راهکارهای حل مشکلات خانوادگی

حل مشکلات خانوادگی

راهکارهای حل مشکلات خانوادگی

هنگامی که مشکلی در خانواده رخ می دهد وظیفه همه اعضای خانواده، تلاش برای برطرف کردن آن مشکل و برگرداندن آرامش به کانون خانواده است. با ما همراه باشید تا راهکارهایی را برای حل مشکلات خانوادگی در اختیار شما قرار دهیم.

انواع مشکلات خانوادگی

 در ادامه تعدادی از مشکلات خانوادگی را برای شما بیان می کنیم:

جدایی

جدایی می تواند یکی از اولین قدم های یک زوج در راه بهبود شرایط زندگی مشترکشان باشد، اما همزمان می تواند اولین گام به سمت جدایی کامل و یا طلاق باشد. باید به کودکان کمک کنیم که خودشان را در مورد جدایی والدین شان مقصر ندانند، این بزرگسالان هستند که باید سعی کنند مشکلاتشان را با هم دیگر حل کنند، و خودشان باید بهترین راه را برای این کار پیدا کنند.

طلاق

طلاق پدر و مادرها ممکن است باعث شود بچه ها احساس اضطراب کنند،‌ به هم بریزند و یا دچار افسردگی شوند. در نتیجه ممکن است رفتارهایی ناشی از شرمندگی و خجالت زدگی، ‌عصبانیت، احساس گناه و عزاداری یا افت درسی در مدرسه را از خودشان نشان دهند. بعضی از کودکان طلاق والدینشان را به عنوان درد ناک ترین تجربه کودکی شان توصیف می کنند، باید کمک کنیم بچه ها بتوانند احساساتشان را در مورد شرایطی که با آن درگیر هستند نشان دهند و به آن ها کمک کنیم که مراقب خودشان باشند و همین طور بتوانند در مورد والدینشان منصفانه قضاوت کنند.

باید به بچه ها کمک کنیم که متوجه شوند والدینشان هم روزهای سختی دارند و درگیر مساله دشواری هستند،‌ پدر و مادری که از هم دیگر جدا شده اند هنوز پدر و مادر هستند و بچه ها مجبور نیستند یکی از آن ها را انتخاب کنند. باید به بچه ها کمک کنیم که حرف بزنند،‌ اگر بچه ها بتوانند احساساتشان را به پدر و مادر یا دیگران بگویند، و کسی را پیدا کنند که بتوانند به او اعتماد کنند، می توانند راحت تر با مشکلاتی که با آن رو به رو شده اند کنار بیایند.

پدر یا مادر الکلی یا معتاد به مواد مخدر

حل مشکلات خانوادگی

اعتیاد به مواد مخدر یا الکل، می تواند بچه ها را ناراحت یا مضطرب کند. اگر پدر یا مادری با اعتیاد درگیر هستند، احتمالا نمی توانند به اندازه کافی به بچه هایشان توجه کنند و این مساله برای بچه ها بسیار سخت خواهد بود. بچه ها باید به یاد داشته باشد که این مساله تقصیر یا اشتباه آنها نیست،‌ حتی اگر پدر و مادر ها سعی کنند بچه ها را به خاطر شرایطشان سرزنش کنند!

بهترین راه برای بچه ها برای کنار امدن با این وضعیت این است که بتوانند در مورد شرایطشان با یک بزرگ تر مورد اعتماد صحبت کنند. علاوه بر این بچه ها باید یاد بگیرند که از خودشان مراقبت کنند، ‌و سعی کنند با یک نفر بزرگ تر مورد اعتماد در مورد مشکلاتی که دارند حرف بزنند تا تاثیر کمتری از بحرانی که در ان قرار دارند ببیند.

پدر یا مادر مورد سو استفاده

پدر یا مادری که مورد سواستفاده قرار دارد، اعتماد به نفس کمی هم دارد، که باعث می شود در شرایطی که مورد سواستفاده قرار دارد بماند. پدر و مادرهایی که مورد سو استفاده هستند معمولا خودشان دچار اضطراب و افسردگی می شوند و این احساسات را به بجه ها هم منتقل می کنند.

یک بار دیگر باید به بچه ها کمک کرد تا در مورد بحرانی که با آن درگیر هستند صحبت کنند، باید به بچه ها کمک کرد که کسی را پیدا کنند که به او اعتماد کنند، و بتواند قبل از این که بحران خانوادگی شان زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار دهد درخواست کمک کند. بزرگ ترهایی که بچه ها می توانند در این وضعیت با آنها حرف بزنند به بچه ها کمک خواهند کرد که مسائل را از جنبه متفاوتی ببیند و بتوانند آن را تحلیل کنند.

پدر یا مادر سواستفاده گر

پدر یا مادر سو استفاده گر،‌ نباید این حق را داشته باشد که از فرزند خودش هم سو استفاده کند، سو استفاده از بچه ها غیر قانونی است، و بچه ها باید در این مورد آموزش ببیند تا اجازه ندهند که کسی آن ها را به کاری وادار کند یا از آن ها درخواستی داشته باشد که به ضرر آنها خواهد بود. بچه ها باید آموزش ببیند تا اجازه ندهند که هیچ فردی در خانواده، پدر و مادر،‌ دوستان و یا هر کس دیگری از بدن، احساسات و توانایی های آنها سو استفاده کند.

باید به بچه ها آموزش داده شود که از نگاه کردن به خودشان احساس بدی نداشته باشند و مراقت خودشان باشند،‌ باید به آن ها آموزش داده شود تا متجاوزان یا افرادی که از آن ها در خواست های عجیب و غریب دارند را عقب برانند و بتوانند در مورد چنین مسائلی با یک بزرگ تر مورد اعتماد صحبت کنند. بچه ها باید آموزش ببیند تا قانع شوند که اگر مورد سو استفاده قرار گرفته اند این گناه آنها نبوده است،‌ و قرار نیست زندگی شان را برای همیشه خراب کند.

پدر و مادر های غرغرو یا منتقدان همیشگی

حل مشکلات خانوادگی

پدر و مادر هایی که غر می زنند یا مدام انتقاد می کنند، ‌می توانند بچه ها را خسته و مایوس یا عصبانی کنند. بعضی وقت ها پدر و مادر ها در مدیریت کردن شرایط خودشان ناتوان هستند و مسئولیت های خودشان را به عهده نمی گیرند و به جای آن تنها بچه ها را مورد انتقاد قرار می دهند . بچه ها باید برای کنار آمدن با چنین موقعیت هایی آموزش ببیند، باید به آن ها گفته شود که می توانند با نشان دادن عشق و علاقه ای که دوست دارند از طرف پدر و مادرشان دریافت کنند به والدینشان کمک کنند که بدانند باید چه طور با آنها رفتار شود. باید به بچه ها کمک شود که به حرف های پد رو مادرشان گوش دهند و سعی کنند آن ها را درک کنند.

بچه ها باید بتوانند به پد ر و مادرشان بگویند که حرف های آنها را می شنوند. بچه ها می توانند به پدر و مادرشان کمک کنند تا با تعریف کردن زندگی شان در دوران نوجوانی به برخی از مشکلات خودشان تسلط پیدا کنند و از فشاری که به بچه ها وارد می کنند کم کنند. گاهی اوقات پدر و مادر ها بیش از اندازه به بچه ها غر می زنند یا از آن ها انتقاد می کنند،‌ بچه ها باید بتوانند به پدر و مادرشان بگویند که در مورد این وضعیت و حرف هایی که می شنوند چه حسی دارند، اگر این راه حل به کم کردن فشاری که والدین به بچه ها وارد می کنند کمک نکند، باید به بچه ها کمک شود که با یک بزرگ تر مورد اعتماد در این مورد حرف بزنند.

پدر و مادرهایی که بیش از اندازه مراقب بچه ها هستند

پدر و مادرهایی که بیش از اندازه مراقب بچه هایشان هستند معمولا قوانین سختی برای بچه ها می گذارند چرا که آنها را دوست دارند و می خواهند تا جایی که ممکن است مراقب آن ها باشند، بچه هایی که پدر و مادرهای سخت گیر و بیش از اندازه مراقب دارند باید بیاموزند که پدر و مادرشان را مدام در جریان اتفاقات مهم روز قرار دهند تا از نگرانی آن ها کم کنند.

بچه ها باید بیاموزند که می توانند به پدر و مادرشان در مورد ترس ها و نگرانی هایشان کمک کنند، می توانند آن ها را درک کنند و با گفتن جملاتی مثل:« من درک می کنم که شما نگران من هستید و فکر می کنید که ممکن است خطری من را تهدید کند، به شما اطلاع می دهم که با چه کسی هستم و کجا هستم تا خیالتان راحت باشد.» به آن ها کمک کنند. می توانید به بچه ها کمک کنید که اگر نمی توانند بدون نگرانی با پدر و مادرشان صحبت کنند برای آن ها نامه بنویسند، برایشان بنویسند که می دانند آنها چه طور فکر می کنند و درک می کنند که آن ها نگران هستند‌،‌ و در ادامه برایشان توضیح دهند که خودشان چه طور فکر می کنند و موضوعات را چه طو ر می بینند.

پدر و مادرهایی که دعوا می کنند

پدر و مادر هایی که دعوا می کنند می توانند بچه ها را عصبی و افسرده کنند. بچه ها می توانند یاد بگیرند که وقتی پدر و مادرشان با هم دعوا نمی کنند به آن ها بگویند که چقدر از دعوای آنها ناراحت هستند،‌ و این که می فهمند پدر و مادرشان چه فکری می کنند. بچه ها نباید مجبور باشند در میان پدر و مادرشان یکی را انتخاب کنند.

بچه ها می توانند بیاموزند که وقتی پدر و مادرشان دعوا می کنند احساساتشان را بنویسند از خانه بیرون بروند و قدم بزنند یا به یک دوست زنگ بزنند، بچه ها باید بتوانند روی کسی حساب کنند تا وقتی پدر و مادرشان دعوا می کنند ناچار نباشند دعوای آنها را تماشا کنند. بچه ها باید بیاموزند که اگر دعوای پدر و مادرشان فیزیکی می شود می توانند مساله را با یک بزرگ تر مورد اعتماد در میان بگذارند.

ازدواج مجدد یکی از والدین

ازدواج مجدد یکی از والدین می تواند برای بچه ها سخت و گیج کننده باشد،‌ اگر به بچه ها کمک شود که خوبی در حق پدر یا مادر جدیدشان بکنند یا برای او هدیه ای تهیه کنند این کار می تواند یخ رابطه بین آنها را بشکند. می توان به بچه ها کمک کرد تا با مساله کنار بیایند، تا بفهمند که آنها با وجود ازدواج مجددی که رخ داده است،‌ باز هم دوست داشته خواهند شد باید بچه ها اجازه داده شود که به تنهایی با عضو جدید حانواده کنار بیایند و اگر احساس می کنند که کنار گذاشته شده اند یا تنها مانده اند باید بتوانند با پدر و مادرشان در این مورد صحبت کنند.

بچه ها باید بیاموزند که پدر یا مادر تازه،‌ قرار نیست جای پدر یا مادر اصلی آن ها را بگیرد، این مساله می تواند برای بچه ها دشوار باشد اما با کمک بزرگتر ها بچه ها می توانند از پس چنین بحران هایی بر بیایند. باید به بچه ها کمک شود تا بیش از اندازه درگیر احساسات نشوند و به آن ها توضیح داد که آن ها مجبور نیستند در دعوا طرف کسی را بگیرند . علاوه بر این ها بچه ها باید بیاموزند که اگر پدر یا مادر تازه شان با آن ها رفتاری نامناسبت دارد چه طور به او واکنش نشان دهند و این موضوع را به اطلاع والدینشان برسانند.

راهکارهایی برای برطرف کردن مشکلات خانوادگی

حل مشکلات خانوادگی

این راهکارها برای برطرف کردن مشکلات خانوادگی میتواند راهگشا باشند:

۱- بحث را به زمانی موکول کنید که عصبی و ناراحت نیستید

بحث و جدل خانوادگی زمانی دردناک تر است که اعضای خانواده در کنار هم جمع شده اند مثل تعطیلات. اگر اعضای خانواده در حال بحث و گفتگو هستند و تنش بوجود آمده است بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که آرامش خود را حفظ کنید و تا زمانی که همه آرام نشده اند صبر کنید. این کار باعث خواهد شد که از شدت جر و بحث کاسته شود.

تا زمانی که هنوز احساساتی و ناراحت هستید بحث نکنید. اگر فقط یک شب صبر کنید مسلما زمان شروع بحث همه آرام شده اند. صبر به شما این امکان را می دهد که منطقی تر به موضوع نگاه کنید. اگر صبر کنید و به موضوع فکر کنید باعث خواهد شد که رفتار واکنشی نامناسب نداشته باشید. نزدیک شدن به کسی در زمانی که عصبانی هستید تشنج را افزایش می دهد. هیچ دلیلی وجود ندارد که شما نتوانید در مورد موضوع خود فردای آن روز صحبت کنید.

۲- برای مشکلات خانوادگی شخصا اقدام کنید

همه ی ما در چنین موقعیتی قرار داشته ایم. همه ی ما پیام هایی را فرستاده یا گفته ایم که دوست داشتیم. آنها را پس بگیریم. استفاده از پیامک یا هر ابزار پیام رسان بدترین کاری است که می توانیم در چنین مواقعی انجام دهیم. بجای پیامک شخصا در مورد موضوع بحث و گفتگو کنید. اگر شخصا برای حل مشکلات خانوادگی اقدام بهتر به موضوع اشراف بیشتری خواهیم داشت و شاید خیلی از موارد تنش زا مطرح نکنیم.

پیامک ها سوتفاهم های زیادی را بوجود می آورند. به عنوان مثال شاید پیامک شما با لحن عصبانی نباشد ولی طرف مقابل شما فکر کند که یک پیامک با حالت عصبانی فرستاده اید. بجای اینکه پیامک بفرستید، تلفن را بردارید و تماس بگیرید. یا یک ملاقات رو در رو را تنظیم کنید. در تماس رو در رو شما و طرف مقابل بسیاری از پیام ها را می تواند از روی زبان بدن دریافت کند. افراد در پیامک بسیاری از مواردی را که شاید رو در رو نتوانند بگویند را خواهند گفت. این یکی از آن دلیل هایی است که توصیه می شود از پیامک استفاده نکنید.

۳- برای حل مشکلات خانوادگی تقصیرات همه را بپذیرید از جمله خودتان

شما می توانید دوستانتان را انتخاب کنید ولی نمی توانید خانواده را انتخاب کنید. شاید بتوانید از دیگران دل بکنید ولی نه از خانواه، فهمیدن اینکه اعضای خانواده هم خطا می کنند ولی هنوز شما می توانید آنها را دوست داشته باشید اولین پله برای حل مشکلات بلند مدت است. سعی کنید دلیل رفتارهای افراد را تشخیص دهید. اشتباهات خودتان را هم قبول کنید. سرزنش ها را قبول کنیم وقتی که لایق آن هستیم. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که شما برای معذرت خواهی پیش قدم شود حتی زمانی که شما اطمینان دارید که هیچ تقصیری ندارید.

۴- سرزنش نکنید

برای حل مشکلات خانوادگی یکی از بهترین راه های ممکن این است که مثبت حرف بزنیم. لطفا کسی را سرزنش نکنید. الفاظ منفی خیلی بی رحمانه هستند. قرار بر این شد که از هیچ لفظ منفی بر علیه اعضای خانواده استفاده نکنیم. در زمانی که عصبانی هستیم امکان دارد که کلماتی را استفاده کنیم که شایسته نیست. فکر اینکه من باید در این مشکل پیروز شوم را از سر خود به در کنید. تند حرف زدن خود را کنترل کنید. صدای خود را بلند نکنید یا خیلی نگران حرف نزنید. در حالی که طرف مقابل خود را درک می کنید در مورد نقطه نظر خود صحبت کنید.

چکیده
در هر خانواده ای ممکن است مشکلات و اختلافاتی به وجود بیاید، برای حل این اختلافات و مشکلات خانوادگی باید تمام راهکارهای امکان پذیر را بررسی کنیم و همه اعضای خانواده به دنبال آن باشیم که برای بهبود موقعیت، تمام ایده ها و راه حل ها را مطرح کنیم و درباره هیچ کدام ارزیابی و قضاوت انجام ندهیم، همچنین راهکارهایی عملی نیز برای خارج شدن خانواده از این شرایط وجود دارد که در این مقاله به بیان آنها پرداختیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشند. از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید