روش برخورد با افراد خودشیفته

برخورد با افراد خودشیفته

روش برخورد با افراد خودشیفته

گرایش به خودشیفتگی در همه ما انسان ها وجود دارد، اما با درجات متفاوت. در کل فرد خود شیفته فقط و فقط خودش و عقایدش را می بیند و حتی به خود اجازه می دهد که برخی از مواقع بجای دیگران نیز نظر داده و تصمیم بگیرد. خودشیفتگی یک ویژگی فطری، شخصیتی و بنیادی انسان است که بسته به نوع زمینه‌ های ژنتیک افراد، تربیت خانوادگی، شرایط رشد و شرایط اجتماعی و محیطی، ممکن است تشدید شده و یا شدت یابد، به نحوی که بر سایر ویژگی‌ های شخصیتی غالب شود. خودشیفتگی، واژه ناآشنایی نیست و همه کم و بیش با ادبیاتهای متفاوتی با آن آشنا هستند. با ما همراه باشید تا شما را با نحوه برخورد با این افراد آشنا کنیم.

اختلال شخصیت خودشیفته چیست

اختلال شخصیت خودشیفته نوعی اختلال شخصیت است که در آن فرد خود را بزرگ و مهم می‌ پندارد و به گونه‌ ای غلو آمیز احساس توانایی و لیاقت می‌ کند. این بیماران مرکز دنیای خود بوده، از هر جهت ویژه هستند، افاده‌ ای و اسم‌ پران بوده و در ذهن خود شخص مشهوری هستند. حس خودپسندی و سزاوار بودن، هرگونه نگرانی درباره نیازها، مشکلات و احساسات دیگران را از ذهن آنان خارج می‌ سازد. آنان متکبر و تحکم‌ آمیز بوده، خود را برتر از دیگران می‌ دانند و از دیگران انتظار احترام و تحسین دارند. هنگامی که خود آنان و جهان اطرافشان نمی‌ توانند انتظارات غیرواقع گرایانه و ناممکن آنان را برآورده سازند، به‌طور شایع دچار ناامیدی می‌ شوند.

نشانه های افراد خودشیفته

۱- خودشیفته ها دوست دارند دیگران را هدایت کنند و به آنان امر ونهی کنند.
۲- خودشیفته ها تارک دنیا هستند.
۳- مردان به خصوص مردان جوان بیشتر در معرض خودشیفتگی هستند.
۴- خودشیفته ها معتاد به کار کردن هستند، ضمن اینکه در کار هم صبر کافی ندارند و به اجبار کار می کنند.
۵- خودشیفته ها اغلب دروغ می گویند تا بهتر از دیگران به نظر برسند.
۶- خودشیفته ها به جذابیت ظاهری و لباس پوشیدن خیلی اهمیت می دهند.
۷- خودشیفته ها بیشتر از دیگران تمایل به بد و بیراه گفتن دارند.
۸- خودشیفته ها صبر می کنند تا حرف دیگران تمام شود و بعد خودشان شروع به حرف زدن می کنند.
۹- خودشیفته ها نیازها و خواسته های خودشان را نسبت به دیگران در اولویت قرار می دهند.
۱۰- خودشیفته ها به روابط کوتاه مدت بیشتر علاقه دارند.
۱۱- خودشیفته ها در روابط با دیگران آنها را فریب می دهند.
۱۲- خودشیفته ها نسبت به آزار دیگران احساس پشیمانی نمی کنند.
۱۳- دیگران تمایل زیادی به قطع رابطه با خودشیفته ها دارند.
۱۴- خودشیفته ها از انتقاد بیزار هستند.
۱۵- خودشیفته ها وقتی دست رد دیگران به سینه شان می خورد، تمایل به تنبیه آنها دارند.
۱۶- خودشیفته ها با کم ارزش جلوه دادن دیگران در پی جلب تحسین برای خود هستند.
۱۷- نزدیکترین افراد به خودشیفته ها معمولا همزمان هم به آنها عشق می ورزند و هم آنها را نادیده می گیرند.
۱۸- خودشیفته ها تظاهر می کنند که از جنس مخالف خوششان نمی آید.
۱۹- خودشیفته ها در حرف هایشان نام دیگران را از قلم می اندازند تا خود مهمتر به نظر آیند.
۲۰- خودشیفته ها بیش از حد درباره خانواده ایده آل لاف می زنند، در حالیکه خودشان می دانند چنین خانواده ای ندارند.

ویژگی افراد خودشیفته

برخورد با افراد خودشیفته

افراد خودشیفته اغلب ویژگی‌ هایی دارند که در ادامه به برخی از آنها می‌ پردازیم:

دیگران را نادیده می‌گیرند

از نظر فردی که مبتلا به‌ اختلال خودشیفتگی است دیگران تنها وسیله و ابزاری هستند که به او کمک می‌ کنند تا به اهدافش برسد. بنابراین طرز تفکر افراد خودشیفته به دیگران این است که چگونه می‌ توانند از آنها استفاده و برای هدفی که دارند از حمایت آنان بهره‌ برداری شخصی کنند. شخصی که به‌خواسته‌ های این‌ گونه افراد تن ندهد، کسی‌ که موافق این‌ گونه افراد نباشد یا کسی‌که آنها را آنگونه که خود می‌ پندارند برتر و خاص ندارند، از نظر آنها افراد وجود خارجی ندارند و به‌ قول معروف به چشمشان نمی‌ آید.

به همین دلیل خودشیفته‌ ها گاهی با مردم بی‌ ادبانه یا نامناسب رفتار می‌ کنند زیرا از نظرشان دیگران تنها ابزاری هستند که باید مورد استفاده قرار گیرند و چنان‌ چه دیگر به‌ کارشان نیایند یا بعد از آن‌که به واسطه آنها به هدفشان رسیدند، طوری با آنها رفتار می‌ کنند که انگار‌ نه‌ انگار این افراد زمانی یار غار و همنشین قافله آنها بوده‌ اند.

احساس شرم و حیا ندارند

شخصی‌ که تا‌حد بیمارگونه مبتلا به خودشیفتگی است کم‌ کم احساس شرم و حیا را از دست می‌ دهد یا کمتر از دیگر افراد احساس شرم‌ و‌ حیا می‌ کند. به عبارت دیگر رفتارهایی که باعث می‌ شود دیگران به‌ طور‌ طبیعی از انجام آنها احساس شرمساری کنند بر‌این افراد تاثیر مشابه ندارد. بنابراین بازی با احساسات دیگران، سو استفاده از سایر افراد و دست انداختن آنها هیچ‌ گونه عذاب وجدان یا ناراحتی برای خودشیفته‌ ها به همراه ندارد و احساس شرمساری نمی‌ کنند. برای آنها به‌ بازی گرفتن احساسات طرف مقابل باعث شرمساری نیست زیرا آنها همیشه خود را بالاتر از دیگران می‌ بینند. آنها چیزی را می‌ خواهند، پس آن را به‌دست می‌آورند، صرف‌ نظر از این که این کار چه تاثیری بر دیگران دارد.

از خودشان تصویر ذهنی تحریف شده دارند

فرد سالم از نظر شخصیتی قادر به‌درک‌ و ‌شناخت عیوب‌ و‌ ایرادهای خود هست، هرچند ممکن است پذیرش این عیوب برایش ساده نباشد. مثلا ممکن است بداند که باید قدری صبورتر باشد چون زود عصبانی می‌ شود یا باید تواضع بیشتری داشته باشد چون خودخواه است یا قدری مودبانه‌ تر صحبت کند چون کمی بی‌ ملاحظه است و باعث ناراحتی دیگران می‌ شود، اما به‌ هر‌ حال به‌ این‌عیوب واقف است.

در حالی‌که افراد خودشیفته، به‌ حدی خودشان را کامل می‌ بینند که تصور ایراد را هم از خود دور می‌ دانند. به‌ دلیل‌ کامل دانستن خود، این افراد هیچ انگیزه‌ ای برای بهبود ندارند و هرگونه تغییر در رفتار دور از انتظار آنان است.

تحقیر دیگران برایشان عادی است

برخورد با افراد خودشیفته

معمولا افراد خودشیفته احساس برتری و فوق العاده بودن می‌ کنند لذا اگر ارزش و اعتبارشان به‌ خطر بیفتد به قیمت نابود‌کردن و حتی متلاشی‌کردن زندگی دیگران سعی در اصلاح ‌امور خود دارند. آنها دیگران را لگد مال می‌ کنند، مقام و منزلت آنها را تنزل می‌ دهند و آنها را پست و زبون می‌ کنند تا خود احساس برتری کنند. این موضوع به‌ خصوص در ارتباطات مشترک نیز دیده می‌ شود.

اگر شما با یک شخص خودشیفته ازدواج کنید، اولا باید بدانید که همسرتان هیچ ایرادی ندارد، پس نباید ایرادی از او بگیرید، ثانیا این فرد به‌طور مرتب با تضعیف اعتماد‌ به‌ نفس شما و خوار و حقیر‌کردن شما خودش را خشنود خواهد کرد و این یعنی این‌ که شما باید سال‌ ها با این تفکر که موجودی پست و بی‌ ارزش هستید و تنها هدف شما ارایه خدمات و سرویس به همسر خودشیفته‌ تان است، با او زندگی کنید.

از همه طلبکار هستند

افراد خودشیفته خودشان را افرادی خاص و برتر تصور و احساس می‌ کنند، باید خواسته‌ هایشان به‌ خودی‌ خود و بدون‌ هر‌گونه پرسشی برآورده شود. آنها نسبت به چنین رفتاری احساس طلبکارانه، حق به‌ جانب و مدعی دارند لذا هنگامی‌که این‌امر محقق نشود به عصبانیت‌ های بی‌دلیل یا خشم و غضب خودپسندانه‌ ای دچار می‌ شوند.

از آن‌ جایی که تصور تحریف شده‌ ای درباره اهمیت خود دارند و فکر می‌ کنند همیشه حق با آنهاست، چنان‌ چه‌ کسی خواسته‌ های آنان را برآورده نکند، تمام تلاش خود را برای تحقیر همه‌ جانبه آن شخص، بدون هیچ احساس عذاب‌ وجدانی، به‌ کار می‌گیرند.

نوچه پرور هستند

همیشه دور و بر این افراد‌ کسانی وجود دارند که خودشیفتگی آنها را تقویت می‌ کنند. همیشه کسانی هستند که جذب این افراد می‌ شوند و با رفتارهای خود در کوره خودشیفتگی آنها می‌ دمند. معمولا افرادی جذب یک فرد خودشیفته می‌ شوند که اعتماد‌ به‌ نفس کمی دارند، خود را حقیر می‌ دانند و در ارتباط با یک خودشیفته تمایلات خودآزارانه یا مازوخیسمی خود را برآورده می‌ کنند. از طرف دیگر، خودشیفته‌ ها نیز با تحقیر مداوم این افراد هم برتری خود را حفظ میکنند و هم ناخواسته با این‌کار باعث اطاعت‌ پذیری آنها می‌ شوند.

برخورد با افراد خودشیفته

در ادامه درباره روش‌ های مواجهه با افراد خودشیفته بیشتر خواهیم گفت:

۱– در تعریف ویژگی‌ های افراد خودشیفته دقیق باشید

قبلا هم ذکر شد که همه ما تا حدودی تمایل به خودخواهی و خودشیفتگی داریم اما نباید از عنوان خودشیفته برای هر رفتاری که کمی خودخواهی چاشنی آن است، استفاده کرد. واقعیت این است که افراد خودشیفته کسانی هستند که بیش از حد طالب توجه و تحسین دیگرانند. این افراد فکر می‌ کنند که از سایرین برتر هستند به همین خاطر گاهی دست به تحقیر دیگران می‌ زنند تا خود را برتر جلوه بدهند و از نظر درونی ارضا بشوند.

میل این افراد معاشرت با کسانی است که هیچ‌ گاه از حق خود دفاع نمی‌ کنند زیرا آنها جرئت و توان مقابله با چنین افرادی را ندارند. پس در مواجهه با افراد خودشیفته یادتان باشد که محکم و شجاع باشید و برخوردی قاطعانه از خود بروز بدهید. آنها از نقد شدن متنفرند ولی این موضوع نباید شما را بترساند و باعث بشود که بیهوده در مقابل فرد خودشیفته، کوتاه بیایید.

۲– به افراد خودشیفته درباره عواقب رفتارشان هشدار بدهید

برخورد با افراد خودشیفته

اگر مواجهه با افراد خودشیفته را تجربه کرده باشید حتما می‌ دانید که کنترل این افراد در بحث بسیار دشوار است. اما به خاطر اینکه آنها فریاد می‌ زنند یا توهین می‌کنند، هرگز بحث را به نفعشان پایان ندهید. هر چقدر بیشتر به رفتارهای نا به جای آنها بها بدهید، اشتباه بزرگتری در قبال خود و دیگران صورت داده‌ اید. پس در مقابل توهین‌ ها یا رفتارهای چنین افرادی سکوت نکنید و به آنها گوشزد کنید که اگر چنین واکنش‌ ها و رفتارهایی را ادامه بدهد، چه عواقبی در رابطه‌ تان با او ایجاد خواهد شد. بسیاری از افراد در مواجهه با افراد خودشیفته دچار هراس می‌ شوند و مقهور فریادها و رفتارهای خودخواهانه می‌ گردند. شما این‌ طور نباشید و با ایستادگی به آن شخص و خود کمک کنید تا رابطه‌ ای سالم میانتان شکل بگیرد.

۳– در مواجهه با افراد خودشیفته حد و مرز تعیین کنید

اجازه ندهید که آنها اختیار همه چیز را به دست بگیرند و در هر کاری، توجه را معطوف به خود کنند. برای اینکه بتوانید، حدو مرزی مشخص در رابطه خود داشته باشید، باید به آنها اعلام کنید که از چه کارهایی خوشتان نمی‌ آید و نسبت به رفتارهای خودخواهانه آنها اعلام ناراحتی کنید. در واقع بهتر است در رابطه خود با چنین فردی، فهرستی از بایدها و نبایدها تعیین کنید و او را در جریان بگذارید.

همان‌ طور که پیش‌ تر هم عنوان شد، با شناخت درست شیوه برخورد با افراد خودشیفته می‌ توانید، رابطه را بهره‌ ور کنید. مثلا این دسته از افراد تمایل زیادی به دیده شدن در جمع دارند. بنابراین اگر با چنین فردی هم‌ گروه هستید، به سادگی می‌ توانید از این ویژگی‌ آنها استفاده کرده و نوعی تقسیم کار صورت بدهید. مثلا، قسمت ارائه کار برای جمع را به آنها بسپارید یا از این افراد به عنوان سخنگو کمک بگیرید. تعیین حد و مرزهایی مشخص در رابطه به شما کمک می‌ کند تا آسیب نبینید.

۴– در مواجهه با افراد خودشیفته از واژه ما بهره ببرید

افراد خودشیفته بیش از هر چیزی به خودشان توجه دارند بنابراین وقتی در ارتباط با آنها از لفظ «ما» بهره می‌ برید، موقعیتی ایجاد می‌کنید که او بیشتر با شما همراهی خواهد کرد. آنها به هر آنچه که معطوف به خودشان می‌ شود، علاقه‌ مند هستند پس وقتی شما خود را با آنها در یک گروه قرار می‌ دهید در واقع به دایره علایق آنها وارد می‌ شوید. باید بدانید که چه الفاظی در گفتگو با این افراد مناسب‌ تر و کاری هستند. شما باید در مواجهه با افراد خودشیفته طوری رفتار کنید که کمترین میزان آسیب را متحمل بشوید.

لازم است، بدانید که این افراد چه ویژگی‌ هایی دارند تا کمتر از رفتارها و واکنش‌ هایشان ناراحت بشوید. مثلا یادتان باشد که آنها هیچ‌ گاه بر توانایی‌ های شما صحه نمی‌ گذارند یا به عبارت ساده‌ تر از شما تعریف و تمجید نخواهند کرد. ضمنا اگر کار اشتباهی انجام بدهند و مستقیما ناراحتتان کنند، به هیچ وجه از شما عذرخواهی نخواهند کرد.

۵– در مواجهه با افراد خودشیفته از خودتان مراقبت کنید

برخورد با افراد خودشیفته

افراد خودشیفته معمولا از خود تعریف می‌ کنند و نسبت به سایرین حس برتری دارند. آنها هیچ‌ گاه از شما تعریف نمی‌ کنند مگر اینکه این تمجید و تعریف نقشی در برتر نشان دادن خودشان داشته باشد. پس زندگی در کنار این افراد و ارتباط مداوم با آنها تا حدود زیادی می‌ تواند باعث آزار شما بشود. اگر حواستان را به خوبی جمع نکنید و مراقب خودتان نباشید در مواجهه با افراد خودشیفته دچار افت اعتماد به نفس خواهید شد. پس خود را قوی کنید و بدانید که هیچ‌ کس از دیگری برتر نیست.

