روش های مدیریت پول

روش های مدیریت پول

روش های مدیریت پول

همه ی افراد در روش های مدیریت کردن پول، با یکدیگر فرق میکنند. مثلا روش های فکر کردن افراد ثروتمند با افراد عادی خیلی فرق میکند. چون افراد ثروتمند یکسری عادت های خاص دارند، یکی از این عادت های خاص به نحوه مدیریت پول بر میگرده. چون آنها ایده های زیادی برای فکر کردن دارند در نتیجه تصمیمات بهتری در مورد مدیریت از پولشان میگیرند. ما قصد درایم در این مقاله شما را با روش های مدیریت پول آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

روش های مختلف نگهداری از پول

۱. احساساتی و بدون فکر اقدام نکنید

روش های مدیریت پول

آیا تا بحال در مراکز خرید تصمیمهای سریع گرفته اید؟ در سایت‌های خرید آنلاین چطور؟ بیشتر مردم در هنگام خرید کردن تصمیمات عجولانه‌ای می‌گیرند. میلیونرها اما می‌توانند خوشی‌های لحظه‌ای را به تأخیر بیندازند و از عملی کردن تصمیمات عجولانه خودداری کنند. پژوهش دکتر والتر میشل (Walter Mischel) در دانشگاه استنفورد، که در دهه‌ی ۶۰ صورت گرفت، از این ادعا حمایت می‌کند. دکتر میشل دو انتخاب پیش روی کودکان پیش‌دبستانی گذاشت.

آنها یا می‌توانستند یک مارشمالو (نوعی شیرینی) را هر زمان که دل‌شان خواست بخورند یا اگر تا آمدن آزمایشگر به اتاق صبر می‌کردند (و مارشمالو را نمی‌خورند) می‌توانستند دو مارشمالو داشته باشند. دکتر میشل این افراد را در طول سالیان بعد تحت بررسی قرار ‌داد و متوجه شد کودکانی که می‌توانستند، برای داشتن دو مارشمالو به جای یکی، صبر کنند در آینده: شاخص توده‌ی بدنی (BMI) کمتر، نرخ اعتیاد پایین‌تر، نرخ طلاق پایین‌تر و نمره‌ی امتحانات سراسری بالاتر داشتند.

۲. آگاهی لازم در موزد نیاز ها و خواسته ها

شما باید تفاوت بین خواسته ها و نیازها را بدانید. همه‌ی ما لحظاتی را تجربه کرده‌ایم که دل‌مان خانه‌، یک جفت کفش یا دفتر کاری تازه می‌خواسته است. اما آیا این خواسته‌ها ضرورتی هم دارند یا آن ماشین تجملی جدید صرفا یک خواسته است؟ بی‌شک این ماشین قدرت بالایی دارد و رانندگی با آن محشر است، اما داشتن چنین ماشینی یک ضرورت نیست. میلیونرها به جای صرف پول برای چیزهایی که کارآمد نیستند، آن را برای موارد ضروری که به افزایش ثروت‌شان منتهی می‌شود خرج می‌کنند. شاید به همین دلیل است که ۶۱٪ افراد با درآمد سالیانه‌‌ی بیش از ۲۵۰ هزاردلار (حدود ۹۲۵ میلیون تومان) ، همان وسایل نقلیه‌ای را می‌خرند که مردم غیرمیلیونر می‌خرند.

۳. اهداف بلند مدت داشته باشید

روش های مدیریت پول

آنچنان که تیموتی سایکس (Timothy Sykes)، فردی که با تجارت سهام عادی شرکت‌ها به یک میلیونر تبدیل شده است، می‌گوید: «دسترسی به اهداف بلندمدت حداقل به یک تا پنج سال زمان نیاز دارد. این اهداف انگیزه‌ای بی‌نظیر به انسان می‌دهند. آنها شما را قادر می‌سازند به فراتر از لحظه‌ی حال بنگرید و این فکر به ذهن‌تان خطور کند که چرا اکنون در این جایگاه هستید. اعمال روزانه‌ی شما باید به اهداف بلند مدت‌تان مربوط باشد، اگر این‌طور نیست، اهداف‌تان را باید به‌نحوی تعدیل کنید. این تعدیل می‌تواند شامل تغییر کارها، احتمالا کاستن یا حذف کارهای غیرضروری، یا اضافه کردن کارهایی باشد که در آینده برای‌تان منفعت به بار می‌آورند.

