رفتار با همسر شکاک

رفتار با همسر شکاک

رفتار با همسر شکاک

اعتماد پایه و اساس هر رابطه است و رابطه ای که در آن اعتماد متقابل وجود نداشته باشد، به راحتی از هم خواهد پاشید. زندگی با همسر شکاک و بدبین بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد بود. او هرگز به شما اعتماد ندارد، نسبت به شما بدبین است و به نظر میرسد هر رفتار کوچک شما میتواند بهانه ای برای تشدید شک و بددلی او باشد. در چنین رابطه ای، فرد تحت فشار روانی زیادی برای جلب اعتماد شریک زندگی اش قرار میگیرد و لذت بردن از زندگی مشترک به نظر ناممکن میرسد. با ما همراه باشید تا به شما یاد دهیم چگونه با همسر شکاک رفتار کنید.

دلایل شکاک بودن همسر

شکاک بودن همسر و بدبینی او ممکن است دلایل متعددی داشته باشد. اما به طور کلی شک و بدبینی همسر سه دلیل عمده میتواند داشته باشد:

۱- بد دلی به خاطر روابط قبلی

ممکن است شما سابقه خوبی در وفاداری نداشته اید. یعنی شوهرتان بر مبنای آگاهی از روابط گذشته قبل از ازدواج نسبت به شما بدبین است. یا اینکه در طول زندگی مشترک دچار خیانت شده اید و برای جلب اعتماد او پس از خیانت ناکام مانده اید.

۲- بد بینی به خاطر تفاوت در ارزش ها

ممکن است شما هرگز به او خیانت نکرده باشید، اما رفتار شما با جنس مخالف به گونه ای است که به نظر همسرتان متعهدانه نمیرسد. در واقع در این حالت شکاک بودن او به شما به این دلیل است که تعریف مشابه ای از رفتار متعهدانه به همسر ندارید و خط قرمزها و ارزش های شما با هم متفاوت است.

۳- شکاک بودن بیمارگونه

در این حالت شما در گذشته هیچ رفتار غیرمتعهدانه ای انجام نداده اید و رفتار شما کاملا معقولانه است اما همسرتان به طور غیرمنطقی و بدون جهت دچار شک و بدبینی مفرط است. این حالت از شکاک بودن بیش از حد ممکن است به سبب بیماری های روحی مانند اختلال شخصیتی پارانوئید، وسواس فکری یا عوارض بیماری های روانی مانند “اسکیزوفرنی” باشد. در برخی از این بیماران، توهماتی مبنی بر اینکه دیگران همواره بر علیه آن ها در حال توطئه چینی هستند و اطرافیانشان برای خیانت نقشه میکشند وجود دارد. در این صورت نیاز به مداخله مستقیم متخصص و بعضا درمان دارویی وجود دارد.

زندگی با همسر شکاک چگونه است

رفتار با همسر شکاک

همسر شکاک، می خواهد همیشه شما را تحت کنترل قرار دهد پس بیش از اندازه محدودتان می کند. آرامش ندارد و ذهنش همیشه درگیر این است که احتمال دارد به او خیانت کنید. ممکن است در ابتدای رابطه متوجه حساسیت او نشوید یا خودتان را گول بزنید که به خاطر دوست داشتن و علاقه زیاد است؛ ولی به تدریج حس می کنید که بدبینی های او غیر قابل تحمل شده است، از سر زدن های ناگهانی به محل کارتان به محدود کردن روابط خانوادگی گسترش می یابد.

طوری شما را تحت نظر دارد که حس می کنید یک کارآگاه خصوصی استخدام کردند که می خواهد مچ شما را بگیرد. برای حریم خصوصی تان ارزشی قائل نیست و مدام تماس ها، پیام ها و رفت و آمدهای شما را چک می کنند. ادامه یافتن بدبینی، به نارضایتی بیشتر از زندگی منجر می شود و انبوهی از احساسات ناامیدی، غم، عصبانیت، اضطراب و افسردگی را تجربه می کنید. در حالت شدید تر اگر شکاکیت با ضرب و شتم هم همراه باشد ممکن است چنان درماندگی و حقارتی در شما ایجاد شود که تنها راه رهایی را طلاق بدانید.

برخورد با همسر شکاک

در برخورد با همسر شکاک به نکته های زیر توجه کنید:

۱- سرنخ ها را پیدا کنید

قبل از آنکه بخواهید مشکل را حل کنید، باید نشانه های آغاز شدنش را به خاطر بیاورید. اولین جرقه‌ های شک همسرتان از کجا شروع شد و چطور شکاک بودنش را به شما نشان داد؟ شما به آن رفتارها چه واکنشی نشان دادید و در روزهای بعد، رابطه‌ تان چطور پیش رفت؟ همه آنچه در این مدت بر هر دوی شما گذشته را یک دور مرور کنید تا پرونده‌ ای جامع از این شک، نشانه‌ ها و آثارش را در ذهنتان مجسم کنید تا برای کنترل این شرایط آماده‌ تر شوید.

۲- سهمتان را نادیده نگیرید

در گذشته شما اتفاقی افتاده که همسرتان از تکرار شدنش می‌ترسد یا اینکه شریک زندگی‌ تان گذشته سختی داشته و به خاطر اینکه زندگی مشترکش به سرنوشت زن و شوهرهای شکست خورده دچار نشود به دنبال راهی برای اطمینان می‌گردد؟ برای آنکه حساسیت‌ های همسر شکاکتان را مهار کنید، باید پاسخی برای این سؤال‌ ها پیدا کنید. شاید هم اشتباهات خود شما یا حتی واکنش‌ های اشتباه به اولین رفتارهای آلوده به شک همسرتان مشکل را بیشتر کرده باشد. حالا که می توانید همه آنها را به خاطر بیاورید، اشتباهاتتان را شناسایی کرده و از تکرار دوباره آنها پرهیز کنید.

۳- اگر می خواهید امتیاز بدهید

قطعا زمانی که ازدواج کرده‌اید، ‌از برخی حساسیت‌ های او باخبر بوده‌اید، پس خط قرمزهایی که پیش از شروع زندگی در موردشان توافق کرده‌اید را رعایت کرده و سعی کنید با دادن امتیازهایی که شما را آزار نمی‌دهد و زندگی و ارتباطاتتان را فلج نمی‌کند از حساسیت‌های او کم کنید.

این امتیازها نباید زندگی روزمره شما را مختل کند. برای مثال همان‌طور که پیش از این گفتیم اگر عاشق کار کردن هستید، با گفتن اینکه «به‌ خاطر تو سر کار نمی‌روم» تنها خود را به بحران تازه‌ ای وارد می‌کنید و نه تنها به شک کردن‌ هایش پایان نمی دهید، بلکه دلیل دیگری برای ناراحتی و دلزده بودن از این رابطه را برای خود ایجاد می‌کنید. یادتان نرود که امتیاز‌ دادن باید به معنای بیشتر کردن آرامش هر دوی شماباشد نه باج‌ دادن به همسرتان و تحت فشار گذاشتن خود.

۴- تلافی نکنید

رفتار با همسر شکاک

اگر از همسرتان رنجیده‌ اید، ‌برای تلافی کردن موقعیتی را به وجود نیاورید که احساس شک بیشتری کند.  زندگی مشترک میدان جنگ و مقابله به مثل نیست و راه‌ حل آرام کردن همسر شکاکتان، بیشتر کردن تردید هایش نیست. مقابله به مثل یا متهم کردن همسر بدترین راهی است که می‌توانید برای آرام کردن زندگی‌ تان انتخاب کنید. مدام انگشت اتهام را به سمت همسرتان نشانه نگیرید و با از بین بردن اعتماد به نفسش برای برنده شدن تلاش نکنید. گاهی به او بگویید که شاید در برخی موارد حق داشته و سوءتفاهمی ‌میان شما چنین مشکلی را ایجاد کرده است. در تمام طول بحث به او بگویید که «برداشت‌ های اشتباه» در ایجاد این مشکل دخیل بوده و «هر دوی شما» باید برای از بین بردن سوء تفاهم‌ ها تلاش کنید.

۵- مراقب خط قرمزها باشید

اگر می‌خواهید به این رابطه ادامه دهید، باید بتوانید مسیری که به همراه همسرتان در پیش دارید را هموارتر کنید. قرار نیست برای آوردن آرامش به خانه، بسوزید و بسازید، بلکه باید چهارچوبی را طراحی کنید که با پایبندی هر نفرتان به آن، مشکلات کمتر ‌شود. شما باید بدانید که همسرتان در چه محدوده هایی حق ورود و اظهار نظر دارد و چه حوزه‌ هایی جای او نیست. تصور نکنید همین که او «همسر» شما باشد، حق تصمیم‌گیری در مورد آینده شما، شکل دادن به رفتارهایتان یا خط و نشان کشیدن برایتان را دارد. یادتان نرود که او شریک و همراه زندگی شماست نه والد و تصمیم گیرتان. پس برای شروع، محدوده حریم خصوصیتان را ترسیم کنید و اجازه ندهید به خط قرمزهایتان نزدیک شود. برای مثال:

الف- همسرتان حق ندارد به دلیل سر در آوردن از کار شما، هر روز سرزده به محل کارتان بیاید.
ب- همسرتان حق ندارد به دلیل آرام کردن خودش، شما را از حقوق طبیعی تان مثل کار کردن در محیطی شایسته یا معاشرت معقول و متعادل با آدم‌های دیگر محروم کند.
ج- همسرتان حق ندارد به‌ دلیل رفتارهای معقول و مطابق عرفتان، شما را سرزنش کند و به شما بی‌احترامی‌کند.

۶- با هم مذاکره کنید

در زمانی که هر دوی شما در آرامش قرار دارید و هیچ اتفاق بیرونی‌ ذهنتان را درگیر خود نکرده، پای میز مذاکره بنشینید. به همسرتان بگویید که می‌خواهید سوء تفاهم‌ ها را برطرف کرده و مشکل را حل کنید. در جریان گفت‌وگو هم صورت مسئله را فراموش نکنید. شما برای «حل» مشکلاتتان در کنار هم نشسته‌ اید، نه بیشتر کردنشان. پس اجازه ندهید این گفت‌وگو به بحثی پر تنش تبدیل شود. همدیگر را متهم نکنید و تند نروید. کمک گرفتن از یک مشاور خانواده به شما در این مورد دید روشن‌ تری می‌دهد.

۷- بگویید از چه دلخورید

رفتار با همسر شکاک

با همسرتان صحبت کنید و بگویید که این کنترل شدن‌ ها آزارتان میدهد. بعد از آنکه مصداق رفتارهای آزار دهنده را برایش روشن کردید، سعی کنید برای ادامه راه به توافق برسید. مثلا اگر او انتظار دارد چند بار در روز از خودتان به او خبر بدهید و در مقابل حساسیتش را کم می‌کند، این کار را برایش انجام دهید اما اگر خط و نشان بیشتری برایتان می‌کشد، بگویید که این رفتارها شما را مضطرب می‌کند و اگر می خواهد در این مورد به نتیجه برسد، باید خواسته‌ هایش را تعدیل کند.

۸- خانه را میدان جنگ نکنید

از مدام دعوا کردن در مورد این موضوع پرهیز کنید. می‌توانید حتی بدون حضور او با یک مشاور خانواده صحبت کنید و از راهکارهایی که او به شما آموزش می‌دهد برای کم کردن حساسیت همسرتان یا رسیدن خودتان به آرامش استفاده کنید. یادتان نرود که مشکل رابطه شما تنها شک کردن‌ های او نیست بلکه عواقب بحث و کشمکش در این مورد، بر ابعاد دیگر رابطه شما هم تاثیر می گذارد.

۹- قابل اعتماد باشید

شاید همسرتان در مورد رابطه شما با افراد دیگر و به ویژه جنس مخالف حساسیت به خرج دهد اما نباید فراموش کنید که رفتارهای اجتماعی شما تنها دلیل ایجاد شک در او نبوده است. برای آنکه اعتماد بیشتری ایجاد کنید، باید در زمینه‌ های دیگر هم قابل اتکا باشید، پس به او وعده‌ای ندهید که از پس انجام دادنش بر نمی آیید یا در مورد موضوعاتی که حتی از نظرتان کوچک و بی‌اهمیت است به او دروغ نگویید. شما باید در همه زمینه‌ ها قابل اعتماد باشید تا بتوانید با این تردیدها مبارزه کنید.

چکیده
فرد شکاک، همیشه افکار بدبینانه ای درمورد همسرش دارد، وقتی او با دیگران ارتباط برقرار میکند سریعا حسادت میورزد و همواره دیگران را متهم به توطئه چینی می نماید. شوهر شکاک به همسرش اعتماد ندارد، او ذهن خوانی میکند و سریعا از کوچکترین رفتار نتیجه گیری فاجعه آمیزی مینماید.

دلایل شکاک بودن همسر میتواند این باشد که به خاطر روابط قبلی و سابقه شما در بی وفایی بددل شده باشد. به خاطر تفاوتی که در ارزش ها دارید بدبین باشد یا اینکه به دلیل مشکلات روحی بی دلیل و به صورت بیمارگونه شکاک باشد. ما در این مقاله به راهکارهایی برای کم کردن این حساسیت و نحوه رفتار با همسر شکاک پرداختیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشد.

پاسخ دهید