رنگ سال ۹۸

رنگ سال ۹۸

رنگ سال ۹۸

سنت رنگ سال، یک قانون جالب و در عین حال نانوشته است و به نوعی یک رسم محبوب محسوب می‌شود که تمام مردم دنیا از آن استقبال می‌کنند و زندگی شان به نحو آگاهانه یا ناآگاهانه تحت شعاع آن قرار می گیرد. در آستانه سال نو با ما همراه باشید تا شما را با نحوه انتخاب رنگ سال آشنا کنیم.

چرا باید با آمدن سال جدید یک رنگ سال هم به بازار بیاید

تاثیر رنگ ها بر روح و جسم افراد غیر قابل انکار است. هر رنگی تاثیر خارق العاده خود را دارد؛ به عنوان مثال رنگ صورتی را در نظر بگیرید، این رنگ با تاثیر مستقیم بر روی خشم و عصبانیت انسان باعث آرامش اعصاب و آرامش هر فردی می شود. به همین دلیل افرادی که از این موضوع آگاهی دارند، هر سال دور هم جمع می شوند و با هم فکری یکدیگر رنگ مورد نیاز آن دوره را انتخاب می کنند. می توان با اطمینان گفت که هدف این افراد چیزی جز آرامش و صلح جهانی نیست.

بیایید برای مثال همین رنگ صورتی را در نظر بگیریم، که تاثیر آن را بر بدن انسان عنوان کردیم. این رنگ جزء رنگ های گرم محسوب می شود و با خود آرامش اعصاب به همراه می آورد، حال تصور کنید که رنگ صورتی در جای جای خانه شما به چشم بخورد. با انتخاب رنگ صورتی برای سال جدید، شما لباس های خود را صورتی رنگ انتخاب خواهید کرد، ظروف، مبلمان، پرده ها، و … همه و همه به گونه ای رنگ صورتی را در خود جای خواهند داد. خب… با این اوصاف آیا هنوز هم این امکان وجود دارد که خشم و عصبانیت هنوز هم در خانه شما جاری باشد؟ مشخص است که پاسخ شما چیست!

جواب این سوال منفی است! مگر می شود همچین رنگ گرمی در خانه شما وجود داشته باشد و به شما آرامش ندهد؟ پس می بینید که رنگ سال چه تاثیری می تواند روی روح و روان انسان داشته باشد؟ انتخاب رنگ سال به عوامل بسیار زیادی مثل جنگ، زلزله، آتش سوزی و … بستگی دارد. این اتفاقات تاثیر بالقوه ای بر روی روحیه افراد می گذارند. به همین علت مسئولین تعیین رنگ سال دور هم جمع می شوند و با توجه به اتفاقاتی که در سال گذشته رخ داده اند، رنگ سال جدید را انتخاب می کنند.

کمپانی پنتون و انتخاب رنگ سال

اما موسسه پنتون که ابتدا یک شرکت چاپ و رنگ بود از سال ۲۰۰۰ رسم انتخاب «رنگ سال» را بنا کرد و با استقبال قابل توجهی از سوی طراحان مد و هنرمندان رو به رو شد. اگر بخوایم بیشتر این موضوع رو باز کنیم باید به سالیان پیش، یعنی دقیقا سال ۱۹۶۳ برگردیم، که در این زمان یک فارغ‌ التحصیل رشته شیمی به نام لارنس هربرت، یک سیستم برای استاندارد کردن رنگ‌ها، بنا نهاد و برگرفته از جدول تناوبی شیمی به هر رنگ، عددی اختصاص داده شد و دیگر قضاوت متغیر مردم، باعث نمی‌شد که رنگی با رنگ دیگر اشتباه گرفته شود.

همچنین پیرو این حرکت ، لارنس شرکتی را تأسیس کرد و نامش را پنتون Pantone گذاشت. پنتون به معنی «همه رنگ‌ ها» است. بر همین اساس مردم و صاحبان صنایع، می‌ توانستند به صورت عینی‌ تری در مورد رنگ‌ ها با هم تبادل نظر داشته باشند. به همین ترتیب این شرکت با تبلیغات گسترده در هفته‌ های مد نیویورک برای خود، شهرتی کسب کرد. و بعد از آن کالاهایی با برند پنتون به بازار آمدند و فروشگاه‌ هایی با این برند، پا گرفتند. تا جایی که کافه‌ ای در موناکو تأسیس شد که اغذیه را بر اساس رنگ، به مشتری‌ ها پیشنهاد می‌کرد.

این کالاها یا خوراکی ها البته واقعا توسط خود پنتون تولید نمی‌شدند، اما تحت مجوز و لیسانس این شرکت تولید و توزیع می‌ شدند. یکی از افتخارات این کمپانی آن است که استانداردهای رنگ پنتون، توسط سیستم‌ های استانداردی مرجع بین‌المللی رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ سال به منظور بیان حال و هوای آنچه که در حال وقوع در روح زمانه جهانی است، تعیین می شود. رنگی که در سراسرجهان طنین انداز می شود، رنگ سال پانتون بازتابی است از آنچه که مرم سراسر دنیا به دنبال آن هستند، آنچه که احساس می کنند یک رنگ می تواند پاسخگوی نیازهای آنها باشد.

پنتون هر ساله در ماه می و نوامبر طی جلاساتی محرمانه و با حضور نمایندگان گروه های استاندارد رنگ از سراسر جهان برگزار میکنه وتا قبل از شروع سال جدید میلادی در همایشی رنگ سال را اعلام میکند و این رنگ، خیلی زود توسط طراحان لباس و صاحبان صنایع پوشاک و مد، مورد توجه قرار می‌گیرد و وارد محصولاتشان می‌شود. فرآیند انتخاب رنگ سال به این صورت است که افراد حاضر در جلسات انتخاب رنگ پنتون با استفاده از اشیاء که به صورت شخصی برای هر فرد الهام بخش هست و همچنین با توجه به اتفاقات و رویدادهای سال گذشته صورت میگیرد به طور مثال انتخاب رنگ سال رابطه ی مستقیمی با بلایای طبیعی، مسائل اقتصادی، جنگ های اتفاق افتاده در جهان در سال گذشته دارد.

رنگ سال چگونه انتخاب می شود

رنگ سال ۹۸

در حقیقت باید گفت که انتخاب رنگ سال یک فرآینده پیچیده است که به اقتضای اتفاقات و عواملی که در سال گذشته جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است؛ مثل جنگ ها، بلایای طبیعی، بحران های اقتصادی، بیماری ها و غیره انتخاب می شود. به عنوان نمونه وقتی در یک سال بلایای طبیعی زیادی همچون سیل و زلزله به کشورهای زیادی آسیب وارد می کند و دنیا را تحت تاثیر خود قرار می دهد، روی رنگ آن سال اثری مستقیم می گذارد و رنگی متناسب با این اتفاقات انتخاب می شود تا از لحاظ روانی بر مردم سراسرجهان تاثیر بگذارد و یک آرامش نسبی در جهان برقرار کند.

انتخاب این رنگ ها در قالب مد، طراحی صنعتی، هنر و … به نوعی به یک مانیفست سیاسی – اجتماعی بدل می شود که باید آن را از منظر نشانه شنانسی و اسطوره امروز بررسی کرد. اسطوره ای که از منظر «رولان بارت» قصد دارد تاریخ را به طبیعت تبدیل کند و عناصر غیرطبیعی را در جهت اهداف اجتماعی و سیاسی طبیعی جلوه دهد. انتخاب این رنگ، یک کار روانشناسانه در جامعه جهانیاست که کارکردهای فرهنگی و اجتماعی دارد. دلیل چرایی یک رنگ در سال را باید در سلسله اتفاقاتی که در سال قبل رخ داده است دنبال کرد. زیرا رنگ ها با روحیات جامعه ارتباط مستقیم دارند و می توانند رفتارهای اجتماعی از قبیل خشونت و صلح طلبی را در جامعه رواج دهند.

رنگ سال ۲۰۱۹

رنگ سال ۲۰۱۹ رنگ مرجانی زنده یا living coral با کد ۱۵۴۶-۱۶ است این رنگ یکی از طیف های زنده رنگ نارنجی می باشد که در خود ته رنگ طلایی دارد و به نوعی منعکس کننده گرما و قدرت موجود در صخره های مرجانی دنیای زیر آب در دریاها و اقیانوس هاست دلیل انتخاب این رنگ به نوعی بیان کننده اهمیت توجه به منابع طبیعی و زندگی زیر دریا بوده به این دلیل که صخره های مرجانی قسمت قابل توجه و با ارزشی از اکوسیستم زندگی دریایی هستند که در حفظ زندگی دریایی برای موجودات دیگر نیز اهمیت قابل توجهی دارند. همچنین کارشناسان این کمپانی رنگ مرجانی زنده را نمادی از شادی و خوش بینی عنوان کرده اند و عاملی برای برقراری گرما و صمیمیت در بین افراد میدانند.

رنگ سال ۹۸ چیست

رنگ سال ۹۸

همانطور که اشاره شد متاسفانه نهادی برای تعیین رنگ سال در ایران وجود ندارد. مردم و شرکت های مد و لباس از رنگ سال میلادی پیروی می کنند. رنگ سال ۱۳۹۸ همان رنگ سال ۲۰۱۹ است.

مروری بر رنگ سال‌ های قبل

در ادامه به رنگ منتخب سال های پیش نگاهی می اندازیم.

بنفش رنگ سال ۲۰۱۸ و ۹۷

رنگ سال ۲۰۱۸ از سوی پنتون رنگ بنفش و به عبارت دقیق ۱۸-۳۸۳۸ Ultra Violet انتخاب شد. رنگ بنفش از دید فرنگی‌ها، رنگی سلطنتی به حساب می‌ آید. در زمانهای قدیم بنفش یک رنگ نایاب بود و فقط پادشاهان و افراد خاص می‌ توانستند از این رنگ در منازل خویش استفاده کنند این رنگ علاوه بر اینکه حالت معنوی و آرامش را در افراد ایجاد می‌کند، یک رنگ شاد و بشاش است و به همین دلیل اغلب بانوان مسن و دختران جوان طرفدار این رنگ هستند. این رنگ آرامش دهنده است و قادر است محیط شما را جذاب، هنری و خلاق کند.

رنگ سبز رنگ سال ۲۰۱۷ و ۹۶

سال ۲۰۱۷ شرکت پنتون رنگ سال را رنگ سبزی که ته مایه زرد داشته انتخاب کرد. این رنگ تداعی کننده روز اول بهار و طبیعت زنده است. مدیر اجرایی موسسه پنتون در این رابطه می گوید که رنگ سبز ترکیب شده با زرد ما را به یاد طبیعت می اندازد و احاطه شدن با حس خوب و تازگی به سبک زندگی طبیعت هیجان و احساس خوش سرزندگی را منتقل می سازد. همچنین در سال ۲۱۰۷ رنگ سال توسط شرکت بنجامین بنفش شاه پسند معرفی شد.

چکیده
پنتون هر ساله در همایشی رنگ سال را انتخاب می‌کند و این رنگ، خیلی زود توسط طراحان و صاحبان صنایع پوشاک و مد، مورد توجه قرار می‌گیرد و وارد محصولاتشان می‌شود. ما در این مطلب سعی کردیم چگونگی و دلیل انتخاب رنگ سال را برایتان عنوان کنیم و با ارائه دو نمونه از رنگ های دو سال متفاوت به توضیح بیشتر در این زمینه پرداختیم. امیدواریم مطلب ما برایتان مفید بوده باشد.

پاسخ دهید