روان درمانی وجودی چیست؟

روان درمانی وجودی چیست؟

روان درمانی وجودی چیست؟ ، روان درمانی وجودی بر اراده‌ی آزاد، خودمختاری و جست‌وجوی معنا درون خود فرد تمرکز می‌کند. این رویکرد بر ظرفیت فرد برای گرفتن تصمیمات منطقی و رسیدن به حداکثر پتانسیل، تاکید دارد. در سایت راز ثروت به این موضوع میپردازیم.

رویکرد روان درمانی وجودی بر موارد زیر تاکید دارد:

همه افراد ظرفیت خودآگاهی را دارند و می‌توانند به کمک آن کیفیت زندگی خود را بالاتر ببرند.
هر فرد یک هویت منحصر به فرد دارد که تنها از طریق ارتباط با دیگران، شناخته می‌شود.
افراد باید به طور مستمر خود را بازسازی کنند، زیرا معنای زندگی به طور مداوم در حال تغییر است.
اضطراب بخشی از شرایط انسان بودن است.
روان درمانی وجودی چیست؟

روان درمانی وجودی چه زمانی به کار گرفته می‌شود؟

احتمالا همواره با این سوال مواجه هستید که : روان‌درمانی وجودی برای چه مسائلی توصیه می‌شود؟
در پاسخ به این سوال باید بدانید که طبق اصول رویکرد روان درمانی وجودی بر مشکلات روانی ناشی از نوعی ناتوانی در گرفتن تصمیمات درست، هدفمند و مبتنی بر خود در مورد شیوه‌ی زندگی است. به عنوان مثال اعتیاد به مواد مخدر یکی از این مشکلات است.
روان درمانی وجودی چیست؟

روان درمانی وجودی

مداخلات انجام شده در این رویکرد نیز اغلب بر افزایش خودآگاهی و خودفهمی فرد متمرکز است. روان‌درمانگرهای وجودی سعی می‌کنند تا علائم متنوعی از قبیل اضطراب بیش از حد، بی‌تفاوتی، از خود بیگانگی، پوچ‌گرایی، دوری از دیگران، شرمندگی، اعتیاد، ناامیدی، افسردگی، احساس گناه، عصبانیت، خشم، تنفر، تنگ‌خلقی، بی‌هدف بودن، سایکوز و خشونت را تشخیص داده و بهبود بخشند.
روان درمانگرهای وجودی همچنین بر تجربیات بهبود دهنده زندگی فرد از قبیل روابط، عشق، اهمیت دادن، تعهد، شجاعت، خلاقیت، قدرت، اراده، حضور داشتن، معنویت، فردیت، خودشکوفایی، اصالت، پذیرش، برتری و احترام نیز متمرکز می‌شوند.
روان درمانی وجودی چیست؟

چه انتظاراتی که از روان درمانی وجودی می‌توان داشت؟

روان درمانی‌ وجودی از طیفی وسیعی از رویکردها بهره می‌برد، اما موضوعات اصلی بر خود، مسئولیت‌پذیری و آزادی متمرکز است. درمانگرها به شما کمک می‌کنند تا در مواجهه با اضطراب، انتخاب با فکر و عملکرد مسئولانه داشته باشید. همچنین هنگام رو به رو شدن با افکار منفی درونی یا فشارهای بیرونی مانند فشارهای اجتماعی یا شانس بیش‌تر بر روی اهداف خود تمرکز کنید تا بتوانید به آن دست یابید.
پرورش خلاقیت، عشق، اصالت و اراده‌ی آزاد، مسیرهای اصلی هستند که به شما در حرکت به سوی تغییر کمک می‌کنند. به طور مشابه، در هنگام درمان اختلالات اعتیاد، درمانگرهای وجودی، شما را در مواجهه با اضطرابی که شما را به سومصرف مواد مخدر وسوسه می‌کند، هدایت می‌کنند تا بتوانید مسئولیت‌پذیر باشید.

روان درمانی وجودی

هدف از روان درمانی وجودی این است که یاد بگیرید تا افکار ارادی در مورد شیوه‌ی زندگی داشته باشید و به جای اجازه دادن به اتفاقات بیرونی برای تعیین رفتار شما، از عشق و خلاقیت برای این کار بهره بگیرید.
روان درمانی وجودی چیست؟

روان درمانی وجودی چگونه عمل می‌کند؟

این روش به سبب تمرکز بر روی وجود و هدف فرد گاهی بدبینانه تلقی می‌شود. اما هدف این است که این روش رویکردی مثبت و انعطاف‌پذیر باشد. طبق گفته‌ی صاحب نظران این حوزه روان‌ درمانی وجودی در بهترین حالت خود، به طور منصفانه و صادقانه با نگرانی‌های اصلی زندگی، از جمله تنهایی، رنج کشیدن و بی هدف بودن، مقابله می‌کند.
نگرانی‌های خاص ریشه در تجربیات هر فرد دارند، اما روان‌درمانگران وجودی معتقدند که نگرانی‌های عام و جهانی شامل مرگ، انزوا، آزادی و تهی بودن است. بنابراین روان‌درمانی وجودی بر اضطرابی که در زمان مواجهه با این مشکلات داتی رخ می‌دهد، تمرکز می‌کند و نقش درمانگر این است است که مسئولیت‌پذیری شخص برای تصمیم‌گیری را پرورش دهد.
روان درمانی وجودی چیست؟

روان درمانی وجودی

به عنوان مثال در این رویکرد درمانگر به عنوان یک هم‌سفر در مسیر زندگی در نظر گرفته می‌شود و از همدلی و حمایت او برای برانگیختن بینش و تصمیمات فرد استفاده می‌شود. چون افراد در حضور دیگران است که موجودیت دارند، مفهوم وابستگی در گروه‌درمانی نیز رویکردی موثر است.

چگونه می‌توان به یک روان‌درمانگر وجودی اعتماد کرد؟

علاوه بر آموزش‌های روان‌درمانگران در حیطه‌ی سلامت روان، آن‌ها معمولا پیش‌زمینه‌ای در فلسفه نیز دارند. مدارک و گواهینامه‌های متفاوتی نیز در این زمینه وجود دارد. اما بسیاری از روان‌درمانگرهای وجودی مدرک کارشناسی در روانشناسی یا مشاوره را دریافت می‌کنند. این درمانگرها، کارهای عملی نظارت شده بسیاری را نیز در زمینه‌ی روان‌ درمانی وجودی، نزد پیش کسوتان تکمیل می‌کنند.
روان درمانی وجودی چیست؟

پاسخ دهید