کنیم اما سرانجام همه این ها چه خواهد شد؟ پس کجا ما رشد خواهیم کرد؟

پذیرفتن ریسک قابل قبول به معنای ورود چشم بسته به یک موقعیت نیست، بلکه به معنای ارزیابی و قبول سطح مشخصی از خطر است. شما هرگز بدون پذیرش ریسک پیشرفت نخواهید کرد

وقتی ریسک می کنید می آموزید که زمان هایی وجود خواهد داشت که شکست می خورید و همچنین پیروز می شود، و هر دو به شکل مساوی مهم هستند.” – الن دی جنرس

3 دلیل برای آنکه شروع به ریسک کردن بکنید:

ریسک کردن
چرا باید برای موفقیت ریسک کرد
  1. اجتناب از ریسک کردن به معنای اجتناب از حداکثر پتانسیل زندگی تان است

ترس از شکست بزرگترین علت افراد برای ریسک نکردن است. متأسفانه ریسک را خطری می نامیم که در آن احتمال شکست منطقی است. اما این احتمال برای موفقیت هم وجود دارد. پس چرا خودتان را کم بفروشید؟ برای مثال من این فرصت را داشتم که در شهر خودم بمانم، و مقطع دبیرستانم را به پایان برسانم. به یک مدرسه خوب بروم، با دوستانم وقت بگذرانم و درآمدی خوب داشته باشم. اما این بدان معنا بود که باید دست از رویا فوتبال بازی کردن می گذشتم.

به این نتیجه رسیدم که رویا و خواسته ام بزرگتر از ترس ام از شکست بودند و اگر این کار را حداقل امتحان نمی کردم نمی توانستم به خودم در آینه نگاه کنم. تقریباً سه سال بعد، من تبدیل به یک کارشناس ورزشی و یک ورزشکار خوب شدم.

  1. بدون ریسک کردن شما فرصت رشد را از دست خواهید داد

اگر می خواهید قوی تر شوید باید مدام به عضلاتتان فشار آورید. بدن انسان با هر فشاری که بر آن بیاورید سازگار خواهد شد. اگر دست از اضافه کردن فشار بردارید (ریسک) هیچ دست آوردی نخواهید داشت.

بدون اینکه مدام خودتان را به چالش بکشید، و بدون بیرون آمدن از نقطه امن تان و ریسک کردن، شما میزان رشد در زندگی تان را محدود خواهید کرد. با این کار می گویید که دلتان نمی خواهید در زندگی به سطح بالاتری برسید. بدون ریسک کردن به جایی که امروز هستم نمی رسیدم.

“هر کس که به شما توصیه کند کار کمتری انجام دهید یا یک دوست واقعی نیست یا سردرگم است.” – گرنت کاردن

  1. نتایج، چه منجر به شکست شوند چه پیروزی، فراتر از هزینه ای هستند که شما در نظر گرفته اید

بدون ریسک کردن و رویارویی با ترسم از شکست، من دیگر انسانی که امروز هستم نبودم. آنچه آموخته ام، نحوه رشدم، و کسانی که تحت تأثیر قرار داده ام بسیار فراتر از آن چیزی هستند که من فکر می کردم امکان پذیر است. حتی اگر شکست خورده بودم، یا هدف اصلی ام را محقق نمی کردم، تبدیل به فردی بسیار بیشتر از آنچه قبلاً بوده ام شده ام و تصوری بسیار بزرگتر از خودم ساخته ام.

به هر حال ریسک کردن ساده نیست وگرنه همه این کار را میکردند. خیلی روزها دلم می خواست تسلیم شوم، به خانه بروم و به سبک زندگی قبلی ام بازگردم. اما چون استقامت کردم این نتایج را به دست آوردم. زندگی که در آن ریسک کردن نباشد یک زندگی واقعی نیست! و این سبک از زندگی یک شبه امکان پذیر نیست.

چند راه که با استفاده از آن ها می توانید خطر ریسک کردن را در زندگی تان بگنجانید شامل این موارد می شود: در ایستگاه اتوبوس، قطار یا سر کار با یک غریبه صحبت کنید. خودتان را به نحوی وارد صحبت با یک غریبه کنید که بتوانید اعتماد به نفس خود را بسازید و باور اینکه چه چیز ممکن یا غیرممکن است را در هم بشکنید.

اگر این کار برایتان سخت است لباسی جدید یا مدل مویی جدید را امتحان کنید. کتاب متفاوتی بخوانید، به نوع متفاوتی از موسیقی گوش کنید یا غذای جدیدی بخورید. هر روز امتحان یک چیز جدید راه خوبی است برای به چالش کشیدن خودتان و تغییر روش تفکرتان.

“کسی که آنقدر شجاع نیست که زندگی اش ریسک کند به هیچ چیز در زندگی دست نخواهد یافت.” – محمد علی

ریسک پذیری
چرا باید برای موفقیت ریسک کرد

۷ راهکار ساده که از شما یک فرد ریسک پذیر تر می سازد

هنگامی که شما یک رویای بزرگ دارید یا یک هدف عالی در سر دارید ولی برای تان برداشتن اولین قدم وحشتناک به نظر می رسد تنها کمی ریسک پذیر بودن می تواند شجاعت انجام این کار را به شما ارزانی بدارد. اگر گاهی از منطقه ی امن خود خارج شوید دیگر محکوم به داشتن زندگی یکنواخت و معمولی خود نخواهید بود. در این مقاله با هفت گنج همراه باشید تا هفت راه ساده ریسک پذیر بودن را به شما یاد بدهیم.

خیلی از افراد قبل از انجام کاری مدام از خود می پرسند اما اگر موفق نشوم چه؟ البته سنجیدن عواقب کارتان رفتار عاقلانه ای است. اما ترسیدن شما را از موفقیت دور می کند. نباید اجازه دهید ترس شما را از انجام کار متوقف کند. فراموش نکنید که هر شکستی را می توان به موفقیت تبدیل کرد و هیچ شکستی پایان راه نخواهد بود. شما هر بار که شکست بخورید می توانید دوباره و از راه های دیگر برای موفقیت تلاش کنید. نویسنده معروفی به نام “Daniel CJ Grant” جمله ی زیبایی در این باره دارد. وی می گوید: همه ی افراد موفق تجربه هایی از شکست نیز در ذهن شان دارند. اجازه ندهید ترس شما را فلج کند. همچنین از هیجانی که برای انجام کاری دارید مراقبت کنید و آن را با ترس از بین نبرید.

  • به خودتان یادآوری کنید بدترین چیزی که می تواند اتفاق بیفتد چندان هم بد نیست

معمولا قبل از انجام کاری به خاطر ترس از ناشناخته ها و روحیه ی محتاطانه ای که همه دارند ممکن است شکست را ۱۰ برابر بزرگ تر و بدتر از آنچه هست ببینید. اما گاهی باید به خودتان گوشزد کنید که بدترین چیزی که می تواند اتفاق بیفتد یک شکست کوتاه مدت و کمی توقف است و سپس می توانید دوباره کارتان را شروع کنید. برای سفر به هند اگر خودتان را از ترس مسمویت غذایی محروم کنید قطعا دیگر از دیدن عجایب و زیبایی هایی که در این کشور در انتظار شماست محروم کرده اید. مسمومیت غذایی تنها با چند روز استراحت درمان می شود و یا اگر کسب و کار شما به بن بست خورد می توانید تنها استراتژی خود را تغییر دهید. شکست پایان نیست بله بهانه ای است برای تغییر مسیر.

اگر شما در منطقه راحتی خود بمانید و هیچگاه خودتان را برای انجام کارهایی که در نظر دارید به خطر نیندازید شاید هیچ گاه رویاها و اهداف بلندتان رنگ واقعیت به خود نگیرند. “Nelson offered” می گوید: درحالی که به نظر می رسد رکود و انفعال می تواند راحت و حتی عاقلانه باشد، هر دوره رکود و انفعال شما به معنی سوختن فرصت ها و از دست دادن موقعیت هایی برای موفقیت شماست.

اگر شما به سفر اروپا نمی روید هیچگاه نخواهید فهمید که یک سفر اینچنینی چقدر می تواند استقلال و اعتماد به نفس شما را به اثبات برساند. اگر هیچگاه کسب و کار تجاری تان را با فرصت های جدید رونق ندهید نمی توانید به خواسته های تان برسید.  اگر خود را برای نمایش درآوردن یک اثر هنری از خودتان به زحمت نیندازید هیچگاه نخواهید فهمید که مردم چگونه با افکار و ذهنیت شما ارتباط برقرار می کنند.

  • اگر این بار ریسک نکنید شاید تا آخر عمرتان پشیمان شوید

همیشه به یاد داشته باشید که فرصت ها منتظر شما نمی مانند. باید از هر فرصتی که برای تان پیش می اید همان موقع استفاده کنید وگرنه ممکن است تا آخر عمرتان دیگر چنین فرصتی برای تان پیش نیاید. باید بدانید که دنیا منتظر شما نمی ماند و این شما هستید که باید در استفاده از فرصت ها هوشیار و سریع باشید.

  • به موفقیت ها فکر کنید

به جای اینکه مدام به این فکر کنید که اگر شکست بخورید چه اتفاقی می افتد موفقیت را برای خودتان تجسم کنید. شما با موفق شدن و پیروزی می توانید به آرزوها و رویاهای تان برسید و کیفیت زندگی تان را بالا ببرید. یکی از راه های ساده برای ریسک پذیر بودن این است که مغزتان را با تصویر پیروزی فریب دهید. به این فکرکنید که در صورت موفقیت چه امتیازاتی شامل حال شما می شود.

  • خطرها بلوک های ساختمان موفقیت هستند

شما با تلاش برای موفقیت و خطر کردن ممکن است همان زمان نتیجه ای دریافت نکنید اما قطعا تلاش تان نتیجه ی مثبتی نیز برای تان دارد. به این فکر کنید که دفعه ی بعد خطر کردن می تواند در موفق شدن و پیروزی تان موثر باشد. همچننین خطرها میانبرهایی را به شما نشان می دهند که هیچگاه در منطقه امن تان دیدی از آن ها نداشتید.

  • واقعیت کمی آسان تر از ترس های شماست

این یک حقیقت است که شما همیشه در ابتدای کاری آن را خیلی بیشتر از آنچه هست ترسناک می بینید. بنابراین تمرکز برای ریسک کردن و خطر کردن برای کاری میتواند بیش از آنچه تصورش را بکنید شما را بترساند اما مطمئن باشید انجام آن کمی راحت تر از تصورات شما خواهد بود. تنها کافی است قدم اول را بردارید.

پاسخ دهید