همان‌ قدر که شما در یک رفتار یا ویژگی خاص قوی و عالی هستید، دیگری در نوع دیگری از ویژگی و رفتار قوی و عالی است. افراد عادی و سالم می‌دانند که هر کس دارای خوبی‌ ها و بدی‌ هایی است. در واقع همه ما موجوداتی خاکستری هستیم و نه مطلقا سیاهیم و نه مطلقا سفید. پس برای اینکه در مواجهه با افراد خودشیفته دچار کمبود عزت نفس و اعتماد به نفس نشوید، در ذهنتان، ویژگی‌ های مثبت و منفی خود را مرور کنید و با اتکا به آنها از هیچ‌ گونه تحقیری ناراحت نشوید.

۶– شوخ‌ طبعی را به عنوان روشی خوب فراموش نکنید

دنیایی که ما انسان‌ ها ساخته‌ ایم، بیش از حد جدی است. زمین زیبایی را که خدا در اختیارمان قرار داده است با خشونت و جدیت بدل به کارزار جنگ و نفرت کرده‌ ایم. اما یادتان باشد که در دنیای جدی ما جای شوخی خیلی خیلی خالی است. شوخی و خنده‌ ای که در چارچوب‌ های مناسب صورت بگیرد، یکی از بهترین‌ روش‌ ها برای مقابله با شرایط دشوار است. شوخی در مواجهه با افراد خودشیفته نیز یکی از بهترین روش‌ های مقابله با این افراد و محافظت از خود است. به کار گرفتن شوخی باعث می‌ شود که کمتر آسیب ببینید و راحت‌ تر بتوانید ویژگی‌ های زشت و آزاردهنده این دست از افراد را به آنها گوشزد کنید. حتی به کار بستن شوخی می‌ تواند موجب اصلاح آنها نیز بشود.

۷– سعی کنید که ریشه خودشیفتگی را کشف کنید

در مواجهه با افراد خودشیفته همیشه نباید فکر کنید که آنها به خاطر ویژگی‌ های خاص و متمایزی که دارند به اصطلاح خودمانی، این قدر از خود متشکر هستند. شاید حجم بالای خودشیفتگی افراد ریشه در عزت نفس کم و اعتماد به نفس اندک آنها دارد. بنابراین در مواجهه با افراد خودشیفته سریعا وارد جبهه و مقابله نشوید و ببینید که چرا این فرد به چنین رفتارهایی روی آورده است. بسیاری از اوقات، علت خودشیفتگی فرد، ضعف‌ های درونی او است. شاید در کودکی با سرکوب‌ هایی مواجه بوده که باعث خودشیفتگی امروز او گشته است. در هر حال، سریعا وارد مقابله به مثل نشوید و تا جایی که می‌توانید، تلاش خود را برای کمک به این دسته از افراد به کار بگیرید.

۸– همیشه لزومی به ماندن در رابطه نیست

تلاش خود را به کار بگیرید تا به کمک راهکارهای عنوان شده و سایر روش‌ های خوبی که متخصصان در اختیارتان می‌ گذارند، رفتار خود با افراد خودشیفته را مدیریت کنید. مثلا اگر این افراد در خویشان و نزدیکان شما هستند حتما باید کاری برای مدیریت مواجهه با افراد خودشیفته بلد باشید. اما اگر هیچ روشی به شما و رابطه‌ تان کمک نکرد، خود را از چنین مهلکه‌ ای نجات بدهید. یادتان باشد که ما به این دنیا آمده‌ ایم تا رشد کنیم و شاد باشیم. پس اگر امکان قطع رابطه با افرادی که به هیچ صراطی مستقیم نیستند، وجود دارد، خود را از تیررس آزارهای آنها دور کنید.

وقتی تمام تلاش‌ ها و حسن نیت‌ های شما در مواجهه با افراد خودشیفته به بن‌ بست می‌ خورد، تنها راه چاره نجات خود است. لزومی ندارد که چنین فردی را به دایره دوستانتان اضافه کنید و با حضورش مدام اذیت بشوید. سلامت روح و روان شما از همه چیز مهم‌ تر است. دنیای رنگارنگ ما با درک و تفاهم زیباتر می‌ شود پس تلاش کنید که هر کس را بشناسید و شتاب‌ زده درباره رفتارهای دیگران قضاوت نکنید. قضاوت شتاب‌ زده باعث واکنش‌ های نامناسب می‌ شود. اگر مدام در دیگران به دنبال عیب‌ جویی باشیم، فرصت دوست داشتن آنها را از خود دریغ خواهیم کرد.

پس در درجه نخست، تلاش کنید تا به دیگران در رفع رفتارهای نامناسب کمک کنید و آنها را به خاطر خوبی‌ هایشان دوست داشته باشید. در مواجهه با افراد خودشیفته نیز فراموش نکنید که این افراد هم خوبی‌ ها و امتیازاتی دارند که دوست‌ داشتنی و قابل احترام است. در این صورت تعامل انسانی شما با دیگران به تکامل بیشتری خواهد رسید.

درمان افراد خودشیفته

برخورد با افراد خودشیفته

درمان افراد خودشیفته به دو صورت روان درمانی و دارو درمانی انجام می گیرد که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم:

روان درمانی افراد خودشیفته

درمان اختلال شخصیت خودشیفته دشوار است؛ چون اگر قرار است پیشرفتی در کار حاصل شود، بیمار باید از خودشیفتگی خود دست بردارد. روانپزشکانی مثل اتوکرنبرگ و هاینتس کوهوت رویکردهای روانکاوانه را برای اصلاح این بیماران پیشنهاد می‌ کنند، اما برای آنکه معلوم شود اصلا چنین تشخیصی معتبر هست یا نه، و اگر معتبر است بهترین درمانش کدام است، هنوز پژوهش‌ های بیشتری باید صورت گیرد.

برخی بالینگران گروه درمانی را برای بیماران خود توصیه می‌ کنند تا آن‌ ها بتوانند چگونگی مشارکت با دیگران را یاد گرفته و تحت شرایط ایده‌ آل، واکنشی توأم با همدلی نسبت به دیگران نشان دهند. وقتی برای کمک به این افراد از روان درمانی استفاده می‌ شود، معمولا روی خودبزرگ بینی، حساسیت بیش از حد به ارزیابی شدن از سوی دیگران، و عدم همدلی از دیگران تمرکز می‌شود. در شناخت درمانی تلاش می‌شود تا باورهای غلط یا خیالبافی‌ های این افراد با تمرکز روی تجربه‌ های لذتبخش روزمره و واقعا قابل وصول جایگزین شوند.

برای کمک به این افراد در جهت مواجه شدن با انتقاد دیگران و قبول آن، از استراتژی‌ های مقابله‌ ای، مثل ریلکسیشن استفاده می‌ شود. یکی دیگر از اهداف روان درمانی این است که به این افراد کمک شود روی احساسات دیگران تمرکز کنند. چون این افراد در مقابل دوره‌ های افسردگی شدید بسیار آسیب‌ پذیر هستند، مخصوصا در میانسالی، افسردگی آن‌ ها نیز مورد رواندرمانی قرار می‌گیرد. با این حال، هرگونه نتیجه‌ گیری درباره تاثیر این‌ گونه رواندرمانی در اختلال شخصیت خودشیفته، غیرممکن است.

دارو درمانی افراد خودشیفته

برای بیمارانی که یکی از علایم بالینیشان، چرخشهای سریع خلق است، لیتیوم را به کار برده‌ اند. از آنجا که بیماران مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته نمی‌ توانند طرد را تحمل کنند و مستعد افسردگی هستند، داروهای ضد افسردگی به ویژه داروهای سروتونرژیک می‌ تواند مفید واقع شود.

چکیده
شخصیت خودشیفته نوعی از اختلالات شخصیت است که در آن فرد نیاز شدیدی به توجه و تحسین احساس می کند و از طرفی فاقد احساس همدردی با دیگران است. فرد خودشیفته خود را بسیار با اهمیت می داند، اما در پس همه ی این ها عزت نفس بسیار پایینی وجود دارد که در برابر هر انتقادی آسیب پذیر است. برای پنهان کردن این عزت نفس پایین یا بالا بردن آن سعی می کنند با کسانی در ارتباط باشند که به نوعی با استعداد یا خاص هستند. ما در این مقاله به بیان چگونگی ارتباط با این افراد و خصوصیات آن ها پرداختیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشند، از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید