روز جهانی سرطان

روز جهانی سرطان

روز جهانی سرطان

سرطان بیماری است که از تکثیر غیرطبیعی سلول ها در بدن شروع می شود، آمار رو به رشد ابتلا به سرطان سازمان های مربوطه را برآن داشته که یک روز را به عنوان روز جهانی سرطان نامگذاری کنند تا مردم را با روش های پیشگیری ار این بیماری آگاه کنند و پیشگیری را بر درمان ارجح بدانند. با ما همراه باشید تا شما را با این روز بیشتر آشنا کنیم.

۴فوریه (برابر با ۱۵بهمن) هر سال، در تقویم سلامت بین‌المللی روز جهانی سرطان نام‌گذاری شده است. در این تاریخ، برای افزایش آگاهی‌، تشویق به پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان سرطان تلاش می‌کنند. همچنین، انجمن جهانی سرطان و سازمان جهانی بهداشت هرساله به‌منظور مشارکت فردی و گروهی در امر مبارزه با سرطان، مضمون و شعار ویژه‌ای برای این روز انتخاب می‌کنند. شعار روز جهانی سرطان ۲۰۱۹ این است: «من هستم و خواهم بود». در سال ۲۰۱۸، مرگ‌ومیر ناشی از سرطان را ۹،۵۰۰،۰۰۰ نفر تخمین زده‌اند که به‌معنای مرگ روزانه ۲۶،۰۰۰ نفر براثر این بیماری است. با افزایش استرس‌های محیطی، بدترشدن کیفیت هوا، سبک زندگی و عادات غذایی انتظار می‌رود این میزان در سال‌های آینده افزایش یابد.

نماد سرطان

نشانه های مختلفی برای سرطان های مختلف در دنیا مرسوم شده است. به عنوان مثال روبان صورتی برای سرطان سینه و روبان نارنجی برای سرطان کودکان و نرگس زرد که نماد سازمان ضد سرطان آمریکاست که به نوعی گسترش دهنده امید مردم برای ریشه کن شدن سرطان در آینده است.

پیشگیری از سرطان

یکی از مهمترین مشکلات در درمان سرطان بحث تشخیص به موقع و زودهنگام آن است. بسیاری از بیماران به دلیل تشخیص دیرهنگام بیماری سرطان قادر به درمان آن نبوده‌اند که از جمله دلایل آن سخت بودن روندهای تشخیصی این بیماری است.

برخی از روشهای کلی مانند عدم استعمال دخانیات، مصرف غذای سالم، پرهیز از عوامل تراتوژن (برخی مواد شیمیایی صنعتی مانند آزبست، اشعه یونیزان مانند کار در رادیولوژی، نور آفتاب و…)، ورزش و خودداری از رفتارهای پرخطر جنسی در پیشگیری از سرطان موثرند. مطالعات جدید نشان می‌دهد که سبک زندگی و عوامل محیطی، عامل ۷۰ تا ۹۰ درصد انواع سرطان است. به همین دلیل کارشناسان اعتقاد دارند که سرطان با زندگی سالم قابل اجتناب است.

برای جلوگیری از سرطان این غذاها را نخورید

روز جهانی سرطان

در اینجا به چهار دسته غذا که خودداری از آنها در سلامت کل و در پیشگیری از سرطان مهم هستند، اشاره می کنیم.

۱- غذاهای بسته بندی

غذاهای بسته بندی آماده برای خوردن آنتی اکسیدان کمی در خود دارند. چرا که آنتی اکسیدان در میوه ها و سیزیجات تازه یافت می شوند که رادیکال های آزاد در بدن را خنثی می کند در نتیجه وجود آنها برای کم کردن استرس اکسیداتیو و آسیب دیدن سلول ها ضرری است و یکی از لازمه های پیشگیری از سرطان.

۲- غذاهایی که با روغن مانده و دوباره داغ شده درست شده اند

این غذاها حاوی رادیکال های آزاد زیادی هستند که باید آنها را کاملا از رژیم غذایی حذف کرد. رادیکال های آزاد موجب استرس اکسیداتیو می شوند که به بدن در سطح مولکولی و سلولی آسیب می زند. غذاهایی که با روغن کهنه دوباره داغ شده و دوباره مصرف شده پخته و یا سرخ می شوند مثل سیب زمینی سرخ کرده، سمبوسه، و امثال آنها مضر هستند.

۳- گوشت قرمز

مطالعات زیادی نشان داده است که مصرف زیاد گوشت قرمز یکی از عوامل ابتلا به سرطان است. آهن حیوانی در گوشت قرمز می تواند موجب تولید ترکیباتی در بدن شود که به سلول ها صدمه وارد کرده و منجر به سرطان شود. علاوه بر این، گوشت های فراوری شده مثل سوسیس و کالباس شامل «نیترات» هستند که ابتلا به برخی از سرطان ها را بالا می برند.

۴- کاربوهیدرات بد

غذاهایی که شاخص گلوکز بالا دارند به برخی از سرطان ها ربط داده شده اند. بهتر است از مصرف آرد سفید، برنج سفید، نوشابه، و آب میوه های شیرین خودداری کرد و آنها را با غذاهایی جایگزین کرد که شاخص گلوکز پائین‌تری دارند.

۵- پی اچ اسیدی

بنا به چندین مطالعه، اسیدی بودن خون خطر ابتلا به سرطان را بالا می برد. افزایش مصرف میوه و سبزیجات تازه در رژیم غذایی و کاهش گوشت و لبنیات کمک به پائین آوردن اسید خون می کند. در کل افزایش فعالیت فیزیکی، خوردن غذاهای سالم مملو از سبزیجات رنگارنگ، کاهش غذاهایی که شاخص گلوکزی بالا دارند، کم کردن یا حذف مشروبات الکلی، و ترک سیگار از توصیه های کارشناسان برای پیشگیری از بروز سرطان هستند

۱۰ سرطان شایع در دنیا

روز جهانی سرطان

۱- سرطان پستان: شایع ترین نوع سرطان در دنیا سرطان پستان می باشد که متاسفانه دومین علت مرگ ومیر در میان زنان است. اگرچه این سرطان بسیار شایع تر از سایر سرطان ها می باشد، اما تشخیص اولیه آن نسبتا ساده می باشد. طبق گزارش جامعه سرطان آمریکا (American Cancer Society)، وجود توده سرطانی در یک یا هر دو پستان متداول ترین نشانه اولیه این سرطان است. باید توجه داشت که سایر علائم نظیر ضخیم شدن، التهاب، تغییر رنگ و تحریک پذیری پوست پستان و همچنین خارج شدن مایع از نوک یک سینه یا هر دوی آنها می تواند نشانگر شروع سرطان سینه باشد.

۲- سرطان پروستات: بعد از سرطان پوست، این سرطان شایع ترین نوع سرطان در مردان به حساب می آید. متاسفانه سرطان پروستات سومین دلیل مرگ و میر در مردان مبتلا به سرطان در دنیا می باشد. این سرطان در مراحل اولیه شروع، علائم خاصی را در بدن نشان نمی دهد. اما با پیشرفت بیماری، فرد بیمار علائم زیر را تجربه می کند: کاهش و ضعیف شدن جریان ادرار، تکرر ادرار، عدم کنترل شروع و پایان ادرار و وجود درد و سوزش به هنگام دفع ادرار. در مراحل پیشرفته، این سرطان می تواند به استخوان گسترش یابد (متاستاز استخوانی)، و ایجاد درد در ناحیه لگن، ستون فقرات، دنده ها و سایر استخوانها نماید.

۳- سرطان ریه: سرطان ریه از لحاظ شیوع، دارای رتبه دوم در میان تمامی انواع سرطان در هر دو جنس می باشد. متاسفانه این سرطان دارای بالاترین آمار مرگ در میان کل بیماران سرطانی می باشد. هشتاد درصد مبتلایان به این بیماری در آمریکا سابقه کشیدن سیگار را دارند. این سرطان نیز در مراحل اولیه دارای علائم خاصی نمی باشد، ولی در مراحل پیشرفته به صورت سرفه مداوم، خلط خونی، درد قفسه سینه، تغییر صدا و الگوی تنفس و در نهایت برونشیت یا ذات الریه بروز می کند.

۴- سرطان روده: سرطان روده بیماری شایع دیگری است که سالانه جان افراد بسیاری را می گیرد، زیرا همانند سرطانهای ریه و پروستات در مراحل اولیه به سادگی قابل شناسایی توسط فرد بیمار نمی باشد. شاید دلیل اصلی بالا بودن مرگ و میر در افراد مبتلا به سرطان روده نیز همین باشد. از نشانه های شایع این سرطان می توان به دفع خون روشن از مقعد، درد مزمن در ناحیه زیر شکم، کاهش اشتها و وزن اشاره کرد.

۵- سرطان رحم: یکی دیگر از سرطان های شایع در میان زنان، سرطان رحم است. بر اساس آمار منتشر شده از سوی انجمن ملی سرطان آمریکا (National Center Institute) تعداد مبتلایان به این نوع سرطان در حال افزایش می باشد. از دلایل عمده این افزایش می توان به چاقی، دیابت و مصرف داروهای هورمونی پس از یائسگی اشاره کرد (به خصوص اگر داروهای هورمونی فقط حاوی استروژن بوده و در زنانی که رحم خود را برنداشته اند، استفاده گردد ). یکی از متداول ترین علائم ابتلا به سرطان رحم، خونریزی های غیر طبیعی به خصوص در دوران یائسگی می باشد که باید جدی گرفته شود.

روز جهانی سرطان

۶- سرطان مثانه: بر طبق آمار جامعه سرطان آمریکا، مردان چهار برابر بیشتر از زنان به سرطان مثانه مبتلا می شوند. شایع ترین علامت ابتلا به سرطان مثانه، مشاهده خون در ادرار می باشد. تکرر ادرار، احساس فوریت در دفع ادرار و احساس سوزش و درد در هنگام دفع ادرار از سایر علائم این نوع سرطان می باشند.

۷- سرطان پوست: این بیماری شایع ترین نوع سرطان در میان زنان و مردان ساکن آمریکا می باشد. راه اصلی مبارزه با این سرطان، تشخیص به موقع و درمان فوری آن می باشد. با توجه به شیوع بالای این سرطان، شایسته است که تمامی افراد پوست صورت و بدن خود را دائما تحت معاینه و کنترل قرار داده و هر گونه تغییر رنگ، سایز و فرم خالهای پوستی قدیمی و یا پدید آمدن ضایعات جدید پوستی را به پزشک خود گزارش دهند.

۸- سرطان تیروئید: بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی جامعه سرطان آمریکا، سرطان تیروئید در میان زنان شایع تر از مردان است. اولین علامت وجود این نوع سرطان، به وجود آمدن یک توده سلولی در ناحیه گردن است. سایر علائم به شرح زیر است: احساس تنگی و فشردگی در منطقه گردن، سخت شدن تنفس و عمل بلع، تغییر صدا و التهاب غدد لنفاوی گردن یا گلو به همراه درد که با گذشت زمان التیام نمی یابد.

۹- سرطان کلیه: این سرطان نیز در مراحل ابتدایی قابل تشخیص نمی باشد. در مراحل پیشرفته تر، علائمی همچون وجود خون در ادرار، احساس درد یا وجود توده در قسمت پایین شکم، خستگی و نداشتن انرژی، کاهش وزن، تب و تورم پاها (به خصوص در منطقه مچ پا) می توانند نشانگر پیشرفت این سرطان در بدن باشند.

۱۰- سرطان یا لنفوم غیر هوچکین (Non-Hodgkin’s Lymphoma): از علائم رایج این سرطان می توان به وجود توده زیر پوستی، درد قفسه سینه، تنگی نفس، احساس پر بودن شکم، بی اشتهایی، خارش، تعریق شبانه، خستگی، کاهش وزن و تب اشاره کرد.

باید توجه داشت که علائم ذکر شده در این مقاله می توانند به دلایل دیگری به غیر از سرطان ایجاد گردند. پس شایسته است در صورت مشاهده و جهت اطمینان با پزشک در زمینه این علائم مشورت نمایید.

چکیده
چهارم فوریه روز جهانی سرطان، از سال ۲۰۰۶ به همت سازمان جهانی سرطان و سازمان بهداشت جهانی پایه‌گذاری شد. در این روز تازه ترین پژوهش‌ها پیرامون پیشگیری و درمان این بیماری در محور مباحث علم پزشکی قرار می‌گیرد. روز جهانی سرطان تنها زمانی است که به بهانه آن جهان می تواند علیه اپیدمی سرطان، یکپارچه شود. این روز هر سال در ۴ فوریه (۱۵ بهمن ماه) در سراسر دنیا گرامی داشته می شود.

هدف از آن حفظ جان انسانها از میلیونها مرگ و میر قابل پیشگیری به واسطه سرطان از طریق ارتقا سطح آگاهی، آموزش درباره سرطان و ترغیب دولتها و افراد در سراسر جهان برای انجام اقدامی علیه این بیماری است. شعار ” ما می توانیم. من می توانم” برای روز جهانی سرطان در سالهای ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ و  شعار سال ۲۰۱۹ «من هستم و خواهم بود» در نظر گرفته شده است. امیدواریم این مقاله توانسته باشد گامی در جهت افزایش اطلاعات شما کاربران عزیز برداشته باشد.

پاسخ دهید