۴. پیدا کردن منابع متنوع کسب در آمد

پس از اینکه امنیت مالی پیدا کردید. شروع به پیدا کردن راه‌هایی برای کسب درآمدهای دیگر کنید. چرا؟ زیرا باید متوجه باشید که منبع اصلی درآمدتان ممکن است به‌طور ناگهانی قطع شود. یک میلیونر برای اجتناب از کسری درآمد، منابع متعددی برای فراهم آوردن جریان نقدی تدارک می‌بیند که به‌عنوان برنامه‌ی پشتیبان عمل می‌کنند.

۵. سرمایه‌گذاری خودکار

روش های زیادی برای سرمایه‌گذاری به صورت خودکار وجود دارد. مثلا برداشت‌های خودکار از فیش حقوقی برای حساب بازنشستگی، سهام یا بیمه‌‌ی عمر. اما علاوه بر این، سرمایه‌گذاری میلیونرها آن‌قدر مکرر انجام می‌شود که برای‌شان به یک عادت تبدیل می‌شود. به‌نظر می‌رسد آنها، بدون هیچ مکثی، می‌دانند که چه زمانی و چطور از یک فرصت بهره ببرند و چقدر سرمایه‌گذاری کنند. اما حقیقت این است که میلیونرها این کار را بدون آمادگی انجام نمی‌دهند، بلکه در اثر استفاده از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری به‌قدر کافی است که به آگاهی قطعی درباره‌ی نحوه‌ی کار سرمایه‌گذاری رسیده‌اند.

۶. با یک بودجه‌ی معین جلو روید

روش های مدیریت پول

جلو رفتن با یک بودجه‌ی معین، به شما امکان می‌دهد که به میزان درآمدها و هزینه‌ها اشراف داشته باشید. این آگاهی به شما امکان می‌دهد برای خرج کردن پول برنامه‌‌ای داشته باشید که پاسخ‌گوی ضروریات باشد و خرج‌های اضافی را حذف کنید. حداقل یک مطالعه در این زمینه وجود داشته است که می‌گوید بسیاری از ثروتمندان چیزی به اسم بودجه ندارند، اما افراد خیلی ثروتمند از حساب مخارج‌شان مطلع‌ اند و آن را نگه می‌دارند.

۷. برای روز مبادا آماده‌ باشید

شما باید سرمایه ای برای روز مبادا کنار بگذارید. چون ممکن است زمانی دچار بحران، مثلا شغل‌تان را از دست بدهید یا مرگ ناگهانی در خانواده اتفاق بیفتد. به جای قرض گرفتن پول، تا تمام شدن شرایط بحرانی، از پولی که برای روز مبادایتان کنار گذاشته‌اید استفاده کنید. بسیاری از مصیبت‌ها را می‌توان با پس‌انداز روز مبادا از سر گذراند. توصیه‌ی من به شما این است که به‌اندازه‌ی یک سال پول نقد در حساب بانکی پس‌انداز کنید تا اگر اوضاع به هر نحو به‌هم ریخت، شما به مشکل نخورید.

۸. فقط از چیزی که اطلاع دارید سرمایه گذاری کنید

وارن بافت (Warren Buffett) و پیتر لینچ (Peter Lynch) سرمایه‌گذار افسانه‌ای، توصیه کرده‌اند که شما باید: «روی آنچه که اطلاع دارید سرمایه‌گذاری کنید.» این فوت‌ و فنی است که میلیونرها به آن عمل می‌کنند، وقتی آنها از نحوه‌ی تولید درآمد و سوددهی یک شرکت باخبر باشند، نسبت به سایرین امتیاز رقابتی دارند. با داشتن اطلاعات آنها از فرصت‌ها و خطرها آگاهی دارند.

۹. پیگیر هزینه هایتان باشید

روش های مدیریت پول

آیا خبر دارید که هزینه مخارج زندگی تان چقدر است؟ اگر نمی‌دانید، پیگیری هزینه‌های روزانه، ماهانه و سالیانه‌تان را شروع کنید، درست مثل میلیونرها. به‌سرعت متوجه خواهید شد که پول‌تان را در مواردی که مورد نیاز‌تان نیستند یا می‌توان آنها را با قیمت‌ بهتر خریداری کرد هدر می‌دهید.

۱۰. پایین تر از سطح درآمدتان زندگی کنید

شما باید در سطحی زیر خط درآمدتان زندگی کنید. برای مثال وارن بافت هنوز در خانه‌اش، در اوماهای نبراسکا، که سال ۱۹۵۸ تنها به قیمت ۳۱ هزار و پانصد دلار خریده بود زندگی می‌کند. مردم مدیر ارشد سابق مایکروسافت استیو بالمر (Steve Ballmer) را به‌واسطه‌ی استفاده‌ی او از پروازهای غیرلوکس و معمولی‌ می‌شناختند. میلیونرها با اینکه می‌توانند کاخی بزرگ یا جت خصوصی‌ خود را داشته باشند، تصمیم می‌گیرند که پول‌ شان را برای ضروریات خرج کنند و نه موارد تجملی.

۱۱. آماده‌‌ فداکاری باشید

فرض کنید قرار است یک ماشین معمولی قدیمی، تویوتا کمری ساخت ۲۰۰۰، را برانید. شما می‌دانید که در نهایت، مثلا در عرض دو سال آینده، می‌توانید ماشین جدیدتان را بخرید زیرا دارایی لازم برای این خرید را خواهید داشت. میلیونرها در بحث مدیریت پول‌شان این‌گونه فکر می‌کنند. آنها فداکاری‌های موقت را هنگامی که در خدمت هدف بزرگ‌تری قرار دارد، به جان می‌خرند. به‌شخصه با وجود دارایی میلیونی، تا سال پیش هیوندا سوناتایی سوار می‌شدم که ساخت سال ۲۰۰۶ بود و ماشینی فرسوده به‌حساب می‌آمد. امروز فداکاری کنید تا فردا زندگی بهتری داشته باشید.

۱۲. خود را اسیر بدهی نکنید

هیچ وقت خود را اسیر بدهی نکنید. از کسی پول قرض نگیرید و اگر پول پرداخت چیزی را ندارید از کارت اعتباری یا چک استفاده نکنید، مگر اینکه این کار نوعی سرمایه‌گذاری برای رشد یا آغاز کسب‌ و کارتان باشد. به زبانی دیگر، پولی که ندارید را خرج نکنید.بهتر است بجای بدهی بالا آوردن همانگونه زندگی کنید.

۱۳. راهنمایی مالی بگیرید

روش های مدیریت پول

شما باید قدرت و ضعف خود را بدانید و به جای صرف زمان و هزینه برای تصحیح ضعف‌هایتان، از دیگران کمک بگیرید، مثلا  حتی وقتی مسئله‌ی مدیریت پول مطرح باشد. این‌طور نیست که چون یک میلیونر، شبکه‌ی اجتماعی یا یک گجت طراحی کرده است، از نحوه‌ی سرمایه‌گذاری یا پس‌انداز پول خود نیز اطلاع داشته باشد. میلیونرها از کمک یک مشاور مالی یا حسابدار بهره می‌گیرند.

۱۴. خودتان را آموزش دهید

باید اموزشات لازم را د رمورد مدیریت پول داشته باشید. بیل گیتس، مارک زاکربرگ و آمانیکو اورتگا (Amancio Ortega) همگی ثروت خود را بدون در اختیار داشتن مدرک دانشگاهی کسب کرده‌اند. تای لوپز (Tai Lopez)، که یک سرمایه‌گذار است، به واسطه‌ی مباهاتی که به نداشتن تحصیلات آکادمیک می‌کند شناخته شده است. با این حال همین فرد اولین کسی است که درباره‌ی ضرورت آموزش فردی به شما خواهد گفت. لوپز روزی یک کتاب می‌خواند. افراد مذکور، مانند اغلب ثروتمندترین‌ها، هریک از دانش ویژه‌ی خودشان بهره برده‌اند و به یادگیری ادامه داده‌اند تا از راه آموزش خودشان به آدم‌های موفق‌تری تبدیل بشوند.

۱۵. قبل از تصمیم گیری حساب، کتاب کنید

در اینجا منظورم انجام معادله‌های مثلثاتی دوران مدرسه نیست. بلکه انجام یک حساب ساده،جمع، تفریق، ضرب و تقسیم، قبل از گرفتن هر تصمیم مالی است. برای مثال، اگر یک میلیونر ماشینی قدیمی داشته باشد که به تعمیر نیاز دارد، هزینه‌ی تعمیر آن را در مقایسه با یک خرید ماشین جدید می‌سنجد. آنگاه، بر اساس هزینه-فایده‌ی هر انتخاب تصمیم نهایی را می‌گیرد.

چکیده

شما جزء هر دسته از اقشار باشید که درآمد ثابتی دارید، اگر نتوانید بطور دقیق از پولتان استفاده کنید، صد در صد با کمبود پول مواجهه میشوید. چون بیشتر افراد معنی درستی در مورد خرج کردن از پول ندارند. باید بدانید که اگر چه وضع مالی خوبی هم ندارید ولی طریقه اداره کرن و هماهنگ کردن مخارجتان را داشته باشید، میتوانید از همان مقدار پول بهترین استفاده را داشته باشید. ما در این مقاله به شما روش های مدیریت پول را نشان دادیم. از اینکه ما را همراهی میکنند، سپاسگذاریم.

پاسخ دهید