روز درختکاری

روز درختکاری

روز درختکاری

درختان، از نعمت های پرارزش و حیات بخشی هستند که خداوند برای انسان آفریده است تا همواره از فایده های گوناگون و بسیار آن استفاده کنند و پیوسته به یاد او باشد. ما هم می خواهیم به شکرانه این نعمت خدادادی و به پاس حق شناسی از آن، دستکم در روز درختکاری، از درخت ها بیشتر بدانیم تا به ارزش واقعی آنها پی برده و از آنان به درستی استفاده کنیم. باشد که بتوانیم از این راه، شکر این نعمت بزرگ الهی را به جای آوریم. با ما همراه باشید تا شما را با این روز بیشتر آشنا کنیم.

چه شد که روز درختکاری در تقویم کشورها قرار گرفت

نخستین بار در سال ۱۸۷۲ میلادی، فردی به نام جولیوس استرلینگ مورتون که در در ایالت نبراسکا در آمریکا زندگی می کرد به فکر این افتاد که روزی را در تقویم به روز درختکاری و منابع طبیعی اختصاص دهد. در آن زمان تاریخ ۱۰ آوریل به این منظور در نظر گرفته شد و مردم بیش از ۱ میلیون درخت را کاشتند. بعد از مدتی این تاریخ به آخرین جمعه ماه آوریل منتقل شد و از آن به بعد کم کم بقیه کشورها همچون ایران نیز وارد این عرصه شدند و روزی را با عنوان روز درختکاری وارد تقویم شان کردند.

روز درختکاری در ایران

درختکاری در ایران دارای پشتوانه ‌ای از علایق ملی و سنت تاریخی است، تاریخ نشان می ‌دهد که ایرانیان باستان، جشن های خاصی داشتند و در این جشن ها به درختکاری پرداخته و به خاک و زراعت احترام می‌ گذاشتند. در کشور ما روز درختکاری در ۱۵ اسفند هر سال برگزار می شود و مردم با حضور در پارک ها، جنگل ها و اقصی نقاط شهر اقدام به کاشت نهال های جوان می کنند.

ایرانی ها هر سال با کاشت درخت به استقبال سال نو رفته و در واقع با این کار نمادین در آستانه بهار زندگی را به زمین باز می گردانند. در این روز در مقابل بیشتر پارک ها و فضاهای سبز و دیگر نقاط شهر نهال هایی به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می گیرید.

فواید درختان در زندگی انسان ها

روز درختکاری

امروزه با صنعتی شدن جوامع بشری درختان نقش مهم تری در زندگی بشر ایفا می کنند، از سویی مقدمات پیشرفت بیشتر صنعت و فناوری را موجب می شوند و منابع تامین کننده محصولاتی نظیر وسایل چوبی، مبلمان، لوازم التحریر (کاغذ، انواع مدادهای مختلف) ‌الوار و هزاران محصول دیگر محسوب می شوند و از سو ی دیگر به منزله ریه های یک شهر تلقی شده و نقش مهمی در تامین سلامت اعضای جامعه را ایفامی کنند.

این مورد اخیر از مورد قبل مهم تر مینماید. چرا که به دلیل فعالیت کارخانجات صنعتی و نیز ازدیاد وسایل نقلیه عمومی و فعالیت روزانه آنها در سطح شهرهای بزرگ آلاینده ها و گازهای مهلک و خطرناکی نظیر دی اکسید کربن در هوای شهرها فزونی یافته و سلامت افراد را تهدید می کند. و افزایش هر چه بیشتر این مواد آلاینده کاهش میزان اکسیژن در هوا را سبب می شود و این وضع نامساعد گروههای آسیب پذیر نظیر بیماران ریوی و قلبی، سالخوردگان و کودکان را بیشتر تهدید می کند.

در چنین شرایطی مساله درخت و درختکاری راه حلی مناسب برای مبارزه با آلودگی های مذکور به شمار می آید. ایجاد جنگلهای مصنوعی و فضای سبز در اطراف شهرهای بزرگ به تاسیس کارخانجات تولید اکسیژن می ماند. به طور خلاصه روز درختکاری بهانه ‌ای است برای این که ما به محیط زیست احترام گذشته و آن را احیا کنیم و یا حداقل آن را با دقت بیشتری نگه داری کنیم. امید است که با تلاش در این جهت، حتی با کاشتن یک نهال کوچک، کشوری زیبا و آباد را برای خویش مهیا کنیم که یقینا کاری پسندیده است.

نکاتی درباره کاشت نهال

حال اگر قرار است دست به کار شوید و نهالی را به زمین هدیه کنید بهتر است با توجه به اصول، این کار را انجام دهید. برای کاشت نهال ابتدا باید به این موضوع دقت کنید که در چه محلی می خواهید این کار را انجام دهید و سپس با توجه به شرایط، نهال مورد نظر را انتخاب کنید. در روز درخت کاری بیشتر از دو نوع نهال استفاده می شود؛ ریشه لخت و گونی پیچ. چرا که این نوع نهال ها قیمت پایین تری دارند و راحت تر می شود آنها را کاشت.  به هنگام کاشت نهال این نکات را مد نظر قرار دهید:

۱- نهال ها باید سالم باشند.
۲- در خاک و محل مناسب کاشته شوند.
۳- کاملا صاف باشد و در صورت نیاز از چوب و یا شی دیگری در راستای خم نشدن آن استفاده شود تا مبادا نهال کج رشد کرده و یا آسیب ببیند.
۴- حوضچه کوچک دور تنه آن حفر شود.
۵- در معرض باد و طوفان و یا ضربه شدید قرار نگیرد.
۶- از کود مناسب به هنگام کاشت استفاده شود.
نکات دیگری نیز در این خصوص وجود دارد ولی دانستن همین نکات می تواند تا حدود زیادی موفقیت شما را در کاشت نهال و تقدیم درختی تنومند به آیندگان تضمین کند.

روز درختکاری در کشورهای جهان

روز درختکاری

الجزایر: در الجزایر این روز برابر ۲۷ اکتبر هر سال می‌باشد

استرالیا: در استرالیا این روز برابر ۲۸ ژولای هر سال است.

بلژیک: در بلژیک این روز برابر ۲۱ مارس هر سال است.

برزیل: در برزیل این روز برابر ۲۱ سپتامبر هر سال است.

کامبوج: در کامبوج این روز برابر ۱ ژوئن هر سال است.

جمهوری آفریقای مرکزی: در جمهوری آفریقای مرکزی این روز برابر ۲۲ ژوئیه هر سال است.

چین تایپه (تایوان): در تایوان این روز برابر ۱۲ مارس هر سال است.

چین: در چین این روز برابر ۱۲ مارس هر سال است.

کاستاریکا: در کاستاریکا این روز برابر ۱۵ ژوئن هر سال است.

مصر: در مصر این روز برابر ۱۵ ژانویه هر سال است.

آلمان: در آلمان این روز برابر ۲۵ آوریل هر سال است.

اسرائیل: در اسرائیل این روز برابر پنجمین روز ماه شِوَت (ژانویه-فوریه) هر سال است.

ژاپن: در ژاپن این روز برابر ۲۹ آوریل هر سال است.

کنیا: در کنیا این روز برابر ۲۱ آوریل هر سال است.

لسوتو: در لسوتو این روز برابر ۲۱ مارس هر سال است.

مقدونیه: در مقدونیه این روز برابر ۱۲ مارس هر سال است.

مالاوی: در مالاوی این روز برابر دومین دوشنبه ماه دسامبر هر سال است.

مکزیک: در مکزیک این روز برابر دومین دوشنبه ماه ژوئیه هر سال است.

نامیبیا: در نامیبیا این روز برابر ۸ اکتبر هر سال است.

هلند: در هلند این روز برابر نخستین روز بهار (۲۱ مارس) یا نخستین روز پاییز (۲۱ سپتامبر) هر سال است.

نیوزیلند: در نیوزیلند این روز برابر ۵ ژوئن هر سال است.

نیجر: در نیجر این روز برابر ۳ آگوست هر سال است.

فیلیپین: در فیلیپین این روز برابر ۲۵ ژوئن هر سال است.

لهستان: در لهستان این روز برابر ۱۰ اکتبر هر سال است.

پرتغال: در پرتغال این روز برابر نخستین روز بهار (۲۱ مارس) هر سال است.

آفریقای جنوبی: در آفریقای جنوبی هفته درختکاری از ۱ تا ۷ سپتامبر هر سال است.

کره جنوبی: در کره جنوبی این روز برابر ۵ آوریل هر سال است.

سری لانکا: در سریلانکا این روز برابر ۱۵ اکتبر هر سال است.

تانزانیا: در تانزانیا این روز برابر ۱ ژانویه هر سال است.

اوگاندا: در اوگاندا این روز برابر ۲۴ مارس هر سال است.

ایالات متحده: در ایالات متحده آمریکا این روز برابر ۱۰ آوریل هر سال است.

ونزوئلا: در ونزوئلا این روز برابر چهارمین یکشنبه ماه می هر سال است.

چکیده
روز درختکاری یکی از روزهای سال است که در آن مردم تشویق به کاشتن نهال می‌شوند. این روز معمولا در روزهای پایانی زمستان یا روزهای نخست بهار است. در ایران، ۱۵ اسفند ماه هر سال است. در ایران هفته منابع طبیعی از ۵ تا ۱۲ مارس برای گرامیداشت گیاهان تعیین شده‌ است.

روز درختکاری در کشورهای بسیاری گرامی داشته می‌ شود. این روز برای نخستین بار توسط جولیوس استرلینگ مورتون از ایالت نبراسکای آمریکا در تاریخ ۱۰ آوریل ۱۸۷۲ پایه گذاشته شد. در ایالات متحده بعدها این روز، به چهارمین جمعه آوریل، منتقل شد. امیدوارم با آگاهی از فواید طبیعت و درختان که در این مقاله به آن ها اشاره شد، همه ما در حفظ و نگهداری این ثروت خدادادی کوشا باشیم. از این که در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید