راههای فراموش کردن گذشته

راههای فراموش کردن گذشته

راههای فراموش کردن گذشته

بسیاری از ما هنوز درگیر خاطرات گذشته خود هستیم و هر روز خاطرات تلخ گذشته را برای خودمان مرور می کنیم در حالی که می دانیم گذشته ها، گذشته است. مرور دائم خاطرات تلخ گذشته سبب می شود ما از زندگی حالمان غافل شویم و فقط خود را سرزنش کنیم و بدین صورت آن چنان که زندگی گذشته مان تلخ است زندگی حال و آینده مان نیز تلخ می شود. بهتر است از همین الان برای این مشکل چاره ای بیاندیشیم و برای فراموش کردن گذشته راهکارهایی را بکار ببریم با ما همراه شوید تا با این راهکارها آشنا شوید.

فراموش کردن گذشته به چه معناست

فراموش کردن گذشته یعنی قبول کنید که برای تغییر گذشته کاری از دستتان برنمی آید: در مواجهه با شکستتان شما هرچه از دستتان برمی آمده، کرده اید. باید بدانید که تا جایی که می توانسته اید خوب، مهربان و موثر بوده اید. اگر قرار بود به عقب برگردید مطمئنا نمی توانستید کاری بیش از آن انجام دهید. پس باید گذشته را فراموش کنید.

فراموش کردن گذشته یعنی خود را برای اشتباهاتتان ببخشید: فکر کردن دوباره به آنچه که می توانستید یا باید انجام می دادید هیچ اثری ندارد. اگر با اشتباهاتتان درگیر هستید یا شکست خورده اید، سعی کنید خودتان را ببخشید.

فراموش کردن گذشته یعنی افکارتان را بشناسید: اگر می بینید که مدام درگیر گذشته هستید، با ملایمت افکارتان را به زمان حال برگردانید. سعی کنید این عادت را کنار بگذارید که مدام به اشتباهات گذشته تان فکر کنید. فراموش کردن گذشته یعنی به ذات زمان اعتماد کنید. زمان می گذرد و شما هم باید از گذشته بگذرید. زخم هایتان به مرور التیام می یابند و فقط جای آن بر جا می ماند. فراموش کردن گذشته یعنی ارتباطات جدید ایجاد کنید: لازم نیست که حتما یک گروه دوست تازه پیدا کنید. می توانید یک دوستی جدید را با یکی از همکارانتان شروع کنید یا یکی از همسایه ها را برای شام به خانه تان دعوت کنید. اگر درمورد شکست هایتان با کسی حرف بزنید راحت تر می توانید با آنها کنار بیایید.

فراموش کردن گذشته یعنی در مکالماتتان به دنبال تعادل باشید: خیلی مهم است که دردها و ناراحتی هایتان را با دیگران قسمت کنید اما به همان اندازه مهم است که به زندگی دیگران هم علاقه نشان دهید. فراموش کردن گذشته یعنی یک دنیای تازه را تجربه کنید. شروع به تحصیل در یک رشته تازه کنید یا یک سرگرمی جدید پیدا کنید. برای فراموش کردن گذشته باید به دنبال جهت های تازه باشید.

فراموش کردن گذشته یعنی زمانتان را در اختیار دیگران قرار دهید: فرصت های بیشمار تازه ای وجود دارد که به شما کمک می کند با گذشته تان خداحافظی کنید. از منطقه امنتان بیرون بیایید. وقتتان را با کسانی بگذرانید که شادتان می کنند و از بودن با آنها لذت می برید.

وقتی می خواهید یک رابطه را فراموش کنید باید به طور جدی فکر کنید که آیا عاقلانه است که باز با آن فرد وقت بگذرانید یا باید همه چیز را به طور کل فراموش کنید. شاید هنوز عاشق او باشید یا از شما سو استفاده کرده باشد و در افکار و احساساتتان سردرگم شده باشید. ایجاد یک وقفه، عاقلانه ترین راه ممکن است. از این طریق می توانید راحت تر فراموش کنید.

راهکارهایی برای فراموش کردن گذشته

برای فراموش کردن گذشته می توانید از راهکارهای گفته شده کمک بگیرید.

۱- طرز فکرتان را عوض کنید

راههای فراموش کردن گذشته

اگر ذهن‌تان دائما روی چیزهای منفی تمرکز کند که در گذشته اتفاق افتاده‌ است، آنگاه زندگی‌ تان در جهت منفی پیش خواهد رفت. زندگی شما در جهت افکار غالب‌ تان حرکت می‌کند، بنابراین هر چیزی که ذهن‌ تان را روی آن متمرکز کنید، زندگی و احساساتتان نیز همان را دنبال خواهد کرد.

یکی از راههای فراموش کردن گذشته این است که به‌جای تمرکز روی چیزهای منفی که در گذشته اتفاق افتاده است و فکر کردن به همه‌ی دل‌ شکستگی‌ ها، تمام چیزهایی که ازدست داده‌اید و موقعیتهای خجالت‌ آوری که به آنها افتخار نمی‌کنید، شروع‌به بازیابی افکار منفی‌تان کنید و سعی کنید مثبت فکر کنید و افکار منفی‌تان را با افکار مثبتی مانند این جایگزین کنید: «من می‌خواهم عالی باشم، من بسیار باهوش هستم، گذشته‌ ی من برای همیشه رفته است، چیزهای فوق‌ العاده‌ ای پیش روی من قرار دارند، هیچ مانعی بر سر راه من نخواهد بود، من موفق خواهم شد، اجازه نمی‌دهم گذشته‌ام مرا محدود کند و مانع موفقیتم شود.»

اگر هر روز صبح با فکر کردن به جملات الهام بخش از خواب بیدار شوید و آنها را محکم و بلند تکرار کنید، همه‌ ی آنها به واقعیت تبدیل خواهند شد. شما خیلی زود متوجه می‌شوید که دیگر هیچ‌کس نمی‌تواند از گذشته‌ تان علیه شما استفاده کند، چون برای همیشه آن را رها کرده‌ اید.

۲- برخی از دوستانتان را کنار بگذارید

گاهی اوقات با افرادی دوست هستید که از اعماق وجودتان می‌دانید هیچ کار مثبتی در زندگی‌ تان انجام نمی‌دهند، به‌ جز آنکه شما را در زندگی عقب می‌اندازند. اگر احساس کردید یک رابطه‌ ی دوستی باعث به‌ تعویق‌ افتادن اهدافتان در زندگی می‌شود، هیچ ایرادی ندارد که آن رابطه را قطع کنید. دوستان منفی هیچ جایی در زندگی شما ندارند؛ چون شما قصد دارید روی چیزهای مثبت تمرکز کنید، پس آنها را کنار بگذارید.

شما باید خودتان را متمایز و جدا کنید تا بتوانید در جایی باشید که آرزو دارید. شما باید از دوستانی که همیشه کارهای اشتباه گذشته‌ تان را به‌ یاد شما می‌آورند، فاصله بگیرید. وقتی می‌گوییم خودتان را متمایز و جدا کنید، منظورمان این است که به آنچه در اطرافتان می‌گذرد، هیچ توجهی نکنید و روی خود و دیدگاهتان تمرکز کنید. در این وضعیت چون با خودتان خلوت می‌کنید، ممکن است به‌ شدت احساس تنهایی کنید اما این هزینه‌ ای است که باید بپردازید تا بتوانید در جایی باشید که آرزو دارید.

۳- برای خودتان هدف تعیین کنید

یکی از مهم‌ترین راههایی که در فراموش کردن گذشته به شما کمک می‌کند، تعیین اهداف برای آینده است. شما باید این واقعیت را بپذیرید که دنیا به آخر نرسیده است و شما ظرفیت‌ های زیادی برای دستیابی به چیزهای بزرگتر در زندگی‌تان دارید. خودتان را درحال‌ انجام کارهای مهم و قابل‌ توجه در آینده، رفتن به دانشگاه، به‌دست‌ آوردن شغل دلخواه، شروع کسب و کار جدید، پیدا کردن نیمه گمشده تان و… تصور کنید. برای خودتان اهداف بلند مدت و کوتاه‌‌ مدت تعیین کنید، برای هر کدام به خودتان مهلت مشخصی بدهید و روند پیشرفتتان را دنبال کنید.

۴- یاد بگیرید که ببخشید

راههای فراموش کردن گذشته

یکی از چیزهایی که شما را از نظر عاطفی و روحی نابود می‌کند، روح نابخشایشگر است. در دل داشتن کینه‌ی یک نفر، مانند آن است که شما سم بخورید اما انتظار داشته باشید که آن فرد بمیرد. همه‌ی شما این کار را انجام می‌دهید و فکر می‌کنید که دارید به خودتان لطف می‌کنید اما این کار هیچ فایده‌ای ندارد، جز آنکه شما را از نظر عاطفی درهم می‌شکند.

تنها راهی که می‌توانید به‌ وسیله‌ آن گامی برای فراموش کردن گذشته بردارید، بخشیدن هر کسی است که کار اشتباهی در حق شما انجام داده است. فرقی نمی‌کند که چقدر بد دلتان را شکسته‌ اند، اگر بتوانید به آنها نگاه کنید و با لبخند بگوید «تو را می‌بخشم» – که اصلا کار آسانی نیست – آنگاه خودتان را از قفسی که خود را در آن زندانی کرده‌اید، آزاد می‌کنید. روح نفرت را با عشق جایگزین کنید. برای این کار باید یاد بگیرید حتی وقتی غیر ممکن است، بتوانید ببخشید.

۵- از تلاش‌ کردن برای تحت‌ تاثیر قرار دادن مردم دست بردارید

آیا تا به‌ حال احساس کرده‌اید که دیگر، هیچ‌کس شما و تصمیم گیری هایتان را درک نمی‌کند؟ اگر پاسخ شما بله است، احتمالا دلیلش این است که آنها چیزی را که شما می‌بینید، نمی‌بینند و جور دیگری به مسائل نگاه می‌کنند. شما مجبور نیستید برای انجام کارهای مورد نظرتان به دیگران توضیح دهید. نباید دائما به‌دنبال تایید دیگران باشید و نگران آن باشید که از کارتان خوششان می‌ آید یا نه. شما نمی‌توانید همه را راضی و خشنود کنید؛ این غیرممکن است.

تلاش‌ کردن برای راضی نگه‌ داشتن همه، هیچ نتیجه‌ای ندارد جز آنکه باعث ناامیدی و یاس شما می‌شود. احتمالا همه‌ ی شما با این طرز فکر بزرگ شده‌اید که بهترین روش برای زندگی‌کردن آن است که همه دوستتان داشته باشند اما این ممکن نیست. شما هرقدر هم که خوب باشید، همیشه افرادی وجود خواهند داشت که شما را دوست ندارند، چون از شما خوش‌شان نمی‌آید. بپذیرید که این هم بخشی از زندگی است. فراموش نکنید، اگر هنوز درباره‌ ی گذشته‌ تان فکر می‌کنید، قادر نخواهید بود به جلو حرکت کنید و شاهد پیشرفت در زندگی خودتان باشید.

آیا می‌توانید یک دونده را تصور کنید که سعی دارد با یک کوله‌پشتی سنگین در یک مسابقه‌ی دوی صد متر رقابت کند؟ بله او به احتمال زیاد، مسابقه را به‌ پایان خواهد رساند اما نمی‌تواند آن را در زمان مقرر تمام کند یا برنده شود. بسیاری از ما آماده‌ی دویدن در رقابت زندگی‌مان هستیم، آماده‌ ایم که به‌دنبال اهداف و آرزوهای والایمان برویم اما یک کار مهم وجود دارد که اول باید آن را انجام دهیم؛ ما باید آن کوله‌ پشتی سنگین را که پر از شرم، پشیمانی‌ها‌، ناخشنودی، اشتباهات، شکستها، دلهای شکسته، کینه‌ها و … است، زمین بگذاریم. مطمئن باشید که با فراموش کردن گذشته و زمین گذاشتن آن کوله‌ پشتی سنگین، رقابت شما در زندگی بسیار آسانتر خواهد شد.

برای فراموش کردن گذشته در زمان حال زندگی کنید

راههای فراموش کردن گذشته

همیشه در زمان حال و بدون ترس از آینده زندگی کنید، خاطرات بد را شناسایی کرده و بدون فرار از آن‌ها خاطر خود را آرام کنید. تمامی حواس خود را بر روی کارها و وقایع امروز خود قرار دهید و از لحظه‌ای که در آن هستید لذت ببرید. خود را در میان رودخانه‌ ای و استاده رو به سرچشمه تصور کنید. گذشته آبی است که پشت سر شماست و دارد از شما دور می‌شود و هرگز باز نمی‌گردد. آینده آبهای تمیزی است که از سرچشمه به سمت شما جاریست. بگذارید شرمندگی‌ها، پشیمانی ها، ناخرسندیها، اشتباهات، شکست‌ ها، کینه‌ها و هر آنچه آزارتان می‌دهد با آب رودخانه شسته شود و نگاهتان را به آب‌های تمیزی که در پیش رو دارید بیاندازید.

نکاتی برای فراموش کردن خاطرات گذشته

۱- برای فراموش کردن گذشته، به خاطراتتان احترام بگذارید، آن ها را بنویسید، نقاشی بکشید و درموردشان صحبت کنید.
۲- برای فراموش کردن گذشته، احساسات و عواطف مربوط به خاطرات بدتان را دور بریزید.
۳- برای فراموش کردن گذشته، با کسانی که در خاطرات گذشته با شما همراه بودند، صحبت کنید.
۴- برای فراموش کردن گذشته، احساسات واقعی خود را پیش دوست صمیمیتان بازگو کنید
۵- برای فراموش کردن گذشته، به اشتباهات گذشته تان اعتراف کنید و آن ها را گردن بگیرید و با آن ها کنار بیایید.
۶- برای فراموش کردن گذشته، از کسانی که به آن ها آسیب زده اید عذر خواهی و طلب بخشش کنید.
۷- برای فراموش کردن گذشته، غرورتان را کنار بگذارید و از کسی برای حل این مشکل کمک بگیرید.

چکیده
بدون تردید همه ما کم و بیش اتفاقات ناخوشایندی را تجربه کرده‌ایم. اتفاقاتی که حال به خاطراتی آزار دهنده تبدیل شده‌اند و ما را رها نمی‌کنند. در اکثر مواقع هر چه بیشتر سعی می‌کنیم تا از این خاطرات بد رها شویم بیشتر در آنها فرو می‌رویم مگر اینکه مسیر درست خود را بیابیم. فکر کردن به گذشته همانند یک کوله پشتی سنگین است. هر چقدر محتوای این کوله پشتی و وزن آن زیاد باشد، راه رفتن در مسیر زندگی نیز دشوار خواهد بود. پس برای اینکه بتوانید به رویاهای خود دست پیدا کنید اول باید این کوله پشتی را دور بیندازید و افکار گذشته را رها کنید. در این نوشته توصیه‌ ها و تکنیک‌هایی را برای شما بیان کردیم تا به شما کمک کند این کوله پشتی را خالی کنید، امیدواریم برایتان مفید بوده باشد.

پاسخ دهید